BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

“İlçemiz Dört Ana Eksen Üzerinde Gelişiyor”

08 Ekim 2018

BelediyeDeniz ekibi bu hafta Kahramanmaraş'ta. İlin merkez ilçesi Dulkadiroğlu'nu ziyaret ettik. Kahramanmaraş'ın gelişen ve dönüşen yüzü burası. Kahramanmaraş'ın en çok turist çeken bölgesi olan Dulkadiroğlu, 2014'te çıkarılan Büyükşehir Yasası ile merkez ilçe oldu. 2014'den bugüne kadar şehir hem sanayi hem ticaret hem de turizm alanında hızlı bir ilerleme kaydetti. Bu hızlı yükselişin nasıl olduğunu öğrenmek için Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay'ın kapısını çaldık.

Kenti Dulkadiroğlu'nu ve kendisini daha yakından tanımak için şimdi sözü Başkan Okay'a bırakıyoruz...

Kendinizden bahsedebilir misiniz?

1967 Kahramanmaraş doğumluyum. İlk, orta ve lise tahsilimi burada yaptım. Üniversiteyi, İzmir Dokuz Eylül İktisat Fakültesi'nde okudum. 2001 yılında AK Partinin kuruluşunda siyasete başladık. Kahramanmaraş parti teşkilatını kuranlardanım. Yaklaşık 7 yıl teşkilatlarda ilçe başkan yardımcısı olarak görev yaptım. 5 yıl merkez ilçe başkanlığı yaptım, yaklaşık 5 yıldır da Dulkadiroğlu Belediye Başkanlığı görevindeyim.

Dulkadiroğlu'nun nüfusu ve geçim kaynağı nedir?

İlçemizin gece nüfusu 225 bin fakat gündüz nüfusumuz 400 bin. Bunun sebebi de tüm ticari alanların bölgemizde bulunması. Belediye olarak 400 bin kişiye hizmet veriyoruz. Kahramanmaraş'ın sanayisi, ticareti bölgemizdedir. Verimli tarım arazileri de Dulkadiroğlu'ndadır. Yani Dulkadiroğlu bir sanayi şehri, tarım şehri, ticaret şehri ve Dulkadiroğlu bir turizm şehri. İlçemiz dört ana eksen üzerinde gelişiyor.

Dulkadiroğlu'nu ve başkanlığınız süresince yaşanan değişimi anlatabilir misiniz?

İlçemiz, yeni kurulan bir ilçedir. Kahramanmaraş 2014 yılında büyükşehir statüsü kazanınca şehir merkezi ikiye bölündü ve Kahramanmaraş'ın doğu kısmı Dulkadiroğlu ilçesi olarak belirlendi. Göreve geldiğimiz günden beri ilçemizin değişmesi dönüşmesi çalıştık. Bugün ilçemiz bir turizm merkezine dönüştü.

İlçemizdeki en ücra sokakları dahil her yerde belediyemizin dokunuşunu görebilirsiniz. İlçemiz eski mahallelerin, sanayi ve ticaret merkezlerinin odaklandığı bir yerdi. Dulkadiroğlu mahalleleri, Kapalıçarşı ve Demirciler Çarşısı restore edildi. Bugün Kahramanmaraş'a gelen yerli yabancı turistimiz önce Dulkadiroğlu'nu geziyor. İlçemizdeki konakları, tarihi mahallerimizi görüyor. Ayrıca restorasyonu yaptığımız konaklarımızı müzeye çevirdik. Bunlardan bir tanesi Mutfak Müzemiz, diğeri Somut Olmayan Değerler Müzemiz. Mutfak Müzemiz yoğun ilgi görüyor.

İlçemizin eksiliği altyapıdan kaynaklıydı. Göreve geldiğimiz zaman ilk iş altyapı eksikliklerini gidermek oldu. Kırsal mahallelerimiz dahil hiçbir vatandaşımızın ayağı çamura değmiyor. Üstyapıyı da 4 buçuk yıllık zamanda tamamladık. Artık gündemimizde asfalt, kilit parke konuları yok.

