BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

İşsizliğin Olmadığı Bir Belde Burası

05 Kasım 2018

BelediyeDeniz ekibi olarak Bilecik ve ilçelerini ziyaret ettik. Önce Bayırköy'ü sizlere anlatacağız. Bayırköy, Bilecik merkeze 20 km uzaklıkta Sakarya istikametinde yer alıyor. İstanbul-Antalya otoyolunun içinden geçtiği bu küçük kenti sanayisi ayakta tutuyor. Bilecik 2. Sanayi Bölgesi'nin sınırları içerisinde kaldığı Bayırköy'de irili ufaklı 10 fabrika bulunuyor.

 

Bilecik'e bağlı küçük ama etkili bir belde olan Bayırköy, Sakarya Nehri ve Karasu Çayı'nı da sınırları içerisinde birleştirmiş. İlçenin geçim kaynağı büyük oranda Bilecik 2. Sanayi Bölgesi ve tarım. Bereketli topraklarıyla sanayi birleşince şehrin sosyal ve kültürel yapısı farklı oluyor. Burada okuma yazma oranı yüzde 100'e yakın. Ekonomik açıdan refah seviyesi yüksek beldede, değişik kültürden insana rastlamanız mümkün. Bayırköy'ün bu karmaşık yapısına rağmen sabit nüfusu 2 bin 600'lerde ama ilçenin içinden geçen günlük araç sayısı 7 bini geçiyor.

Tarihi

Bayırköy 1948 yılına kadar şimdiki yerleşim yerlerinden 1 km batıda bulunan eski köy yerinde yerleşik iken orada meydana gelen heyelan ve yarıklar yüzünden bugünkü yerleşim yerine göç etmek zorunda kalmış.

Bayırköy tarımsal alanda 1970`li yılların ortalarına kadar patlıcan, tütün, buğday ekimi ile uğraşırken 1980`lerde ipek böceği, şerbetçi otu, fasulye, salatalık ile beraber hayvancılığa yönelmiş. Seksenli yılların sonunda ise kavak ve zeytin yetiştirmeciliğine ağırlık verilmiş. Türkiye'de elektriği ilk kullanan köy olarak kayıtlara geçmiş Bayırköy.

Zeytin üretiminde Marmara Bölgesinin asit bazında en yoğun zeytin yetiştiriciliğini yapan Bayırköy'de hala zeytincilik artarak devam ediyor. Sofralık zeytinde kalitesi ile ön plana çıkan Bayırköy'de zeytinciliğin önemi gün geçtikçe artıyor. Bilecik'te üretilen zeytinlerin yüzde 60'ı Bayırköy'de yetişiyor.

Burası tarihi ve turistik açıdan çok da zengin bir belde değil. Bayırköy Belediyesinin hayata geçirdiği, kalenin içine kurulan Sosyal Tesis ve Yarı Olimpik Yüzme Havuzu görülmeye değer. Burası sadece bir havuz değil, bir düğün salonu, bir sosyal tesis, bir aquapark. Yani ne arasanız burada.

Bayırköy denince akla tarım ve sanayiden başka bir de cevizli helva geliyor. Düğün sofralarının, festival kazanlarının vazgeçilmez tatlısı cevizli helva hafif tadıyla beğenilen bir lezzet.

Bayırköy Belediye Başkanı Mustafa Yaman favori tatlısı cevizli helva tarifini şu şekilde verdi; "Bayırköy'ün en yaygın tatlısı cevizli helvadır. Yapımı kolay ve hafif bir tatlıdır. 1 kilo şeker ve 1,5 kilo su kaynatılır , sonra suya muhallebi kıvamına gelinceye kadar un eklenir. 10 dakika mikserle sürekli karıştırılır. Fırın tepsisine bir avuç dövülmüş ceviz serpilir,üstüne bu karışım dökülür,tekrar üstüne ceviz serpilerek ,soğuduktan sonra dilimlenerek servis yapılır. Bayırköy'e gelen herkes bu lezzeti tadabilir"

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.