BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

“İznik’te 3T Formülünü Uygulayacağız”

07 Mayıs 2018

BelediyeDeniz ekibi olarak bu hafta Bitinya, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı'ya başkentlik yapmış; çinisi, gölü ve bu gölde yetişen gümüş balığı ile meşhur İznik'teyiz.

İznik, Bursa'nın sakin şehir adayı olan ilçesi. Roma döneminden kalma surların sardığı bir şehir, İznik. Çinisi ve gölüyle dillere destan olan ilçeyi, en iyi bilenden dinlemek için İznik Belediyesi'nin yolunu tuttuk.

Şehri 3T modeliyle yönettiğini söyleyen İznik Belediye Başkanı Osman Sargın ile hem İznik'i hem de 3T'yi konuştuk. "3T ne mi?" diyorsunuz. O zaman buyurun, İznik Belediye Başkanı Osman Sargın'dan dinleyelim...

İznik'in isminin hikayesinden ve tarihinden bahseder misiniz?

İznik'in okunan 2 bin 500 yıllık bir geçmişi var. Ama şu an tarihçiler bunun daha da eski olduğunu hatta Nuh'un oğlu Samet'in de burada yaşadığını söylüyorlar. Bunu destekleyen bir kalıntı bulunamadı. Bu söylenti bile İznik'in çok derin bir tarihi olduğunu gösteriyor.

İznik; Bitinya, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı'ya başkent olmuş bir şehirdir. İznik'in Anadolu'daki Türklerin ilk başkenti olması ise bizler için en önemli değerlerinden birisidir. Selçuklu Devleti'nin ilk başkenti İznik'tir. Osmanlı İznik'i aldığında da İznik geçici olarak başkent olmuştur. İznik anlamlı ve tarihi dolu bir yerdir. İznik'in ilk ismi Nicea, İznik de Nicea'nın izi anlamına geliyor.

İznik'in geçim kaynağı nedir?

Yüzde 80 tarımdır. İznik'te yılda 12 ay ürün alabilirsiniz. Ocak-Şubat-Mart; brokoli, brüksel lahanası... Nisan-Mayıs; kiraz, erik, arkasından sebze meyve, aklınıza ne geliyorsa hepsi yetişiyor. Kasım-Aralık'ta da zeytin toplanır.

İznik'te 20 dönüm arazin varsa, milyardersin. İznik öyle bir yer ki narenciye bile yetiştirirsiniz. İznik'te tropikal ürünler hariç ne eksen ürün alırsın. İznik'e insanı tersinden dik, bir insan daha çıkar. Öyle bereketli toprakları var.

İznik'in nüfusu ve demografik yapısı nasıldır?

İznik'in 44 bin nüfusu vardır ve herkes birbirini tanır. Burada herkes birbirine "Gülüm" diye hitap eder. Burada insanlar kocaman bir ailedir. İzniklilerin en büyük özelliği belki de budur, kimse "gülüm" sözcüğünü yadırgamaz ve alınmaz. Yazın bu nüfusumuz ikiye katlanıyor. Özellikle yaz tatili ile bayram tatilleri denk geliyorsa, sokaklarda yürüyemez hale geldiğimiz olur.

İznik turistik bir yer. Yerli, yabancı turist oranı nedir?

İznik, İstanbul'a 45 dakika, Bursa'ya 45 dakika, Eskişehir'e bir saat, Sakarya'ya 45 dakika olan merkezi bir ilçe. Bu yüzden özellikle yoğun şekilde yerli turist geliyor. Aylık ortalamaya vurursak 10-15 bin turist alıyoruz ilçemize, bunun yüzde 15'i de yabancı oluyor.

"İznik Çinisi ve İznik Gölü" diyelim, bunları bir de sizlerden dinleyelim...

İznik Çinisi, Selçuklulardan, Osmanlılara geliyor. İznik Çinisi, sanat, eser, değer ne derseniz o olur ama ben sağlık diyorum. İznik Çinisi, sağlık demektir. İznik Çinisi, huzur demektir. İznik Çinisi rutubeti önleyen bir yapıya sahiptir ve dış mekanlara dayanıklılık sağlar.

