BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

“Bilecik, Cennetten Bir Köşe”

19 Kasım 2018

BelediyeDeniz ekibi bu hafta tarihimizde derin izler bırakan, ülkemizin en kıymetli illerinden Bilecik'i gezdi. Bu şehrin tarihini, doğasını, gezip görülecek yerlerini araştırdık.

Bilecik'i gezdik ama daha iyi tanıyabilmek için belediye başkanını ziyaret ettik. Belediye Başkanlığı koltuğunda Nihat Can oturuyor. Misafirperver Başkan Nihat Can, bizi çok iyi ağırladı ve sevdalı olduğu, doğup büyüdüğü şehri bize anlattı.

Dilerseniz bu cennet köşesi kenti Belediye Başkanı Nihat Can'dan dinleyelim...

Biraz sizi tanıyalım?

Doğma büyüme Bilecikliyim ve esnaf çocuğuyum, babamın bakkal dükkanı vardı. Onun yanında esnaflıkla iş hayatına atıldım. Askerlikten sonra bir seramik fabrikasında sevkiyat ve ambar şefliği yaptım. Sonra belediyeciliğe geçtim. Belediyeciliğe muhasebe kısmında başladım, Selim Yağcı başkanımız zamanında özel kalem müdürlüğü yaptım. Meclis üyeliği yaptım, başkan yardımcılığı, başkan vekilliği yaptım sonra da başkanlık.

Bilecik sizin için ne anlam ifade ediyor?

Bilecik benim için çok önemli, ben şehrimi seviyorum. Metropollere gittiğimiz zaman sıkılıyorum. Bilecik cennetten bir köşe. Bilecik bir tarih şehri, kültür şehri. Bilecik; taşı mermer, toprağı sevmek, yaprağı ipek, kuruluş ve kurtuluşun beşiği. Bilecik, küçük olmasının yanında tarihi misyonuyla bir mihenk taşı. Bugünkü Türkiye varsa, bugünkü coğrafya varsa bu Bilecik'le başladı. Bilecik tarımsal noktadan sanayiye güçlü bir yerdedir. Bugün Avrupa'ya bir milyar doların üzerinde ihracat yapan sanayi kuruluşları ilimizdedir. Doğamız ve temiz havamızla şirin bir şehirdir.

Bilecik'in şu an nüfusu nedir?

Şu an kayıtlı nüfus 65 bin. Belde ve köylerin yakınlığından dolayı Bilecik'te aktif nüfus 75 binin üzerinde.

Bilecik'te bugüne kadar neler yapıldı?

Bilecik'e ilk gelindiği zaman altyapı yoktu, onlar yapıldı. İkinci dönem yapısal eksiklikler giderildi. Üçüncü dönemde de eksik olan ne varsa onlara dair projeler geliştirildi. Şimdi Bilecik'in geleceğine dair yatırımlar ve projeler hayata geçiyor. İlimizde yollar yapıldı, yaşam alanları yapıldı. Bunların artık konuşulmaması lazım. İlimizde 20 bin öğrencinin eğitim aldığı bir üniversitemiz var. Bu noktadan sonra üniversitemizi geliştirmek ve gelen öğrencimizin Bilecik'te kalmasını sağlamak üzerine projelerimiz var.

Bilecik'in geleceğine dair hayalinizde bir proje var mı?

Bilecik, diriliş ve kuruluş kenti. Gelecekteki konumu turizm üzerine olmalı. Eski Belediye Başkanımız ve şu an vekilimiz olan Salim Yağcı ile yaklaşık 15 yıldır planladığımız bir projemiz vardı. 1299 Ulu Çınar adlı bir tema park planımız var. Burası çok büyük bir tema park olacak. İçerisinde çadırları, restoranlarıyla, konaklama alanlarıyla tamamen Osmanlı dönemini yaşatacak. İçerisinde üzüm bağları, doğası, gölü ve yaşam alanlarıyla tamamen Bilecik'te başlayan kuruluşun yaşatıldığı bir tema park olacak. Tabi ki bu sadece belediyemizin bütçesi ile gerçekleşecek bir şey değil. Bu tema park Bilecik'e değil, Türkiye'ye yapılacak. O yüzden Cumhurbaşkanlığı'nın desteği ile gerçekleşecek. Uluslararası bir noktada yer edecek bir projemiz bu.

Bilecik'te ne yenir?

Bizim nohutlu mantımız, kuru fasulyemiz, kurutulmuş fasulyemiz meşhurdur. Bunlar Osmanlı mutfağında da bulunan yemeklerdi.


Başkanla Özel


Kitapla aranız nasıl?

Vakit buldukça kitap okuyorum.

Boş zamanlarınız da neler yaparsınız?

Boş zamanımız pek olmuyor ama fırsat bulunca sakin bir yerde kafamı dinlerim. Dostlarımla sohbet ederim.

Yurt dışında en beğendiğiniz yer neresiydi?

Fas'ın kültürü ve misafirperverliği güzeldi. Tunus, Fas, Avusturya, Prag, İspanya güzeller ama ülkemiz bambaşka. Ülkemi değişmem.

Bilecik mutfağından yemeği en sevdiğiniz yemek nedir?

Kuru fasulye, nohut mantı, tarhana çorbası ve kurutulmuş fasulyeyi çok severim.

Yemek pişirmekle aranız nasıldır?

Pişirmeyi bilmem. Bir çay yapmayı bilirim bir de yumurta kırmayı. Eşim yemek konusunda da çok yeteneklidir, benim yemek yapmama fırsat kalmıyor.

Hiç belediye başkanı olma hayaliniz var mıydı?

Bir kere geçmişti aklımdan. Nasip oldu. Doğduğunuz büyüdüğünüz şehre belediye başkanı olmak, hizmet etmek tarif edilmez bir duygu.

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.