BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

“Dursunbey, Türkiye’nin Karaçam Ağaç Merkezi"

30 Ekim 2018

BelediyeDeniz Ekibi Balıkesir'in saklı kentlerini gezmeye devam ediyor. Bu hafta, Balıkesir'in Kütahya sınırında denizden uzak, dağların üzerinde kurulan Dursunbey'deyiz.

Dursunbey'e ‘dağ şehri' dersek pekte yanlış bir cümle kurmuş olmayız aslında. Çünkü, Dursunbey'de 111 mahalle var ve bunlardan 102 tanesi orman köyü statüsünde. Kısacası burası tam bir orman şehri. Dursunbey'den çıkan Karaçam hem ülkemiz denizlerinde yüzen tekneleri hem de aramızda kıtalar olan şehirlerin evlerinin temelini oluşturuyor.

Dursunbey, "Doğanın ona sunduğu Karaçam'ı ile dünyada adını duyurmaya devam ediyor da ilçede başka neler oluyor?" diyerek, Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan'ın kapısını çaldık. Başkan Bahçavan'la Dursunbey'i konuştuk...

Dursunbey'i Bize Kısaca Anlatabilir Misiniz?

Dursunbey, Balıkesir'in Kuzey Doğusunda bir ilçe. Tamamen denizden uzak, Balıkesir'in yapısından çok farklı bir dağ bölgesi. Genelde Yörüklerin olduğu, göç almamış ama çok göç vermiş bir yer. Dursunbey, coğrafi genişlik olarak da çok büyük bir yer. 2 bin kilometre kare bir alanımız, 111 tane mahallemiz var.

Dursunbey'in Tarihinden Biraz Bahsedebilir Misiniz?

Dursunbey'in tarihi çok eskilere dayanıyor. Lidyalılar döneminde Dursunbey, para basım merkeziymiş. Hadrianeia olarak tanınıyormuş.

Dursunbey'in Nüfusu Nedir?

40 bin nüfusumuz var. Dursunbey dışında da 100 bin gurbetçimiz var. Bu gurbetçilerimiz Almanya'da da var Belçika'da da var. Sadece Bandırma'da 25 bin Dursunbeyli var. Vatandaşlarımız iş için, aş için göç etmişler. Mesela Soma'da çok fazla Dursunbeyli vardır, Soma Maden şehitlerinden 26 tanesi Dursunbeyliydi.

Neden Bu Kadar Göç Verilmiş? Geri Dönmesi için Bir Çalışmanız Var Mı?

Bizim 1980'li yıllarda nüfusumuz 50 bindi. Şimdi 40 bin, o kadar doğum oluyor ama aradaki fark düşük, o zaman da çok göç veriyormuş. İlk sebep iş imkanları. Zamanında Dursunbey'de iş imkanı olmadığı için göçen akrabalarını yanına çağırmış.

Bugün işsizlik ve iş imkanlarını arttırmak için en büyük projemiz; Organize Sanayi Bölgesi. Organize Sanayi konusunda çok büyük hayaller kurduk, emekler verdik. Alt yapı ihalesini tamladık, kazmasını vurduk.

Dursunbey'in Dağlık Bir Bölge Olduğunu Söylediniz. Bölgenin Özel Bir Bitki Örtüsü Var Mı? Dağlık Bir Bölge Olması Geçim Kaynağını Nasıl Şekillendiriyor?

Dursunbey, Türkiye'nin Karaçam ağaç merkezi. Karaçam'ın özelliği şudur; bu ağaç türü yatların gövdelerinde kullanılır. Çok dayanıklı bir ağaçtır. Hollanda'da evlerin altlarına kazıl olarak çakılan ağaçlar Dursunbey'den giden Karaçam'dır. Dursunbey'in dağlarında yetişen kekik özeldir .

102 tane kırsal mahallemiz var. Bu mahallerimiz tamamen orman köyüdür. Bütün bu orman köylerimizde ağaç kesimi, ağacın işlenmesi ciddi bir geçim kaynağı oluyor. Hayvancılık, ormancılığın gerisinde kalıyor. Az az büyükbaş, küçükbaş ve tavukçuluk yapılıyor.

Dursunbey'de Nereyi Gezebiliriz?

Dursunbey'de doğa yürüyüşleri yapıyoruz. Her hafta sonu ormanda 13-15 kilometre doğa yürüyüşü yapıyoruz. Dursunbey'de önce bir doğa yürüyüşü yapmanızı öneririm.

