BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

Kuruluş ve Kurtuluşun Şehri Bilecik

19 Kasım 2018

BelediyeDeniz Ekibi bu hafta, Osmanlı İmparatorluğu'nun kurulduğu ve geliştiği Bilecik'i gezdi. Kurtuluş Savaşı'nda da çok önemli bir rol oynayan Bilecik, hem tarihi varlıkları hem doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini bekliyor.

Bilecik, Marmara Bölgesi'nin güneydoğusunda; Marmara, Karadeniz, İç Anadolu ve Ege bölgelerinin kesişim noktası üzerinde yer alan küçük bir Anadolu şehridir. Bilecik'te merkez ilçeyle birlikte 8 ilçe,7 belde ve 243 köy bulunuyor.

Bilecik antik çağlardan günümüze kadar tarihin her döneminden izler taşıyan eski bir yerleşim yeriydi. Şehirdeki ilk yerleşim MÖ 3 bin yılına kadar gidiyor. İlkçağlarda Frig, Lidya ve Pers hakimiyeti altında olan yöre, Bithynia Krallığı'nın Roma İmparatorluğu'na katılması üzerine Romalıların idaresi altına girmiş. Şehir, Selçuklu ve Osmanlı devletleri tarafından fethedilene kadar Bizans hakimiyetinde kalmış.

Bilecik, Osmanlı İmparatorluğu'nun doğduğu topraklar olma özelliği taşıdığından, büyük öneme sahiptir. Selçuklu ordusunun Sivas yakınlarında büyük Moğol birliği ile savaşında Ertuğrul Gazi'nin Selçukluların yardımına koşması ve zaferdeki katkısı nedeniyle Selçuklu hükümdarı Alaeddin tarafından kendisine Ankara tarafındaki Karadağlar mıntıkası ikta olarak verildi. Ertuğrul Gazi daha sonra aşiretiyle beraber Söğüt ve Domaniç'e yerleşti(1230).Ertuğrul Gazi, çevresinde bulunan beylik ve devletlerin durumlarını, siyasi şartlarını iyi değerlendirdi. Komşularıyla daima iyi geçinerek aşiret ve tebaasını güçlü bir durumda rahat ve huzur içinde yaşattı. Ertuğrul Gazi'nin ölümünden sonra, küçük oğlu Osman Gazi kavim ve kabilesinin reisi oldu. Osman Bey'in bağrından çıkarak denizleri, diyarları, kıtaları ve ülkeleri muhteşem dalları arasına alacak olan çınarın kökü toprağa yayılmaya başladı. Öyle ki bu çınarın gölgesi altında bütün insanlık Asr-ı Saadetten sonra bir daha görüp hayal edemediği bir şekilde tam altı asır yaşadı. Ertuğrul Gazi, kuruluş döneminde Ahi Şeyhi olan Edebalı'dan büyük yardımlar görmüş ve oğlu Osman Gazi'ye vasiyetinde de bunu açıkça dile getirmiştir.

Osmanlı tarih boyunca da gerek ipekçilik, dokumacılık, tarım ve madencilik gibi ekonomik yönleriyle, gerekse Bursa-Eskişehir güzergahındaki konaklama merkezi niteliğiyle önemli yerleşimlerden biri olmuş.1800'lü yıllarda, sahip olduğu 200'ü aşkın cami ve mescit,8 medrese,13 kilise,200 kadar okul, rüştiye mektebi ve çeşitli imalathanelerle Anadolu'nun orta ölçekli kentlerinden biri konumuna gelmiş. Milli Mücadele Döneminde de önemli bir rol oynayan Bilecik, bu zor yıllarda birkaç kez düşman işgaline uğramış ve bu işgallerden çok büyük zarar görmüş. Milli Mücadeleye bütün varlığıyla katılan Bilecik'in nüfusu ve sosyoekonomik yapısı, savaş nedeniyle büyük yara almış.

Bilecik'te Nereleri Gezmelisiniz?

Bilecik'e gidip gezilecek yerleri gezmeden dönerseniz yazık edersiniz. Oldukça fazla gezilecek ve görülecek yere sahip olan Bilecik iline gidenler şimdiden listesini hazırlamalılar. Gitmeden önce nereleri gezip nereleri göreceğinin listesini yaparak Bilecik'e gidince rahat eder. Bilecik özellikle temiz havası ve soğuk suları ile meşhur yaylalara sahip. Bu yaylalarda ister temiz hava da doğa yürüyüşü yapın isterseniz isterseniz kamp kurarak doyasıya keyfini çıkarın.

