BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

"Geliri Yüksek Kesim Gaziemir'e Göç Ediyor"

25 Haziran 2018

BelediyeDeniz ekibi İzmir'i karış karış gezmeye devam ediyor. Bu hafta rotamız Gaziemir! İzmir'e hava yoluyla geliyorsanız Gaziemir'e iniyorsunuz demektir. Türkiye'nin en büyük fuarı bu ilçede. Yine Türkiye'nin en büyük serbest bölgesi Gaziemir'de faaliyet gösteriyor.

Bu ilçeyi yakından tanımak için doğma büyüme buralı olan Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol'u ziyaret ettik. Hem kendisini hem kentini anlatmasını istedik. Başkan Şenol, ekonomik açıdan güçlü olan Gaziemir'e daha çok beyaz yakalıların, eğitim seviyesi yüksek kesimin gelmeye başladığını söylüyor. İstanbul'dan göç aldıklarını anlatan Şenol, geliri yüksek bir kitleden göç almaya başladığı için Gaziemir'de kiraların fazlasıyla yükseldiğine işaret ediyor.

Diğer detayları öğrenmek için sözü uzatmadan, Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol'a bırakalım...

Bize kısaca kendinizi anlatabilir misiniz?

Burada doğdum, büyüdüm. Bir oğlum var ve yakın zamanda dede oldum. İlk ve orta okulu Gaziemir'de okudum. Liseyi de İzmir Namık Kemal'de okudum. Üniversite zamanımda 12 Eylül dönemine denk geldi ve o günün şartlarıyla iki sene Konya'da daha sonra toplu geçişle Adana'da 1982 yılında tamamladım. 1983 yılından siyasete girdim, 1986 yılında Konak Belediyesinde memur olarak işe başladım. 10 yıl belediyenin şantiyelerinde hizmet verdim. Sonra müdür muavinliği ve müdürlük görevlerinde bulundum. 2009 yılında başkanlığa seçildim ve 2014'de tekrar aday gösterildim ve yine başkanlığa seçildim.

Buranın yerlisi olarak, belediye başkanlığı zor mu?

Yerlisi olmak hem kolay hem zor. Herkesi tanırsınız, herkes sizi tanır. Ailenizi tanır, soyunuzu tanırlar. Bizim kızansınızdır. Doğup büyüdüğünüz yere hizmet etmek farklı bir sorumluluktur. Ben 1978 yılında Namık Kemal Lisesinde okurken idealim doğduğum kente belediye başkanı olmaktı. Milletvekilliğinde hiç gözüm olmadı, gözüm de yok. Tam 30 yılımı yerel yönetime adadım ve bunu seviyorum. Hiçbir kademeyi atladım, her kademede hizmet verdim. Yerel yönetimde işe başladığım gün ne düşünüyor ve ülkem için ne istiyorsam, bugün de öyle düşünüyorum ve istiyorum. Fikirlerimi hiç değiştirmedim.

Sizi bu hayatta en mutlu eden şey nedir?

En mutlu eden şey şu an dedelik ama idealime kavuşmam. İdealime kavuşma yolunda ailemin destek olması çok önemliydi.

Stresli bir iş yapıyorsunuz. Kendinizi nasıl dinlendiriyorsunuz?

Açıkçası dinlenmiyoruz. Ama yağmurlu havaları severim, yağmuru seyretmekten büyük keyif alırım. Yağmur yağdığı zaman yağmuru izleyerek dinlenirim.

Mutfakla aranız nasıl?

Mutfakla aram salata, cacık. Eşime bunların dışında yardım edemiyorum. Yemekle aram çok yoktur, nadiren sabah kahvaltısı yaparım. Öğlen bir şey yemem, sadece akşam yemek yerim.

Hobiniz var mı?

Pek anlamam ama sanat dallarına, spora ilgim vardır. Fakat yeteneğim yoktur. Hobi olarak sanatla ilgilenen, sanatla iç içe olan insanlara ve herhangi bir şeye yeteneği olan insana saygım sonsuzdur.

Peki, sanata ve spora olan ilginiz kente nasıl yansıyor?

Gaziemir'de bugün 40'a yakın heykel var. Sempozyumlar gerçekleştiriyoruz. Kültür sanat üzerine 14 kitap bastırdık. 2 butik kültür evi açtık. Fotoğraflarla Gaziemir'in kuruluşunu anlatan bir kent müzesi açtık. 23 Nisan kültür evi açtık. Mesela bana gelen hediyelerin hiçbirini evime götürmem, alır onu 23 Nisan Kültür Evine koyarım.

Kültür sanat dedik, hayvanlarla belediyenin arası nasıl?

Belediyemizde bir kedimiz var. Binamızda iki papağanımız var. Muhabbet kuşlarımız var, 60'a yakın kuşumuz var. Şantiyelerimizde köpeklerimiz var. Hindilerimiz, kazlarımız, kuzularımız var. Benim hayvanlara büyük bir ilgim var. Belediyemizde bizden öncesinde bir veteriner müdürlüğü yoktu. İlk işlerimizden bir tanesi veteriner müdürlüğü açmak oldu. Sokaklarımızdaki tüm hayvanlarımızın tedavisini gerçekleştirir ve çip takar, takip ederiz.

Bu hayvan sevgisi nereden geliyor?

Bilemiyorum. Dünyada en tehlikeli canlı insandır. Hayvanı seven insanı da sever diye düşünüyorum.

Başka neler yaptınız?

