BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

Boza, Çilek, Şerbetçi Otu ve Çömlek…Hepsi Pazaryeri’nde

12 Kasım 2018

BelediyeDeniz ekibi bu hafta Bilecik'in ilçesi Pazaryeri'nde. Gıda ve sağlık sektöründe kullanılan şerbetçi otunun Türkiye'de yetiştirildiği tek ilçe burası. Çömlekleri, bozası, çileği, boncuk fasulyesi ile meşhur, huzur arayanların tercih ettiği bir yer.

Pazaryeri, Bilecik'in merkezine 30 km uzaklıktaki şirin bir ilçesi. Ayrıca, Eskişehir-Bursa ana karayoluna oldukça yakın. Pazaryeri-Bozüyük arasındaki uzaklık 20, Pazaryeri-İnegöl arası uzaklık 44, Pazaryeri-Bursa arası uzaklık ise 76 km. Bunun dışında Pazaryeri'nden Ankara, Eskişehir, İstanbul 250 km uzaklıkta yani büyükşehirlerin arasında diyebiliriz.

Tarih boyunca verimli topraklarında birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Pazaryeri. Ama adını Osmanlı İmparatorluğu'ndan almış. İlçe ismini, Osman Bey'in oğlu Yahşi Pazarlı Bey'den alarak yıllarca Pazarcık olarak anılmış. Bugün ise Pazaryeri ismiyle tüm doğasını ve verimli topraklarını sunuyor bize.

Armeno Kastron, Pazarcık, Pazaryeri Üç İsim Tek Tarih

Yörenin tarihi süreç içindeki en önemli özelliği Romalılar döneminde, Anadolu'dan gelip, Bursa bölgesine giden meşhur Roma Yolu'nun buradan geçiyor olması. Bu yolun geçtiği yerler, halen yöre insanı tarafından ‘Bağdat veya İpek Yolu' olarak biliniyor ve isimlendiriliyor.

Romalılar döneminde, burada bir yerleşim bulunduğundan söz etmek mümkün. Bu yerleşim yerinin ismi "Bithinia Themakion" veya "Armeno Kastron" olarak isimlendirilmiş. Bu ismin anlamı ise Ermeni Kalesi. Ancak, bu bölgede Ermenilerin yaşadığına dair kanıt yok. Armeno ismi: bugünkü ismiyle Ahi dağının, antik dönemdeki ismiymiş.
Kayı aşireti, 1132 yılında Söğüt bölgesine yerleşince Ertuğrul Gazi'ye, Selçuklu hükümdarı tarafından verilen Domaniç Yaylası'na, bulundukları yerden en kolay gidiş yolu Pazaryeri'ymiş. Dolayısıyla Osman Bey, oğlu Yahşi Pazarlu Bey'i bölgeyi idare etmesi için Pazaryeri'ne göndermiş. Bunun üzerine, bölgenin ismi Yahşi Pazarlu Bey ismine atfen "Pazarlucuk" olarak değiştirilmiş ve zamanla "Pazarcık" olmuş. 1953 yılında Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi ile ismi karışmasın diye Pazaryeri olarak değiştirilmiş.

Gezilecek Yerler

Kara Mustafa Paşa Camisi

Sultan IV.Murat'ın Sadrazamı Kara Mustafa Paşa, 17.yüzyılda İran seferine çıkarken burada konaklamış ve buraya kendi adını taşıyan cami ve külliye yaptırmış. Fakat bu cami, işgal yıllarında Yunanlılar tarafından yıkılıp tahrip edilmiş ve günümüze sadece minaresi kaldı. Ancak bugün bu caminin yerine, yeni bir cami yapılmış.

Bozcaarmut Göleti

İlçe merkezine 15 km. uzaklıkta güzel bir gölet. Burada olta balıkçılığı yapılabiliyor. Göl kıyısında ise çadırlı kamp kurmak mümkün.

Küçük Elmalı Göleti

İlçe merkezine 10 km uzaklıkta bir doğa harikası. Burada çam ağaçlarıyla çevrili bir orman ve orman içinde kamp kurulabilecek, alt yapısı tamamlanmış bir bölge var. Bu bölgede oyun sahaları, ahşap masa ve banklar, ocak, tuvalet ve çocuk parkı gibi tesisler bulunuyor. Ayrıca gençlik ve izcilik kampları da yapılabiliyor.

Pelitözü Göleti

İlçe merkezine 7 km. uzaklıkta, çevresi çam ağaçları ile çevrilmiş bir piknik alanı. Ulaşımın kolay olması nedeniyle, yöre insanı tarafından çok tercih ediliyor.

Kınık Köyü

İlçe merkezine bağlı Kınık köyünde uzun yıllardır sürdürülen çömlekçilik alışkanlığı günümüzde devam ettiriliyor. Çömlek dışında su kabı, sürahi ve testi gibi ürünler yapılarak bu yöresel çömlekçilik sanatı çeşitlenmiş. Kınık Köyü çömlekçiliğinin yöreye özgü ve meşhur olmasının sebebi ise çömlek yapımında, Kınık Köyü yataklarından çıkarılan kırmızı kilin kullanılması. Pazaryeri'ne gelip çömlek çarkının başına geçmeden ve de bir hatıra çömleği almadan dönmeyin.

Ne Yenir?

Burada mutlaka bozayı tatmalısınız. Ayrıca helva yemenizi öneririz. Uzun yıllardır susamların özel taş değirmenlerde ezilip tahin ve beyaz şekerin karıştırılmasıyla hazırlanan "Pazaryeri helvası" Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından da tescillenmiş bir ürün. Meşhur helvasından hediyelik almayı düşüneceksinizdir.Nur tatlısı, güveçte tereyağlı lokum, testi kebabı, güveçte kuru fasulye ve kapama bölgenin lezzetli yemekleri arasında yer alıyor.

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.