BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

Dünyanın Her Yerine Kiraz Uluborlu’dan Gidiyor

24 Temmuz 2018

BelediyeDeniz ekibi bu hafta yazın habercisi kirazın ilçesinde. Kirazıyla meşhur Uluborlu'yu yakından tanımak için, Uluborlu Belediye Başkanı Mehmet Ünverdi ‘yi ziyaret ettik.


Doğma büyüme Uluborlulu, ticaret erbabı olan Mehmet Ünverdi, 2004'den beri Uluborlu Belediye Başkanı olarak ilçesine hizmet veriyor. Ünverdi aynı zamanda Uluborlu Tarımsal Kalkınma Kooperatifi kurucusu. İlçedeki üreticinin destekçisi ve piyasanın nabzını da konuştuğumuz Ünverdi'yi gelin daha yakından tanıyalım...

Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

İsmim Mehmet Ünverdi, doğma büyüme Uluborlulu'yum. 2004'ten beri belediye başkanı olarak hizmet veriyorum. Bundan öncesinden 5 yıl belediye meclis üyeliği yaptım. Ticaretle uğraşıyordum. Tarım ürünleri pazarlayan bir şirketin sahibiydim, ticari işlerimizi belediye başkanı olduktan sonra bir süre devam ettirdik. Ama sonrasında dondurduk, şu an sadece belediye faaliyetleriyle uğraşıyoruz.

Ticaret hayatına nasıl girdiniz?

Askerden geldikten sonra ufak tefek denemelerim oldu. Sonrasında sahaf dükkanı açtım, sonrasında meyve ticaretine başladım. Özellikle bölgesel ürünlerimizin ticaretiyle ilgilendim. Mesela Uluborlu'nun kirazı meşhurdur. Kiraz, elma ve bölgesel ürünlerimizin ticaretini gerçekleştirdik. Çiftçilikle ilgimiz olduğu için meyve ticaretine yöneldik, hem ürettik hem sattık. Sonra tarım ticaretten siyasete geçtik, hala devam ediyoruz.

Uluborlu'yu bize biraz anlatabilir misiniz?

Uluborlu'da tarihçiler 5 bin yıl geriye gidebiliyor. Burası çok eski bir yerleşim yeri, Helenistik dönemi var. Roma var, Bizans var, Selçuklu var, Hamitoğlu Beyliği var, Osmanlı var. Tüm bu medeniyetlerde Uluborlu önemli bir merkez olmuş. Uluborlu kalesi ve bulunduğu konum, Uluborlu'yu değerli kılan ögeleri bir arada bulunduruyor. Uluborlu, ipek yolu üzerinde, kral yolu dediğimiz güzergahta.Haçlı seferlerinin tamamı bu yol üzerinden yapılmıştır ve coğrafi şartları kentleşme için uygun. Bugün tabelaya baktığında 5-6 bin nüfus görüyorsunuz ama bin 500'lü yıllarda 8 bin nüfusa sahip olduğunu görüyoruz. Hamitoğlu'nda yapılan araştırma sonunca bin 500'lü yıllarda bu 8 binlik nüfusun merkez nüfusu olduğu ortaya çıktı, bağlı yerlerle bu rakam daha fazlaymış. Özellikle Osmanlı döneminde Uluborlu'da 22 medrese varmış.
Uluborlu bugünkü konumuna 1940 ve 1950 yılları arasında geliyor. Daha öncesinde Uluborlu yukarıdaymış. Burada o zaman ikili bir yaşam varmış. Vatandaş ilkbahardan itibaren aşağıya iner, tarımla uğraşır, bahçe evlerine geçer. Hasat sonrası tekrar yukarıya çıkarmış. Devlet yönetimi ve idaresi de yukarıdaymış. 1940'lı yıllarda bir Kaymakam geliyor ve aşağıya inme kararı veriyor. Bunun için insanları aşağıya indiriyor.

Tarihi eserlerin hayata geri dönmesi için neler yapıyorsunuz?

Eserlerimizin restorasyonunu gerçekleştirdik. Kültür ve Turizm Bakanlığının 2018 yatırım programına Uluborlu Kalesi'ni dahil ettirdik. Su Kemeri, Salih Efendi Cami ve arkasında bir çeşmemiz var. O çeşmenin üzerindeki kitabe Hamitoğulları Beyliğinin burada yaşadığını belgeleyen tek kitabeydi. Onu restore ettik. Diğer 6 çeşmemizi restore ettik. Kale restorasyonu ile seyir terası, yürüyüş yolları, su kemeri ve 5 tane çemenin restorasyonunu gerçekleştireceğiz. Uluborlu Belediyesi olarak belediyemiz mülkiyetinde olan restorasyon projelerini hazırladık, bütçemizin yettiklerini kendimiz gerçekleştiriyoruz. Yetmediği yerlerde ise vakıf eseri olanları Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne yönlendiriyoruz.

Uluborlu'nun geçim kaynağı nedir?

