BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

Tarihine ve Doğasına Doyamayacağınız Kent: Balıkesir

30 Temmuz 2018

BelediyeDeniz olarak bu hafta bir ucu Marmara bir ucu Ege'ye ulaşan Balıkesir'i anlatacağız. Kimine göre tarım ve hayvancılık şehri, kimine göre sanayi kenti, kimisine göre ise tam bir tatil cenneti...

Turizmi, kültürü, tarımı ve sanayisi ile hızla göç alan alan Balıkesir, büyükşehir statüsünde. İsterseniz, Balıkesir'i tanımaya geçmişinden başlayalım. Sonra bu kocaman şehirde nereleri gezilmeli onları anlatırız.

Balıkesir, verimli toprakları, uygun iklimi, Marmara ve Ege denizlerine kıyısı olması gibi özellikleriyle tarih boyunca pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış. Yöreye ait ilk tarihi izler, Kalkolitik çağın sonlarında Balkanlardan gelen göçmenlere dayanıyor. Sonra bölgede Troia kültürü görülmeye başlıyor. Şehrin bilinen ilk sakinleri Mizi ya da Misi diye anılan Misyalılar. Misyalıların ardından şehir Hitit, Frig, Pers, Roma, Bizans egemenliği altında yaşamış.

Balıkesir ilk kez kent kimliğine Roma İmparatorluğu'nda kavuşur. İmparatorluğun ilk eyaleti olan Asia Minör'e (Küçük Asya) bağlı olarak devam eder.

Balıkesir ismini de bu dönemde kazanır. İmparator Hadrianus, Apias Pediun'da (Balıkesir ovası) geçirdiği başarılı bir ayı avı sonrası, bu av anısına bir kent kurulmasını emreder. Kurulan kente İmparatorun ismine atfen Hdrianoutheria (Balıkesir) adı konur.

İlerleyen yıllarda Selçuklu Devletinin hakimiyetinde kalan şehir, Karesi Beyliği'ne yurt olur. Karesi Beyliği, Osmanlı Devleti daha kuruluş aşamasındayken hiçbir şekilde savaşmadan, Osmanlı'ya katılmış ve kuvvetli donanmasıyla İstanbul'un fethinde önemli rol almış. O günden sonra Türk tarihinde tüm kazanılan zaferlerde Balıkesir'in ve Balıkesirlilerin rolü olmuş.

Balıkesir İsminin Gelişi

Az öncede bahsettiğimiz gibi pek çok tarihçiye göre Balıkesir adı, Bizans imparatoru Hadrianus'un av partilerinde kullanmak için yaptırdığı Paleo Kastro (Eski Hisar) sözcüğünden kaynaklanır. Ve yıllar geçtikçe halk arasında bu isminin onlarca rivayeti türetilir. Bunların dayanağı çoğunlukla, bal, balık, kesir ve hisar kelimeleri üzerinde yapılan oynamalarla izah ediliyor. Bir rivayete göre Balıkesir'in adı eskiden Balık Hisar şeklindeymiş. Buradaki ‘balık' sözü Eski Türkçe'de şehir, kale veya saray anlamı taşımaktaymış. Kale Şehri anlamını veren bu rivayete göre bu ad, XI. yüzyıldan sonra kullanılmaz olmuş.

Diğer bir rivayete göre ise Balıkesir adı, balı kesir, yani balı çok, bol anlamındaki söz grubundan gelmiş. Buna göre Balıkesir'in balının bol ve lezzetli oluşu bu adı almasına sebep olmuştur, kim bilir... 

Bunların dışında bölgede bir süre hakim olan İran Hükümdarı Balı Kisra veya civardaki Yılanlı Dağ'ın eski adı olan Balcea ya da Pelecas'ın Balıkesir adının ilk şekli olduğu ileri sürülür. Bütün bu rivayetler içinde en kabul edileni, buraya yerleşen Türk oymaklarının Orta Asya hatıralarını canlı tutmak için koymuş olabilecekleri Balık Hisar adıdır.

Neresi Gezilir?

Balıkesir, Marmara ve Ege Denizi'ne kıyısı olan Türkiye'nin en çok adasını bünyesinde barındıran tarihi, kültürel ve doğal güzellikleriyle gerçek bir turizm cenneti. Doğası da bir harika. Türkiye'nin oksijen deposu Kaz Dağları bu il sınırları içinde mesela. Gelin Balıkesir'in güzelliklerine hep beraber bakalım.

