BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

Caretta Carettalar, Dalyan, Sarıgerme Sizi Bekliyor

03 Eylül 2018

BelediyeDeniz ekibi bu hafta dünyanın en ünlü doğa harikalarından birini içinde bulunduran Ortaca'da. Türkiye'nin en iyi işine ev sahipliği yapan, binlerce başvuru arasından seçilen Efe Tanay'ın bir ay boyunca tatil yapıp üstüne 30 bin Lira kazandığı Ortaca'yı sizler için gezdik.

Ortaca, Muğla'nın 13 ilçesinden biri. Dünya'nın en ünlü doğa harikalarından biri olan Dalyan, Ortaca sınırları içinde. Bunun dışında İztuzu plajı, Sarıgerme, Ortaca Narı ve caretta carettalarıyla kendi markasını yaratan bir ilçe burası. Muğla'nın en çok turist çeken ilçelerinden biri ve nüfusu 50 bini geçiyor. Yazın bu rakam kat be kat artıyor. Hızlı göç alan minik şehir turizmiyle gelişiyor.

Ortaca'nın tarihi

Ortaca topraklarının olduğu yer, Antik Çağ devrinde Karia sınırları içindeydi. MÖ. 334 yılında Büyük İskender tarafından ele geçirilen Karia sınırları içerisindeki Ortaca toprakları da Makedonların olur. Daha sonra Mısır Kraliçesi Kleopatra'nın sahibi olduğu Akdeniz ve Ege sahilleri içinde bulunan Ortaca ve çevresi bir süre Mısır egemenliği altında kalır. MÖ. 192 yılında Ortaca toprakları Roma egemenliği altına girer. 1261 - 1451 yılları arasında Anadolu Beylikleri Döneminde Ortaca Menteşeoğulları hâkimiyetinde kalır. 1451 yılında Osmanlı İmparatorluğu zamanında, Padişah Fatih Sultan Mehmet döneminde Menteşe Beyliğiyle beraber Ortaca, Osmanlı topraklarına dahil olmuş.

Ortaca'nın ismi nerden geliyor?

Ortaca, Osmanlı topraklarına dahil olmadan önce Menteşeoğlu Orhan Beyden, Fethiye ilçesi ile Ula ilçesi arasındaki toprakları Hasan Çavuş'a satılır. Ortaca topraklarının sahibi Hasan Çavuş, bugünkü Akkuyu Mahallesi'nin olduğu bölgeyi göçebe Yörüklerinden Teke Aşireti'nin Sarı Tekeli kolu Cinaliler sülalesine satar. Göçebe olan Cinaliler sülalesi içinde o yıllarda develerin, atların, katırların heybelerini ve çadırların dikimini yapan kişinin adı da Ali'dir. Dede ismi Cin Aliler olarak anılan bu sülaledeki terzilik becerisi diğer köylerde ün salınca; bölgenin adı 'Terzi Aliler' olur.

Bu arada Denizli'den Sabri Başoğlu, Hasan Çavuş sülalesinden bugünkü Ortaca merkezinin olduğu yerleri satın alırlar. Terzialiler köyü büyümeye başlar, Muğla ile Fethiye arasında olması nedeniyle halk Terzialiler isminin Ortaca olmasını; dönemin Muğla Valisi Recai Güreli' ye iletir. 1943 yılında Terzialiler adı Ortaca olarak değiştirilip resmiyet kazanır.

Nereleri Gezilmeli?

Şimdi, doğa ve denize doyacağınız, muhteşem güzelliklere şahit olacağınız ve aynı zamanda tarihi yerleri de keşfedeceğiniz Ortaca'da gezilecek yerler listemize başlıyoruz. Tabiat tutkunu gezginlerin çok şey bulabileceği ilçede, bol oksijen alıp dinlenebileceksiniz.

Dalyan

"Sadece Türkiye'nin değil, Dünya'nın en güzel bölgelerinden biridir" desek, sanırız mübalağa etmiş olmalıyız. Dalyan, turizm ve doğa güzellikleri açısından muhteşem bir yer. Amacınız doğa ve deniz tatili ise doğru yerdesiniz. Kendinizi yenilemek ve mecazi anlamda hayata yeniden gelmek istiyorsanız, Dalyan gezisi için en az 3 gün ayırmanızı tavsiye ediyoruz. Deniz, doğa ve huzur ile kucak kucağa bir tatil sizi bekliyor.

İztuzu Plajı

Avrupa'nın en iyi plajı. 5 km uzunluğundaki sahil şeridi, masmavi denizi, etrafı yemyeşil ağaçlarla kaplı olan dağları ve henüz betonlaşmamış ender güzelliklerden biri. Caretta Caretta kaplumbağalarının yumurtalarını bıraktığı Dalyan'daki İztuzu Plajı, Avrupa'nın En İyi Açık Alanı seçilmiş.

Sarıgerme Plajı

İnce altın sarısı kumları, temiz çevresi ve temiz havasının yanı sıra, inanılmaz doğa manzarası ile Muğla ilinin en popüler plajlarındandır Sarıgerme Plajı. Gün boyu keyifle vakit geçirebileceğiniz ve yüzebileceğiniz en iyi dinlenme tercihiniz olabilir.