Belediyemiz bünyesinde sağlık müdürlüğümüz yoktu. Şimdi 50 kişilik bir sağlık ordumuz var. Kendi ambulanslarımız var, hastalarımızı evlerinden alıp, hastaneye taşıyoruz. Evde bakım hizmetimiz var. Yaş almış vatandaşlarımız için yeni geliştirdiğimiz düşme dedektörümüz var. Böylece 65 yaş üzerindeki vatandaşlarımızın üzerlerine yerleştirdikleri dedektör ile herhangi bir düşme durumunda bizim bilgisayarlarımıza sinyal geliyor. Direkt sağlık ekiplerimiz duruma müdahale ediyor. Bir sağlık köyü kuruyoruz şimdi. Demans ve Alzheimer için özel bir merkez olacak. 60 yaş üzeri Gaziemirliler için Ata Evimiz var. İnsanlarımız burada eğleniyor, vakit geçiriyor. Psikologlarla görüşüyor.

Eğitim alanında Gaziemir'de neler oluyor?

Hem sağlık hem de eğitim bizim vazgeçilmezimiz. Eğitim merkezimizde 2 bin 500 öğrencimize karşılıksız olarak üniversiteye hazırlık kursları veriyoruz. Yardımlaşma derneğimiz ile öğrencilerimize ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yardımlarda bulunuyoruz. Öğrencilerimiz ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız için özel çamaşırhanemiz var 2 tane.

Gaziemir'i bizlere anlatmanızı istersek?

Yeşil, huzurlu ve güvenli bir kentiz. İlçemize gelen her emniyet müdürü rütbe alarak gider, çünkü ilçemizde büyük adli vakalar yaşanmaz. Kızlarımız ilçemizde geceleri rahatça ve güvenli şekilde gezebilir. Gaziemir'de kimse kimsenin hayatına karışmaz.

Gaziemir'in nüfusunu sorsak?

Resmi nüfusumuz 135 bin ama ben daha fazla olduğunu biliyorum. Bildirilmemiş en az bir 5 bin kişilik nüfus daha var. Yaz kış nüfusumuz değişiklik gösterir. Havaalanı bizim ilçemizde, Türkiye'nin en büyük fuarı bizim ilçemizde, Türkiye'nin en büyük serbest bölgesi bizim ilçemizde ve sadece serbest bölgede 22 bin kişi yaşıyor. Serbest bölgede dünyaya ihracat yapan binlerce fabrika var ve binlerce insan çalışıyor. Bu faktörler düşünüldüğü zaman gündüzleri nüfusumuz 100 bin artıyor diyebiliriz.

İlçemize daha çok beyaz yakalılar, eğitim seviyesi yüksek kesim gelmeye başladı. Geliri yüksek bir kitleden göç almaya başladığımız için ilçemizde kiralar fazlasıyla yükseldi. İstanbul'dan çok göç alıyoruz.

Gaziemir'in geçim kaynağı nedir?

Eskiden tütün ve zeytindi. Artık tütün eken yok. Şimdi geçim kaynağı ticaret ve fabrikalar. İşçi, memur, mühendis ve emekli nüfusumuz arttı.

Gaziemir'e gelen yatırımcı neye yöneliyor?

İlçemizde daha çok konut, ticaret ve turizm yatırımcıları geliyor. Yatırımcılar ne satacağını biliyor. İlçemizde konut sektörü gelişiyor. Bitişik nizam evler ilçemizde pek göremezsiniz. Konut yapmak isteyen yatırımcılara yeşil alanlara dikkat ettiriyoruz.

Gaziemir'in tarihi değerlerinden ve tarihinden bahseder misiniz?

Gaziemir'de en çok üzüldüğümüz konu çok az tarihi eserimiz kalmış olması. Onları korumaya çalışıyoruz. Gaziemir'in eski ismi Seydiköy. 1926 yılında kurulmuş bir belediyeyiz. Cumhuriyet sonrası kurulan en eski belediyelerden biriyiz. Ama Osmanlı arşivlerinde 1904'den beri belediye olduğumuz kayıtlarına ulaştık. Seydiköy'ün tarihini Anı Evinde yaşatmaya çalışıyoruz. Birkaç tarihi eserimiz var onları korumak için mücadele ediyoruz. İlçemiz eskiden Rumların ve Hollandalıların dinlenme yerleriymiş, bağlıkmış. Sonrasında bizler gelince üzümü bilmediğimiz için üzüm bağlarını söküp, tütün tarlalarına çevirmişiz.

Bundan 315 yıl önce bitki bilimci William Sherard dünyanın dördüncü, Avrupa'nın birinci botanik bahçesini burada kurmuş. Buna ulaştık, İngiliz Kraliyet ailesi, Oxford Üniversitesi burayı inceledi ve bu bilgiyi doğruladı. Bu botanik bahçenin gün yüzüne çıkması Gaziemir'in tanıtımı için çok yararlı olur fakat belediye olarak bunu tek başımıza yapmak bizim boyumuzu aşıyor.

Sadece Gaziemir'de bulabileceğimiz değerler nelerdir?

Şu an büyük bir kısmı yıkılmış halde de olsa da Seydiköy'ün geçmişinden kalan bir iki şarap ve rakı fabrikası var.

Gaziemir'de ne yemeliyiz?

Burayı kuranlar Balkan'dan gelenler ve hepsinin kendine has yemekleri var. Birini seçip çıkartamayız.

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.