BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

Türkiye’nin Maldivleri Salda Gölü Yeşilova’da

09 Temmuz 2018

BelediyeDeniz ekibi bu hafta Burdur'un turizm merkezi Yeşilova'da. Belki Yeşilova'yı duymamış olabilirsiniz. Ama Salda Gölü'nü duymuş fotoğraflarını görmüşsünüzdür. Türkiye'nin Maldivleri olarak nam salan, müthiş turkuaz renkli suyu ve beyaz kumuyla Salda Gölü'nü sizler için gezdik.

Yeşilova, Burdur il merkezine 60 km uzaklıkta. Antalya ve Fethiye'ye 130 km mesafede. Turizmin kalbinin attığı kentlere yakın olan Yeşilova da kendi çapında bir turizm merkezi. Hem Salda Gölü hem de kayak merkezi ile Yeşilova, dört mevsim tatil fırsatı sunuyor.

Burdur'un en eski yerleşimlerinden biri olduğu bilinen Yeşilova'da bilinen hayat milattan önce 5 bin yılına dayanıyor. Değişik kültür ve medeniyetlere ev sahipliği yapan bu topraklar 15 yüzyılda Osmanlı egemenliğine geçti. Yeşilova'nın eski adı Eski Erle olarak biliniyor. Cumhuriyet'ten sonra Burdur'a ilçe olarak bağlanan Eski Erle'nin adı Yeşilova diye değiştirilmiş.

Yeşilova'da Gezilecek Yerler

Bu kısa tarihi bilgilerden sonra size Yeşilova'nın gezilip görülecek yerlerini anlatalım. Söz konusu Yeşilova olduğu zaman akla ilk Salda Gölü geliyor ama bunun yanında uğramanız gereken bir de kayak merkezi var.

Salda Gölü

Salda Gölü, ilçe merkezine 4 km uzaklıkta ve 44 km büyüklüğe sahip. 180 metre derinliğiyle ülkemizin en derin göllerinden biri. Salda bir tatlı su gölü. Birkaç tür balığın yaşadığı gölde ağırlıkları 30-40 kiloya ulaşan sazan balıkları bulunuyor. Ayrıca buraya özgü zebrayı andıran çizgili balıklar da Salda'nın müthiş turkuazında yaşamaya devam ediyor.

Salda Gölü'nde yazın sular çekildiği zaman 7 tane ada beliriyor. Bu küçük adalar göl manzaralı fotoğraflarınıza eşsiz bir detay olabilir.

Salda Gölü'nün dibi kum ve Salda yeni kumlar üretmeye devam ediyor. İddia edilene göre evrende yeni oluşuma devam eden tek göl. Sürekli üretilen bu kumlar kıyıya vuruyor ve kumsal yenileniyor. Salda Gölü'nün bir bölümünde ise kil var. Bu kilin içerisinde bulunan magnezyum ve soda cilt hastalıklarına iyi geliyormuş.

Turkuaz rengiyle Salda Gölü, Türkiye'nin Maldivleri olarak biliniyor. Berrak sularda yüzmek, beyaz kumlara uzanmak için yurdun dört bir yanından hatta yurt dışından turist Salda'ya geliyor. İnsanlar gölün çevresinde kamp kurabiliyor, çadırlarda konaklayabiliyor. Gölün çevresinde çok sayıda plaj ve konaklama tesisi de buluyor.
Ayrıca Salda size kendini sadece ürettiği yeni kumları, turkuazı, Maldiv esintisiyle değil bir başka özelliğiyle de büyüleyebilir. Çünkü bu gölde bir takım gizemli şeyler de oluyor...

Salda'nın beyaz kayaya benzer kıyıları, uzaklarda çok çok çok uzaklarda bir başka gezende daha var, Mars... Gizem yaratmadan devam edelim. Evet, Salda Gölü Mars'ın özelliklerini ve toprak yapısını taşıyor. Yani bir başka gezenin yapısal özellikleri bizim gezenimizde ve bizim ülkemiz sınırları içinde. Dünyada oluşumsal olarak Marsa benzeyen bir başka nokta ise Kanada'daymış. Bir başka ilginç detayı da Belediye Başkanı Nuri Özbek paylaşıyor: "Salda Gölü en çok gök cisminin düştüğü yer. Hatta bundan 12-13 yıl önce ben de şahit oldum. Ayrıca gölün çevresinde tarihi taş mezarlar var, göl çevresinde mezar var ama yerleşime dair bir kalıntı yok. Bu yüzden gölün altında bir şeyler olabilme ihtimaline karşı araştırmalar da var. Kral mezarları var ama kralın yerleştiği ya da yaşadığına dair bir kalıntı yok."

Yeşilova Belediyesi Halk Plajı

Yeşilova Belediyesinin Salda Gölü'nün kıyısında açtığı bu plaj yüzmek için ideal. Çamur banyosu yapabileceğiniz, bembeyaz kumsaldan turkuaz sulara dalabileceğiniz, uygun fiyatlı bir kamp alanı. Hem çadırınızı, karavanınızı kurabilirsiniz hem de dilerseniz buradaki işletmeden bungalov kiralayabilirsiniz. Bu arada eğer kendi kampınızı kendiniz yapacaksınız, size Yeşilova Belediyesinden küçük bir güzellik haberi verelim; burada elektrik, su ve kamp yeri ücreti yok.

Doğanbaba Halk Plajı

Salda Gölü'nün kenarında kamp kurabilir ve buradan göle girebilirsiniz. Küçük bir detay burada sadece bir işletme var ve kamp için elektrik yok.

Yeşilova Salda Kayak Merkezi

Yeşilova kışın kar altında kalan bir yermiş. E bu güzelliği de kaçırmamışlar tabii şehir merkezine 20 dk uzaklığa kurmuşlar kayak merkezini. Türkiye'nin göl manzaralı tek kayak merkezi burası. Kayak merkezinde en uzun pist bin 600 metre, en kısa pist ise 950 metre. 5 pist ile 860 metre uzunluğunda telesiyej hattı var. Kayağa meraklıysanız ekipman kiralayabileceğiniz yerler de bulunuyor.

Yarışlı Gölü

Yeşilova ilçesinin ikinci gölü olan Yarışlı Gölü göçmen kuşların durak yeri, özellikle gölün üzerinde yer alan pembe renkli flamingolar göle ayrı bir güzellik katıyor. Yarışlı Gölü adeta bir flamingo cenneti gibi görünüyor. Bu muhteşem güzelliği görmek için bile Yeşilova'ya gidilir.

Çorak Göl

Adı gibi değil aksine, burası da Yarışlı gibi göç eden flamingoların durağı. Mayıs ayında yolu Yeşilova'dan geçen 5 bin flamingolar besin sağlıyor. Çorak Göl Salda'ya 35 km, Burdur merkeze de 64km uzaklıkta.

Yeşilova'da Ne Yenir?

Yeşilova'da denemeniz gereken ilk şey; kıymalı tost. Bildiğimiz yarım ekmeğe yapılan bir tost. İçi dolu dolu kıyma olan tostun fiyatı sadece 3 TL. Burdur şiş kebabının da mutlaka tadına bakın. Çok lezzetli olduğunu yiyince anlayacaksınız.

Ayrıca yöreye özgü çoban kavurma yemeğini de denemenizi öneririz. Bunun dışında Doğanbaba halk plajına yolunuz düşerse buradaki tek işletme olan pideciyi ziyaret edin, müdavimi çok bizden söylemesi.

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.