Likya Kaya Mezarları

Dalyan'da bulunan Likya Kaya Mezarları, mimari açıdan akıllara durgunluk veriyor. Mezar ve tapınakların üst üste olduğu ve muhteşem görsel yapıtların bir arada olduğu tarihi bir yer. Özellikle akşam saatlerinde yapılan ışıklandırma görülmeye değer.

Kaunos Antik Kenti

Kaunos, Girit kökenleri olan eski bir uygarlık. Bisiklet, motosiklet vb. kiralayarak Maraş Caddesi üzerinden feribot ile gidebilirsiniz. Girişte müze kart geçtiğini hatırlatalım. Az bir ücret ödeyerek bilet alarak da girebilirsiniz. Antik limana ve kaleye muhakkak çıkın. Kale yolu için kırmızıya boyanmış taşları takip edin. Manzara enfestir. Tavsiye ediyoruz.
Kaunos Antik Kenti, ayrıca efsaneleriyle de ünlü bir yer. Çünkü bu antik uygarlık kavuşamayan bir aşkın hikayesini barındırıyor.

Kral Milatos'un ikiz çocukları oluyor. Biri erkek, biri kız. Erkek olanın adı Kaunos, kızın adı Byblis. Hikaye bu ya, kız ikiz kardeşine aşık oluyor ve işler değişiyor. Bu noktadan sonra efsane de ikili söylemler başlıyor. Bir söylentiye göre Kaunos, kız kardeşinin ona aşık olması üzerine daha fazla memleketinde kalamıyor ve memleketini terk ediyor. Başka bir söylentiye göre de babası durumu öğreniyor ve Kaunos'u kovuyor. Kaunos da kendine bir yurt kurmak için yollara düşüyor ve Ortaca'da kalıyor. Fakat aşık kız kardeş, uzun uğraşlar sonucu Kaunos'un izini buluyor ve Ortaca'ya geliyor. Tabi bu gelişi Kaunos tarafından pek hoş karşılanmıyor ve kovuluyor. Aşık kadın bu acıya dayanamıyor. İşte yine hikayenin bu kısmında iki rivayet daha doğuyor. Birisi bu reddedilişe o kadar içerliyor, o kadar çok ağlıyor ki gözyaşlarından Dalyan kanalları oluşuyor. Bir diğeri de, o kadar acı çekiyor ki intihar etmek için kayalıklara çıkıyor ve atlamak üzereyken Byblis'in bu haline kıyamayan su perileri atladığı yerdeki kayaları suya çeviriyor, dalyan kanalları oluşuyor.
Böylece Ortaca, dünyanın en imkansız aşkından doğan bu kentte dönüşüyor.

Yuvarlak Çayı

Yuvarlakçay, yemyeşil bitki örtüsü ve tertemiz havasıyla bir tabiat harikası olarak görülmeyi hak eden coğrafya.

Karia Yolu

Türkiye'nin en uzun Trekking (doğa yürüyüşü) yolu olan Karia Yolu, toplam 820 km'den oluşuyor. İsmini, antik çağda bu bölgede yaşamış olan Karia medeniyetinden alır. Yol boyunca el değmemiş doğa harikaları, bakir bir tabiat ve muhteşem güzelliklere şahit olabilirsiniz.

Çamur Banyosu

En çok turist çeken ve sağlık turizmi açısından Dünya'nın en ünlü merkezlerinden biridir Dalyan Çamur banyosu alanı. Bu bölgede birçok kaplıca bulunmaktadır. Şifa ve güzellik dağıttığına inanılan bu kaplıcalar, senenin her mevsiminde yoğun ziyaretçi çekmektedir. Değişik bir deneyim kazanmak istiyorsanız, çamur banyosu yapmayı, Ortaca gezi listenize ekleyebilirsiniz.

Türkiye'nin En İyi İşi

Ortaca Belediyesi, kentin turizm potansiyelini öne çıkarmak için ilginç bir projeye imza attı. Yapılan başvurular arasından seçilen Efe Tanay tam bir ay boyunca tüm masrafları karşılanarak Ortaca'da tatil yaptı. Her gün farklı bir mekana gidip değişik etkinliklere imza atan Tanay bir ay sonunda tam 30 bin lira ücret kazandı. Yani hem bedava tatil yaptı üstüne para kazandı.

Tanay, bloğunda da Ortaca, Dalyan, İztuzu, Sarıgerme ve diğer bölgelerde her gün yaşadığı deneyimleri paylaştı. Dalyan'da tekne turu ile başlayan gezisinde Tanay, caretta carettalar sayesinde tanınan İztuzu plajında güneşlendi denize girdi. Dalaman Çayı'nda rafting yaptı, microligt ile Dalyan üzerinde uçuş yaptı, çamur banyosunda şifa aradı.

Siz de Ortaca'ya giderseniz aynı güzergahları gezebilir, benzer aktivitelerle güzel bir tatil geçirebilirsiniz. Ortaca ilçesinde Muğla'nın yöresel yemeklerinin tadına bakabilir, ayrıca yöreye özgü kahvaltı mekanlarında yöresel kahvaltılıkları yiyebilirsiniz. Bir de Dalyan'a kadar gidip nar yemeden dönmeyin.

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.