BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

İslahiye’nin Sıradışı Başkanı

01 Ekim 2018

BelediyeDeniz ekibi bu hafta sizleri bambaşka bir başkanla tanıştırmak için çıktı yollara...Makam odası olmayan, takım elbise içinde değil traktör tepesinde görebileceğiniz, belediyenin araç parkurunda iki odalı bir nezih bir evde yaşayan görüp görebileceğiniz en ilginç belediye başkanlarından birini ziyaret etmek için Gaziantep'in İslahiye ilçesindeyiz.

İslahiye Gaziantep'in güney batısında kalıyor. 68 bin nüfuslu ilçe Türkiye'nin biber deposu konumunda. Ülkedeki üretimin yüzde 65'i İslahiye ve Nurdağılı çiftçilerin bin bir emeği ile bu topraklarda gerçekleşiyor. Biberi, üzümü ve tarihi Yesemek kalıntıları ile adını duyuran İslahiye'de belediye başkanı ile açık havada sohbet ettik.

İslahiye Belediye Başkanı Kemal Vural, alıştığımız belediye başkanı profilinin çok dışında. Hayat dolu ve ilçesine hizmet, yaşam tarzı haline dönüşmüş bir başkan.

İslahiye Belediye Başkanı Kemal Vural, tam anlamıyla ‘kendin pişir, kendin ye' cümlesine yakışır bir düzen kurmuş ilçesinde. Belediye her işini kendi yapıyor, her şeyini kendi üretiyor ve olabildiğince az dışarıdan destek alıyor. Her işin başında Başkan Vural'ı görebilirsiniz. Belediyenin araç parkında bulunan iki göz odalı bir evde yaşıyor. Belediye çalışanlarına çıkan karavanadan yemeğini yiyor. Başkan Vural'ın alıştığımız gibi bir makam aracı yok. Onun yerine Büyükşehir'in hurda diye kullanmadığı eski model bir arazi aracını almış ve yeniden hayata çevirmiş. Eski bir arazi tipi araçla tüm ilçeyi baştan sona geziyor. Hurda diye çöpe atılmış demirlerden, ilçenin pazaryerini, parklardaki banklarını yapıyor. Yani Başkan Vural için hiçbir şey atık değil.

Sözü şimdi İslahiye Belediye Başkanı Kemal Vural'a bırakalım. Bize kendini ve kentini anlatsın.

İslahiye'nin isminin hikayesini bizimle paylaşabilir misiniz?

İslahiye'nin ismi Fıkra-i İslahiye ordusundan geliyor. Osmanlı döneminde bölgedeki isyanları bastırmak için Osmanlı hükümdarı bölgeye Fıkra-i İslahiye ordusunu gönderiyor. Ordu önce İskenderun bölgesine ulaşıyor daha sonra buraya geliyor ve isyanlar bastırıldıktan sonra ilçenin adı da ordunun adını alıyor. İlçenin tarihi Roma İmparatorluğu'na dayanıyor.

İslahiye'nin nüfusu ve geçim kaynağı nedir?

68 bin nüfusumuz var. Bölgemiz tarım ve tarıma dayalı sanayi ile geçimini sağlıyor. 300 bin dekar tarım alanına sahip ve 80 bin dekarında sofralık üzüm yetiştiriciliği yapılıyor. Geri kalan bölümde ise muz hariç tüm tarım ürünleri yetişiyor. Bölgemiz üzüm ve biber üretimi yapan bir bölge. Türkiye'nin biber üretiminin yüzde 65'i İslahiye ve Nurdağı'nda gerçekleşiyor. Sofralık üzümde de Türkiye pazarında söz sahibi bir bölgeyiz.

Başkanlığınız süresince İslahiye'de neler değişti?

İlçemizin 50 yıllık en büyük sorunu altyapı çalışmalarıydı. Bizler ilk iş buna başladık. Bugün itibariyle kanalizasyonda yüzde 95, içme suyunda yüzde 85'ini tamamladık ve altyapı çalışması biten caddelerimizin asfaltlaması, parke taşı çalışması yapılıyor. Bugüne kadar 20 km sıcak asfalt, 120 km sathi asfalt, 400 bin metrekare civarında parke taşı döşemesi yaptık ve şehri yaşanabilir bir hale getirdik. Ayrıca altyapıda su, kanalizasyon, elektrik çalışmasının yanı sıra en büyük hizmetimiz doğalgaz oldu diye düşünüyoruz. Şehrimizin yüzde 60'ına doğalgaz verildi. Geçen yıldan beri gaz kullanımına başlayan evlerimiz var. Bu yıl bunu tüm ilçemizde her evde kullanılır hale gelmesi için çalışıyoruz. Yapılan yatırım ilçemiz için son yüzyılın yatırımıdır. Ama bunlar ilçemiz için yeterli değil. Altyapı yapılsa da üstyapı çalışmaları daha detaylı olacak.