İlçemizde çok güzel bir piknik alanımız var, Hıdırlık Piknik Alanı. İnsanlarımız burada ata biniyor, spor yapıyor, okçuluk yarışmalarımız düzenleniyor.

Bizim en değerli tarihi yerlerimizden bir tanesi de Suçıktı. Suçıktı, şehrin hemen bitişinde ve saniyede taşın içerisinde bin litre su çıkan bir yer. Buradan çıkan temiz su ile Dursunbey'in bütün içme suyu ihtiyacını karşılıyoruz. İnsanlarımız burada vakit geçiriyor ve doğayla iç içe oldukları serin bir yer.

Suçıktı'ya giden suyun güzergâhı üzerine belediye olarak Ada Kahve adında bir alan yaptık. Burada, suyun güzergâhında oluşturulmuş kayıkların yüzdüğü bir gölet yaptık. Tamamen Dursunbey'e özel ahşaptan bir kahve yaptık. Burada da keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Yatırımcılar Ne Önerirsiniz?

Doğa turizmi için ilçemizde yatırım yapmak isteyenler mevcut. Doğa turizmi için uygun bir bölgeyiz. Ayrıca ilçemizde organize sanayi bölgemiz oluşuyor. Bu istihdam açısından bizim için çok önemli, burayı yatırımcılara öneririz.

Peki, Belediye Olarak Sizler Doğa Turizmi Yatırımı Yapmayı Düşünüyor Musunuz?

Açıkçası ben, belediyelerin işletmecilik yapmasına biraz karşıyım. Kiralama konusuna yakın bakıyorum ama direkt işleme açma konusunda özel yatırımcıya daha olumlu bakıyorum. Zaten belediye olarak bizim Orman Bakanlığından kiraladığımız ve halkımızı kullanıma açtığımız piknik alanlarımız mevcut. Buraların temizliği, bakımı, onarımı bizlerde.

Başkanla Özel

Dursunbey'de Vakit Geçirmeyi En Sevdiğiniz Yer Neresidir?

Belediye, Sabah 9, gece 12... Dursunbey'de insanların en çok sevdiği, huzur bulduğu yerlerden bir tanesi Suçıktı, biz de zaman buldukça ailemizle oraya gidiyoruz.

‘Şöyle Bir Hayalim Var Onu Gerçekleştirmeden, Bu Dünyadan Gitmek İstemiyorum' Dediğiniz Bir Şey Var Mı?

Benim en büyük hayalim Dursunbey'le ilgili, bir belediye başkanının göreve geldikten sonra kendiyle ilgili hayal kurmasını beklememek de gerekiyor. Dursunbey'de organize sanayide birkaç tane fabrikanın bacasının tüttüğünü görmek ve Ada Kahve projesini gerçekleştirdiğimiz Saz Bölgesi ile Suçıktı bölgesi arasındaki 165 bin metrekarelik bir alan var. Orada iskelelerin olduğu, bungalov tipi evlerin olduğu, çocukların ata bindiği, insanların balık tuttuğu bir Millet Parkı Projem var. Onun hayata geçtiğini görmek. Ayrıca da ilçemize artık doğalgazın gelmesi lazım, doğalgazın ilçemize geldiğini görmek.

Hayat Felsefenizi Yansıtan Bir Söz Var Mı?

Ben çocuklarıma her zaman şunu söylemişdir, "Doğru olun hiçbir zaman yalan söylemeyin." En hoşlanmadığım şey, yalan söyleyen insan. Maalesef siyasette yalan söyleyenler oluyor ama ben bundan hoşlanmıyorum ve hayat felsefem; doğruluk, dürüstlük.

Ne Olduğu Zaman Çok Mutlu Olursunuz?

Dursunbey'de çok fazla göç verme olayından dolayı ciddi sosyal problemler oluşuyor. Bunlardan en önemlisi bakıma muhtaç yaşlı nüfusun Dursunbey'de kalması. Bakıma muhtaç yaşlını nüfusumuzun ihtiyaçlarına cevap verdikçe mutlu oluyorum. İddia ediyorum ki Türkiye'de bakıma ihtiyacı olan yaşlıların ihtiyaçlarına en hızlı ulaşan ve elinden geleni yapan tek belediye olabiliriz. Çünkü bizlere ilçemizin dışından ilçelerden de başvurular geliyor ve biz o ihtiyaç sahibi vatandaşların evlerine gidip, kişisel temizliklerinden tutunda yaşadıkların yerin ihtiyaçlarını karşılamaya kadar tüm hizmeti sunuyoruz. Bakıma ihtiyacı olan yaşlı nüfusa hizmet, benim kişisel hassasiyetim

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.