BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

Cennetten Bir Köşe: Kaynaşlı

06 Ağustos 2018

BelediyeDeniz ekibi olarak bu hafta Düzce'nin Kaynaşlı ilçesindeyiz. Ankara İstanbul güzergahında her gün yolculuk yapan binlerce vatandaşın gördüğü bu şehri daha yakından tanımak ve tanıtmak istiyoruz. Ülkemizin en büyük metropolü İstanbul ve Başkent Ankara'ya eşit uzaklıktaki konumu, Düzce Ovası'nın doğu uzantısı olarak Bolu Dağı'nın eteklerine dek uzanan yemyeşil coğrafyasıyla Kaynaşlı, ziyaretçilerinin deyimiyle "cennetten bir köşe" olarak tanımlanıyor.

Kaynaşlı, ülkemizin çok özel bir orman zenginliğinin tam ortasında konuşlanmış. Tertemiz havasıyla ünlü Bolu Dağı ormanları, kayın, meşe, kestane, çam, sarı çam, köknar, kavak ve gürgen gibi zengin bir ağaç çeşitliliğine sahip. Orman içlerindeki kaynak suları ziyaretçiler için doğal serinleme kolaylığı sunmakta. Orman bölgesi olan ilçede her ağaç altı bir piknik yeri, her alan bir gezi yeri niteliği taşımakta. İlçe merkezinden kısa sürede ulaşılabilen ormanlar, her mevsim yürüyüş, koşu ve bisiklet gezileri için uygun doğal parkurlara ve güvenli dağ yollarına sahip.

İlçede bulunan göller, göletler, yaylalar, türbeler, sportif tesisler, oteller, şelaleler ve motor sporları için hazırlanan yarış parkurlarıyla öne çıkan turistik faaliyetler, belediyenin çalışmalarıyla her geçen gün gelişim göstermeye devam etmekte.

Türkiye'nin batısı ile doğusunu birleştiren en önemli karayolu olan ve Edirne Kapıkule Sınır Kapısı'ndan başlayarak Ağrı Gürbulak Sınır Kapısı'nda sona eren D-100 Karayolu, Kaynaşlı'nın tam merkezinden geçmekte. D-100 Karayolu'nun hizmete açıldığı 1958 yılından bu yana Kaynaşlı, Türkiye'nin önde gelen geçiş, dinlenme ve mola güzergahlarından biri olarak öne çıkmakta.

Kaynaşlı'nın Tarihi

M.S. 395 yılına dek uzanan köklü tarihinde farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Kaynaşlı, 1323 yılında henüz yeni kurulmuş genç bir devlet olan Osmanlı Devleti'nin fethettiği ilk bölgelerden biri olarak kayıtlara geçti. Kaynaşlı, Düzce ile Bakacak arasındaki gür ormanların arasından geçen tarihi İpek Yolu'nun İstanbul-Bağdat hattına da ev sahipliği yaptı. 1704 yılına gelindiğinde, Osmanlı Devleti tarafından Bağdat yolunu kullanan yolcuların eşkıyalardan korunması ve güvenliğin sağlanması için Şemsi Mustafa Paşa'ya görev verilmiş. Yapılan düzenlemeyle, yolun çevresindeki ormanlık alan açılmış ve Düzce-Kaynaşlı Ovası meydana gelmiş.

1826 yılına gelindiğinde ise Kaynaşlı'daki tarlaların tapuları, Eskiköy'deki 35 haneye devredilmiş. Bugünkü Kaynaşlı, Osman Gazi'nin oğlu Orhan Gazi zamanında Konya yöresinden gelip Eskiköy'e yerleşen ve uzun yıllar burada yaşayan yerliler tarafından kurulmuş. Bölgenin İpek Yolu bağlantılarıyla birlikte günden güne güçlenen ilçe, Anadolu'dan gelen Türklerle düzenli ve yerleşik bir nüfusa sahip olmuş. İlçeye yerleşen ilk Türklerden yaklaşık 500 yıl sonra, Osmanlı - Rus savaşları esnasında Doğu Karadeniz'den, Kafkasya'dan ve Anadolu'dan göç eden vatandaşların da kaynaşmasıyla birlikte, Kaynaşlı'nın köklü kültür, hoşgörü ve sosyal dayanışma ortamının temelleri atılmış.

