BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

Araklı Yaylalarını Keşfedin

14 Mayıs 2018

BelediyeDeniz ekibi olarak bu hafta sizleri mavinin ve yeşilin bin bir tonunun buluştuğu, taze çayınıza eşlik edecek sıcacık sohbetleri olan insanların yaşadığı, temiz havasıyla içinizi güzelleştirecek bir yere, Araklı'ya götürüyoruz.

Karadeniz Bölgesindeki kıyı ilçelerinden biri olan Araklı, Trabzon'un doğusunda bulunuyor. Sürmene ve Arsin ilçelerinin arasında olan Araklı, Gümüşhane'ye de komşu bir ilçe. 464 km2'lik yüzölçümüne sahip Araklı, Trabzon merkeze ve havaalanına yarım saat uzaklıkta.

Ilıman ve yağışlı iklimin hakim olduğu Araklı'da aniden yağan bir yağmurla ıslanmış toprak kokusunu solumanız an meselesi. Fındık, çay ve mısır üretiminin ağırlıklı olduğu ilçede hayvancılık da yapılıyor.

‘‘Herakleios'un Yeri''

Doğu Roma İmparatoru Herakleios'un 626 yılında ordusuyla bugünkü Araklı burnunda konakladığı için buraya ‘'Hêráklia'' yani "Heraklios'un yeri" dendiğine inanılmakta. Yüz yıllar boyunca Doğu-Batı ticaretinin en canlı noktalarından olan İpek Yolunun, Karadenize ulaştığı toprakların üzerinde kurulan Araklı, bugüne kadar taşıdığı ticari kültürün yanında askeri ve jeostratejik öneme de sahip bir ilçe.

Pazarcık Yaylası

Araklı ilçe merkezine 40 km mesafede bulunan Pazarcık Yaylası, Erikli Mahallesi sınırları içerisinde bulunuyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından turizm merkezi ilan edilen yayla, Karadeniz'in gözbebeği Uzungöl gibi bir cazibe merkezi olma noktasında emin adımlarla ilerliyor. Bölgenin girişinde Pazarcık Mağarası bulunmaktadır. Yine bu bölgede bulunan ve eşsiz güzelliği ile yaylaya gelenleri selamlayan Pamuğun Gölü Şelalesi görülmeye değerdir. Ayrıca Orman Bakanlığı tarafından kurulan "Tilkibeli Mesire Alanı" da bu bölgededir. Çevresindeki lokanta, restoran ve kafelerin artmasıyla birlikte yaşam alanına dönüşen Pazarcık Yaylası, Araklılıların haftasonu için vazgeçilmez adresi.

Yılantaş Yaylası

Araklı'nın güneyinde, Yeşilyurt beldesinde bulunan Yılantaş Yaylası, tertemiz havada yeşilin her tonuna doyarken buz gibi kaynak suyunuzu yudumlayabileceğiniz bir yer. Araklı ilçe merkezine 30 km uzaklıkta bulunan Yılantaş Yaylası; başınızı dinlemek ve doğayla baş başa kalmak için ideal bir adres. Yeşilyurt beldesi çevresinde Ağaçbaşı, Taşbaşı, Arabinyurdu, Çukuryaylası gibi çok sayıda yayla bulunmaktadır. Zengin otsu bitkilerle kaplı olan yaylalarda doğa yürüyüşü, bitki inceleme, kuş gözlemleme bisiklet turları yapma olanağı vardır.
 
Aytaş Şelalesi

Araklı'dan yukarı doğru tırmanırken, önünüzde dağlar, sağ yanınızda ağaçlar, sol yanınızdaysa hiç bitmeyen dereler selamlıyor sizi. Bu yolu takip ettiğinizde Aytaş Mahallesi'ne ulaşıyorsunuz. Aytaş Şelalesi'ne ulaştığınızda, gördüğünüz manzara karşısında büyülenmemek elde değil. Uzun, sarp bir kayanın yamacından akan Aytaş, daha yanına yaklaşmadan buz gibi suyunun ferahlığını ve suyun yeşille buluşmasından doğan taze doğa kokusunu hissettiriyor sizlere.

Aytaş Şelalesi'nin ilerisinde bulunan yaylalarda ise tek katlı Rum evleri karşılıyor sizi. Dağların arasında bir başına kalmış bu evleri kimi zaman gezinen keçilerden başka selamlayan yok belki de.

Os Şelalesi

İki dağın arasından akan berrak Os, Araklı'da nefes almak için durulması gereken noktalardan. Os Şelalesi, etrafındaki küçük ahşap köprüler ve gökyüzünü kaplayan ağaçlarla birlikte adeta küçük bir cennet.

Konakönü Mahallesi

Tarihi sit alanı olarak koruma altına alınan Konakönü Mahallesi'nde; eski evler, tarihi köprüler ve kemerler yer alıyor. Temiz havada geçmiş günlere yolculuk yapmak isterseniz tarihi dokunun bozulmadığı Konakönü Mahallesinin sokaklarında kaybolmanızı tavsiye ederiz.

Şifalı Mahura Suyu

Araklı ilçe merkezine 10 km uzaklıkta bulunan Bereketli Mahallesi'nde, bulunan şifalı mahura (acı) suyu özellikle böbrek hastaları tarafından ziyaret edilen bir yer. Ormanlık alanın içerisinde bulunan Şifalı Su Tesisi, 1965 yılında Bereketli köyü sakinlerinin odun kesmek ve toplamak için gittiği bir alan. Köylüler tarafından keşfedilen acı su o günden sonra işletmeye açılmış ve ünü yayılmış. Mahura suyu böbrek taşını düşürmekte birebir olarak doktorlar tarafından da tavsiye edilmekte. Tüm Türkiye'den ziyaretçi alan Şifalı Su Tesisi, Araklı'nın sağlık turizmini oluşturuyor.

Araklı'da Ne Yenir?

Doğa yürüyüşleri, tertemiz hava ve beraberinde getirdiği tatlı bir yorgunlukla beraber acıkmaya başladığınızda, Araklı'nın lezzetleri tadılmayı bekliyor. Peki Araklı'ya gidince mutlaka tatmamız gereken lezzetler neler, Araklı'da ne yenir?

Araklı Döneri

Hayvanların dağ kekiğiyle beslendiği için etinin bu kadar lezzetli olduğu söylenen ve odun ateşinde doğal tereyağı ile pişirilerek lezzetine lezzet katan Araklı döneri, ileride sırf dönerini tekrar yemek için yolunuzu Araklı'ya düşürecek bir tada sahip. Mutlaka tatmanız gereken bu lezzet, parmaklarınızı yedirtecek cinsten.

Araklı Kompostosu

Bol tereyağlı dönerinizi yerken taze kayısılı komposto içmenizi tavsiye ederiz. Taze kayısıların kaynatılmasıyla yapılan kayısı kompostosunun içerisine limon sıkarak içmek kimi Araklıların tercihi.

Mısır Ekmeği

Mısır ekmeği, Trabzon'a yolunuz düştüğünde evinize götürmek isteyeceğiniz lezzetlerden biri.

Sütlaç

Taze sütten yapılan Araklı sütlacı küçük toprak güveçlerde servis ediliyor. Üzerine bolca fındık serpiyorlar. Lezzetli yemeğinizin üstüne, taze çayınızı yudumlarken yemenizi tavsiye ederiz.

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.