BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

Burası Antalya’nın Kalbi

09 Nisan 2018

BelediyeDeniz olarak, "Yaz, güneş, deniz, tatil" sözcükleriyle özdeşleşmiş Antalya'dayız bu hafta. Antalya'nın kalbi niteliğinde olan, şehrin merkez ilçesi Muratpaşa'yı sizler için gezdik. Buraya gelirseniz Kaleiçi'nin tarih kokan sokaklarında gezebilir, karşınıza çıkan kimi Roma kimi Selçuklu'dan kalma tarihi yapıları ziyaret edebilir, yat limanında bulunan teknelerle Akdeniz'e açılıp falezleri, Düden Şelalesi'ni görebilirsiniz.

Muratpaşa eski bir yerleşim merkezi. Romalılara, Selçuklulara ve Osmanlı'ya ev sahipliği yapmış bu güzel şehir de birçok tarihi yapı var. Kentin en eski yerleşim yeri olması nedeniyle Muratpaşa'nın tarihi aynı zamanda Antalya'nın da tarihidir.

Bergama Kralı Attalos'un, "Bana bir yeryüzü cenneti bulun" sözüyle M.Ö 2. yüzyılda kurulan kent kurucusundan dolayı "Attaleia" adı ile anılmış ve sırasıyla Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı egemenliğinde kalmıştır. Arap kaynaklarında ‘Antaliye', Türk kaynaklarında ‘Adalya' olarak anılan kent 20. Yüzyılın ilk çeyreğinden itibaren Antalya olarak adlandırılmıştır.

Muratpaşa ise adını, yapım tarihi 1570 olan Muratpaşa Camii'ne de adını veren Karaman Beyi Murat Paşa'dan almaktadır.

Bu kısa tarihi bilgilerden sonra yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan bu güzel kentte gezilip görülecek yerleri anlatalım.

Kaleiçi

Muratpaşa ilçesine bağlı tarihi dokusunu kaybetmeyen bir semttir. Kaleiçi'nin daracık sokaklarında geçtiğinizde tarihi evlere şahit olacaksınız. Tarihi ve doğal güzelliğe sahip Kaleiçi semtinde yat limanı masmavi denizi ile semte ayrı bir hava katıyor. Kaleiçi semtinde tarihi güzelliğe sahip Antalya Oyuncak Müzesi, Hadrian Kapısı, Yivli Minare Camii ve Kesik Minareli Camii bulunmakta.

Antalya Saat Kulesi

Muratpaşa ilçesinde Kale Kapısı mevkiinde yer alıyor. 1901 yılında Sadrazam Küçük Sait Paşa tarafından II. Abdülhamit için yapılan kare gövdeli Saat Kulesi'nin, dört tarafında saat ve tepesinde çan bulunmaktadır. Antalya merkezinde bulunan tarihi saat kulesi şehre ayrı bir güzellik katmaktadır. Tarihi dokusu ile günümüze kadar ulaşan bu Tarihi Saat Kulesi görülmesi gereken tarihi miraslarımızdandır.

Hadrian Kapısı

Üçkapılar olarak da anılan Hadrian Kapısı Muratpaşa ilçesinde Barbaros Mahallesi'nde bulunmaktadır. Antalya'nın çevresinde bulunan surlar üzerinde bulunan en iyi korunan anıtsal kapılardan biridir. 130 yılında Roma Döneminde yapılmıştır. Roma İmparatoru Hadrianus için yapıldığından dolayı bu adı almıştır. Eski Antalya olan Kaleiçi ile Yeni Antalya olan Atatürk Caddesi'ne girişi sağlar. Hadrian Kapısı her iki tarafında bulunan iki kule arasında bulunmaktadır. Üç gözlü olan Hadrian Kapısı'nın üzerinde tarihi kapının yapılışı ile ilgili bilgi veren Latince bir kitabe bulunmaktadır. Roma Döneminin ihtişamlı mimarisini yansıtan Hadrian Kapısı oyma ve kabartma süsleri ile harika bir güzellik oluşturuyor. Günümüze kadar sağlam olarak ulaşan bu devasa kapı görülmesi gereken tarihi güzelliklerdendir.