En büyük projelerimizden bir tanesi de çöp ile ilgiliydi. Çöpte vahşi depolama yapılıyordu. Toplanan çöpler hemen şehrimizin üzerinde belli dönemlerde yakılıyordu. Bu da şehrimiz için ciddi bir tehlike oluşturuyordu. Çöpü buradan kaldırdık. Fevzipaşa Mahallemize bir transfer merkezi kurduk. Hem Nurdağı'nın hem de İslahiye'nin çöpünü burada topluyoruz. Oradan da Gaziantep'e enerjiye dönüştürmek üzere yolluyoruz.

Organize sanayi bölgemizin tüm altyapı ve üstyapı çalışmalarını tamamladık. Geçtiğimiz ay da bir fabrika temelini attı. Organize sanayi ile yaklaşık 4 bin vatandaşıma istihdam alanı açılmış olacak.

Sosyal aktivitelerimize gelirsek...Büyükşehrimizle beraber GASMEK kurslarımız var. Eğitimde İslahiye Gaziantep birinciliğine yükseldi. Bu başarıda GASMEK'lerin emeği büyük. Hem İslahiye merkezinde hem de Altınuzun beldemizde hizmet veren GASMEK kurslarında öğrencilerimiz eğitim hayatlarında başarılara imza atıyor. Yine GASMEK kurslarında ilçemiz kadınları mesleki kurslar görüyor.

Gençlerimiz için stadımızı yeniledik ve yanına bir gençlik merkezi kuruyoruz. İki mahallemize semt sahaları yaptık. Her mahallemize semt sahası oluşturma hedefindeyiz.

Belediye olarak ana sıkıntılarımızdan bir tanesi şehrin imar sorunuydu. Şehrimizin resmi bir imar planı yoktu. Gayri resmi bir şekilde yürütülmüştü. Bizler resmi imar planını oluşturduk ve sorunu çözdük.

İlçemizde 300 bin dekar tarım alanımız olmasına rağmen bunun sulanabilir bölümü 100-120 bin dekar civarındaydı. Kılavuzlu Barajı tamamlandığı zaman, sulanmayan bir karış toprağımız kalmayacak. Ana kanal tamamlandı, şimdi tali kanallar yapılıyor.

Bölgemizde sulama için 3 gölet çalışması yaptık. Bir tanesi Bayraktepe Göletiydi, tamamlandı ve 6 bin 700 dekar alanı sulamaya başladı. Yesemek Köyü ve Güneş göletleri de yüzde 65 oranında tamamlandı.

Geri dönüşüm konusunda ilçe olarak aktifsiniz. Bundan biraz bahsedebilir misiniz?

Geri dönüşüm için attığımız ilk adım çöpten enerji üretimine katkı sağlamamızdı. Şehrimizin içerisinde ve şantiyemizde hurda konumunda olan kullanılamayan ürünleri tekrar kullanılır hale getirmeye çalıştık. Mesela pazar yerimizde üzeri açık 3 bin metrekarelik bir alan vardı ve onun tamamında hurda olarak kullanılmaz görülen malzemeleri değerlendik ve pazaryerinin üzerini kapattık. Bu işleri yaparken ana felsefemiz kendi imkanlarımız ve kendi kadromuzla yapmak. Bunun için kendi marangoz atölyemiz, kendi tamirhanemiz var. Belediye işlerimizi kendi bünyemizde gerçekleştiriyoruz.

Turizm açısından çok önemli yerlere sahipsiniz. Buralarla ilgili planlarınız nedir?