Dinlenme Tesisi Ekonomisi

Kaynaşlı'nın ekonomik yapısı büyük ölçüde sanayiye dayalı. Sanayi faaliyetlerinin yanı sıra lojistik faaliyetler ve yıllık ortalama 50.000 tonu bulan fındık üretimi de ilçe ekonomisinde önemli bir yer tutmakta. Buğday ve mısır üretimi de ilçemizde oldukça yaygın.İlçe ekonomisinde hayvancılık ve balıkçılık da önemli bir yer tutmakta.

İstanbul ile başkent Ankara'nın tam ortasında bulunan konumu sebebiyle, ilçe sınırları içerisinde pek çok dinlenme tesisi mevcut. Bu tesisler D-100 karayolu üzerinde olup günde ortalama 30 bin kişiye hizmet verebilmekte. Söz konusu tesislerde yaklaşık 1.500 kişi istihdam edilmekte. Bu bakımdan dinlenme tesislerinin de ilçe ekonomisinde önemli bir rolü bulunmakta.

Spor Ekonomisi

Darıyeri Yörükler Yaylası'nda 2009 yılından bu yana çeşitli organizasyonlarla ve ülkemizin çeşitli köşelerinden katılımlarla düzenlenen Off-Road yarışları, meraklılarına estetiği ve mücadeleyi bir arada sunmakta. Yayla hız ve gösteri amaçlı parkurlarıyla, off-road yarışlarına elverişli ortamının yanı sıra doğası ile de kamp, trekking ve foto safari yapmak isteyenler için çekici güzellikte.

Kaynaşlı'da 2011 yılında faaliyete geçen Fenerbahçe SK Topuk Yaylası Kamp ve Dinlenme Tesisleri, nizami çim futbol sahaları, saha çevrelerinde tartan pist, standartlara uygun kapalı voleybol ve basketbol sahalarına sahip. Topuk Yaylası'nda ayrıca kış turizmi için kayak pisti, gölette kano sporu imkanları, yürüyüş ve trekking parkurları da bulunmakta.

Ekim 2015'te hizmete açılan Kaynaşlı Motor Sporları Merkezi, ilçe merkezine 4,5 km uzaklıkta, Darıyeri Hasanbey Köyü sınırlarında ve TEM Otoyolu kenarında. Motor sporları alanında kısa sürede ülkemizin önde gelen merkezleri arasındaki yerini alan Kaynaşlı Motor Sporları Merkezi'nde Motokros, Enduro, ATV, Off-Road ve Dağ Bisikleti kategorilerinde ulusal ve uluslararası yarışlar gerçekleştirilmekte, aynı zamanda spor müsabakalarının yanı sıra yıl boyunca eğitimler de verilebilmekte.

Kaynaşlı, spor alanlarının yanı sıra ilçe merkezinden kısa sürede ulaşılabilen ormanlar, her mevsim yürüyüş, koşu ve bisiklet gezileri için uygun doğal parkurlara, özenle açılmış, güvenli dağ yollarına sahip.


Doğa turizmi ile ön plana çıkan Kaynaşlı'da görüp gezilebilecek yerler ise şöyle...

Ali Baba Türbesi

Uzun yıllardır Türbe Tepe'deki orman içerisinde yer alan Ali Baba Türbesi, belediye tarafından kapsamlı bir çevre düzenlemesine tabi tutularak yenilenmiş ve ailelerin tercih ettiği bir park haline getirilmiş. Sessiz ve sakin ortamıyla Ali Baba Türbesi, Kaynaşlı'nın önemli turizm merkezlerinden biridir.1995 yılından bu yana Ali Baba Türbesi Mevlidi geleneksel olarak gerçekleştirilmekte, gelen konuklara pilav ve ayran ikram edilmekte.

Çamlıpınar Göleti

Dipsizgöl Köyü'nde bulunan Çamlıpınar Göleti piknik ve mesire alanı, il merkezine 10 km. mesafededir. 9.13 hektarlık orman içerisinde bulunan gölet; piknik, çadır kampı, trekking, bisiklet ve foto safari aktiviteleri için oldukça uygun bir yapıya sahiptir. Gölet içerisinde çeşitli balık ve kurbağa türlerine rastlamak mümkündür.