Uluborlu'da meyvecilik, tarım ve hayvancılık geçim kalemleridir. Mesela şu an kiraz başladı. Bu yıl bereketli bir yıl olacak. Kiraz ciddi bir geçim kaynağıdır. Kirazımız Avrupa'nın tamamına ihraç ediliyor, Rusya, son dönemde Uzak Doğu'ya ihraç denemeleri yapılıyor. 33 ülkeye Uluborlu'dan kiraz gidiyor. İlçemizin 10 bin ton kiraz üretim kapasitesi var ve bunun yüzde 70-80'ni ihraç ediliyor.

Madem kiraz konusuna girdik, biraz Uluborlu kirazı ve üreticisinden bahsedebilir misiniz?

Uluborlu kiraz üretiminde çok eski bir üretim merkezi. 1964-68'li yıllarda bugün ihracını yaptığımız kiraz çeşidi Uluborlu'ya girmiş. Avrupa'da Türk kirazı olarak bilinen bu çeşit, patentli bir kirazdır. 0900 ziraat diye resmi tescil ismidir. İlçemizde 2007 yılında Tarımsal Kalkınma Kooperatifi kurduk. Vatandaşlarımızı bir araya getirerek üreticinin daha çok kazanması sağlamayı amaçladık. Fakat insanlarımız bireysel ilişkileriyle ürününü daha iyi fiyatlara sattığını düşündüğü için üreticinin birlik olması zor oluyor.

Başkanlığınız boyunca, "İyi ki bunu yapmışım" dediğiniz hizmetiniz nedir?

Biz Uluborlu'nun sulama sistemini revize ettik. Devlet Su İşleri'nin pilot projesi olarak ilk kez bizim ilçemizde uygulandı. Yüzde 50'sini Uluborlu Belediyesi gerçekleştirdi. Çalışan bir sulama sistemi vardı ama teknolojik değildi. Devlet Su İşleri bu sistemi söküp yeni bir sistem kurdu ve yarısını biz karşıladık. Geçtiğimiz iki yıl Uluborlu'da bir kuraklık oldu ve eğer biz bu yeni sistemi kullanmıyor olsaydık, Uluborlu Ovası'nı bitirirdik. Eğer damlama sulama sistemine geçmeseydik, sulama sistemimiz revize etmeseydik, iki yıl üst üste kuraklık yaşayan Uluborlu Ovası'nda meyve ağacı kalmazdı. Bu yüzden yaptığım en hayırlı işin bu olduğunu düşünüyorum.
Bir diğeri de Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın bakım evleri ilçemizdedir. İlçemizde bakanlık bu evleri kurmadan önce vatandaşımız ve belediyemiz kendi bakım evlerini, yurtlarını açmaya başlamıştı. Şimdi de ilçemizde bulunan Süleyman Demirel Üniversitesinde "Yaşlı ve Engelli Bakımı" bölümünü açtırdık, aynı şekilde çok programlı liseye de açtırdık.

Uluborlu'daki üniversite hakkında ne düşünüyorsunuz?

Üniversite artık ilçemize yerleşti. Belediye Başkanlığı olarak ilçemizde öncelikli işlerimizden birisiydi. Şimdi gelişti ve düzeni oturdu. Şu an üniversitede bin 500 aktif öğrenci var. Uluborlu'da genç nüfus hızla artıyor. Süleyman Demirel Üniversitesi kendi bünyesinden ikinci bir üniversite olarak Isparta Uygulama Bilimleri Üniversitesi'ni çıkarttı. Böylece artık Süleyman Demirel Üniversitesi Meslek Yüksek Okulları, Isparta Uygulama Bilimleri Üniversitesi olarak ayrı bir eğitim kurumu olacak. İlçemizdeki meslek yüksekokulu bu yıl mezunlarını verdikten sonra önümüzdeki yıl Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi olarak mezun verecek.


Başkanla Özel


Hobiniz var mı?

Fotoğraf merakım var ve ben gezmeyi çok severim. Sakin ve durağan bir hayatta duramam. Ticaret hayatımda da hep hareket halindeydim, aylık 10 bin km yol yapardım.

En çok neden hoşlanırsınız?

Çalışmaktan.

En çok neden nefret edersiniz?

Ben nefret edebilen, kin tutabilen bir insan değilim. Nefret çok kötü bir kavramdır. Hele ki bizim pozisyonumuzda ve uzun süre belediye başkanlığı yaptığınız zaman herkesin her halini öğrenirsiniz. O yüzden benim nefret etme gibi bir huyum olamaz, olmamalı da zaten. Bu işi yapıyorsunuz, sinirlerinizi de aldırmanız lazım.

Hangi takımlısınız?

Fenerbahçe, çok önceden futbolu takip ederdim, ama şimdi zaman ayıramıyorum.

Kitap okuyor musunuz?

Nadiren. Zaman ayıramıyoruz ki.

Gündemi nasıl takip ediyorsunuz?

Televizyondan. Hatta evdeki durum biraz garip oluyor, hanımın kanalları ayrı o yüzden onun kendine ait bir televizyonu var. Benim takip ettiğim kanallar var, benim salonda televizyonum ayrı. Oğlan da kendini bilgisayara atıyor.

Örnek aldığınız bir lider var mı?

Cumhurbaşkanımızın liderlik vasfı, önderliği çok hoşuma gidiyor. Hitabeti ve diksiyonu örnek alınacak bir lider.

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.