Bizim 4000 yıllık tarihimiz var: Karkamış, Yesemek ve Tilmen. Karkamış, Kadeş anlaşmasının yapıldığı yer. Yesemek, dünyanın ilk açıkhava heykel atölyesidir. Tilmen Höyük'te genç Hitit döneminin başkentliğini yapmış bir şehrimizdir. İslahiye ve Nurdağı'nda 58 tane yığma höyük var. Tahtaköprü Barajımızın içinde kalan bir yerleşkemiz var. Bu da 4000 yıllık bir tarihe sahip. Tanıtılması konusunda biraz zayıfız. İlçemizde bile bu bahsettiğimiz yerleri henüz ziyaret etmemiş vatandaşlarımız var. Biz şöyle düşünüyoruz, bölgeye turist geldiğinde Hatay'da Mozaik Müzesi'ni gezip sonra İslahiye'ye gelerek burada Tilmen turu attıktan sonrasında Gaziantep'e geçecek. Gaziantep'te Mozaik Müzesi'ni gezip en son da Urfa'da Halil İbrahim Türbesi'ni ziyaret edecek. Böyle bir çalışmamız var.

İslahiye'nin adını Afrin Operasyonlarında duymuştuk. Sıcak çatışmanın komşusu ve tanığısınız.

İslahiye'den Afrin 50 kilometre, baktığınız dağın arkası çatışmanın yaşandığı noktadır. Afrin Operasyonu İslahiye ve çevresinden gerçekleştirildi. Müşterek görev merkezi ilçemize kuruldu. Operasyon buradan yönetildi ve operasyonun başladığı gün İslahiyeli kadınlarımız annelerimiz 4 bin kişiye yemek yaptı. Kadınlarımız bu desteğinde belediye olarak sadece yemek pişirecekleri alanı sağladık, bunun dışında her şeyi kendileri evlerinden getirdiler, pişirdiler ve askerimize moral motivasyon sağladılar. Operasyon sırasında İslahiye Belediyesi olarak, TSK ve İçişleri Bakanlığı'nın geri hizmette ihtiyacı olan tüm hizmetlerini bizler sağlamaya çalıştık.

Başkanla Özel

Alıştığımız belediye başkanı profilinin dışında bir başkansınız. Bu nasıl oluyor?

Benim yaşantım burayla özdeşleşmiş durumda. Bir kızım var İstanbul'da okuyor. Kendi evim belediye tesisleri içinde. Belediyeyle iç içe yaşıyorum, beraber çalışıyorum. Aslen ziraat mühendisiyim, Ticaret Odası Başkanlığı yaptım, çiftçilikle de uğraşıyorum ve doğma büyüme buralıyım. O yüzden belediye başkanlığında zorluk çekmedim ve belediyecilik hizmetinin dışında bir özel hayat kurmayı düşünmedim bile.

Giymeyi en çok sevdiğiniz renk nedir?

Giyinmek genellikle dikkat ettiğim bir şey değildir, ne bulursam onu giyerim ama kendime yakıştırdığım renkleri tercih ederim.

Makam aracınız yok. Onun yerine büyükşehirin hurdalığından aldığınız bir arabayı kullanıyorsunuz. Arabalara karşı bir ilginiz var mı?

Şöyle ki ben tarım kökenliyim ve tarım aletleri konusunda yıllarca çalıştım. Araç ve makineyi iyi bilirim. Uçak ve helikopter hariç tüm araçları kullanırım ve tüm aracı kendim tamir edebilirim. Araçlar konusunda da ayrı bir hobim vardır. Bir araç çalışırken sesinden arızası olup olmadığını tespit edebilirim. Şu an kullandığım aracıma hurda demeyelim, bu araç 98 yılından beri Büyükşehir Belediyesinin garajında kullanılmadan bekletiliyordu. Bu aracı dışarıdan ithal etmişler ve 4 bin motor benzinli bir araç. Bezin fiyatları yüksek olduğu için hurdalıkta bekletiliyor, kullanılmıyordu. Rica ettim, getirttim. Tüp taktım, elden geçirdim ve kullanıyorum. İslahiye 810 kilometrekarelik dağlık bir alan burada normal araçlar çabuk yıpranıyor. Bu araçla tüm işimi görüyorum. Belediyemizde bir tane bile kiralık araç kullanmıyoruz, hepsi kendi araçlarımız.

Yemeyi en çok sevdiğini yemek nedir?

Yemek seçmem, önüme üç günlük yemek koysalar yine yerim. Zaten günde bir öğün yiyebiliyorsak yiyoruz. Genellikle kahvaltı türevi ve ayak üstü yemek yiyorum. Genellikle de yemekhanemizdeki karavanayı yerim.

 

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.