BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

Sırtını Gavurdağı’na Yaslayan Kent: Nurdağı

24 Eylül 2018

BelediyeDeniz ekibi olarak bu haftaki yolculuğumuz, lezzetli yemekleri ile meşhur Gaziantep'e oldu. Bu güzel şehrin ilçelerinden Nurdağı'nı ziyaret ettik. Hz. Ukkaşe'yi ve bölge için önemini sizlere anlatacağız. Ünlü Maraş Biberi ile herkesin beğenerek yediği Gavurdağı Salatası hakkında öğrendiklerimizi aktaracağız.

Nurdağı, doğusu Gaziantep ilinin Şahinbey ve Şehitkamil ilçeleri, batısı Osmaniye iline bağlı Bahçe, kuzeyi Kahramanmaraş ilinin Türkoğlu ve Pazarcık ilçeleri, güneyi ise İslahiye ilçesi ile çevrilidir. Nurdağı, 09.09.1929 tarihinde TCDD Gar Şefliği'nin kuruluşuyla oluşmuş bir süre sonra çevreden gelen birkaç ailenin yerleşmesiyle köy haline gelmiş. 1972 yılında yapılan E-24 Karayolunun buradan geçmesiyle kuzeyi güneye, doğuyu batıya, bağlayan yol kavşağının bulunduğu bölgede hızlı bir yapılaşma ve bu yapılaşmayı müteakiben nüfus artışı olmuş 06.06.1976 tarihinde belediyenin kurulmasıyla birlikte Nurdağı, kasaba statüsü kazanmış.

Amanos dağları eteklerinde bulunan Nurdağı tarihi ipek yolu üzerindedir. Bu bölgeler Osmanlı döneminde Cebeli bereket (Şimdiki Osmaniye ili) vilayetine bağlı idi. İlçenin ilk yerleşim yeri Kurudere Osmaniye'nin Bahçe ilçesine bağlı Kaman köyünden zorunlu olarak göç edenlerden oluşmuş.

Tarihi oldukça eski olan bu bölgede değişik medeniyetlere ait izlere rastlanmakta. Geç Hitit Kültürünün en güzel örnekleri Zincirli Höyükte ve Sakçagözü Coba Höyüğünde ortaya çıkarılmış. Çıkarılan eserler şu anda Gaziantep Müzesi'nde sergileniyor. Karahöyük ile Zincirli höyüğünü birbirine bağlayan Aslanlı Beyi yolu da Nurdağı'nın Olucak Köyü civarından geçmektedir. Bu yolun kalıntıları halen mevcut olup ormanlar içinde günden güne yok olmakta. Ayrıca Nurdağı'nın çeşitli bölgelerinde 20'den fazla daha önceleri mesken olarak kullanılan; ancak bugün toprak yığınından başka bir değer taşımayan Höyükler ile bu höyüklerdeki geç Hititlere ait eşya kalıntılarının bulunması Geç Hititlerin Nurdağı bölgesinde 20'den fazla şehir kurduklarının ve medeniyet tesis ettiklerinin delili olmakta.

Cennetle Müjdelenen Sahabe Hazreti Ukkaşe

Gaziantep'ten Adana'ya doğru karayoluyla giderken Sakçagözü'nü geçince, Nurdağı'na ulaşmadan yolun sol tarafında uzaklarda yeşilliklerle çevrili bir tepe görülür. İşte bu tepede Kahramanmaraş ve Gaziantep bölgesinde binlerce insana adını veren Ökkeş yahut Ökkeşiye Hazretleri yatmaktadır. Ökkeşiye Hazretleri sahabeden bir zat olup Gaziantep'in Müslümanlar tarafından fethinde şehit düşen beş kişiden birisidir.

Yapılan araştırmalarda, türbenin Resulllah Hz. Muhammed'in (sav)arkadaşlarından Ukkaşe b. Mihsan el-Esedi (ra) adına yapıldığı saptanmış. Asıl adı Ukkaşe b. Mihsan el-Esedi (ra) olan Hazreti Ukkaşe, kimi zaman Ökkaşe diye de zikredilmekte. Hz Ukkaşe (r.a.) ashabın ileri gelenlerinden ve fazilet erbabından olup Medineye hicret ederek, Bedir savaşına katılmış hayatı boyunca büyük zorluklarla karşılaşmış ve yılmadan mücadeleden çekilmemiştir. Bedir savaşı esnasında kılıcı kırlmış, Hz. Peygamberin ona verdiği bir hurma dalı kılıç vazifesi görmüştür. Hz. Ukkaşe (r.a.) daha sonra Uhud ve Hendek gibi savaşlarada katılmıştır. Peygamberimizin sağlığında Hz Ukkaşe'nin cennet ehlinden olması için duada bulunmuştur.Dünyada iken cennetle müjdelenen kişilerden olan Hz Ukkaşe(r.a.) Peygamberlik mührünü öpen ve gören tek sahabedir.

