BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

Tarihi Eski Kendi Yeni İlçe: Dulkadiroğlu

08 Ekim 2018

BelediyeDeniz ekibi bu hafta Kahramanmaraş'ta. Tarihi kentin merkez ilçesi Dulkadiroğlu'nu gezdik. Şehrin simgesi Ulu Cami, Taş Medrese, Kapalıçarşı'yı, tarihi eserlerin sergilendiği Arkeoloji Müzesi'ni, Germanicia Antik Kenti Mozaikleri'ni ve daha bir çok tarihi ve turistik eseri içeren gezi yazımızı sizler için derledik.

Dulkadiroğlu, Kahramanmaraş'ın iki merkez ilçesinden biri ve 2014 Büyükşehir Yasası ile kuruldu. Dulkadiroğlu, kurulduğu günden bugüne sanayi, turizm, tarım ve ticaret faaliyetlerinde hızla büyüdü. İlçenin bulunduğu bölge Kahramanmaraş tarihini kapsıyor ve ilçe içerisinde pek çok turizm ögesi yer alıyor. Şehir aynı zamanda Kahramanmaraş'ın sanayi bölgesi özelliğini sürdürüyor. Nüfusu aslında 225 bin ama sanayinin, ticaretin ve turizmin kalbinin burada atıyor olması sebebiyle gündüz nüfusu ikiye katlanıyor.

İlçe ismini, bölgede kurulan Dulkadiroğlu Beyliği'nden alır. Dulkadiroğlu Beyliği'ni kuran Türkmenlerin hangi boydan geldiği kesin olarak bilinmiyor. Fakat Dulkadir halkının çoğunluğunun Bayat boyuna mensup Türkmenler olduğu tahmin ediliyor. Dulkadiroğlu Beyliği, yaklaşık 180 yıl bölgede hüküm sürmüş ve 1515'te Osmanlıların, Anadolu'da sınırlarına kattıkları son beylik olarak tarihe gömülmüş.

Dulkadiroğlu'nda Neresi Gezilir?

İlçede özellikle Dulkadiroğlu Beyliği zamanında kalma iki önemli eser var. Hatta bu iki eser Dulkadiroğlu'nun sembol eserleri. Belediyenin bayrağında bile bunlar yer alıyor. ‘Hangi eserler bunlar?' derseniz, Ulu Cami ve Taş Medrese.

Ulu Camii

İlçe merkezinde Kurtuluş Mahallesi'nde yer alıyor. 1442-1454 yılları arasında Dulkadiroğlu Beyliği zamanında Hükümdar Süleyman Bey tarafından inşa edilmiş. Doğu-batı doğrultuda dikdörtgen bir form gösteren yapıda harim kısmı, mihraba dik atılan sivri kemerler ile yedi sahna bölünmüştür. Yapının mukarnaslı, kolyeli Köşk Minaresi ve harime girişi sağlayan mukarnas kavsaralı Taç Kapısı ayrıca önemlidir.

Taş Medrese

Taş Medrese Ulu Camii'nin yanında yer alır. Dulkadiroğlu Beyliği Hükümdarı Alaüddevle Bey tarafından 15. Yüzyılın sonunda inşa ettirmiş. Yakın zamanda restore edilen Taş Medrese günümüzde ziyaret açık.

Kent meydanında Ulu Cami ile bütünlük oluşturan yapı; Dulkadirli Alaüddevle Bey tarafından XV. yüzyıl sonlarında inşa ettirdiği anlaşılmaktadır. Tek katlı, açık avlulu, tek eyvanlı medrese plan düzeni gösteren yapı, Güneyinde mescidi, gerisinde açık avlusu ve öğrenci odaları binayı tamamlar. Yapıda ön plana çıkan düzgün kesme taş işçiliği ve Memluklu tarzı mukarnaslı pencere uygulaması önemlidir.

Türbe Kısmı ise: Alaüddevle Bey'in, Safevilerce katledilen oğlu Şahruh Mehmed adına 1510 yılında inşa ettirmiştir. Kare formda, içten kubbeli dıştan piramidal örtü ile kapatılan yapı, medrese ile bütünlük arz eder. Türbedeki sandukaların biri de Alaüddevle beyin kızıdır ve diğer altı sanduka ise Kurtuluş Savaşı milli kahramanlarına aittir.

Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi

Yenişehir Mahallesinde bulunan Kahramanmaraş Müzesi, 1975 yılından beri hizmet veriyor. Müze 4 bölüm, 10 salondan oluşur. Müze içinde Hitit, Helenistik, Roma ve Bizans Dönemine ait çok sayıda eser var.Bugüne kadar farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir kent olan Kahramanmaraş'ın müzecilik açısından da ayrı bir önemi bulunmakta. Türkiye'de ilk müzecilik 13. Yüzyıl Selçuklular dönemine rastlamakta olup, aynı yüz yılda Maraş'ta hüküm süren Dulkadiroğlu Beyliği zamanında, Kahramanmaraş Kalesi içinde de Geç Hitit eserlerinin korunarak biriktirildiği bilinmekte.

