BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

Şifalı Barutlu Su, Tarhana, Anason ve Rezenenin Diyarı: Tefenni

02 Temmuz 2018

BelediyeDeniz ekibi bu hafta Burdur'un Tefenni ilçesinde. Burası böbrek taşlarını kısa sürede düşüren barutlu suyu ile meşhur. Bu su o kadar etkili ki ütülerdeki kireci döküyor, araçların radyatörüne dökülürse içini tertemiz yapıyor. Günde 1 litreden fazla içilmemesi de tavsiye ediliyor. Tefenni ayrıca tarhana, anason ve rezene üretimiyle adı ön plana çıkan bir ilçe.

Akdeniz Bölgesi'nin Göller yöresinde Burdur'a bağlı ilçe Tefenni. Bağlı olduğu Burdur ilinin 70 km güneybatısındadır. Batı kısmı tamamen ormanlık alanlarla kaplı, yayla turizmi ve ekolojik turizm açısından son yıllarda hızla ivme kazanmış huzurlu bir şehir. 6 binlik nüfusuyla tarım, krom ve turizmle geçinen şehirde hem sağlığı hem de huzuru bir arada bulabilirsiniz

Tefenni'nin Tarihi

Tefenni, milattan önce 800-500 yılları arasında İstefani köyü olarak kurulmuş ve 13.yy. kadar Bizans yönetiminde kaldıktan sonra Selçuklu ve Osmanlılara yurt olmuş. 1882 yılında yörede meydana gelen deprem sebebi ile eski yerleşim merkezi terk edilerek şu andaki yerine kurulmuş, 1886 yılında da "İstefani" adı değiştirilerek "Tefenni" adı ile ilçe olmuş.

Tefenni'de neresi gezilir?

Tefenni'nin milattan önce başlayan kent hayatını hesaba katar üzerine de 3 ayrı medeniyet eklersek, çok sayıda keşfedilmeye bekleyen ve tarihe ışık tutacağı sanılan tarihi eseri olduğunu söyleyebiliriz. Fakat şu ana kadar ilçede doğru düzgün hiçbir arkeolojik çalışma yapılmamış. Yeterli ilgi ve destek görmediği için ortaya çıkarılamamış ve sergilenip ziyaretçilere sunulamamış.
Bu yüzden gün yüzüne çıkmış ve bilinen yerleri sizlere kısaca anlatalım...

Giriş Kapıları

9 bin yıllık geçmişe sahip Burdur'un üç medeniyete ev sahipliği yapmış Tefenni İlçesi'nde, üç girişe yaptırılan üç kapı görenlerin ilgisini çekiyor. Şehrin üç girişinde Selçuklu kapısı, Osmanlı kapısı ve Cumhuriyet kapısı bulunuyor. Selçuklu kapısı kitabesinde "Oğuz Töresi, Osmanlı kapısında "Şeyh Edebali Hazretlerinin Osman Gazi'ye vasiyeti", Cumhuriyet kapısında da Mustafa Kemal Atatürk'ün "Çanakkale Vecizesi" yer alıyor. Bu kapılar ilçeye gelenlerin çok ilgisini çekmekle birlikte ilçe halkı için de büyük bir gurur kaynağıdır.

Bayrak Tutan Bozkurt Heykeli

Mustafa Kemal Atatürk'ün direktifleri ile 1936 yılında Kahramanmaraş Kalesinde yaptırılan "Bayrak Tutan Bozkurt Heykeli"nden esinlenerek yaptırılan Anıt Heykel, Tefenni-Antalya-Muğla kavşağında yer alıyor. Mustafa Kemal Atatürk'ün emri ile Kahramanmaraş'ta yapılan Bayrak Tutan Bozkurt Heykeli'nin aynısı bugün Tefenni'de yeniden hayat buldu. Bayrak Tutan Bozkurt Heykeli'nin önünde fotoğraf çektirmek için Tefenni'ye gelenler olduğunu da belirtelim.

Çarşı Camisi

Tefenni ilçe merkezinde bulunan tarihi Camii, Hasan Paşa Seyitoğlu Vakfı Camisi olarak da anılıyor. Caminin kim tarafından ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmiyor. Caminin en dikkat çeken yönü tek şerefeli minaresi. Minaresi; Burdurlu ustalar tarafından Burdur taşı ile yapılmış.

Atlı Tanrı Figürleri

Atlı Tanrı Figürleri, ilçe merkezinde Adalet Lojmanlarının üst kesimindeki, kayalık sırtta yer alır. 4.5 metre yüksekliğinde, doğuya yönelik olan kaya üzerinde ilk olarak bulunduğunda, yani 1887 yılında, 53 adet olan figürler; gerek erezyon ve gerekse define arayıcılarının yağmalaması sonucu, günümüzde 23 tane olarak gelebilmiş.

Yeni keşfedilen tarihi bir tünel de turizme kazandırılmayı bekliyor. İlçe merkezindeki Çarşı Camii'nin altında başlayan bu tünel Eşeler Dağına kadar uzanmakta. Yapılacak arkeolojik çalışmaların ardından bu tünelin turizme nasıl kazandırılacağı üzerinde düşünülüyor.

Barutlu Su

İlçe merkezine 7 km uzaklıkta Haraplanlı mevkiinde İçme Deresi adı ile anılan kaynaktan çıkan ve içinde serbest hidroksil iyonları bulunan hafif kükürtlü ve bromürlü kendisine has bir tadı ve kokusu olan böbrek taşı ve kumlarını dökmesi nedeniyle şifalı bir sudur. Barut kokusunda olması nedeniyle barutlu su olarak anılır. Barutlu suyu aracınızın radyatörüne kattığınız zaman bütün kireci dağıtıyor ve delikleri varsa anında boşalmaya başlar. Ütünün içerisine katarsanız, kireci söker. Her türlü taşı eritme ve parçalama gibi bir özelliği var bu suyun.

Türkiye'nin anason üretimi başkenti burası. Tefenni, dünyaca ün yapmış anasonu, Türkiye üretiminin yüzde 70'nin yapıldığı rezenesi ve tarhanasıyla ön plana çıkan bir kent. İlçenin Belediye Başkanı Ümit Alagöz, tarhana konusunda ise oldukça iddialı. Alagöz, "Çok iddialıyım, Tefenni tarhanası, Türkiye'deki tarhanaları sıralarsak ilk üçte yer alır. İlçemizde herkes kendine kadar ve kendine kadar üretiyor ama organize edilse Türkiye'de tarhanada birinci oluruz." diyor. Yani yolunuz buraya düşer ve ilçeyi ziyaret ederseniz mutlaka yöreye has tarhanalardan almanızı tavsiye ederiz.

Tarhanadan söz etmişken son olarak yörenin lezzetlerine de değinelim. Tefenni tarhana çorbası, Arapaşı çorbası, çekme, Burdur şiş, saç kavurma, ot aşı, domates aşı, peynirli pide, yumurtalı kabak kavurma, haşhaşlı kömbe, keşkek, ceviz ezmesi, irmik helvası ve kabak tatlısının tadına bakabilirsiniz.

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.