BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

“Savaştepe Kabuğunu Kırmış Bir Şehir Olacak”

22 Ekim 2018

BelediyeDeniz ekibi bu hafta Balıkesir'in Savaştepe ilçesinde. Eski ismi Giresun'muş buranın. Kurtuluş Savaşı'nda gerçekleşen kahramanlıklara, yoğun çatışmalara sahne olduğu için Atatürk tarafından adı Savaştepe olarak değiştirilmiş.

Savaştepe, Balıkesir merkeze 45 km uzaklıkta doğası ve ismiyle dikkat çeken bir ilçe. Bu ilçenin hikayesini yakından tanımak için Savaştepe Belediye Başkanı Turhan Şimşek'i ziyaret ettik. 30 yıl sınıf öğretmenliği yapan Savaştepeli Başkan Turhan Şimşek'le kentini konuştuk. Dilerseniz şimdi Savaştepe'yi Belediye Başkanı Turhan Şimşek'ten dinleyelim...

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Turhan Şimşek, Savaştepe Belediye başkanıyım. 2014'de göreve başladım, ilk dönemimi tamamlamak üzereyim.

Savaştepe'yi bizlere anlatabilir misiniz?

İlçemizin Balıkesir'e uzaklığı 45 km. 20 bin nüfuslu, 45 kırsal mahalleli , 432 kilometre karelik bir Balıkesir ilçesiyiz. Havası temiz, hem demir yolu hem karayolu ile ulaşımı kolay bir şehiriz.

Savaştepe'nin geçim kaynağı nedir?

İlçemizin geçim kaynağı, hayvancılık ve tarım. Genellikle büyükbaş ve kanatlı hayvancılık yapılır. 120 civarında büyükbaş hayvan tesisi, 140 civarında kanatlı hayvancılık kümesleri mevcut. Ayrıca şehrimizde fazlaca memur ve emekli var. Manisa Soma bize 25 km uzaklıkta, 2014 Mayıs ayında yaşanan maden kazasında 37 Savaştepeli vatandaşımızı kaybettik. İlçemizden o dönemde maden ocağına çalışmaya giden binin üzerinde vatandaşımız vardı. Şimdi madenin bir kısmı kapandı.

Başkanlığınız süresince Savaştepe'de neler değişti?

Biz geldiğimiz zaman Balıkesir büyükşehir yasası kapsamına girmişti. İnsanlarımızın beklentileri büyüktü. Bu yüzden de önceliğimiz onların beklentilerini karşılamaktı. Açıkçası bunu da başardığımızı düşünüyorum. İlçemizde çöp sorunu vardı. Göreve geldiğimiz zaman ilk iş vatandaşımızın çöplerini toplamak ve onları yaşam merkezinden uzakta tutmak oldu. Muhtarlarımızın içme suyuyla ilgili şikayetleri vardı. İçme suyuna müdahaleye başladık. BASKİ'nin şefliği ilçemize taşındı ve günü gününe sıkıntılar çözüldü. Kırsal mahallelerimizde asfalt yoktu, göreve geldiğimiz zaman onları asfaltladık. Vatandaşımız temel belediyecilik hizmeti konusunda şu an çok memnun.

Savaştepe gelecekte nerede olacak?

Savaştepe kabuğunu kırmış bir şehir olacak. Tarıma ve hayvancılığa dayalı yatırımların yapıldığı bir ilçe olacak.

Savaştepeliler sizden en çok ne istiyorlar?

En çok iş istiyorlar. Çünkü iş sahası kısıtlı ve artık herkes kendisini veya çocuğunun masa başında olmasını istiyor.

Savaştepe'nin ismi nereden geliyor?

Savaştepe'nin ismi 1934 yılında Mustafa Kemal Atatürk'ün Meclis'e sunduğu teklifle gelmiştir. Eski ismi Giresun'muş. Milli mücadele döneminde bölgemizde savaşın çetin çarpışmaları yaşanıyor ve birçok şehit veriyoruz. Bu yüzen Mustafa Kemal Atatürk, Giresun olan isminin Savaştepe olarak değişmesi üzerine bir önerge sunuyor Meclis'e. Meclis teklifi kabul ediyor ve ismimiz Savaştepe olarak değişiyor.

Savaştepe'de neresi gezilmeli?

Savaştepe'de 1940 yılında yapılan köy enstitüsü var. Bugün lise düzeyinde eğitim veren bir okul ama tarihi bir yapı olarak görülmesi gereken bir yer. Türkiye'nin 5.büyük mağarası Yazören Mağarası ilçemiz sınırlarında. Yazören Mahallemizin hemen kenarındaki bu mağara 3 bin 500 metre uzunluğa sahip. Savaştepe'de Peri Bacaları var, onları görmelisiniz.  

Başkanla Özel

Mutfakla aranız nasıl?

Pek mutfağa girmem.

Yemekle aranız nasıl?

Yemekle ilgili, günde bir iki öğün yerim o fazla bir yemek aramam. Acıkma hissimi gidermek için yemek yerim.

Peki, "Önüme 3 öğün gelse yerim" diyebileceğiniz kadar sevdiğiniz bir yemek var mı?

Yok. 3 öğün aynı yemeği yiyemem.

Kitaplarla aranız nasıldır?

Fırsat buldukça kitap okurum. Daha çok bilimsel kitapları tercih ederim.

Başkan olmadan önce ne yapıyordunuz?

Eğitimciyim ben. 30 yıl sınıf öğretmenliği yaptım.

Bir öğretmen olarak hiç eski öğrencilerinizden biri sizi buldu mu?

Buldu, hem de çok. En ilginci, ilk görev yerim Erzurum'du. Orada okuttuğum bir öğrenci beni, Savaştepe'de görev yaptığım zamanda buldu. Bir gün Balıkesir'den Savaştepe'ye geçiyorum, otobüsteyim. İlçeye vardım, tam ineceğim noktada biri bana seslendi. Kendini tanıttı, ‘Erzurum'dan sizin öğrencinizim' dedi. Çok şaşırdım, ‘Savaştepe'de ne arıyorsun?' dedim. Balıkesir'de öğretmenlik okumuş ve Savaştepe'de bir yurtta öğretici olarak görev yapıyormuş. Bu benim hem çok şaşırdığım hem de çok hoşuma giden bir durum oldu. 12 yıl sonra beni bulan bir öğrencim oldu. Birçok öğrencimle karşılaşıyoruz böyle.

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.