13. yüzyıldan, 17. yüzyıla kadar altın çağını yaşamış bir değerimiz. Şu an İznik'te kayıtlı 201 tane çini esnafımız var. İlçemiz için çok önemli değer. İznik Çinisi çok emek ve sabır isteyen bir eser. Şöyle bir şey de var ki, İznik Çinisi keyiftir. Her aşaması el ile yapılır, dayanıklıdır ve 1400'lü yıllarda yapılan Yeşil Camimizin çinileri hala duruyor. Daha İznik Çinisini nasıl anlatabilirim ki sizlere...

İznik'i bereketli kılan İznik Gölü'nün varlığı. İznik'in tarım arazilerinin sulanması, İznik'in havasını normale döndüren İznik Gölü. İznik Gölü bizim bereket kaynağımız. Derinliği 80 metre olan yüzülebilir ve içilebilir bir suyumuz var. İznik Gölü'nde çeşit olarak 20-30 tür balık var. Son yıllarda bu rakam giderek artıyor. En çok bulunanlar ise; yayın, sazan, akbalık, sarı balık, kepekleme balığı, kızılkanat ve bunlara benzeyen 15-20 tür daha var. Ama bizim için en önemlisi gümüş,yayın balığı ve sarıbalık.

İznik'in en önemli yemeklerinden birisi Papaz Yahnisi ve sarıbalıktan yapılır. Yayın balığımız tarihte Büyük İskender'i bile İznik'e getiren bir lezzet. Sadece yayın balığı yemek için İznik'e geldiği söylenir. Bir de bizim gümüş balığımız var. Bu da ihracatta kullanılıyor, yurt dışında cips olarak tüketiliyor. Gümüş balığı, hem Orhangazi yakası hem İznik yakası için önemli bir ihracat kaynağı.

İznik Gölümüz, spor açısından da bizim için önemli. Göl sporlarımızı burada gerçekleştiriyoruz.

İznik tarih, doğa, spor bunlardan hangisinin kenti olacak?

Hepsi bir arada olacak. İznik öncelikle hem tarım hem de turizm kentidir. Bizler İznik'te 3T formülünü uygulayacağız. 3T; Tarih, Tarım, Turizm. İznik'te bu üçünü bir arada değerlendiremezseniz, şehri geliştiremezsiniz. Hepsini aynı pota içerisinde eritmeniz lazım. Bunun dışında bizlerin bir projesi de şehrimizi sağlık turizminde kalkındırmak üzerine. Bildiğiniz üzere İznik, fay hattı üzerinde bir yer. Fay hattının geçtiği yerlerde de termal sular bulunuyor, bu yüzden bir üniversite ile iş birliği içerisine girdik ve şehrimizde termal suyu araştırması yapıyoruz. Şayet termal suyumuzu bulursak, İznik sağlık turizmi ile de kalkınacak.

İznik sakin ve çok huzurlu bir yer. Acaba sakin şehir adaylığı söz konusu mu?

İznik, dışarıdan çok göç almıyor. Bu yüzden sakin bir kenttir. "Neden göç almıyor?" derseniz tarihi bir kent olması nedeniyle, sanayiye izin vermiyoruz. Kenti sanayi yatırımlarına açarak dokusunu ve güzelliğinin bozulmasına izin vermiyoruz. Göçün etkili olmaması sebebiyle İznik, tarihi yapısı ve kültürünü koruyor. Bu da şehrimizi sakin ve huzurlu bir yapıya büründürüyor. Bizler göreve geldiğimiz zaman önceliğimizi şehre yatırıma yönelttik, bu yüzden sakin şehir adaylığına ve çalışmalarına yeni başladık.

Bugüne kadar hayata geçirdiğiniz projeler nelerdir?

İznik'in altyapı sorunu vardı. İçme suyundan, yağmur suyuna, doğalgaz sorunundan, kanalizasyona kadar hepsini teker teker çözdük. İznik'in tamamını kazdık ve bitirdik. İznik, turizm kenti olarak bilinir ama bir kentin turizm kenti olabilmesi için; bir temiz bir havaya, iki temiz bir suyunun olması lazım. Bunlar olmazsa olmazdır. Bunlar yoksa şehirde turizm için ne yatırım yaparsanız yapın, olmaz. Bu yüzden önce bunları düzeltmeniz gerekiyor. Bizler de bunun için öncelikle kentimizin bu sorunlarını çözdük.

