BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

“Mengen Gastronomi Eğitim Üssü Olacak”

27 Ağustos 2018

BelediyeDeniz ekibi bu hafta aşçıların başkenti Mengen'de. Mengen adını başarılı aşçılarıyla dünyaya duyurmuş Bolu'nun şirin bir ilçesi. Peki, Mengen aşçılıkta nasıl ünlü oldu? Neden her Mengenli bu kadar lezzetli yemekler yapıyor? Aşçılık bir gelenek mi meslek mi? İşte bu soruların ve daha fazlasının cevabı için Mengen'e uğradık.

Mengen Belediye Başkanı Turhan Bulut'u makamında ziyaret ettik ve Mengen hakkında merak ettiğimiz her şeyi sorduk. Dilerseniz, sözü daha fazla uzatmadan Mengen Belediye Başkanı Turhan Bulut'a bırakalım...

Mengen'de aşçılık nasıl başladı?

İstanbul'un fethinde Fatih Sultan Mehmet döneminde başlıyor. O dönemde Fatih Sultan Mehmet, sarayın aşhanesinden endişe ediyor. En yakındaki Mengenli Yakup Ağa'ya aşhanenin başına geçme emri veriyor ve ekliyor: ‘Öyle bir aşhane istiyorum ki, hem yemekleri konuşacak hem de güvenilir olacak.' Yakup Ağa aşhaneye en güvenilir kişi olarak amcası, amcasının oğlu ve aileden birilerini alıyor. Saray mutfağına sürekli buradan aşçılar gidiyor. Böyle olunca aşçılık burada bir kültüre dönüşüyor. Cumhuriyet döneminde de Atatürk'ün kuvvet komutanlarına ve devlet misafirhanelerinde Mengenli aşçılar hizmet veriyor Bu şekilde gelişiyor ve babadan oğula geçmeye başlıyor. Hatta eskiden eski nüfus cüzdanlarında meslek yazarmış. Mengen'de doğan erkek çocuklarının hepsinin nüfus cüzdanına doğar doğmaz aşçı yazılırmış.

Mengen'in ismi nereden geliyor?

Almanya'da da Mengen var ve bu yıl festivalde Almanya Mengen Belediyesi de vardı. Almanya Mengen Belediyesi ile Türkiye Mengen Belediyesi kardeş belediyedir. Almanya Mengen Belediyesine ilk gittiğimde başkanı bana, ‘İsminizin anlamı nedir?' diye sordu. Bizde bir anlamı olmadığını söyledim ve onlar da bir anlamı olmadığını söyledi. İki kent birbirine çok benziyor, çok fazla ortak özellikleri var. Ama isminin bir anlamı yok. Almanya'daki Mengen'de zamanında Rumlar yaşamış, burada da iki mahallenin adı Rumbeli, Ürünbeyli belki bu ortak noktadan geliyor olabilir.

Mengen'in geçim kaynağı ve nüfusu nedir?

Mengen'in merkezde kayıtlı nüfusumuz 5 bin 400, köylerle beraber 14 bin nüfusumuz var. Merkezimizde kayıtlı olmayanlarla beraber yaşayan nüfus 10 bin. Bu sonuçlara en çok hastane kayıtları ortalamasından ulaşıyoruz. Hastane kayıtlarına göre yazın Mengen'de 40 bini geçen nüfus oluyor.

Geçim kaynağına gelirsek, nüfusumuzun çoğu gurbetçi. Nüfusumuzun yüzde 50'si de emekli. Ormancılık ciddi bir gelir kaynağıydı ama şimdi o da değişti. Hayvancılık, küçük esnaflık, ticari sanayi olarak GENTAŞ fabrikası var ve burada çalışanlar var.

Başkanlığınız süresince Mengen'de neler değişti?

Öncelikle burada bir yaşam alanı oluşturmamız gerekiyordu. İlk sorunumuz her yağmurda çamur olan toprak yollarımızı asfaltladık. Hatta seçim çalışmalarında vatandaşa bir söz verdim. Dedim ki, ‘Eğer bir sonraki seçim çalışmasında bu kapıya geldiğimde ayakkabılarım çamurluysa, beni eve almayın ve bir daha seçmeyin.' Seçildikten sonra hemen işe başladık ve bir gün, bir mahallede çalışmaları incelerken bir teyze şöyle dedi: ‘Oğlum sen seçim zamanı geldiğinde biz sana inanmamıştık. Ama bugün mahallemizde ayaklarımız çamurdan kurtuluyor.'

Şehrimizde 6 bin metrekare yol vardı. Bugün 151 bin metrekare yolumuz var. Semtine uğranılmayan mahallelerimizin yollarını yaptık.

