BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

“Boyuna Göre Büyük İşler Yapan Bir İlçe”

05 Kasım 2018

BelediyeDeniz Ekibi, bu hafta Bilecik'in Bayırköy beldesinde. Burası Bilecik merkeze 20 km uzaklıkta ve Bilecik 2. Sanayi Bölgesi, Bayırköy sınırları içerisinde kalıyor. İstanbul- Antalya otoyolu Bayırköy'ün içinden geçiyor, bu da Bayırköy'ü nüfusundan çok aracın misafir olduğu bir yere dönüştürüyor.

Bayırköy'de işsizlik sorunu yok. İlçe boyundan büyük işlere de imza atıyor. Belde ile ilgili bu bilgileri Bayırköy Belediye Başkanı Mustafa Yaman'dan aldık. Bayırköy Belediye Başkanı Mustafa Yaman ile sizler için ilçe hakkında uzunca bir sohbet ettik. Dilerseniz şimdi Bayırköy'ü başkandan dinleyelim...

Bayırköy'ü bize bir cümleyle anlatabilir misiniz?

Bayırköy, boyuna göre büyük işler yapan bir ilçedir.

Bayırköy'ün geçim kaynağı ve nüfusu nedir?

2 bin 603 resmi nüfusudur. Geçim kaynağı genellikle sanayi, az da olsa tarım. İlçemizde işsizlik sorunu yok.

Peki, bu nüfus sabit mi hareketlilik gösteriyor mu?

Sanayinin ilçemizde olması gündüz nüfusuyla gece nüfusu arasındaki farkı etkiliyor. Fakat, genellikle sanayide çalışanlar gel git yapıyor. İlçemizde yerleşim gerçekleştirmediği için çok ciddi oranda bizleri etkiliyor diyemeyiz. Bunun dışında Bayırköy, İstanbul-Antalya yolu üzerinde, araç trafiği çok fazla. Günde 7 bin araç ilçemiz içerisinden geçiyor.

Sanayiyi biraz açabilir misiniz?

Gaz fabrikası, lastik fabrikası, beton fabrikası, küçük ölçekte mermer fabrikaları var. İlçemizde 8 tane büyük, 3 tane de küçük sanayi kuruluşu var.

Bayırköy'de az da olsa tarım var. Peki, Bayırköy'e özel bir tarım ürünü var mıdır?

Zeytinimiz var. Bayırköy'de zeytin ön plana çıkan tarım ürünüdür. Hatta Bilecik'in genelinin ürettiği zeytinin yüzde 60'ı Bayırköy'dendir.

Bayırköy'ün işsizlik sorunu yok. Bayırköylü vatandaşlar sizlerden ne istiyor?

Bizler işsizlik sorununu ilk senemizde yaşadık ve bunu şöyle çözdük; ilçemizdeki işletmelere gittik, belediyemizin karşılıksız olarak işletmenin tüm sorunlarına cevap vereceğini fakat bunun karşılında beldemizden insanlarımızı istihdam etmelerini rica ettik. Onlar da bu çağrımıza olumlu cevap verdi. Şimdi işletmelerimizi 3 ayda bir ziyaret edip, herhangi bir ihtiyaçları olup olmadığını soruyoruz. Bayırköy'de bu anlaşma sonrasında işsiz gencimiz kalmadı. Toplum yararına çalışma projeleri ile ilçemizdeki istihdama katılmayı isteyen işsiz kadınlarımıza da iş imkanları oluşturduk. Yani halkımız artık bizlerden daha çok sosyal şeylerle ilgili taleplerde bulunuyor.

Bayırköy'de tarihi gezilebilecek değerler var mı?

Bayırköy 1948'de şu an bulunduğu noktanın yukarısında kuruluymuş. Şu an bulunduğumuz noktadan 3 kilometre uzaklıkta. Orada bir tarihi noktamız var. Hisar Kayası var, Sakarya Nehri'nin hemen üzerinde.

İlçenizdeki gezilip görülebilecek değerler nelerdir?

Bayırköy'ün tarihi de 1942'de başlıyor. İlçemizin çok eski bir tarihi de yok. Gezilecek yerler konusunda bu yüzden geçmişten kalan tarihi değerleri o kadar fazla yok ama ilçemizde sıra dışı bir havuzumuz var. Bu havuz bir kalenin içerisinde, yarı olimpik. Belediyemizin ilçeye kazandırdığı bir değer. Bu yapı havuzdan da öte, bir sosyal tesis. İçerisinde Aqua Parkı var, düğün salonu var, kapalı alanları var, sağlıklı yaşam merkezi, halı sahası var.
Ayrıca Bilecik'in tek ışıklı stadyumu Bayırköye'de. Bilecik'te gece maç yapılabilen tek stadyum ilçemizde.

Başkanlığınız süresince ilçede neler değişti?

Bir kere ilçemizdeki sosyal aktiviteler gelişti. Sanayiye büyük katkı sağladık ve bu artık hissedilir hale geldi. Özellikle gençlerimizin sağlıklı gelişimi ve sosyal alanları önceliğimiz oldu. Sağlıklı yaşam merkezi ve sosyal tesisi onlar için hizmete aldık. Eğitimle ilgili 4-6 yaş sınıflarımızı hizmete aldık. ilçemizdeki okulların tüm ihtiyaçlarını belediye olarak üstlendik ve sürdürüyoruz. İlçemizden 2 bin vatandaşımıza ücretsiz Çanakkale gezisi düzenledik. Bu gezilerimiz Konya, Kapadokya, Bursa, Edirne, İstanbul gibi illerimize devam ediyor.

Spor konusunda Bayırköy Spor şu an Birinci Amatör Ligde gayet başarılı bir şekilde oynuyor.


Başkanla Özel


Mutfakla aranız nasıl?

Aram çok iyi değildir, çünkü hanım evde. Eşim evde olmadığı zamanlarda karnımı doyuracak kadar yemek yapabiliyorum.

Hobiniz var mı?

Arabayla seyahat etmeyi severim. Eskiden Türk Metal Sendikasında Eğitim Sorumlusu olarak görev yaptım ve Türkiye'nin 23 iline eğitim vermeye giderdim. Oradan bir alışkanlık kaldı, seyahat etmek benim en sevdiğim şeye dönüştü.

Sporla aranız nasıl?

Futbola merakım vardır, Fenerbahçeliyim.

Koleksiyon yapar mısınız?

Bir ara kartpostal koleksiyonum vardı. İl, ilçe kartpostalları biriktiriyordum.

Kitaplarla aranız nasıldır?

Kitap okumayı çok severim. Zaman buldukça kitap okurum. Genellikle Türk tarihi üzerine yazılmış kitapları okurum.

Türk Metal Sendikasında Eğitim Sorumlusu olarak hizmet verdiniz. Eğitimci bir yönünüz var o zaman?

Evet, ama bunun dışında okumanın yaşı olmadığını düşünüyorum. Geçtiğimiz aylarda da ön lisans Halkla ilişkiler ve Tanıtım bölümünden diplomamı aldım. Kızımla beraber gittim okudum ve mezun oldum.

Yeni bir okul düşünüyor musunuz peki?

Siyaset hayatımız müsaade ettiği sürece bir bölüm daha okumayı düşünüyorum.

Giymeyi en sevdiğiniz renk nedir?

Siyahı severim ama lacivertten de vazgeçemem.

 

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.