BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

"Burası Türkiye'nin Maldivleri"

09 Temmuz 2018

Bu hafta "Türkiye'nin Maldivleri" diye tabir edilen Burdur Yeşilova'dayız. BelediyeDeniz ekibi olarak muhteşem deniz ve kumsallara sahip Maldiv Adaları'na benzetilen Salda Gölü ve Yeşilova'yı sizlere yakında tanıtacağız.

Yeşilova, adına yaraşır şekilde yeşilini korumuş. Renkli ve canlı bir kent. Buranın yöneticisi de bir o kadar renkli bir isim. Yeşilova'yı daha yakından tanımak için kapısını çaldığımız Belediye Başkanı Nuri Özbek, eski bir sağlık personeli ve doğa hayranı...

Dilerseniz hem Yeşilova'yı, Nuri Özbek'in ağzından dinleyelim...


Yeşilova'yı hiç tanımayan birine nasıl anlatırsınız?

Öncelikle Yeşilova, Ege ve Akdeniz'in arasında bir yerdedir. İlçemizin yarısı Ege'de yarısı Akdeniz'de. Bir yüzeyimizle de İç Anadolu ile kardeşiz. Fethiye'ye, Antalya'ya 130 km, Denizli'ye 90, Pamukkale'ye de 130 km mesafedeyiz. Üç turizm merkezinin ortasındayız. İlçemiz ayrıca ünlü hikaye yazarımız Fakir Baykurt'un ilçesidir.

Yani, turizm kentlerinin ortasında kendisi de turizm ögesine sahip bir kentsiniz.

Evet. 9 yıldır ilçemizin tanıtımı için uğraştık ve ilçemizi bir marka haline getirdik. Göreve başladığımızda iki sloganımız vardı: "Marsa gitmek ister misiniz?" ve "Türkiye'nin Maldivleri"

Mars tutmadı, insanlar Mars deyince tam anlamadılar. Ama dünyada bir tek Yeşilova Salda Gölü'nün etrafı Mars'ın toprak özelliklerini taşıyor. İnsanlarımız Mars'ın özelliklerini bilmediği için bu sloganımız tutmadı. Dünya'da oluşum durduğu halde, Salda Gölü içerisinde yeni kum üretimi gerçekleşiyor. Kum oluşuyor ve dalgalarla kıyıya vuruyor. Evrende oluşumun devam ettiği bir nokta burası.

Maldivler de şöyle geldi: Antalya'da bir toplantıya katıldık. Hollandalı bir hanımefendi bizim Avrupa projelerimizi inceliyordu ve kendisi Maldivler'de belediye başkanıymış. Maldivlerin tanıtım videolarını ve birkaç fotoğrafını verdi bizlere. Baktık, Salda Gölü baya Maldivlere benziyor. Bir ağaç evler bir de palmiyeleri eksik. Bu şekilde tanıtım yapınca ilçemiz Burdur'un turizm merkezi oldu.

Salda Gölü önemli bir değer buraya yatırım yapmak isteyenlere ne önerirsiniz?

Göl çevresine yatırım yapmak için çok fazla yatırımcı geliyor, hatta arsalar alıyorlar ama biz gölün çevresinde sit alanı bölgesinde yapılaşmaya izin vermiyoruz. Sit alanı dışına istedikleri gibi yapılaşmada bulunabilirler ama lütfen dokuyu ve doğayı bozmadan bunu yapsınlar. Salda Gölü, bir Uzungöl olmasın.

Salda Gölü'nde neler yapılabilir?

Salda Gölü, doğal bir havuzdur. Altı kumdur, normal göller bataklıktır. Salda Gölü'nde ise birkaç noktada kil vardır. Bu kil de insan sağlığına faydalıdır, cilt hastalıklarına, mantar hastalıklarına iyi gelir. Gölümüzde sıcaklık dereceleri denizlerdeki kadar düşmez ve yüzümü bu yüzden keyiflidir. Gölümüzde yelken yarışmaları ve su sporları yarışları yapılıyordu. Ama sonra fark ettik ki bu yarışlarda ne olursa olsun araçlarda kullanılan benzin artıkları göle karışıyor, bu yüzden bir süredir bu yarışları yapmıyoruz. Salda Gölümüzde balık vardır, bu yüzden çok fazla balık tutan olur. 30-40 kiloluk sazanlar vardır ama ne oltaya ne ağa gelir onu tutması zordur. Gölümüzde zebraya benzeyen Salda'ya özgü balık cinsi vardır. Kefaller var, tatlı su balıkları vardır. Salda Gölü'nde çadırlarda konaklama yapabilirsiniz. Çadırlardan yer ve elektrik ücreti alınmaz.

