BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

“Araplar Araklı Yaylalarına Rağbet Gösteriyor”

14 Mayıs 2018

BelediyeDeniz ekibi bu hafta sizleri yeşilin her tonuna tanıklık edeceğiniz bir seyahate çıkarıyor. Üstelik bir tarafınızda gözünüzün daha önce tanımadığı yeşil tonları varken, diğer tarafınızda ise hırçın bir mavilik karşılıyor sizi: Trabzon'un incisi Araklı'ya hoş geldiniz!

Trabzon'un ikinci büyük ilçesi Araklı, Doğu Karadeniz sahilinde, oksijen deposu yaylaları, yolların doğal şeridini oluşturan şelaleleri, sıcak ve misafirperver insanı, eşsiz lezzetli döneriyle sıcacık bir gülümsemeyle karşıladı bizleri. 9 yıldır belediye başkanlığı makamında oturan, kendini Araklı'ya hizmet etmeye adamış Recep Çebi'nin konuğu olduk. Doğma büyüme Araklılı olan Çebi'den memleketinin güzelliklerini öğrendik.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

1965 yılında Araklı Yolgören Mahallesi'nde doğdum. Üniversiteye kadar olan eğitimimi Araklı'da tamamladım. Daha sonra Avrasya Üniversitesi Büro Hizmetleri ve Sekreterlik Bölümünü bitirdim. Küçük yaşta siyasete ilgi duymaya başladım, yani siyasette eskiyim.1983 yılında siyasal hayatıma başladım. Bir siyasi partinin gençlik kolları başkanlığını yaptım. İlçe yönetiminde ilçe başkan yardımcılığı yaptım, ilçe başkanlığı yaptım. 2009'da Araklı Belediye Başkanlığı makamına oturdum. Makamda 2. dönemimiz; 9 yılı bitirdik, 10. yıla girdik.

Hiç tanımayan birine Araklı'yı nasıl anlatırsınız?

Sosyal yapısıyla, eğitimiyle, turizmiyle Karadeniz'in öne çıkan şehirlerinden bir tanesi. Sahilde olması münasebetiyle hızlı gelişen, Güney'e açılan kapılarıyla beraber güzide turizm ilçelerinden biri. Yeşilin, mavinin, doğanın bütünleştiği; insanların burada huzur bulduğu bir ilçe. Yaylasıyla, deniziyle, akarsularıyla, dereleriyle, temiz içme suyuyla birlikte sağlıklı bir şekilde yaşanabilecek güzide ilçemiz.

Araklı'nın tarihinden bahseder misiniz?

Araklı, 1953 yılında ilçe oluyor. 1953'ten önce, Umurgan yani Sürmene'ye bağlıydı. Binyıllar boyunca Doğu-Batı ticaretinin en işlek güzergâhı olan İpek Yolunun Karadeniz'e ulaştığı toprakların üzerinde kurulmuş olması tarihi ve kültürel açıdan önemli bir işlevsellik kazandırıyor.

Geçmişte önemli bir ticaret yolunun bulunduğu Araklı'da ticari hayat şimdi nasıl? Araklı insanının geçim kaynağı nedir? İlçe tarım veya hayvancılıktan hangisi ile ön plana çıkıyor?

Geçmişteki köklerinden beslenen ticari kültür Araklı'da hala sürüyor. ‘Rızkın 10'da 9'u ticarettedir' anlayışıyla ilçemizde güzel bir ticari anlayış var. Küçük sanayi bölgemizde esnafımızı istihdam etmeye çalışıyoruz. Yine de ticareti arttırmak için çalışmalarımız sürüyor. Bizi güneye bağlayan Araklı-Bayburt-Dağbaşı yolumuzun bir bölümünü bitirdik, kısa zamanda diğer bölümünü de bitirerek ticaretimizi burada 10'a katlayacak bir şekilde sürdüreceğiz.