Kömürsu Yaylası

Bozüyük İlçesine 34 km. uzaklıkta köknar, karaçam, kayın, ardıç, çeşitli çiçeklerle kaplıdır. Kış turizmi açısından önemli yaylalar.

Çiçekli Yayla

Bozüyük İlçesine 37 km mesafede, tertemiz havası, soğuk berrak suları, yemyeşil çimenleri, rengarenk çiçekleri, orman dokusu ve Endemik bitkisi "Çimtien" in kapladığı kekik kokulu çiçekli yayladoğa severleri bekliyor.

Sofular Yaylası

Çam ve köknar ağaçları ile kaplı yayla turizm açısından önemli. Kırsal Turizm, kamp-karavan ve doğa yürüyüşü için uygun.

Uzunçam Yaylası

Kayın, çam ve diğer çeşitli ağaçların yer aldığı yayla, Pazaryeri içe Merkezine 14 km. uzaklıkta.

Pelitözü Göleti

İl merkezine 7 km. uzaklıkta, etrafı çam ağaçlarıyla kaplı gölet; ulaşım kolaylığı ve geniş bir alana sahip olması nedeniyle özellikle hafta sonlarında büyük rağbet görüyoe.

Küçükelmalı Gölet Çevresi

Pazaryeri ilçe merkezine 10 km uzaklıkta Küçükelmalı Köyü yakınında, çam ağaçlarıyla kaplı orman içi dinlenme yeri. İçinde tenis kortu, oyun sahaları ve masa, bank, ocak, tuvalet, çocuk parkı blunuyor. Gençlik ve izci kampları için de elverişli olan gölet çevresinin rakımı 950 m. olup, doğa sporları ve Kültür Park niteliğindedir. Olta balıkçılığı ile gölet çevresinde doğa yürüyüşü parkuru yer alıyor.

Bozcaarmut Gölet Çevresi

Bozcaarmut Köyü yakınlarında ilçe merkezine 15 km uzaklıkta, çevresi köknar ve çam ormanları ile kaplı, olta balıkçılığı ile kamp ve dinlenme yeri olarak elverişli bir mesire alanı.

Türbin Mesire Yeri

Bozüyük ilçe merkezine 7 km. uzaklıkta. İçinde; lokanta, açıkta yemek yeme yerleri, kamelya, çocuk bahçesi ve kabinleri bulunuyor. İçinden akan suyu ve çağlayanıyla ilgi çeken ve tercih edilen bir mesire yeri.

Kınık Şelalesi

Kınık Köyü Alamandere mevkii yakınındaki kayalıktan çıkan su ilginç bir görüntü veriyor.

Atatürk Köşkü

Bozüyük İlçesine 22 km. uzaklıkta, Gülalan Mevkiindeki orman dokusu içinde güzel bir sivil mimari örneği olan köşkün ve çevresinin güzellikleri hayranlık uyandırır.

Dodurga Barajı

Bozüyük Dodurga Kasabasının yakınındaki baraj ve çevresi dinlenme ve olta balıkçılığı için tercih edilen bir yer.

Yukarı Çaylı Şelalesi

Yenipazar ilçesi, Yukarı Çaylı Köyündeki şelalenin suyunun düşüş yüksekliği ve çevresi ilgi çekiyor.

Metristepe Anıtı

Yakın tarihimizde çok önemli yeri olan ve Türk İstiklal Savaşımızın en çetin mücadelelerinin geçtiği, dönüm noktalarından biri olan İnönü Savaşları'nın kazanıldığı ve Büyük Önder Atatürk'ün ifadesiyle "milletin makûs talihinin yenildiği yer" olan Bozüyük Metristepe'de şehitlerimizin yüce anılarını yaşatmak amacıyla yapılan Metristepe Anıtı, o muhteşem görünüşüyle Türk'ün yenilmezliğini simgelemektedir.

Türk Büyükleri Platformu

Tarihte devlet kuran Türk Büyüklerinin büstlerinin yer aldığı platform Söğüt ilçesinde yer alıyor.