Şu an içinde olduğumuz belediye binasını yeni yaptık. Şehrimize gençlik kültür merkezi kazandırdık. Balık pazarımız bugün yarın hizmete girer. Huzur evimiz bitmek üzere. Huzur evimiz, Marmara Bölgesi'nin en büyük huzur evi olacak. Onu tamamlayıp, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na devredeceğiz. Burada 101+6 aile barınacak, huzur evimizde aile olarak barınabilecekler.

3 tane köy konağı, 8 tane düğün salonu, 5 tane yaş sebze meyve alım merkezimiz var, bungalov evlerimiz var, İznik'te altyapıyla başladık ve şehrimizi turizm kenti olarak değiştirdik.

İznik giderek büyüyor, ama sur içerisinde tarihi bir kent. Bu nasıl olacak?

Bizler de bunu öngördük ve ilk işimiz belediye binamızı surun dışına taşımak oldu. İznik tarihi bir şehir ve sur içinde bir şehir. Bu yapıyı ve dokuyu bozamayız, o zaman şehri surun dışında inşa edebiliriz. Bu yüzden ilk olarak belediyeyi sur içinden çıkarttık. Eski hastanemiz vardı, yenisini yaptık ve surun dışına aldık. Yanına hükümet konağını yapacağız. Resmi kurumları yavaş yavaş sur dışına alırsak, sur içinde ve tarihi dokudaki kentin içinden araçları dışarı çıkartmış oluruz. Termalimiz çıkarsa o da İznik'in surlarının dışında olacak. Bizler İznik'i sur içinden dışarı çıkartırsak, şehrin trafik sorunu ve sıkışıklığı olmaz. Dokumuz ve yapımız korunur.

Tek sorunumuz, İznikliler olarak biz sur dışına çıkmak istemiyoruz, sevmiyoruz. Ama bunu yavaş yavaş kırıyoruz ve kısa zaman sonra surun dışında da bir İznik olacak.

İznik'in en büyük sorunu sur dışına çıkmak mı peki?

İznik'in merkezinde yollarımız dar, genişleme şansımız yok. İznik'te 33 bin kayıtlı motorlu taşıt var. Sur içerisinde otopark sorunu yaşıyoruz.

Yatırımcılara ne önerirsiniz?

İznik'e birçok yatırımcı geliyor ama burada 5 yıldızlı otel yaparsanız tutmaz. Bunu her zaman, her gelen yatırımcıya söylüyorum. İznik'e gelen insanlar burada doğal bir yaşam beklentisi ile geliyor. Bizler de bunu gördük ve şehrimizde bungalov evlerini kurduk. Bizden sonra özel yatırımcılar da buna yöneldi. Artık İznik'te kırsal turizm ağırlaşıyor ve genişliyor.

Başkanla Özel

Sporla aranız nasıl?

Öğrencilik yıllarımda her türlü sporu yapıyordum. Şimdi sadece yürüyorum.

Ya mutfak?

Mutfakla aram iyidir. Hatta özellikle Ramazanda evdeysem iftar yemeklerini ben yaparım. Yemek yemeyi ve yapmayı çok severim. Ne geldiyse başıma yemekten geldi zaten. Bu kadar severek yaptık, yedik ama üç damar yağ bağlamıştı. Bypassla açtılar ve tesadüfen fark edip gittim. Kriz falan da geçirmedim. Misafirimiz gelmişti, onları yemeğe götürdüm. Yemek yerken, birden terlemeye başladım ve tansiyon zannettim. Tansiyonumu ölçtürmek için masaan kalktım, çıkıp devlet hastanesine geçtim. Tansiyon normal, kalp normal ama şikayetlerimi anlattığımda doktor bir terslik olduğunu düşündü ve kan tahlili yaptırdı. Tahlil sonucunda kalk krizi geçirdiğim ortaya çıktı. Bu duruma bir sebep de yağlı yemek, çok yemekmiş. Şimdi mutfakla aramı biraz daha ölçülü tutuyorum.

Koleksiyon yapar mısınız?

Tespih.

Hobiniz var mı?

Belediye başkanın pek fazla hobisi olmuyor. Kitap okumayı severim.

Hayat felsefenizi anlatan bir söz var mı?

Hayatı seviyorum ve her şeyi akışına bırakıyorum.

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.