BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

“Kaynaşlı’nın Geleceği Turizmde”

06 Ağustos 2018

BelediyeDeniz ekibi bu hafta sizleri yeşile ve ekstrem sporlara doyurmak için yola çıktı. Ekibimiz motokros yarışları, gölleri ve Topuk Yaylası'yla ün yapmış Kaynaşlı'ya ulaştı.

Düzce'nin doğası ve sporuyla ünlü ilçesi Kaynaşlı'yı daha yakından tanımak için Kaynaşlı Belediye Başkanı Erol Bayraktar ile konuştuk.

Kaynaşlı'ın geleceğinin turizmde olduğunun altını çizen Erol Bayraktar'ın açıklamaları şöyle...

Kaynaşlı'nın ismi nereden geliyor?

Kaynaşlı'nın ismi kaynaşmaktan geliyor. Önceden ilçemiz İpekyolu güzargahı üzerindeymiş ve burada hanlar bulunurmuş. Kervanların birleşerek konakladığı bir alan olması nedeniyle adını kaynaşmaktan almış.

Kaynaşlı'yı hiç tanımayan birisine nasıl anlatırsınız?

Kaynaşlı tabiri caize yakın Karadeniz. Bizler de bunu slogan olarak geliştirdik. Yakın Karadeniz Kaynaşlı. Yaklaşık 30-35 milyon insanın arabasına binip kontağını açtığında, Karadeniz'in tüm güzelliklerine 2 saat içerisinde ulaşabileceği bir noktadayız. Kaynaşlı, yaylaları, göletleri ve doğasının güzelliğiyle hem Karadeniz'i aratmayacak bir yer hem de Türkiye'de bulunan en güzel yerlerden biri.

Geçim kaynağı nedir?

Geçim kaynağı yüzde 70 nakliyecilik ve lojistiktir. Hatta ilçemizde Türkiye'de ilk defa kurulan Uluslararası Taşımacılar Kooperatifi var. Diğer geçim kaynakları ise tarım, sanayidir.

Taşımacılıktan bahsettiniz. Peki, Kaynaşlı'da bu lojistik gelişimi nasıl oldu?

Kaynaşlı, merkezi konumda bir yerde. Eskişehir, Adapazarı, Bolu, Ankara, İstanbul'a iki saat içerisinde ulaşım sağlanabilecek bir noktayız. Bu sanayisi gelişmiş illere yakınlığımız acısından hem de geçmişten gelen o İpekyolu güzergahında olmanın verdiği kültür ile halk kendisi de taşımacılığa yönelmiş. Ayrıca son yıllarda büyük firmalar sanayi yatırımlarını ilçemize gerçekleştirdi, bu da taşımacılığı arttırdı.

Kaynaşlı'da taşımacılık önemli bir kalem ve gelişme gösteriyor. Peki, göç alıyor mu? İlçedeki nüfusun durumu nedir?

Merkez nüfusumuz 10 bin, köylerimizle birlikte 20-22 bin nüfusumuz var. Bizler düzenli göç alma taraftarıyız. Hem ilçemizin ekolojik yapısının zarar görmemesi hem toplumsal yapının zarar görmemesi için düzenli bir nüfus artışının olması için gayret ediyoruz.

Kaynaşlı turizme elverişli bir yer. Bunun için neler yapıyorsunuz?

Kaynaşlı'nın geleceği turizm. İlçemizin göletleri, yaylaları ve doğasıyla zengin bir coğrafyaya sahip. Son zamanlarda spor aktivitelerinin yapılması, ulusal ve uluslararası yarışların düzenlenmesiyle giderek adını duyuracaktır. Bizim Yaylagöl Göleti'nin çevresini ve o göleti ekolojik turizme açma üzerine bir projemiz vardı. Şu an yapım çalışmaları başlandı ve Yeşilay'a tahsis ettik. Gençlik Merkezi olarak hizmete açılacak. Gençlerimiz hem kötü alışkanlıklardan kurtulacak hem doğa sporlarını A'dan Z'ye yaşayacak.

İlçemizde motor sporları merkezimiz var ve haftalık organizasyonlar gerçekleştiriyoruz. Topuk Yayla Göletimiz var ve burada Fenerbahçe Spor Kulübünün tesisi var. Çamlıpınar Göletimiz var, burada da başka bir spor kulübümüzün tesis çalışması var. Bunların dışında 7-8 yaylamız var. Kurugöl Göletimiz var. Tüm bu doğal hazinelerimiz bir anda ortaya çıkmıyor ama 4 yılda elimizden geleni yaptık.

Turizm hemen gelişecek bir atılım değil. Sizlerin hedefi nedir?

Bizim hedefimiz 2021 ila 2023 yılına kadar Kaynaşlı'da 50 bin yerli yabancı turistin ağırlanmasıydı. Bizler son 4 yılda bunu hedefimizin üzerine çıktık. Ulusal ve uluslararası gerçekleştirdiğimiz motokros, kano, ATV yarışlarıyla 50 binden fazla yerli yabancı turist ilçemizi ziyaret etti. Kaynaşlı halkı bu konuda bilinçlendi ve turizme açık bakıyor. İlçemizde pansiyonculuğu geliştirecek bir dernek oluşturduk. Böylece hem ev pansiyonculuğu geliştirmek hem de 2023'e geldiğimiz de 2 bin 500 yatak kapasiteli bir Kaynaşlı'ya kavuşmak hedefimiz. En az 50 bin turistin gelebileceği bir turizm alanı olmak istiyoruz.

