BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

Savaştepe'nin Peri Pacaları ve Mağarası İlginizi Çekecek

22 Ekim 2018

BelediyeDeniz olarak bu hafta Giresun'dayız. Aslında burası Savaştepe'nin eski ismi. Balıkesir'in milli mücadele döneminde öne çıkan ve ismini direkt Mustafa Kemal Atatürk'ün önerdiği Savaştepe'yi sizler için gezdik.

Savaştepe, Balıkesir merkezine 40 km uzaklıkta tertemiz doğasıyla tanınan bir ilçe. Ayrıca ismini de milli mücadele zamanında gösterdiği kahramanlıktan almış bir yer. Doğal güzellikleri, tarihi dokusu, imza attığı zaferlerin dışında lezzetli meyve sebzeleri ile biliniyor. Söylemeden geçmeyelim Savaştepe, aynı zamanda şifalı kaplıcası, peri bacaları ve Türkiye'nin 5.büyük mağarası ile de ziyaretçi topluyor. Merkezi konumdaki Savaştepe'ye hem demiryolu hem de karayollarıyla ulaşabiliyorsunuz.

Savaştepe Tarihi

Savaştepe tarihi M.Ö 5. yüzyıla kadar uzanıyor. Bu bölge kuzey ve güney yolları arasında ticaret kervanları için bir uğrak yeriymiş. Bu konumu bugünkü ilçe merkezine 2 km mesafede Kerasai Antik Kentinin kurulmasını sağlamış. Bölgede Perslerin ardından Bergama Krallığı ve Roma hakimiyeti olmuş. Savaştepe 1354 yılında Osmanlıların eline geçmiş. Bu aşamadan sonra bölgeye Türkmen topluluklar yerleştirilmiş. Kerasai ya da Kerasais adı Türklerin bölgeye hakim olmaları ile "Kiresin " ya da "Kilesin" şeklinde, sonraları ise "Giresun" şekline dönüştüğü anlaşılıyor. Kurtuluş Savaşında gösterilen mücadelenin bir sonucu olarak bölge Savaştepe adını almış. Eski ismi Giresun olan şehrin adının Savaştepe olmasını Meclis'e Mustafa Kemal Atatürk önermiş. Meclis kararıyla Giresun olan ilçenin ismi Savaştepe olmuş.

Savaştepe'de Neresi Gezilir?

Savaştepe, hem tarihi hem doğasıyla ilgi odağına dönüşecek bir yer. Başlıca gezebileceğiniz yerleri aşağıda sıraladık ama bir de siz gezin deriz.

Sazlıdere Höyüğü

İlçede birçok akarsu tarafından beslenen sulak alanda yapılan kazılarda çeşitli bulgular elde edilmiş ve bu kalıntıların Tunç Çağına ait olduğu değerlendirilmiş.

Kerasa/Kerasai Antik Kenti

Antik bir yerleşim alanı olan Kerasa, Halkapınar'da ilçe merkezinden 2 km uzaklıkta doğu yönünde yer alıyor.

Savaştepe Pamukçu Kaplıcaları

Balıkesir merkezine uzaklığı 15 km olan Pamukçu Köyünde yer alan kaplıcalar romatizmadan eklem rahatsızlıklarına, bel ağrılarından ortopedik problemlere bir dizi hastalığa şifa sağlıyor. İlçe sınırlarında yer alan bir başka kaplıca ise Kiraz Kaplıcası.

Savaştepe Peri Bacaları

Ülkemizde peri bacaları denilince akla ilk olarak Kapadokya gelse de Savaştepe'de de benzer oluşumlar, Kapadokya kadar güçlü. Peri bacaları ilçe merkezine 4 km uzaklıktaki Su Çıktı, Yağcılar, Maden Mezarı ve Karaçam'da görebilirsiniz. Karaçam ormanı içinde bulunan ve her biri birer abideyi andıran irili ufaklı 15 adet taş yapı doğal yollarla oluşmuş durumda. Geçmişi hakkında kesin bir malumat elde edilemeyen Savaştepe Peri Bacaları, birer doğa harikası olarak keşfedilmeyi bekliyor. Muhteşem bir doğa örtüsü arasında kendini adeta saklayan bu ilginç taşlar eko turizme kaynak oluşturmakta.

Anıt Ağaçlar

İlçe merkezinin uzun yıllara dayanan tarihini bitki örtüsü üzerinden okumak da mümkün. İlçe merkezinde yer alan ve koruma altına alınmış olan çınar ağaçlarının yaşı 1000 yılın üzerinde.

Mesire Alanları

Savaştepe, temiz hava almanın ve piknik yapmanın mümkün olduğu piknik alanlarına da sahip. Bunla arasında Çamlık ve Karakuyu mesire alanları öne çıkıyor.

Yazören Mağarası

Keşfedilmesi gereken güzellikler arasında yer alan bu mağara, Savaştepe'nin Yazören köyü sınırlarında 3 bin 500 metre uzunluğundaki mağarada binlerce yarasa ve eşsiz sarkıtlar var. Türkiye'nin 5.büyük mağarası olan Yazören Mağarası doğa tutkunlarının uğrak yerlerinden. Yüzeyden süzülen kireçli sular sayesinde içeride sarkıt ve dikitler oluşmuş mağara keşfedilmeyi bekliyor. İçerisi binlerce yarasının yuvası konumunda. Aynı anda uçup çığlıklar atan yarasaların kanat sesleri bile korkutucu olabilir. Buraya giderseniz içeri girip ürkmemeniz elde değil. Bunu bilmelerine rağmen çok sayıda macera sever bu deneyimi yaşamak ve mağaranın güzelliklerine şahit olmak için Yazören'e akın ediyor diyebiliriz.

Savaştepe'nin Nesi Meşhur?

Savaştepe, peyniri ile bilinen ve her yıl geleneksel peynir festivali düzenlenen bir yer. Mihaliç kelle peyniri, yöreye özgü bir lezzet. İlçe peynirleri 'Mihaliç Kelle Peyniri' adı altında bilinmektedir. Türkiye çapında ün kazanan bu ürünü daha geniş kitlelere tanıtmak amacıyla her yıl eylül ayı içerisinde geleneksel ‘Peynir Festivali' düzenlenmekte.

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.