Kahramanmaraş'ta ilk müze 1947 yılında Taş Medrese'de kurulmuş olup 1961 yılında Kahramanmaraş Kalesi'ne taşınmıştır. 1975 yılında ise İl Merkezinde, Azerbaycan Bulvarı'nda bulunan bugünkü binasına taşınmış olan müze halen aynı binada hizmet vermekte.

Hatuniye Camii

Hatuniye Camii, Yavuz Sultan Selim'in büyükannesi Şemsi Sultan adına 1519 yılında yapılmış. Hatuniye Camisi günümüzde orijinal halini koruyamamış. Sadece minaresi orijinal halini koruyarak günümüze ulaşabilmiş. Caminin aşağısında yer alan türbede ise Şemsi hatun ve oğluna ait olduğu tahmin edilen iki mezar bulunuyor.

Kapıçam Mesire Alanı

Kapıçam Mesire Alanı, ilçe merkezinden 10 km uzaklıkta yer alan çevresi çam ormanlarıyla kaplı doğal güzelliğe sahip bir mesire yeri. Mesire alanında botanik bahçesi, kınalı keklik üretme istasyonu, göletler, kamp ve piknik alanları var. Güzel bir hafta sonu için birçok güzelliği içinde barındıran Kapıçam Mesire Alanını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Mutfak Müzesi

Dulkadiroğlu Belediyesi tarafından restorasyonu sağlanan tarihi konak, Kahramanmaraş'ın mutfak kültürüne ışık tutmak için müzeye çevrilmiş. Mutfak Müzesinde yöresel yemekleri ücretsiz olarak tadabilir, tariflerini öğrenebilirsiniz.

Kapalı Çarşı

11. yüzyılda inşa edilen Kahramanmaraş Kapalı Çarşı, il merkezinde bulunduğu için şehrin en çok ziyaret edilen noktalarından biri. Hem güzel bir gezi hem de eğlenceli bir alışveriş noktası olan Kahramanmaraş Kapalı Çarşı, içerisindeki dükkanlarla gün içerisinde yüzlerce insanı ağırlıyor.

Germanicia Antik Kenti Mozaikleri

Maraş, M.Ö. 64'te Romalıların eline geçmiş ve Roma İmparatoru Gaisus Caesar Agustus Germanicus'un adı şehre verilerek "Kaiseria Germanicia" olarak adlandırılmıştır.
Kahramanmaraş'ta iki mahalle, Roma İmparatorluğu'ndan kalma eserlerin üzerinde oturuyor. Geçmişte gecekondu olan ancak sonradan imar affıyla tapu verilen bölgedeki evlerden birinin alt kat odasında eşsiz Germenicia mozaiği yer alırken, evin üst katında insanlar yaşamaya devam ediyor.

Milattan sonra 300-400 yıllarına ait olan Germenicia Antik Kenti'nin mozaiklerinin bir bölümü, kaçak kazılar yapılırken ihbar üzerine ortaya çıktı. Ortaya çıkan mozaikler, sadece buz dağının görünen yüzü. Germenicia mozaikleri, Kahramanmaraş'ın Bağlarbaşı ve Dulkadiroğlu mahallelerindeki 4 farklı evde tespit edildi. Şimdilerde Kahramanmaraş'ın arka mahallelerinin bulunduğu bölgede, Roma döneminde zenginlerin kullandığı yamaç villalarının yer aldığı belirtiliyor. Mozaiklerin de bu yamaç villalarının taban döşemeleri olduğu ifade ediliyor. Bölgede her biri 15-20 odalı 100'ün üzerinde tarihi yamaç villalarının bulunduğu tahmin ediliyor.

Zeugma ve Efes'in Benzeri

Arkeolog Ömer Avcıbaşı bu yer için Roma döneminde şehrin zenginleri ve generallerin kullandığı bu yamaç villarının Efes ve Zeugma Antik kentinde bulunan mozaiklerle büyük benzerlik gösterdiğini vurgulayıp, "Asıl kent, kentin altında bulunuyor. Mozaiklerin yanısıra bölgede Germenicia Antik Kenti'nin agorası ve tapınağının da olabileceğini tahmin ediyoruz" açıklamasını yapmıştı.

Ne Alalım?

Ağaç oyma tekniği ile yapılmış eşyalar, dövülerek işlenmiş bakır eşyalar, sim sırma işleri, deriden yapılmış yemeni adı verilen geleneksel ayakkabılar ve postallar, kırmızı pul biber, sumak ekşisi akıtı, tarhana, ceviz, fıstık ezmesi, şıra çeşitlerinden sucuk, pestil, bastık, dünyaca ünlü Maraş dondurması alınması tavsiye edilen değerli yöresel ürünlerdir. Kahramanmaraş'ın en merkezi noktasında yer alan tarihi Maraş çarşılarından ve etrafında toplanmış çok sayıda dükkandan bu ürünler temin edilebilir.

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.