Balıkçılık, hayvancılık, çay ve fındık tarımı temel geçim kaynaklarımızdan. Fakat topraklarımızda amatör tarım yapılıyor, profesyonel tarım mevcut değil.
İlçemizde 22 bin küçükbaş, 12 bin büyükbaş hayvanımız mevcut. Ama bunlar yeterli değil, daha fazlasını halkımıza kazandırarak organik süt, et, yağ üretimini ilçemizde en üst seviyeye taşımaya çalışıyor; hayvancılığı kalkındırmaya çalışıyoruz. Arazi yapımız çok dağlık olduğu için küçükbaş ve büyükbaş hayvancılıkta ilerlemeye çalışıyoruz. İlçemize 250'nin üzerinde büyükbaş hayvan dağıttık. Sağlık ve Sosyal Yardımlaşma Fonu'ndan yaptığımız projeyle 50 vatandaşımıza 10+1 küçükbaş hayvan dağıttık. Yine 50 vatandaşımıza büyükbaş hayvan dağıttık.
Organik gıdada ilerlemeye çalışıyoruz. Arıcılık, kümes hayvancılığı, küçükbaş ve büyükbaş hayvancılıkta organik gıda maddelerini bölgemize ve ülkemize kazandırmak için büyük atılım içerisindeyiz.

Vatandaşımızın gurbetçi oluşu münasebetiyle, gurbette kazanılan paranın da ilçemize dönüşü var. Arkadaşlarımız burada yatırım yapıyor. Yapılan yatırımlarla birlikte vatandaşlarımızın istihdamına da katkı sağlanmış oluyor.

Gurbetçi bir nüfus yapısından bahsettiniz, Araklılı vatandaşlar Araklı'da yaşamıyor mu, Araklı'nın nüfus yapısı nasıl?

50 tane mahallemizle birlikte Araklımızın 350 bine yakın nüfusu var. Şehirde yaşayan çok fazla vatandaşımız, iş adamımız var. Fakat Araklı'yı unutmuyorlar, buraya yatırım yapıyorlar. İş adamlarımızdan biri Araklı'nın en büyük eksikliklerinden olan 5 yıldızlı bir otel yaptırıyor. Oranın da açılmasıyla birlikte bazı vatandaşlarımıza istihdam sağlamış olacağız.

Araklı deyince aklımıza hangi tarım ürünü gelmeli?

Fındık, çay ve mısır ekmeği akla ilk gelmesi gereken ürünlerimizden. Çok geniş düz arazimiz olmadığı için tarımda çok ileri gidemiyoruz fakat bu farkı hayvancılıkla kapatmak istiyoruz.

Turizmi geliştirmek için çalışmalarınız mevcut mu?

Turizm alanında öne çıkan birçok mesire alanımız var. Pazarcık bunlardan biri; 4 tarafı çamlarla kaplı. Ortasından geçen çok temiz bir deresi var. Etrafında düz bir yaşam alanı mevcut. Burayı Uzungöl gibi bir turizm merkezi haline getirmek istiyoruz. Araklı- Dağbaşı- Bayburt yolu güzergahında çok güzel yaylalarımız var. Şu anda Körfez ülkeleri yaylalara çok rağbet ediyor. Bahçecik Yaylaları, Erikli Yaylaları, Araklı Yaylaları, Yılantaş Yaylaları rağbet gören yaylalarımızdan.

Eski ismiyle Mahura Mahallemizde şifalı suyumuz var. Böbrek hastalıklarına faydalı olan şifalı bir su. Dünyanın ve Türkiye'nin her yerinden gelip burayı ziyaret ediyorlar. Burayı sağlık turizmi alanında öne çıkarmaya çalışıyoruz.
Araklı-Bayburt yolu üzerinde tarihi köprülerimiz, tarihi hanlarımız, tarihi camilerimiz var. Zanaya Kalemiz var; 6 bin yıllık keşfedilmemiş bir kale, onu gün yüzüne çıkartmak için çalışmalarımız devam ediyor. Deniz kenarında Tarihi Kalecik Kalemiz var. Aytaş Şelalesi, Os Şelalesi, Turnalı Şelalelimiz var; bunları tanıtıp buraları turizm merkezi haline getirmek istiyoruz.Doğa turizmi, sağlık turizmi ve dini turizm aynı anda ilçemizde mevcut.

Araklı'ya gelen birine ne yemesini önerirsiniz?

