BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

Gemlik’e doğru…Denizi göreceksin. Sakın şaşırma!

30 Nisan 2018

"Gemlik'e doğru...Denizi göreceksin sakın şaşırma!.." Ünlü Türk şairi Orhan Veli'nin en ufak şiiri bu. Bursa'dan Yalova'ya doğru giden otobüsünüz, zeytin ağaçları arasından sıçraya sıçraya tırmandığı yokuşu aştığında, aniden karşınıza çıkan güzellik insanı büyülerdi. Ayaklarınız altında uzanan Gemlik Körfezi'nin insanı etkilememesi, insanın şaşırtmaması mümkün değil. Hele buradan geçen şair olunca, hemen bir şiire dönüşmüş bu güzellik.

BelediyeDeniz ekibi sizleri bu hafta tanıdığınız ve sevdiğiniz bir lezzetin kaynağına götürecek. Neredeyse her sabah sofranızı süsleyen nimetin peşine düştük ve zeytiniyle marka olmuş Gemlik'e ulaştık.

Gemlik, Bursa'nın sanayi tesisleri, limanı ve zeytiniyle tanınmış bir ilçesidir. Bursa şehir merkezine 30 km uzaklıkta, ekonomik olarak gelişmiş bir kent burası.

Gemlik, tarih boyunca, bulunduğu coğrafi konum itibariyle zengin bir liman ve ticaret kenti olmuş. Sürekli istilalara maruz kalan bu kent birçok medeniyete de bu nedenle ev sahipliği yapmış. Ancak gerek Roma, Bizans, gerekse Selçuklu ve Osmanlı hakimiyeti altına girdiği dönemlerde dahi, kentte sürdürülen ticaret hiçbir aksaklığa uğramaksızın devam etmiş. Zeytin diyarı Gemlik, tarihte olduğu gibi günümüzde de Türkiye'nin en lezzetli zeytinlerinin yetiştirildiği ve ticaretinin yapıldığı önemli bir liman kentidir.

Osmanlı zamanında gemilerin yapıldığı, tamir edildiği bir liman kenti olduğu için burası Gemilik olarak anılıyordu. Gemilik yıllar sonra Gemlik oluvermiş.

Yazlıkları, körfezi, manzarası bir yana Gemlik ve çevresinde görebileceğiniz pek çok tarihi yer var.

Celal Bayar Anıt Mezarı

Gemlik ilçe merkezine 4 km uzaklıkta bulunan Umurbey Kasabası'ndadır. 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar'ın vefatından sonra, anıt mezarı doğum yeri olan Umurbey Kasabası'na yapılmış. 8 dönümlük arsa içinde yer alan anıt mezara daha sonra naaş defnedilmiş. Gemlik Körfezi'nin manzarasına karşı yapılan anıt mezar ziyarete açık. Ayrıca bu anıt mezarın yanında Celal Bayar tarafından 1970 yılında yapılan müze ve kütüphane bulunuyor. Çeşitli eserlerin sergilendiği bu kütüphane ve müzeyi de ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Manzarası doyulmaz: Aytepe

Aytepe isimli tepe, Umurbey Kasabası'nın doğusunda İznik Gölü ve Marmara Denizi'nin arasında kalıyor. Aytepe'de muhteşem manzaraya karşı oturup sevdikleriniz ile piknik yapabilirsiniz.

Yazlıkçı Cenneti Küçük Kumla Kasabası

Gemlik merkezine 6 km uzaklıktadır. Büyük Kumla Köyünün batısında bulunan Küçük Kumla tam anlamıyla yazlıkçıların yaşadığı bir yer. Arkasında Samanlı Dağı bulunan Küçük Kumla Kasabası sahili ve yeşil tabiatı ile ön plana çıkar. Zeytin ağaçlarının bolca olduğu Küçük Kumla bol oksijenli bir havaya sahip. Masmavi ve temiz deniz sularına sahip Küçük Kumla Kasabası sürekli yerli ve yabancı turist alıyor. Güzel ve doğal bir tatil için bu kasabayı tercih edebilirsiniz.