Hıdırlık Kulesi
 
Muratpaşa ilçesine bağlı Kaleiçi semtinde bulunmaktadır. Hıdırlık Kulesi, Karaalioğlu Parkı'na 25 metre uzaklıkta. Hıdırlık Kulesi'ne Muratpaşa ilçesinden kalkan otobüs ve dolmuşlar ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Hıdırlık Kulesi 2. Yüzyılda alt kısmı kare, üst kısmı ise silindir tarzda 14 metre yüksekliğinde inşa edilmiştir. Kulenin alt katında bir oda bulunmaktadır. Daracık merdivenler ile çıkılan üst katında ise geniş bir gezinti alanı bulunmaktadır. Ne amaçla yapıldığı tam olarak bilinmese de Roma Dönemi'ne ait anıt mezarı olduğu tahmin edilmektedir. Selçuklu ve Osmanlı Dönemi'nde onarılan kule günümüze sağlam olarak ulaşmıştır. Kulenin girişleri kapalı olduğu için içini gezme imkânı yoktur. Kulenin bulunduğu konumdan dolayı harika bir deniz manzarasına sahiptir. Hıdırlık Kulesi'nin etrafında çok sayıda kafe ve restoran bulunmakta.

Karaalioğlu Parkı

Antalya ilinin en büyük parkıdır. 1940 yıllarında kurulan park günümüzde daha da geliştirilerek büyük bir dinlenme alanına dönüştürülmüştür. Karaalioğlu Parkı içerisinde piknik alanı, çocuk oyun alanı, çay bahçeleri ve Antalyalıların mirador olarak adlandırdığı üç büyük seyir terası bulunmaktadır. Bu seyir teraslarında Antalya'yı tüm güzellikleri ile izleyebilirsiniz. Ayrıca Beydağları ile Konyaaltı plajının muhteşem manzarasını izleyebilirsiniz. Bu parkta yaklaşık 120 çeşit bitki bulunmaktadır. Yemyeşil tabiatı ve harika manzaralara sahip Karaalioğlu belediye tarafından açıldığı için giriş ücretsizdir. Antalya'ya gelenlerin vazgeçilmez parkı olan Karaalioğlu Parkı'nda ziyaretçilerini memnun etmek için her türlü imkân bulunmakta.

Karatay Medresesi

Limanda sizi karşılayan Karatay Medresesi, bazı kaynaklara Karadayı Camisi olarak geçmiştir. Bu medreseyi Sultan II.Keykavus zamanında Celaleddin Karatay 1250 yılında yaptırmıştır.

Murat Paşa Camii

Çarşı içerisindeki meydanda bulunan bu camiyi Karaman Beyi Murat Paşa yaptırmış. Zamana meydan okuyan cami merkeze ayrı bir tat katıyor.

Falez Parkı

Falez parkı Antalya'yı seyredebileceğiniz en güzel noktalardan biridir. Hem denizi seyredeyim hem keyif yapıyım hem de huzurlu bir yer olsun vakit geçireyim derseniz, işte aradığınız yer burası.

Müzeler

Kaleiçi'ndeki Suna İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi, yat limanında bulunan Antalya Oyuncak Müzesi, Bakırcılar Çarşısı'ndaki Antalya Soba Müzesi Muratpaşa'da ziyaret edebileceğiniz müzelerden bazıları. Tüm bunların yanı sıra, pek çok sergi ve sinema salonunun yer aldığı Muratpaşa'nın, şehrin kültürel yaşamının önemli bir parçası olduğu hemen göze çarpıyor.

Plajlar

Lara Plajı Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde kalmaktadır. Lara Plajı'nda denize girebilir, güneşin tadını çıkarabilirsiniz.

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.