Altyapı ve üstyapı eksiklerimizi tamamlayınca, toplumun talepleri değişti. Artık bizden çok daha farklı istekleri oluyor. Vatandaşımız artık sosyal donatı alanları ve sosyal tesis talep ediyor. Şehir merkezimizde gençlerimizin rahatça spor yapabilecekleri alanlar ve belediye olarak eğitim desteği sunabileceğim merkezler açıyoruz. Yakın zamanda Kahramanmaraş'ın en büyük Gençlik Merkezinin açılışını yaptık. Dulkadiroğlu Gençlik Merkezi 5 bin metrekare kapalı alan sahip, içerisinde iki tane cep sinema, 250 kişilik konferans salonu, 900 metrekare fuaye alanı, derslikler, hobi, teknoloji ve spor odaları var.

İlçemiz yeni bir ilçe ve kamu kuruluşları eksiğimiz vardı. Bu eksikliği gidermek için bir Kamu Külliyesi projemiz vardı. Kamu Külliyesinden kastımız, tüm kamu kuruluşlarının bir arada bulunduğu bir alandı. Hemen ilçemizin doğusunda Kamu Külliyesi projesini başlattık. Şu an inşaatı tamamlanmak üzere.

İlçemizdeki Yedi Kuyular bölgesinde, Büyükşehir Belediyesinin organize ettiği bir kayak merkezi bulunuyor. Bizler de kayak merkezine giden yol üzerinde mesire alanları yaptık.

İlçemizde yaşayan vatandaşlarımızın ucuz ve sağlıklı konutlarda yaşayabilmesi için bir toplu konut projesini hayata geçirdik. Bin 300 konutu kapsayan, içerisinden yüzme havuzu, okulu, sağlık ocağı, alışveriş merkezi olan bir uydu kent olacak. Bu da çok kısa zamanda tamamlanacak.

Dulkadiroğlu'nda nereyi görmeli ve nereyi gezmeliyiz?

Bu saymakla bitmez. Dulkadiroğlu'nun sembolü Ulu Camii'dir. Ulu Camii, Taş Mescit, Katip Han, Zabun Konağı, Üdürgücü Konağı, Mutfak Müzesi, Somut Olmayan Değerler Müzesi, Bahtiyar Yokuşu'nun tüm sokağımız. Kapalı Çarşı, Anadolu'nun en büyük kapalı çarşılarından biridir ve hala Kahramanmaraş'ın en önemli ticaret merkezidir. Ayrıca Demirciler Çarşını da ziyaret edebilirsiniz. Bölgemizde her şey tarihi ve Kahramanmaraş'ın tarihi eserlerin büyük bir bölümü ilçemiz sınırları içerisinde yer alıyor.  

Başkanla Özel

Hobiniz var mı?

Hobimiz olsa bile yapacak vaktimiz yok. Fırsat buldukça okumaya çalışıyorum. Özellikle son Osmanlı tarihini okuyorum. Aslında spor yapmayı da severim.

Madem spor yapmayı seviyorsunuz, sporun hangi dallarıyla ilgilendiniz?

Gençliğimde çok basketbol oynadım. Şimdi de oynamak isterim ama fırsat bulamıyorum.

Kişisel hayatında Necati Okay nasıl biridir?

Ben çok sakin biriyimdir. Az konuşan biriyimdir, hatta üniversite arkadaşlarım siyaset yaptığımı duyunca şaşırdılar. Olaylara düz yaklaşan biriyimdir. Planlı programlı yaşamayı severim.

Mutfakla aranız nasıl?

Mutfakla aram çok iyidir. Öğrenciyken her şeyi yapardım. Elimden her şey gelirdi. Ama şimdi ufak tefek yardımcı oluyorum. Hafta sonları kahvaltı hazırlanmasına yardım ediyorum. Yemek yapmayı bilirim ama fırsat bulamıyorum. Ayrıca eşim de yemek konusunda iddialıdır.

Siyasetin içinde olunca aile vakit ayrılamıyor. Peki, aileden hiç bu konuda hiç şikayet geldi mi?

Geldi, gelmez olur mu? Aileyi ihmal ettik. Büyük oğlumu ilk okul birinci sınıfa yazdırdım, şimdi liseyi bitirdi. Ben oğlumla ilgilenemedim. Siyasetçi ailesine zaman ayıramıyor. Siyasetçinin ailesi bu konuda mağdur. Çünkü ne zaman eve gideceğiniz belirsizdir, boş zamanınız yoktur. Ailecek plan yapamazsınız. Siyasetçilerin aileleri büyük fedakarlıklar gösterir. Onların fedakarlıkları ile siyasetçi çalışabilir.

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.