Salda Gölü'nün bir efsanesi var mı?

Bilemiyoruz. Ama Salda Gölü en çok gök cisminin düştüğü yer. Hatta bundan 12-13 yıl önce ben de şahit oldum. Ayrıca gölün çevresinde tarihi taş mezarlar var, göl çevresinde mezar var ama yerleşime dair bir kalıntı yok. Bu yüzden gölün altında bir şeyler olabilme ihtimaline karşı araştırmalar da var. Kral mezarları var ama kralın yerleştiği ya da yaşadığına dair bir kalıntı yok.

Yeşilova'nın geçim kaynağı nedir?

Yeşilova'nın nüfusunun ciddi bir kısmı emeklidir. 1971 depreminden sonra ilçemizin büyük bir kısmı Almanya'ya göç etti ve emekli olup geri geldi. İlçemizde bu yüzden emekli nüfusu fazla. Bunun dışında hayvancılık var. Bundan öncesinde nohut ve anason ekiminde ilçemiz liste başındaydı, hatta fiyatları belirledi ama artık bu kadar ekilmiyor. Madencilik ve mermercilik ilçemizde bir başka geçim kaynağıdır. İlçemizde 20 tane mermer ocağı var, 12 tane de maden ocağı var. İlçemizde krom madenin en kalitelisi üretiliyor.

Yeşilova'nın nüfusu nedir?

İlçemizin nüfusu 5 bin 600. Bu nüfusumuz 8-9 binden, 5 bin 600'e düştü. Sebebi ise eğitim. Orta okula kadar eğitimimiz güzel ama lisenin yetersizliği sebebiyle her yıl biz 13-14 aileyi göçle kaybediyoruz. Eğitimde başarılı bir ilçeyiz ama ilk ve orta eğitimde. Lise de çocuklarımızı tutamıyoruz ve gidiyor. Bunun için çalışmalarımız var, üniversite açılıyor ilçemizde ve bu sayede bu göçü tersine çevirmeye çalışıyoruz.

Yeşilova'nın en büyük ihtiyacı nedir?

Yeşilova'nın en büyük ihtiyacı, 150-200 kişilik bir istihdam alanı yaratmak. Seçim öncesi bir sözüm vardı, 'Yem fabrikası açacağım' diye hala sözümdeyim ama şimdiye kadar hiçbir yerden bir yardım almadan hizmet verdik. Kendimizi döndürmeye çalıştık. Bu yüzden kendi bütçemizle hizmet vermeye çalıştıkça yem fabrikası projemizi biraz erteledik. İlerleyen günlerde onu da hayata geçireceğiz.

Yeşilova'da başkanlığınız süresince neler değişti?

Önceliğimiz ilçemizin marka olmasıydı, bunun için hala çalışıyoruz. Bunun dışında bizler istiyoruz ki Yeşilova'da herkes uygun fiyata istediği gibi yaşasın. Biz turizm kentiyiz bizim derdimiz vatandaşın burada uyguna tatil yapması, bunun için belediyemizin halk plajında en uygun fiyatlarla hizmet veririz. Her gün Salda Gölü'nün çevresini temizliyoruz ve yapılaşmaya izin vermemeye gayret ediyoruz. Umarız gölümüz bu haliyle, gelecek nesillerimize bakir olarak kalır. İlçemizde turizm üzerine yatırımlarımızı yaparken bir yanda da burada yaşan insanlarımızın Yeşilova'da keyifli yaşamasını istiyoruz. Bunun için önce çevremizi renklendiriyoruz, yeşillendiriyoruz. İnsanlarımız bazen çiçeklerden anlamıyor ama çiçekler ve doğa insanı insan yapan ögelerdir.