Eski Kale

Bitinyalılar döneminde inşa edildiği tahmin edilen Eski Kale, Süleymanbey sınırlarında ve Asar Çayı'nın kenarında gözetleme ve koruma amaçlı yapılan bir kaledir.

Topuk Yaylası ve Göleti

İlçeye bağlı Bıçkıyanı Köyü'ne ait Topuk Yaylası'nda oluşturulan Topuk Göleti, Yakın Karadeniz Kaynaşlı'nın en popüler gezi ve piknik alanıdır. Topuk Yaylası'na, Bolu Dağı geçidinde bulunan Dipsizgöl Köyü sapağından sapılarak ya da Eskiköy Mahallesi üzerinden Bolu Dağı'nın etekleri dolaşılarak gidilebilmekte. Gölet muazzam görünümü, eşsiz manzarası, çam ve kekik kokulu bol oksijenli havası ile yerli ve yabancı pek çok turistin gözdesi durumunda.

Yaklaşık 1300 metrelik yüksekliğe sahip olan Topuk Yaylası, hem yazları hem de kışları serin olan havasıyla dikkat çekmekte, ziyaretçilerine oksijen şöleni yaşatmakta. Topuk Yaylası'nı ziyaret ettiğinizde göletin etrafındaki patika yollarda yürüyüş yapabilir, fotoğraf çekebilir, sevdiklerinizle sağlık ve huzur dolu bir gün geçirebilirsiniz.

Fenerbahçe SK Topuk Yaylası Tesisleri

Fenerbahçe Düzce Topuk Yaylası Tesisleri, Fenerbahçe Spor Kulübü'ne ait olan bir sosyal tesistir. İlçe sınırlarındaki Bıçkıyanı Köyü'nde yer alan Topuk Yaylası'nda bulunan Fenerbahçe Spor Kulübü Topuk Yaylası Kamp ve Dinlenme Tesisleri, 150 dönümden büyük bir arazi üzerinde ve 2 bin 500 metrekarelik bir alanda inşa edildi. 8.091 metrekarelik inşaat alanı ile tamamı doğal ahşap malzemeden yapılan tesisin kullanım alanı, üzeri açık spor alanları ve bunlara bağlı ek tesislerle birlikte 8 bin 605 metrekareyi bulmakta.

Tesiste 80 odalı lüks konaklama imkanı sağlayan otelin yanı sıra 3 adet UEFA standartlarına uygun çim futbol sahası, kış turizmi için kayak pisti, gece maçları için uygun aydınlatma sistemi, 400 kişi kapasiteli seyirci tribünü, 2 km göl çevresi yürüyüş yolu, orman içinde 4,5 km. lik treking parkuru, piknik alanı, saha çevrelerinde tartan pist, standartlara uygun kapalı voleybol ve basketbol sahaları, 2 adet sauna, fin hamamı, Türk hamamı, Fitness merkezi, masaj, locanium-kapalı yüzme havuzu mevcuttur. Açık hava gölet kıyısında 1500 kişiye kadar mesire alanı mevcuttur.

Fenerbahçe Spor Kulübü Topuk Yaylası Kamp ve Dinlenme Tesisleri, yerli ve yabancı pek çok spor kulübünü, sporcuyu ve turisti ağırlayarak Kaynaşlı'nın tanıtımına ve ekonomisine olumlu katkı sağlamakta.

Gırgın Çayırı

Eskiköy Mahallesi'nde, Bolu Dağı'nın büyüleyici manzarası eşliğinde piknik ve sportif faaliyetlerde bulunulabilen, barındırdığı tesisler ve son dönemde belediyenin yapmış olduğu yatırımlarla ilçenin en önemli mesire alanlarından biri haline gelen Gırgın Çayırı, yaz aylarında çeşitli festival ve etkinliklere de ev sahipliği yapmakta.