İnsanlarımızın sosyalleşeceği alanlara ihtiyacımız vardı. Bunun için 25 bin metrekare park yaptık. Birinci parkımız Mustafa Kemal, ikinci parkımız Cumhuriyet, üçüncü parkımız Vatan ve 30 Ağustos'ta açacağımız yeni halı sahamızın önünde hayata geçirdiğimiz bir parkımız daha var. Parkların dışında fitness salonu, uzak doğu sporlarımız var.

Mekansal alan sorunlarımızı çözmeye çalışırken üretmek ve katma değer yaratmak için projeler de geliştirdik. İlk başkan olduğumda Eskişehir Belediye Başkanımızı örnek aldım. O benim için gerçekten önemli bir adrestir. Eskişehir'de ne gördüysek, şehrimizde uygulamaya çalışıyoruz. Ahşap atölyemizi kurduk ve kent mobilyalarımızı kendimiz üretiyoruz. Hurdalıkta müthiş bir malzeme çıktı ve bundan bir parça aldık, test yaptırdık. Test sonucunda demir olduğunu düşündüğümüz malzeme çelik çıktı. Bugün o çelik malzemeleri yeniden zımparalattık, boyattık. O malzemelerle şehrimizde bir kapalı pazar yeri ve halı saha yaptık.

Şehrimizde kahvenin dışında gençlerin ve halkın sosyalleşeceği alan yoktu. Mengen'e ilk kafeyi belediyemiz yaptı. Ardından bakı terasları yaptık. Şimdi Mengen'de bulunan bin 400 öğrenci gencimiz sosyal ve kültürel anlamda hizmetlerden faydalanıyor. Belediye olarak kafede yatırımcılara örnek olduk ve Mengen'de gençlerimizin, halkımızın faydalanabileceği kafeler açılmaya başlandı. Belediye olarak güzel örnekler oluşturursanız, arkası geliyor.

Belediye konuk evi yaptık ve Mengen'e gelen ziyaretçilerimizin konaklayabileceği 21 odalı şirin bir otelimiz oldu. Bu ve bunun gibi belediyemizin örnek olduğu hizmetlerin sayısının artacağını düşünüyorum.

Çocuklarımız bizim geleceğimiz ve onlar benim en yakın arkadaşım. Bugün bir sürü çocuğumuz belediyemizin yaz spor okulunda eğitim görüyor. Onların sosyalleşmesi ve eğitimleri için sosyal belediyecilik alanında projeler geliştirdik.

Şehrimizdeki tüm tuvaletleri engellilere uyumlu hale getirdik. Şehrimizi engellilerin de yaşayabileceği şartlarda geliştiriyoruz ve engelli hizmetlerimiz var.

Mengen için iki hedefimiz var. Birincisi kentimizin gelişimi için imar planının yapılması lazım. Eğer bir kentte imar planınız yok ise istediğiniz kadar proje geliştirin, bunu gerçekleştiremiyorsunuz. Kentimizin imar planını yaptık. Eski Zonguldak yolunu yeniden canlandırmak istedik ve oraya yeni bir köprü yaptık. Mengen Belediyesi tarihinde ilk defa kendi imkanlarıyla köprü yaptı ve önemli bir geçiş mevki haline geldi. Şimdi vatandaşlarımız o yolu kullanıyor ve yakıttan da zamandan da tasarruf ediyor.

İkinci hedefimiz, doğayı korumak. Bunun için ‘Eko-turizmi burada harekete geçireceğiz' dedik. Bugün Mengen'de 5 tane doğayla iç içe tesisimiz var. Doğayla iç içe yaşamanın önemini herkes anladı ve bu festivalle de bir farkındalık oluştuğunu fark ettik. Doğamızı bozmuyoruz. Burada büyük oteller yapılamaz, burada küçük butik, bungalov evler olmalı. Bu şekilde minimum ağaç kesimi ile doğanın içinde bir yaşam olmalı.

Mengen'de yaşamı 24 saat paylaşıyoruz. Bunun için elimizde olan her imkanı kullanıyoruz. Mengen'de büyük bir aileyiz.

Mengen'i gelecekte nerede görüyorsunuz?

Mengen, gastronomi eğitim üssü olacak. Belediye olarak hedeflerimizden biri de budur. Bunun için 3 yıldır uğraşıyoruz. İzzet Baysal Üniversitesi'ni kuran merhum İzzet Baysal'ın kurduğu vakıf, Bolu'daki üniversitemizin kurucusudur. İzzet Baysal'ın Bolu'ya yaptığı yatırımlar karşısında Mengen halkı bundan tam 20 yıl önce 28 bin metrekarelik bir alanı vakfa veriyor. O zaman bu arazi üniversiteye veriliyor. Ama bugüne kadar bir şey yapılmıyor. Üniversiteye ait bu alanı yerel yönetim olarak, üniversiteyle, rektörlükle ve vakıfla, valilikle diyaloga başladık. Bir protokol gerçekleştirerek o alana yeni bir üniversite yapılması için. Temeli atıldı, 12 bin metrekarelik inşaat alanı olan yeni bir kampüs yapılıyor. Mengen İzzet Baysal Üniversitesi Aşçılık ve Gastronomi Eğitim Kampüsü. İşte bizim hedeflerimizden birisi buydu ve bu zamanla gelişecek. Farklı örnekler gelişecek, yeni eğitim merkezleri açılacak.