Karacaali Köyü

Gemlik şehri merkezine 12 km uzaklığa sahip Karacaali Köyü şirin bir sahil köyüdür. Tatil köyü olan Karacaali Köyünde çok sayıda tatil sitesi ve dinlenme tesisleri bulunuyor.

Kurşunlu Kasabası ve Plajı

Güzel bir plajı ve Türkiye'de çok az örneği bulunan Tahtalı Köy çarşısı, 2 km uzunluğundaki koyu, güzel restoranları vardır. Bu özellikleriyle, Kurşunlu, Bursalı ve İstanbullu yazlıkçılara hizmet veren bir tatil kasabasıdır.

Hagios Abarkios Manastırı

Kurşunlu Kasabası'nda, 1200'lü yıllarda, Rumlar tarafından yaptırılmış. Uzun yıllar Hıristiyan din adamı yetiştiren bir okul olarak kullanılmış. Lozan Antlaşmasından sonra Rumlar, Kurşunlu'yu terk edince, bu okul ve kilise kapatılmış. Şimdi tarih severler gelip ziyaret ediyor.

Michael Gabriel (Baş Melekler) Kilisesi

Kurşunlu Kasabası'ndadır. Yapım tarihi belli değildir. Köydeki yıkılmış diğer kilise ile birlikte, halkın ibadet ihtiyacı için kullanılmış. Lozan Antlaşması'ndan sonra, Hıristiyan Rum halk köyden ayrılınca, kilise boşaltılmış olup, bugünse metruk vaziyettedir.

Efsanesi olmayan bir köy olmazsa olmaz: Büyük Kumla

Gemlik'e 8 km uzaklıktaki Büyük Kumla efsanesiyle ünlü bir yerdir. Sırtını dayadığı Samanlı Dağı'ndan esen rüzgarlarla beraber rivayetler de kulanıza ilişiveriyor.
Büyük Kumla köyü, aslında 1950 yılından önce, denize daha uzakmış. Fakat 1950 yılında gerçekleşen bir selle köy yok olmuş. O zamanlar Karacaali köyü topraklarında bulunan ama kullanılmayan araziye, yani bugün bulunulan yere taşınmak zorunda kalmışlar. Sel basan eski Büyük Kumla ise hala tarım alanı olarak kullanılıyor. Diyeceksiniz ki şimdi, ‘Bunun efsanesi nerede?' Tam da burada; halen eski köy yerinde cami kalıntıları bulunuyor ve eski köyde bulunan bir kuyunun dibinin olmadığı, yani sonsuzluğa uzandığı söyleniyor. Bu kuyunun başında bulunan bir taşın üzerinde oluşan çukurunsa Hz.Muhammed'in ayak izi olduğu rivayet ediliyor. Artık o sel neydi? Nedendi? Bunlar da efsanenin anahtarlarını bulacağınız ip uçlarınız olsun.

Ne satın alınır?

Tabi ki de zeytin ve zeytinyağı, çünkü kaynağına geldiniz. Hele ki zeytin hasadında geldiyseniz; özellikle fabrikalara uğrayarak zeytinyağınızı alın. Unutmayın burada yıllık 5 bin ton zeytin üretiliyor. Zeytinsiz geri dönemezsiniz.

Ne Yenir?

Zeytini söylemiyoruz artık. Deniz kenarındasınız ve balığı deneyebilirsiniz. Eğer yöresel bir lezzet peşindeyseniz, ceviz ve peynirin üzerine kızdırılmış tereyağı dökülerek servis edilen "Düdük Hamur" ya da şerbetli bir tür hamur tatlısı olan "Cennet Küngü" yahut bir başka hamur tatlısı olan "Zürbiye"yi deneyebilirsiniz. Ayrıca tabi ki de olmazsa olmaz, zeytinyağlı enginar dolmasının tadına bakabilirsiniz.

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.