Depremle beraber büyük yaralar almış bir yer Kaynaşlı, sonrasında nasıl toparladı?

Şu an hala izleri devam ediyor. Gerek vatandaşımızın psikolojisinde gerekse ilçe genelinde hala bulunan prefabriklerle. Bugün hala depremin izlerini silmeye çalışıyoruz. Kentsel dönüşümle sağlıklı binalar yapmaya çalışıyoruz. Deprem bir afetti ama bir açıdan da Kaynaşlı için bir fırsattı. Şehrin planlanması, yolların genişletilmesi ve düzenli bir Kaynaşlı oluşması açısından değerlendirilmesi gerekiyordu. Bizler de göreve geldiğimiz an ilçemizden büyük yaralar açan bu afetten aldığımız zararları, yarara çevirmeye çalıştık. 10-15 km yol genişletme çalışması yaptık, ayrıca sıfırdan da 11 km üzerinde imarlı yeni yolar açtık. Kentleşme açısından Kaynaşlı'da yeni mahaller oluşmaya başlıyor. Bu yıl itibariyle merkezimiz de yenilenmeye başlıyor.

İlçemizde 5 senede bir sel yaşanır, 30 senede bir de deprem olur. Bu yüzden Kaynaşlı merkezinde geçen derenin yerinin değiştirilmesi gerekiyor. Bunun için projelerimizi hazırladık, istimlakler gerçekleşti. Alanın alt yapı ihalesi de gerçekleşti. Kanal çevresinde yürüyüş yollarının planları tamamlandı. İnşallah kısa sürede çalışmalara da başlayacağız.
Kaynaşlı'da başkanlığınız süresince gerçekleştirdiğiniz hizmetlerden bahsedelim biraz.
İlçemizde özellikle sosyal anlamda hizmetler verdik. İhtiyacı olan vatandaşımızın her zaman yanında oluyoruz. Doğumdan ölüme, yangından sele belediye olarak her zaman her ihtiyaçlarında yanlarındayız. Hasta nakil araçlarıyla hastalarımızı hastanelere taşıyoruz. Her yıl 800'ün üzerinde öğrencimize yaz kurslarında eğitimler veriyoruz. Motor, kayak, boks, tekvando, okçuluk kursları ile sağlıklı nesiller yetiştiriyoruz. Çocuklarımızın sağlıklı gelişimi için ilçemizdeki yaşam ve oyun alanlarını arttırdık.

Sokak hayvanlarının rehabilitasyonu ve tedavilerini gerçekleştiriyoruz. Sağlıklı bir Kaynaşlı için bölgemizde bulunan en iyi spor kompleksine sahibiz. Her mahallemize bir halı saha yapıyoruz.

Kaynaşlı'nın en büyük ihtiyacı nedir?

En büyük ihtiyacı sosyal alanın olmayışıydı. Bunun içinde belediyemizin hemen yanındaki alanda bir proje hazırladık. Bunun da bu yıl sonunda temelini atacağız.

Nereyi gezmeli ve ne yemeliyiz?

Burada Saz Köyümüzde bir Tekir Evimiz var. Burada konaklayabilir ve keyifli bir tatil yapabilirsiniz. Topuk Yaylası Fenerbahçe Tesislerine uğrayabilirsiniz. Bolu Dağı'na uzanan yolda et yiyebilirsiniz. Doğasıyla ürünleriyle hiç bozulmamış ev yemeklerini deneyebilirsiniz. Kaynaşlı'da direkt Karadeniz mutfağını bulabilirsiniz.

Başkanla Özel

Mutfakla aranız nasıl?

Yemekle pek işim olmaz ama yemek yaparım. Öğünlü yemek yeme alışkanlığım yoktur.

Sporla aranız nasıl?

Sporda yüzmeyi severim, voleybolu severim. Futbolu pek sevemedim.

Giymeyi en çok sevdiğiniz renk nedir?

Beyaz. Spor giyinmeyi severim, uç renkler giymem bir tek. Belediyeye takım elbiseyle geldiğim nadirdir, ilçemi temsil edeceğim zaman takım elbise giyerim.

Hobiniz var mı?

Gezmeyi, değişik yerleri görmeyi severim. Bugüne kadar 26 ülke gezdim. Gezip bir hafta durmam, çok daha uzun dururum. En kısa Makedonya'da kaldım 15 gündü o da.

Makedonya'da neden bu kadar kısa kaldınız?

Ara ara gittim okul içindi. Hukuk bitirdim.

Kaç Üniversite Bitirdiniz?

4

Hayat felsefeniz nedir?

Benim için toplum ağlayacaksa, fertler ağlamalıdır. Bir toplumun zarar görmesindense en yakın arkadaşım dahi olsa zarar vermesini engellerim.

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.