Turizmde en büyük ihtiyaç, hizmet sektöründe yetişmiş eleman. Aşçısı, servisi, resepsiyonu bunlar eğitimli olmalı ve çok önemli. Mengen'de yetişen aşçılık eğitimi alan öğrencilerimiz sınavlara girdiğinde Mengen'den mezun olduklarını söylediklerinde, bir adım önde oluyorlar. Burada çok ciddi eğitimler alıyorlar. Bunun geliştirilmesi için yeni bir kampüs adımı attık.

Mengen'in en büyük ihtiyacı nedir?

Şu an merkezimizde iki tane kültür ve taziye evi yapılıyor. Bu bir ihtiyaçtı sözünü vermiştik ve gerçekleştiriyoruz. Bunun dışında doğalgaz. Üç buçuk senedir, doğalgaz için uğraşıyoruz.

Mengen Aşçılar Festivali'nde bahsedebilir misiniz biraz?

Her sene Mengen Aşçılar Festivalimizi yapıyor ve her yıl festival açılışımızı bir temel atma töreni ile gerçekleştiriyoruz. Bu sene festivalimizi ilk defa Uluslararası formatta yaptık. 18 ülke ve 18 ülkenin önemli şefleri katıldı. 30'a yakın yabancı aşçı gurme geldi. 70 kentin ayrı ayrı mutfağı kuruldu. 70 bin porsiyon yemek dağıtıldı ve 18 ülkenin, 10 ülkesi yarışmaya katıldı. Diğer ülkeler jüri olarak bulundu. Sonuçta 2018 Mengen aşçılık kupasını Azerbaycan aldı.

Mengen'de yöresel lezzet olarak ne yemeliyiz?

Mengen'de Türk Mutfağının her türlü sulu yemeğini yiyebilirsiniz. Mengen'e özgü yemekler özel yapılır; kedi batmaz, höşmerim, kaldırık dolması, sirit. Bunlar iddialı yemeklerdir ama bunların tadı burada yaşayan insanların alıştığı tatlardır. O yüzden lokantada yapıp vitrine koyamazsınız.

Mengen'de nereleri görmeliyiz?

Burada doğaya çıkmanız lazım. Gelin Kayaları, gölet var. Onları görebilirsiniz. Saklı Köy var, terkedilmiş tarihi bir köy, onu ziyaret edebilirsiniz.  

Başkanla Özel

Aşçıların Başkenti Mengen'deyiz. Sizin mutfakla aranız nasıl?

Ben aşçı oğluyum ve mutfakla da aram iyidir.

Ne kadar iyidir?

Yani profesyonel aşçıları kıskandıracak kadar iyiyim.

En zevk alarak yaptığınız yemek nedir?

Dışarda ilk defa yediğim değişik lezzette ve tatta bir yemeği tarifini sormadan, bir hafta sonu eşim ve çocuklarımla beraber mutfakta yapmaya çalışmak. Farklı bir lezzeti evde çocuklarımla ve eşimle yapmak en zevk aldığım yemektir. Tabii bu durumdan eşim biraz rahatsız, çünkü yemekten sonra mutfak toparlama kısmı biraz uzun sürüyor.

Eşim ve çocuklarımla beraber dediniz, onların da mutfakla arası iyi o zaman?

İki oğlum var ve ikisi de çok yeteneklidir. Her ikisi de mutfakta çok başarılıdır. Bunun tamamen genlere bağlı olduğunu düşünüyorum. Benim babam çok iyi bir aşçıydı, uzun yıllar Fransızlarla çalışmış. Eşimin dedeleri de saray mutfağında çalışmış ve torunları da ilerleyen yıllarda saraydan meclis mutfağına uzanmış.

Sizce bir belediye başkanında olması gereken özellikler sizce nelerdir?

Bir şehre belediye başkanı seçildiyseniz, tüm şehri ve halkı seveceksiniz. İnsan sevgisi olması gerekiyor. Çocukları, engellileri, yaşlıları seveceksiniz. Onlara bu sevgiyi gösterebilmeniz gerekiyor, diyaloglarınız her zaman olmalı ve iyi olmalı.

Hayat felsefenizi anlatan bir söz var mı?

Benim felsefi düşüncem; içinizdeki sevgiyi paylaşmak. Eğer içinizdeki sevgiyi paylaşabiliyorsanız, mutlu olursunuz. Kendinize güvenmelisiniz ve hatalarınızı eksiklerinizi de dile getirebilmesiniz. Dürüst olmalısınız. Özür dilemeyi de bilmelisiniz.

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.