BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

Çay Var İçerseniz, Of Var Gezerseniz

28 Mayıs 2018

Yeşillikler diyarı Karadeniz'de gezmeye devam ediyoruz. Bu haftaki gezi durağımız Of. Ayder Yaylası ve Uzungöl gibi turistik yerlere yakın olması münasebetiyle önemli ve dinamik bir ilçe burası. Ekonomisi ise çay ve fındık üretimine dayalı ağırlıklı olarak. Her iki üründe de iddialı Oflular.

Aşık Veysel'in aşıkların diline pelesenk olan sözünü bilirsiniz... "Çay var içersen, Ben var seversen, Yol var gidersen." Bu cümleden yola çıkarak Of kent yazımıza başladık. Her bölge kendi çayını methediyor haliyle. Oflular da kendi çaylarının en güzel olduğunu söylüyor. Hatta Belediye Başkanı Salih Salim Sarıalioğlu, kısa süre içerisinde Of'un zaten meşhur olan adını tüm dünyada kendi özel üretimi olan çayıyla da duyuracağını belirtiyor.

Çay var dediler biz de düştük Of yollarına...Of'u gezmeden önce de biraz geçmişine bakalım.

Tarihi

Of, 19. yüzyılda ortaya çıkmış bir sahil kasabasıdır. Bölge tarih boyunca pek çok devletin hâkimiyeti altında kalmış. Aynı şekilde yörede çeşitli toplulukların yaşadığına dair izler mevcuttur. Bugünkü Of'un olduğu yerde 19. yüzyıla kadar bir yerleşim yeri yoktu. Daha önce Solaklı deresinin denize ulaştığı yerdeki Moroz iskelesi etrafındaki ticaret merkezinden ibaret olan bu yörede 18. yüzyılda cami yapılması ile yoğunluk artmaya başlamıştır. Çevredeki köylerden bir gün önceden cuma namazı kılmak için gelen ahali alışverişini yaptıktan sonra pazar günü geri dönmekteydi. Bu da onların barınabileceği yer ihtiyacını ortaya çıkardı. Böylece Of kasabasının oluşumu başladı.


Of İsmi Nereden Geliyor?

Of adının kaynağı kesin olarak bilinmemekle birlikte bu konuda çeşitli belirleme ve tahminler bulunmakta. Bunlardan birisi Koman Türklerinde "Vatanı hiddetli bir şekilde korumak" anlamına gelen "OFSİN" kelimesinin zamanla söyleniş değişikliğine uğrayarak "OF" olarak kullanılmaya dönüşmüş olabileceğidir. İkinci ise Yunanca da "Yılan Kavi veya Bölüm" anlamına gelen "OFİS" kelimesinin zamanla "OF" olarak kullanılmış olabileceğidir. Of'un o zamanki yollarının çok dönümlü, iniş-çıkışlı olduğundan bu adın kullanılmış olabileceği ileri sürülmektedir.

Of'un en büyük akarsuyu olan Sulaklı Deresinin bir dönem ilçenin adı olarak kullanıldığı, Sulaklı kelimesinin Özbek Türklerinde bir oymak adı olduğu ve ayrıca Of kelimesinin "Silah" anlamına geldiği dikkate alınırsa Of kelimesinin Türkçe olduğu daha büyük ihtimal taşımaktadır.

Geçim Kaynağı

Of'un temel geçim kaynağı çay. Birçok üretici çay yetiştirip bölgedeki fabrikalar satmakta. Bununla birlikte fındık, mısır, karalahana, patates de yetiştiriliyor. Bölgenin arazi yapısı engebeli olduğu için modern tarım yapılamıyor. Çay üretiminin yanı sıra üretimi teşvik edilen ürünlerden bir diğeri ise kivi. Kivi üretimi ile birlikte vatandaşa ek gelir sağlanması hedefleniyor.

Of, konumu itibariyle Trabzon ve Rize'nin cennet noktalarının birçoğuna yakın. Uzun sürmeyen yolculuklardan sonra Ayder Yaylası'na ya da Uzungöl'e ulaşabilirsiniz.

Solaklı Vadisi Kiraz Köyü Mesire Alanı

Of'un en güzel noktalarından birinde kafanızı dinlemek isterseniz, Kiraz mesire alanına doğru yola çıkın. Serin sularla birlikte yeşillenmiş tepelerin manzarasının tadını burada çıkarabilirsiniz.

Kendini Yenileyen Ormanlar

İlçenin güneyindeki dağlık bölgelerin eteklerinde çeşitli yüksekliklerde plato ve yaylalar bulunuyor. Platoların kuzeye doğru yönlerinde denize doğru alçalan yemyeşil ormanlar bulunuyor. Yöredeki orman örtüsünün kendi kendini yenileme özelliği var. Bölgedeki yoğun yağışın bunu sağladığı düşünülüyor.

Of Sahili

Bir yanınıza yeşil tepeleri, görkemli ağaçları alıp diğer yanınızda Karadeniz'in hırçın sularının dalga sesleriyle yürümek isterseniz Of sahiline uğrayabilirsiniz.

Of'un Köyleri

Of'un sıcacık insanları ve tertemiz havasıyla dolu mahallelerini gezerken, çok fazla yetiştirilmeyen ve ancak çok lezzetli olduğu söylenen Of fındığı ikram edilirse, sakın geri çevirmeyin. Burada bir evin bahçesinde oturup sıcacık bir çayla birlikte samimi sohbetler paylaşabileceğiniz insanlarla vakit geçirmenizi öneririz.

Of Döneri

Of'un etinden tutun, sebze yemeklerine kadar birbirinden leziz tatları Trabzon'da nam salmış. Of'ta oturacağınız herhangi bir lokantada yiyeceğiniz bir yemek, bir sonraki Karadeniz seyahatinizde tekrar Of'a uğramanıza neden olacak. Tatmadan kesinlikle dönmemeniz gereken lezzet ise Of döneri.

Of'a kadar gelmişken Pileki Mağarası,Yaylacılar Su Değirmeni ve Çağlayan Şelalesi'ni de görebilirsiniz.

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.