BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

Türkiye'nin 'En'leri Bu İlçede

25 Haziran 2018

İzmir'i ilçe ilçe gezen BelediyeDeniz ekibi bu hafta Gaziemir'de. Havalimanı, Türkiye'nin en büyük Serbest Bölgesi ve Türkiye'nin en büyük fuarına ev sahipliği yapan Gaziemir'in yarısından fazlası ormanlık alandır. Dünyanın üçüncü, Türkiye'nin ise tek uzay kampı da burada.

Gaziemir, İzmir'e hava yoluyla gelenlerin ilk durağı, üreticilerin tanışma alanı olduğu gibi yeşili ve sakinliğiyle de hafta sonları İzmirlilerin kaçtığı uğrak bir noktadır. Şimdi bu ilçeyi hem tarihi hem de turistik yönleriyle daha yakından tanıyalım.

Gaziemir'in İsmi Nereden Geliyor?

Gaziemir, 14. Yüzyılda Türklerin İzmir'e yerleşimi ile başlayan Aydınoğlu döneminde Gazi Umur Beyin komutanlarından Seyd-i Mükremüddün'den, Seydiköy olarak adını alır. Günümüzde Seydiköy'ün yerini almış olan bölgeye, Gaziemir adı burayı Seyyid Mükerremüddin Zaviyesi'ne vakfetmiş olan ve babası Mehmet Beyin eski Türk devlet geleneği ve idare anlayışı doğrultusunda kendisine verdiği İzmir'de ikamet ederek, hayatını savaşlarla geçirmiş olan Aydınoğlu Gazi Umur Bey'e dayanarak verilmiş bir isimdir.

Gaziemir'de Neresi Gezilir?

Gaziemir ya da hala yerlilerinin Seydiköy dediği bu şirin İzmir ilçesinde nereler gezilir? İşte Gaziemir'de gezilecek yerler....

Seydibaba Türbesi

Eski adı "Seydiköy" olan Gaziemir'e adını veren Seydi Mükremüddün dergâhından Seydi Baba'nın mezarını halk türbeye çevirmiştir. Seydi Baba'yı kendileri için de kutsal birisi olarak kabul eden Seydiköylü Rumlar, mübadele sonrası gittikleri Yunanistan'ın Selanik kentinde Seydi baba anısına bir şapel yaptırmışlardır. Mübadele ile Yunanistan'a giden Rumlar'ın Gaziemir'e gelip ziyaret ettiği türbe İzmir'in önemli türbeleri arasındadır.

Seydiköy Anı Evi

19.yüzyılın sonlarında yapılan Seydiköy Tren İstasyonu bugün, Gaziemir'in tarihi değerlerini geleceğe taşıyan bir anı evi olarak kullanılıyor. Eski bir Seydiköy evi özelliği taşıyan Anı Evi'nde 1925-1950 yılları arasında Seydiköy'de yaşayan bir ailenin ev hayatı canlandırılıyor. Gelin odası, oturma odası ve mutfak bölümlerinin bulunduğu binada eski tabak ve mobilyalardan, tütün kırarken kullanılan lüks lambasına kadar detaylı malzemeler bulunmaktadır.

Sarnıç Gölet ve Mesire Alanı

Gaziemir'in Sarnıç Mahallesi'nde bulunan Sarnıç Göleti'ne İzmirlilerin hafta sonu sıkça uğradığını biliyoruz. Çevresi çam ormanları ile kaplı Sarnıç Göleti yeşil ile mavinin uyumu içinde büyüleyici bir güzellik oluşturuyor. Piknik alanına sahip bu yerde aileniz ve sevdiklerinizle güzel bir hafta sonu geçirebilirsiniz. Restoran ve dinlenme alanına sahip bu alanda eşsiz görüntüsü ve temiz havası ile keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Bakla Tepe Höyüğü

Bildiğiniz gibi Ege, antik medeniyetlerin beşiği, İzmir ise antik Ege medeniyetlerinin merkezi. Bu sebeplerle İzmir'in her yerinde olduğu gibi Gaziemir'de de bu antik medeniyetlerden izler saklı. Bakla Tepe Höyüğü Menderes ilçesine bağlı Bulgurca Köyü'nün kuzey kenarında yer alıyor. Açığa çıkarılmış en eski kalıntılar Geç Kalkolitik Çağ'a (M.Ö. 3500-3000) ait. Dönem içerisinde ızgara planlı evler, tek sıra taş temel üzerine, ağaç dalları ve çamur sıva kullanılarak inşa edilmiş. Evlerin aralarında sokaklar yer alıyor. Bakla tarımı yapıldığı için Bakla Tepe adı verilen Höyük 250 metre çapında ve 20 metre yüksekliğinde doğal bir yükseltiden ibaret. Tepenin üst kısmında 70 metre çapında bir düzlük bulunuyor. Henüz yeni yeni keşfedilen Bakla Tepe Antik Dönem meraklılarını bekliyor.

Fuar İzmir

Türkiye'nin en büyük fuar merkezi Fuar İzmir 240 bin metrekarelik alanda 7 blok halinde inşa edildi. Havaalanına 10 dakika, kent merkezine ise 15 dakika uzaklıktaki tesis, 2 bin 500 araçlık kapalı otoparkı, ofisleri, restoranları, meydan ve amfi tiyatrosu ile sadece fuar zamanlarında değil haftanın her günü faaliyet gösterecek bir yaşam ve etkinlik alanı olarak tasarlandı. 14 katlı seyir kulesi, katılımcı ve ziyaretçilerine farklı bir ortam sunuyor. Amfi tiyatro şeklinde hazırlanan fuar alanında ayrıca, 12 bin metrekarelik Fuar Sokağı ve 865 metrekarelik seminer salonu yer alıyor. 11 bin 300 metrekarelik alanda ise kafeterya, restoran ve idari binalar bulunuyor.

Uluslararası Çocuk Şenliği Kültür Evi

Gaziemir'de her yıl düzenlenen Uluslararası Çocuk Şenliğine katılan ülkelerin çocuklarının getirmiş olduğu çeşitli kültürel materyaller bu kültür evinde sergileniyor. Dostluk evini andıran bu kültür evinde kardeş şehirlerin kültürlerine ait materyallerde bulunur. Bu kültür evin aynı zamanda resim, kitap ve fotoğraf sergilerinin de yapıldığı bir sanat merkezi olma özelliğine de sahip. Hafta içi her gün ziyarete açık olan bu kültür evinde hem sanatsal birçok esere yakından şahit olacaksınız hem de farklı ülkelerin ve şehirlerin kültürünü görmüş olacaksanız.

Uzay Kampı

Uzay Kampı, Gaziemir'in sınırları içerisinde kalan Ege Serbest Bölgesindedir. Dünyanın üçüncü, Türkiye'nin ise tek uzay kampıdır. Uzay kampı gençleri matematik, teknoloji ve bilim alanında gelişmeleri için motive ediyor. Çocuklar için ise eğlenceli bir ortam oluşturup, takım halinde çalışma, iletişim gibi konularda eğitim veriyor. Uzaya ve teknolojiye ilgisi olanlar için farklı bir deneyim oluşturacak bir yerdir.

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.