Yeşilova'da neresi gezilmeli, ne yenmeli?

Yeşilova'da öncelikle Salda Gölü ve etrafını gezmeniz gerekiyor. Özellikle gün batımını ve gün batımını izlemeniz gerekiyor. Gölün etrafını gezdikten sonra bizim kayak merkezimiz var. Bu kayak merkezimiz bir yayla üzerine kuruludur. Bu yaylaya çıkmanız lazım. Yaylayı geçtikten sonra Tınaztepe'de doğa evlerimiz var. Bu doğa evlerinde doğayı seyretmeniz lazım. Yeşilova'da kıymalı bir tostumuz var, herkese öneririm. Yarım kıymalı tost 3 liradır burada. Burada herkes istediğini ucuza tüketir. Ayrıca gölün çevresindeki restoranlarda pide yemenizi öneririm.

Başkanla Özel


Kısaca kendinizi anlatır mısınız?

Ben Yeşilova'da doğdum, büyüdüm. Ortaokulu burada okudum, liseye burada başladım. En çok sevdiğim ders fizik, kimya ve matematikti. Okula yeni bir öğretmen geldi, Karadeniz ağzı ile konuşuyordu. Çok hızlı ders anlatıyordu. Anlamıyordum, anlamadığımı söylediğim zaman, ‘Diğerleri anlamış, sana anlatsınlar' diye iki ay geçirdi. Baktım olacak gibi değil, babam Almanya'daydı. Aradım onu, ‘Ben burada okumayacağım. Sağlık kolejine gitmek istiyorum' dedim. O zaman sağlık kolejleri çok popüler baya hevesliyim. Gittim, Burdur'da sağlık kolejini bitirdim. Mezun olacağım sene kolejleri Sağlık Meslek Lisesi yaptılar, üniversite sınavlarına girmeye hak kazandık. Sınava girecekken sağlık personeli olarak atanma yasası çıktı. Maaşı da iyiydi, atanmayı tercih ettim. Askere gidince üniversite okumadığıma pişman oldum. Çünkü çavuş gittim, er geldim. Askerden dönünce hemen üniversiteye başladım. Okuma hevesim ve isteğim hiç bitmedi.

Ne tür kitaplar okursunuz?

Bütün kitapları okurum. Kuran'ı 5 kez hatmettim. Her şeyi okuyorum. Mesela hediye gelen kitaplar oluyor, onları okuyorum. Fazla okumanın bir kötü yönü okurken bir sürü hata ve yanlış buluyorsun. Ama okumayı seviyorum, okumaya da devam ediyorum.

Sağlık personeli olarak nerelerde görev yaptınız?

Sağlık personeli olarak 58 vilayette çalıştım. Ülkenin pek çok yerinde çalıştım. Hatta eğitim fakültesi bitirdim ve öğretmenlik yaptım. O zaman da ülkenin her yerinde hizmet verdim.

58 vilayet biraz fazla değil mi?

Evet biraz fazla. Biraz açık sözlü biriyimdir, bu yüzden biraz sürüldüğüm oldu. Bunu dışında gönüllü olarak gittiğim görevlerim oldu. Mesela deprem sonrası Yalova'ya 2 ay gönüllü gittim.

Odanıza şöyle bir baktığımızda görüyoruz ki çiçeklerle aranız fazla iyi. Bu nasıl başladı?

Ben şunu söyleyeyim, takım tutarken bile ‘Fener bahçe' diye tuttum. Bahçe, güzellik çiçeklik diye tuttum. Doğayı ve insanları seviyorum. Ben çiçeklere baktığım zaman bir güzellik görüyorum ve o güzelliği seviyorum.

Giymeyi en sevdiğiniz renk nedir?

Mavi. Mavi giyerim çok

Mutfakla aranız nasıldır?

28 yıl boyunca sağlık sektöründe kadınlarla beraber çalıştım. 58 vilayet gezdim. Her türlü yemeği bilirim, her türlü yemeği yaparım. Çocuklarımın önüne 10 farklı kişinin yaptığı yemeği bir de benim yaptığım yemeği koyun, benim yaptığım yemeği ayırt ederler.

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.