Atatürk Kültür Parkı

Şehrin ortasında temiz hava alabileceğiniz, ister ailece ister arkadaşlarınızla hatta tek başınıza gitseniz bile keyif alabileceğiniz bir park.

Değirmen Boğazı Piknik Alanı

Bol oksijen arayanların adresi. Şehir sakinlerinin piknik yaptığı bir mesire alanı.

Yıldırım Camisi (Eski Cami) ve Külliyesi

Balıkesir'in en eski Osmanlı yapıtıdır.

İlk Kurşun Tepesi

Cumhuriyet Döneminde, düşmana atılan ilk kurşun sebebiyle "İlk Kurşun Tepesi" adı verilmiştir.

Gönen Parkı

Türkiye'nin ilk şehir parkalarından. Yolu yakınından geçen herkes gelip bir nefeslenmeli.

Şadırvan ve Saat Kulesi

Şadırvan, Balıkesir'in saat kulesiyle beraber en önemli sembolü. Halk arasında Koca Saat olarak bilinen yapı ilk kez 1827'de yapılmış ancak 1897 depreminde yıkılmıştır. Ardından Mutasarrıf Ömer Ali Bey tarafından aslına uygun olarak 1901'de tekrar inşa edilmiş.

Zağnos Paşa Camii (Paşa Camii) ve Külliyesi

1461 yılında İstanbul'un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet'in emri ile Zağnos Paşa tarafından yapılmış.

Kasaplar Camii

Kasaplar Mahallesi'nde bulunur. Kitabesine göre 1649 yılında yapılmış.

Şeyh Lütfullah Camii

Lütfullah Mahallesi'nde yer alır. Cami 1429'da yapılmış.

Balıkesir Çarşı ve Milli Kuvvetler Caddesi

Balıkesir Çarşısı, ilin en canlı yeri. İstanbul da İstiklal Caddesi neyse, Balıkesir de Milli Kuvvetler Caddesi o. Aradığınız her şey burada.

Kuvayı Milliye Müzesi

Milli mücadele dönemi çalışmalarının karargahı olan bu eski belediye binası 1996 yılında Milli Mücadele'yle ilgili eserler ile etnografik eserlerin sergilendiği bir müze olarak hizmete sunulmuş.

Alibey(Cunda) Adası

Halen görmediyseniz Cundayı çok geç olmadan görmelisiniz. Tatil için gidip, dönmek istemediğiniz muazzam bir ada. Ayvalık ilçesine bağlı bir turizm cenneti.

Altınkum Plajı

Yumuşak kumu ve tertemiz deniziyle Balıkesir'in en iyi koylarından biri.

Altınoluk Plajı(Edremit-Altınoluk)

Edremit Altınoluk plajı. Güzel denize sahip olmasına rağmen plajı biraz taşlı. Ama tatilcilerin gözdesi bir yer olduğunu belirtelim.

Antandros Antik Kenti

Edremit İlçesi Altınoluk Beldesi'nin 4km. doğusunda. Tarihi yerlere meraklıysanız Pelasg'lar tarafından kurulmuş antik kenti görmelisiniz.

Atatürk Kayaları

Gömeç'te bulunan bu dağdaki kayalara uzaktan bakınca Atatürk'ün siluetini görebilirsiniz.

Artur Gemi Yatağı Koyu

Ayvalık'ta mavi bayraklı tertemiz bir deniz.

Aya Nikola(Taksiyarhis) Kilisesi

Aya Nikola Kilisesi mimari özellikleri, içteki mermer işçiliği, dini konuları içeren tavan süslemeleri, Hz.İsa'nın doğumundan ölümüne kadar anlatan resimleri , balık derisi üzerine yapılmış azize portreleri ile kentin halen bozulmamış en dikkate değer eseridir.

Çıplak Ada

Madem Ayvalık'tan devam ediyoruz, deniz severler burayı görmeli diye yazalım.

Taşlı Manastır ya da Tımarhane Adası

Ayvalık'ta çamlık koyunda yukarı şeytan sofrasına dönmeyip devam ederseniz karşınıza çıkacak olan şirin bir köy. Rumlar yaşadığı dönemlerde çok içip sarhoş oldukları için içkiyi azaltmaları adına ders olsun diye buraya bırakılırlarmış.

Ayvalık Sahil

Ayvalık tostu yiyip, üzerine deniz manzaralı Türk kahvenizi içmeyi unutmayın.

Aşıklar Tepesi ve Cennet Tepesi

Muhteşem Ayvalık manzarasında inanılmaz fotoğraf kareleri çıkartabilirsiniz. Özellikle Cennet Tepesinde, Midilli çok net bir şekilde görülüyor.