Kaynaşlı'nın yükselen değerlerinden biri haline gelen Gırgın Çayırı Mesire Alanı'nda her geçen gün yeni bir hareket, yeni bir çalışma göze çarpıyor. Sadece ilçeden ve Düzce'den değil; İstanbul, Ankara, Kocaeli, Sakarya, Bolu ve Zonguldak gibi çevre illerde yaşayan vatandaşlarımızın da ‘nefes almak' ve ailecek gönüllerince bir gün geçirebilmek adına tercih ettiği yerlerden biri haline gelen Gırgın Çayırı'nda, ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılamak adına temizlik ve yol genişletme çalışmaları yapılırken, bölgenin gelişiminden memnun olan vatandaşlar ise faaliyetleri olumlu bulduklarını belirtiyor.

Kurugöl

Kurugöl,  21,95 hektarlık Tabiat Parkı içerisinde, 4,87 hektar büyüklüğünde bir göldür. İlçe sınırlarında yer alan Kurugöl, Mesire Yeri olarak 2004 yılında, Tabiat Parkı olarak ise 2011 yılında tescil edilmiş. Kayın, meşe ve gürgen ağaçlarıyla kaplı Kurugöl, foto-safari, sportif olta balıkçılığı, kampçılık aktiviteleri için oldukça uygun.

Yörenin önemli mesire ve piknik alanlarından biri olan Kurugöl, eşsiz güzelliği ile ünlenen bir turizm merkezidir. Bataklık durumunda olan göl tabanı, Orman İşletmesi tarafından temizlenip önü kapatılmak suretiyle sular tutulmuş ve gölet haline getirilmiştir. Gölde ayrıca yaban ördeği, karabatak gibi kuşlara rastlanmakta ve çeşitli balıklar bulunmakta.

Orhan Gazi Cuma Camii

Karaçalı Mahallesi sınırları içerisinde yer alan ve 1323 yılında Orhan Gazi döneminde Osmanlı topraklarına katılan Düzce ve çevresinin, Kaynaşlı'nın Sarıçökek Köyü'nden bu çevreye yerleşen manav Türkleri tarafından sık ağaçlarla kaplı olan bölgede çivi kullanılmadan yaptıkları ve "çandı tipi" dedikleri 700 yılllık Orhan Gazi Cuma Camii, ağaç kütüklerin birbirine kertilmesiyle inşa edilmiştir.

Bolu Müze Müdürlüğü'nün 1997 yılındaki çalışmaları neticesinde Orhan Gazi dönemine ait olduğu tespit edilen camii, restore edilerek 2013 yılında dualarla tekrar ibadete açılmıştır.

Sakarca Yaylası

Bölgenin ormanlık alanlarla örtülü olması nedeniyle, ilçe sınırları içerisinde pek çok yayla bulunmakta. Temiz havası, lezzetli suları ve doğayla baş başa kalmak isteyenlerin uğrak yerleri olan yaylalardan biri de Sakarca Yaylası'dır.

Bir kısmı Bolu'ya bir kısmı ise Düzce'ye ait olan Sakarca Yaylası, ilçe merkezine 25 km, en yakın yerleşim yerine ise 18 km uzaklıktadır. 1.550 metrelik rakıma sahip, doğusunda çam, batısında kayın ormanı bulunan yayla, eşsiz bir doğal güzelliğe sahiptir.

Şemsi Paşa Hanı

Karaçalı Mahallesi'nde yer alan Şemsi Paşa Hanı, adından da anlaşılacağı üzere Şemsi Paşa döneminde inşa edilmiştir. Şemsi Paşa Hanı'nın Eski Bağdat yolu üzerinde önemli bir konaklama merkezi olduğu rivayet edilmekte.

Yaylalar

Bölgenin ormanlık alanlarla örtülü olması nedeniyle, ilçe sınırları içerisinde pek çok yayla bulunmakta. Temiz havası, lezzetli suları ve doğayla baş başa kalmak isteyenlerin uğrak yerleri olan yaylalardan öne çıkanlar Topuk Yaylası ve Sakarca Yaylası olurken, Eğreltilik Yaylası (Altunköy), Kütüklü Yaylası (Yeniyurt), İkizler Yaylası, Sinekli Yaylası, Yörükler Yaylası ve Oflu Yaylası da halkımızın ilgi gösterdiği yaylalar olarak bilinmekte.

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.