BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

Orman Kent Dursunbey

30 Ekim 2018

BelediyeDeniz Ekibi bu hafta Balıkesir'in havası serin, sırtı dağ, önü ardı yeşil ilçesi Dursunbey'de. Dursunbey, 640 metre rakımıyla Balıkesir'in en serin ilçesi. Ayrıca Dursunbey, Balıkesir'e 82 km uzaklıkta, Balıkesir- Kütahya yolu üzerinde Alaçam Dağlarının içinde kurulan bir orman kenti.

Dursunbey'in 111 tane mahallesi var bunlardan 102 tanesi orman köyü statüsünde yani ilçede yaşayan 40 bin insanın eli muhakkak ağaca değiyor. Ormancılık burada en büyük geçim kaynaklarından bir tanesi, bunu hayvancılık, turizm, ticaret ve sanayi takip ediyor. Dursunbey'i Karaçam'ı ve Ametist'i ile duymuş olabilirsiniz. Ama burası sadece bundan ibaret değil...

Dursunbey'in Tarihi

Dursunbey'i gezmeye başlamadan önce kısaca bir tarihinden bahsedelim.

Romalıların Darphanesi

İlk kez yerleşim yeri olarak kullanıldığı Roma Uygarlığı Döneminde Abrietiene adı ile bilinen bölgede merkez konumunda olan Balıkesir Dursunbey, Hadrianeia adı ile anılıyormuş. Bu bölge Roma dönemi için önemli bir para basım yeri olarak kullanılıyordu. Bu dönemde adına para bastıran imparatorlardan biri olan Hadrian'ın şehre adını verdiği düşünülmekte ve şehrin M.S. 131-132 yıllarında kurulmuş olduğu tahmin ediliyor.

İsminin Hikayesi

Osmanlı Devleti zamanında İkinci Osmanlı Padişahı Orhan Gazi, Emir Dursun'u buraya komutan olarak atamış. İlçeye Emir Dursun'a izafeten "Dursunbey" denmiş. Önceleri Bursa sancağına bağlı olan Balat, daha sonra 19. yüzyılda Karesi sancağına bağlanmış. Dursunbey, Balıkesir Mutasarrıflığına bağlı "Balat" adi ile anılan bir bucak merkezi iken 1918 yılında ilçe haline getirilmiş. Dursunbey kurtuluş savaşı sırasında düşman işgaline uğramış, 3 Eylül 1922 günü kurtarılmış.

Neresi Gezilir?

Dursunbey'i ‘Orman şehri' diye başladık. O yüzden, tavsiyemizdir ki; doğa yürüyüşü yapın. Doyumsuz bir dağ havasıyla önce ciğerlerimizi temizleyelim. Sonra sırasıyla gezmeye başlayalım.

Suçıktı Mesire Yeri

Dursunbey merkezinde yer alan ve bu nedenle de kolaylıkla ulaşılabilen doğal bir güzellik olan Suçıktı, bir pınar başı ve tarihinin bin yıl öncesine kadar uzandığı düşünülüyor.

Saz Mesire Yeri

Dursunbey içinde gidilebilecek mesire yerlerinden biri de geniş yeşil alanı ile Saz. Bu bölge, kavak ağaçlarının bulunduğu ve Su Çıktı Deresinin kenarında yer alan bir dinlenme alanı. İlçenin geleneksel panayırı da burada büyüleyici doğal ortamda yapılıyor.

Alaçam Dağları

Dursunbey'de birçok mesire yeri ve piknik alanı var. Dağ turizmi ile ilgilenenler için Alaçam Dağları, temiz havası ve yeşil alanı ile hoş bir seçenek. Belgeli olmak koşuluyla Alaçam Dağlarında avcılık da yapılıyor.

Hadrianeia Antik Kenti

Roma döneminden kalma bir yerleşim yeri olan bu antik kent, ilçenin kuzey batısında yer alıyor ve Dursunbey tarihindeki bilinen ilk yerleşim yeri. Roma İmparatorlarından Hadrian onuruna kurulmuş bir şehir olduğu ve adının da buradan geldiği tahmin ediliyor.

Çarşı Camii

1866 yılında inşa edilmiş tarihi bir cami olan Çarşı Camii, ilçenin mahallelerinden biri olan Cebeci'de yer alır. Çarşı Camii bugün halen ibadet amacıyla kullanıyor.

Dursunbey'in Nesi Meşhur?

Dursunbey, UNESCO tarafından 2010 yılında Dünya Somut Olmayan Kültürel Miras Listesine de eklenmiş olan ve yüzyıllardır sürdürülen Barana Geleneği ile biliniyor. Anadolu'da sıra gecesi, oturak gibi geleneklerle benzeşen Barana geleneği, güzel bir sosyal dayanışma örneği.

Dursunbey'i meşhur eden değerlerden biri de ametist taşı. İlçenin Güğü Köyü yakınlarında çıkarılmakta olan ve mavi-mor ya da mor rengi ile beğeniyle kullanılan kuvars ailesinden bir taş olan ametist, eski dönemlerde sarhoşluğu yok etmesi ile biliniyordu ve buna bağlı olarak kadeh ve çanaklarda yaygın olarak kullanılıyordu. Bugün ise vücut sağlığı üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle çeşitli nesnelerin yapımında kullanılıyor.

Ormanlık bir alanda kurulmuş olan bir yerleşim yeri olmasından dolayı Dursunbey ekonomisinde ağaç ve orman ürünlerinin yeri büyük. Karaçam ve ardıçtan yapıştırıcı kimyasallar kullanılmaksızın yapılan bir tür matara olan ve içine konan sıvıyı doğal ağaç kokusu içinde uzun süre muhafaza etme özelliği bulunan yatık, ilçede yaygın olarak üretiliyor.

Ayrıca Dursunbey'de 100 yıla yaklaşan Osmanlı Lokumu tadılması gereken lezzetler arasında, bizden söylemesi.

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.