Şeytan Sofrası ve Adalar

Ayvalık ilçe merkezinin 8 km güneyinde bulunan tepelerin üzerindedir. Mevkiden tüm Ayvalık Adaları ve Midilli Adası'nın manzarası görülmektedir. Üzerinde Şeytan'ın ayak izi bulunduğuna inanılan, halkın madeni para atarak dilek dilediği eski bir lav birikintisidir.

Rahmi Koç Müzesi

Cunda'ya gelip de görmeden gitmeyin. Özellikle üst kattaki oyuncaklar geçmişe yolculuk ettiriyor. Öğretmenlere müze girişi ücretsiz.

Saatli Kilise Camisi

İlçe merkezinde İsmet Paşa Mahallesinde yerli Rumlar tarafından kilise olarak yapılmış, 1928'den sonra camiye dönüştürülmüştür.

Cunda Sahil(Ayvalık)

Tüm ara sokakları dolaşmalısınız, nerede ne ile karşılaşacağınız belli olmuyor. Her sokak ayrı bir eser. Mutlaka akşam manzarasını görün.

Armutçuk Sahil ( Ayvalık)

Gece ve sabah yürüyüşü için havası ve rüzgarı ile çok güzel bir yer...

Bandırma-Arkeoloji Müzesi

1989 yılında Bandırma Belediyesi'nden alınan arsayla Bandırma Müzelerini Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından yaptırılmıştır. Daskyleion ve Kyzikos antik kentlerinden çıkan kap kacak, alet edevat, para gibi nesneler sergilenmektedir.

Çınarlı Köyü Plajı

Kafa dinlemek ve ailesi ile vakit geçirmek isteyenler için ideal. Marmara Adası'ndaki bu plaj ve diğer plajlar sakin tatil arayanlar için uygun.

Ekşidere Dağ Ilıcası (Gönen)

Doğa harikası bir yer. Mutlaka görülmeli termal havuza girmeyi ihmal etmeyin.

Kaz Dağları

Havası, manzarası, huzuru hepsi ayrı bir tat. Dertten sıkıntıdan kurtulabileceğin terapi alanı. Dünyada oksijen bakımından bir numaralı yerdir.

Kurbağalı Sahil (Erdek)

Kurbağaların sesini özellikle geceleri dere ile plajın birleştiği noktada çok net duyabilirsiniz.

Kuş Cenneti Milli Parkı

Kuş müzesini gezdikten sonra dürbünle gözlem kulesine çıkın mutlaka. Orada gözlerinize ziyafet çektirebilirsiniz.

Haydar Çavuş Camisi

Bandırma'nın en bilindik camilerinden.

Yukarı Yapıcı Köyü Kirazlı Manastırı

Erdek'te tatil yapıyorsanız, buraya muhakkak uğramınız lazım. Kat edilen yola değer bir tarihi değer.

Adramytteion Antik Kenti

Burhaniye İlçesi'nin 2 km kadar batısında. Pelasglar tarafından kurulmuş, Strabon'a göre kenti yeniden imar eden Lydia prensi Adramis buraya Atina'dan kovulan Delos Adası sakinlerini yerleştirmiş.

Pınarbaşı Piknik Alanı

Edremit'in piknik ve doğa yürüyüşü için en güzel noktası.

Hasan Boğuldu/Sütüven Şelalesi Piknik Alanı

Şelale, göl, doğal yaşam sevenlerin Ayvalık'a gelince uğraması gereken yerlerden biri.

Suçıktı Mesire Yeri

Yolunuz Soma ile Savaştepe arasına düşerse muhakkak zaman ayırıp uğrayın.

Şahinderesi Kanyonu

Altınoluk'ta ve cüzi bir giriş ücreti ile içeri girebilirsiniz. İçerisi çok hoş. İster ayaklarınız suyun içinde piknik yapın, ister derenin sonuna kadar giderek ilk havuza girin atlayın.

Subaşı

Altıonluk'ta deniz ve ormanın iç içe buluştuğu bir yer. Harika bir manzara ve lezzetli yemekler var.

Susurluk Atatürk Parkı

Serin ve ferah bir ortam Susurluk'un kalbi.

Kısa kısa yazdık. Daha anlatamadığımız gezilecek bir çok yer var Balıkesir'de. Avşa Adası, Marmara Adası, Erdek, Edremit, Burhaniye, Ayvalık Balıkesir'in en popüler tatil yerleri. Bu şehrin her ilçesi hem tatil için hem de yaşamak için ideal kentler...

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.