Saat Kulesi

Bilecik il merkezinde, şehre hakim bir yamaç üzerinde inşa edilmiş, dört cepheli, saat göstergeli olup, Sultan II. Abdülhamit tarafından yaptırılmış.

Belekoma Kalesi

Belekoma Kalesi Hamsu Çayı kenarında sivri bir tepe üzerinde. Bizanslılar tarafından Orta Çağ'da yaptırılmış.

Mehmet Paşa Kervansarayı

Bilecik-Adapazarı karayolu üzerinde Vezirhan beldesinde kalan Kervansaray, 17.yüzyıl başlarında Sadrazam Köprülü Mehmet Paşa tarafında yaptırılmış. 1915'te sağlam olduğu bilinen çatı bu tarihten sonra çökmüş ve günümüze sadece dört duvarı ulabilmiş.

Taşhan

Gölpazarı ilçe merkezindeki Mihalbey tarafından yaptırılan han, Osmanlı Mirarisinin yapısal özelliklerini taşır.

Şeyh Edebalı Türbesi

Osman Gazi'nin kayın babası ve aynı zamanda hocası olan Şeyh Edebali; hadis, tefsir ve İslam hukukunda uzmanlaşmış bir Ahi şeyhi. Osmanlının kuruluş dönemlerinde yaşmış olan Şeyh Edebali Kırşehir doğumlu. İlk eğitimine doğduğu yerde başlamış ve Şam'da eğitimine devam etmiş. Şeyh Edebali Türbesi çok mütevazı bir mimari yapıya sahip. Kızı ve eşinin sandukaları da türbenin içinde. Bilecik geziniz sırasında Ertuğrul Gazi Türbesi'ni ve Dursun Fakih Türbesi'ni de ziyaret etmeyi unutmayın.

Ertuğrul Gazi Türbesi

Bilecik'in Bilecik Söğüt ilçesinde bulunan Ertuğrul Gazi'nin türbesi, oğlu Osman Bey tarafından önce açık mezar olarak yapılmış. Osmanlı Beyliği'nin kurucu Osman Bey'in babası olan Ertuğrul Gazi'nin mezarı daha sonra l. Mehmet Çelebi tarafından türbe halini almış. Şu an ki türbenin yapımı 13. yüzyıl sonlarında yapılmış olsa da kesin tarihi bilinmiyor. l. Mehmet Çelebi'den sonra 1757 yılında lll. Mustafa ve ardından 1886 yılında da ll. Abdülhamit tarafından onarılmış ve yenilenmiş. ll. Abdülhamit Ertuğrul Gazi Türbesi'ni onarırken türbenin yanın bir de çeşme eklemiş. 1281 yılında 93 yaşındayken vefat eden Ertuğrul Gazi'nin türbesini ziyaret ettiğinizde Osmanlının kuruluş dönemini ve yüzlerce yıllık tarihini kitaplarda okuduğunuzdan daha fazla yaşayacaksınız. Bilecik geziniz sırasında Dursun Fakih Türbesi'ni de ziyaret etmeyi unutmayın.

Bilecik'teki Diğer Türbeler

Malhatun Türbesi, Dursun Fakıh Türbesi, Kumral Abdal Türbesi, Mihalgazi Türbesi...

Atatürk Köşkü

Bozüyük İlçesine 25 km. uzaklıkta, orman içi güzel bir sivil mimari örneği dinlenme yeri.

Kaymakam Çeşmesi

Söğüt ilçesinde, 1919 yılında Kaymakam Sait Bey tarafından yaptırılmış, Osmanlı Mimarlık Sanatının son örneklerinden bir değeri.

Osmaneli-Selçuk İçmeleri

Osmaneli ilçesine 9 km. uzaklıkta ulaşım kara ve demiryolu ile sağlanır. İçmenin suyu dört ayrı çeşmeden akar. Mide, karaciğer, safra kesesi bağırsak ve idrar yolları hastalıklarına iyi geldiği gibi böbrek taşlarının eritilmesi ve düşürülmesinde etkilidir.

Söğüt Çaltı Kaplıcası

Söğüt ilçesi Çaltı beldesinde bulunan kaplıcanın suyu 30 km. uzaklıktaki bir kaynaktan gelir. Banyo ve içme şeklinde yararlanılan kaplıca; deri hastalıkları, mide rahatsızlıkları, romatizmal hastalıklar, nevrit, polinevrit ve kadın hastalıklarına iyi geliyor.

 

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.