Araklı döneri, Araklı ekmeği, mısır ekmeği, lahana dolması muhakkak tadılması gereken lezzetlerimizden. Araklı haşlaması hiçbir yerde yoktur. Araklı güveci de çok meşhurdur. Ramazan'da 30 gün boyunca güveç yenir; bu bir kültürdür. Bu güveci başka hiçbir yerde yapamazlar.

İçinize en çok sinen proje hangisi?

Ticaretten de geldiğim için ilçemde ticari kalkınmayı hedefledim. 9 yılımı doldurdum, bunu başardık. İlçede büyük bir ticari hacim başladı. Paranın girdiği yerde bereket vardır. 60 yıllık ilçemizde bir sanayi sitemiz yoktu. Bugün Türkiye'nin en iyi sanayi sitesinin tahsisini yaptık; çok mutluyum. 65 dönüm arazi üzerine 216 dükkân; 2 ay sonra bu sanayi sitesini açıyoruz. İçime en çok sinen projelerden biri bu oldu.

Kent Meydanımız yoktu; bunu mutlaka yapmamız gerekiyordu. Yeni bir Hükümet Konağı ve Belediye Binası yapımı için imzaları attık; hepsi denize nazır olacak. Yaklaşık 35 milyonluk bir yatırım. Bu yatırım da beni mutlu eden projeler arasında.
İlçemizdeki kadınları sıkıntı çekerken görürdüm; camiye giremezlerdi, abdest alamazlardı, dinlenemezlerdi. Onlara iki tane kadın dinlenme evi yaptık. Şu anda hanımefendileri orada ücretsiz bir şekilde misafir ediyoruz. Namaz kılıyorlar, çocuklarını emziriyorlar, ihtiyaçlarını görüyorlar, sabahleyin gelip akşama kadar durup daha sonra evlerine gidiyorlar. Bayanların birçok ihtiyacını rahatça karşılayabileceği bir yer olması beni fazlasıyla mutlu etti.

İleriye yönelik projeleriniz neler?

Sahil ilçesi olmamız münasebetiyle ilçemizin denizle buluşma noktasında bir yol projesi gerçekleşti ve bu yol denizle bizi ayırdı. Denizin önünü doldurarak, denizden faydalanacak şekilde yeni bir yaşam alanı yapmak, ileriye dönük projelerimizde biri.

Sosyal belediyecilik anlamında çocuklar ve engelli vatandaşlar için neler yaptınız?

Çocuklar için parklar geliştirdik. Engelli vatandaşlarımızın ne ihtiyacı varsa hepsini yerine getirdik; oturma, dinlenme, ulaşım, yaya yolları, akülü araçlar için şarj istasyonları yaptık. Zaten bir proje yaparken, projenin en başına engelli vatandaşlarımızı koyuyor, her şeyi onlara göre yapıyoruz.

Araklı halkının sizden talepleri oluyor mu, oluyorsa neler?

İstihdama yönelik talepler geliyor. İş sahaları, fabrikalar talep ediliyor. Bunlar için çalışmalarımız devam ediyor.

Başkanla Özel

Bir Araklılı olarak, Araklı'da yapmaktan keyif aldığınız şeyler neler?

Araklılılarla, Araklı'yla bütünleşmekten keyif alıyorum. Zaten Araklı'da sevmediğim yer yok.

Hobileriniz neler?

Tabi ki zamanımın büyük bir kısmını kaplayan çalışmak; çalışmaktan, halkımızın taleplerini yerine getirmekten ve daha güzel bir Araklı için projeler geliştirmekten çok memnunum. Yürüyüş yapmayı seviyorum.

Ailenize zaman ayırıyor musunuz?

Aileme zaman ayıramıyorum. Bu konuda hanımımdan helallik istiyorum. Sabah 5'te evden çıkıyorum, gece 2'de eve dönüyorum. 4 tane çocuğum var ve hiçbirine zaman ayıramıyorum.

Ticari hayatınızda edindiğiniz tecrübeleri belediye başkanlığında kullanıyor musunuz?

Tabi ki kullanıyorum. Ticaretten öğrendiğim, tecrübe edindiğim birçok şeyi gündelik hayatta kullanıyorum. Örneğin bir iş yapacaksak; işi çok uzatmıyoruz, hemen karar veriyoruz. Kar zarar hesabını hemen yapabilmek, ticaretin verdiği bir pratiklik.

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.