Her gün binlerce insanın ziyaret ettiği Hz. Ukkaşe Türbesi'ne yurdun her yanından akın akın insanlar geliyor. Kahramanmaraş ve Gaziantep'te Hz. Ukkaşe sevgisi çok gelişmiş durumda. Özellikle Kahramanmaraşlılar kandillerde, dini günlerde, yürekleri daralıp ferahlamak istediklerinde, Hz. Ukkaşe'nin (ra) türbesinin yolunu tutuyorlar.Kahramanmaraş ve Gaziantep'te Hz. Ukkaşe'ye (ra) duyulan sevgi, erkek çocuklarının isimlerine yansımış durumda. ‘Ukkaşe' kelimesini Türkçeleştirip ‘Ökkeş' yapan yöre halkı, çocuklarının ismini ‘Ökkeş' koymakta.

Lojistik Önemi Olan bir İlçe: Nurdağı

Stratejik konumu ile lojistikte cazibe merkezi haline gelecek Nurdağı, 40 yıllık kentsel gelişim sürecinde durgunluğu üzerinden atarak ciddi bir ticari atılım içerisinde. İpekyolu'nun giriş kapısı ve 3 önemli ilçenin kavşak noktası konumundaki ilçe, yüz ölçümüne oranla büyük işler gerçekleştiriyor. Gaziantep, Kahramanmaraş, Hatay ve Osmaniye'nin kavşak noktasında bulunan Nurdağı, lojistik anlamda büyük bir atağın eşiğinde duruyor. Oto alım satımında büyük bir potansiyeli barındıran Nurdağı, yüzölçümünün küçük olmasına rağmen nakitli iş akışı olan bir kent. Ticari büyümenin yanında büyükbaş hayvancılık ile de ilerleme kaydediyor.

Farklı etnik kökenlerden insanların bir arada yaşadığı bir kent burası. Göçebe yaşayan Yörük ve Kürtlerin çoğunlukta olduğu halk, geçimini tarım ve hayvancılık ile sağlıyor.

Nurdağı'nda Akdeniz ve Karadeniz ikliminin kesişimi yaşanıyor. Kırmızı biber, Maraş biberinin ne çok üretildiği yerlerden. Her ne kadar adı Maraş biberi olsa da asıl üretim İslahiye ve Nurdağı'nda gerçekleşiyor. Biberden başka şeker pancarı, mısır, limon portakal da ilçenin önemli tarım ürünleri arasında.

Büyük bir gelişimi kucaklayan Nurdağı önümüzdeki yıllarda adını ticaret ve tarım ile çokça duyuracak güzide ilçelerimiz arasında yer alıyor. Yerel tatların zenginliği, şelalesi tek olan ilçe özelliği ve tarım ürünleriyle keşfetmeye değer Türkiye'nin ilçelerinden Nurdağı'nı gezi listenize keyifle alabilirsiniz. İlçesi yakınındaki Atatürk Viyadüğü, Tarsus - Adana - Gaziantep Otoyolu üzerindeki 14 viyadükten en büyüğü olup, yerden yüksekliği 146 metre uzunluğu 801,5 metredir. Aynı zamanda da Avrupa'daki en büyük viyadük olma özelliğini taşımakta.

Burası Gaziantep'in ilçesi. Dolayısıyla zengin Antep yemek kültürü Nurdağı'na da yansımış. Lezzetli yemeklerin tadına burada da bakabilirsiniz. Bölgenin en meşhur lezzetlerinden biri de Gavurdağı Salatası. Kebap başta olmak üzere bir çok yemeğin yanına yakışan bu salatanın en önemli özelliği tüm sebzelerin küçük küçük kıyılması. Bol nar ekşisi, zeytinyağı ile ceviz kullanılması. Gavurdağı Salatası olarak nam salmış ama kimileri bu salataya Nurdağı Salatası da diyor.

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.