BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

“Şüphesiz Ki Antalya, Dünyanın En Güzel Yeridir”

09 Nisan 2018

BelediyeDeniz ekibi bu hafta yerli ve yabancı turistin vazgeçilmezi Antalya'nın merkez ilçesi Muratpaşa'yı gezdi. Muratpaşa, tarihi eserleri ve doğasıyla Antalya'da turizmin kalbinin attığı yer. Turizm kenti Muratpaşa'da hayat farklı bir hızda akıyor. Yaz kış kalabalık kentin ihtiyaçları, korunması gereken değerleri ve yenilikleri bitmiyor.

Türkiye'den ve dünyadan sürekli ziyaretçi alan, hatta bu ziyaretlerin göçe dönüştüğü Muratpaşa'yı şehri yönetenden dinledik. Kapısını çaldığımız Muratpaşa Belediye Başkanı Avk. Ümit Uysal'la hoş bir sohbet gerçekleştirdik.
Dilerseniz, şimdi sözü Muratpaşa Belediye Başkanı Avk. Ümit Uysal'a bırakalım...

Hiç tanımayan birine Muratpaşa'yı nasıl anlatırsınız?

Muratpaşamız Antalya Körfezi'nin tam iç bükeyinde; Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün denize ve dağlara bakarak, 'Şüphesiz ki Antalya, dünyanın en güzel yeridir.' dediği noktadadır. Muratpaşa, eski bir yerleşim merkezidir. Antalya'nın ilk kurulduğu yerdir. Eski Antalya'nın tüm tarihi buradadır.

Muratpaşa'nın sosyoekonomik düzeyi Türkiye ortalamasının bir miktar üzerindedir. Çekirdek şehri Kaleiçi'dir. Lara Plajlarını ve falezlerini bünyesinde barındıran çok özel bir şehirdir. Muratpaşa'yı özel kılan bir başka özelliği de sevgi dolu bir kent kültürünü taşımasıdır.

Muratpaşa'da nüfus ve demografik yapı nasıldır?

Türkiye'nin ve dünyanın her yerinden göç alıyoruz. Kışın gece nüfusumuz 500 bindir. Kışın gündüzleri bu nüfus artmaktadır. Yazın gündüz nüfusumuz 1 milyonun üzerine çıkıyor.

Başkanlığınız süresince Muratpaşa'da neler değişti?

Tek başına yatırım bir anlam ifade etmez. Öncelikle kent sakinlerinin gereksinimlerine yönelik hizmetler üretmeniz gerekir. Önceliğimizi bu şekilde belirledik. Kent sakinlerimizin ihtiyaçlarına yönelik hizmetler, sosyal hizmetler ürettik. Bir turizm kentiyiz. Bunun için bir turizm kentine yakışır şekilde kentlilik bilincimiz, komşuluk ve kardeşlik bilincimiz olması lazım. Kentlilik bilinci için kent sakinlerinin yüzlerini güldürmemiz gerekiyor. Bütün hizmetlerimizde bunlar için çalıştık. Çalışmalarımız ve hizmetlerimizle Muratpaşa güler yüzlü ve bir turizm kentine yakışır haldedir.

Muratpaşa'nın güler yüzlü bir kent olması için hayata geçirdiğiniz projelerden biraz bahseder misiniz? Bir de en çok içinize sinen hangisi?

Belediye olarak asla bir tek projeye hayatımızı bağlamadık. Tüm projelerimiz bütünlük halinde ilerler, bu yüzden birbirlerinden ayıramayız. Bizler belediyeciliği 3 ana kategoride ele alıyoruz. Birisi fiziki mekanlar, ikincisi sosyal hizmet, üçüncüsü kardeşleşme ve komşulaşma. Bu üç başlıkla ilerledik ve hizmetler verdik.
Fiziki mekanlardan bahsedersek; öncelikle doğalgazı getirdik. Sonra tüm Muratpaşa'nın asfaltını yenilemek üzere asfalt fabrikası kurduk. Maliyetimizi düşürerek, süreklilik kazanıyoruz. Kıyı işgallerini kaldırdık ve insanlarımız anormal hiçbir şey yaşamadan, denizle buluşuyor. Denize iniş halka açık olarak sağlanır.
500 dönüm yerleşik sahada yeşil alan ürettik. 34 dönüm çiçek üretim sahamızı kurduk, tüm yeşillendirme ve çiçeklendirme ürünlerimizi kendimiz üretiyoruz. Düşük maliyetlerle şehrimizi güzelleştiriyoruz. Yeraltı çöp konteynerlerinin patenti bizdedir. Türkiye'de en çok uygulayan belediyeyiz.

Bugüne kadar 7 spor salonu bitirdik, sekizinci bitmek üzere. Opera binamız mayıs sonunda bitmiş olacak. Tüm sivil toplum örgütlerini bir araya getireceğimiz bir sivil toplum merkezi çalışmamız var. Özgün bir projedir ve Avrupa'nın en büyük sivil toplum merkezi olacaktır. Bu projemizin de binası tamamlandı, projelendirmeleri sürüyor. Çünkü aynı zamanda burasının bir inovasyon merkezi olmasını istiyoruz. Sivil toplum merkezi ile kentin akılcı yönetime katkı sağlamasını hedefliyoruz, şehrin ortak aklı olmasını bekliyoruz. Bu yüzden bu projemizi önemsiyoruz. İnovasyon merkezi ile şehrimizde yeni yatırımların önünü açacağız. Yeni iş kuracakların şehrimizin dokusunu bozmadan şehre değer katacak işler ortaya çıkartmasını istiyoruz. Fikri olan ama ekonomik gücü olmayan girişimcilerin destek kaynağı olması istiyoruz. Bir de çok deforme olduğunu düşündüğümüz yöresel ürünler kavramını düzenleyecek. Yöresel ürünlerimizi gün yüzüne çıkartacak bir bedesten kuruyoruz içerisine.

Aynı zamandan Zeytinköy bölgemiz vardı. Buradaki vatandaşlarımız bazı kötü niyetli kişilerce suiistimal ediliyordu. Orada bir kültür merkezi kurarak, vatandaşlarımızla beraber suçla mücadele etmeye başladık.

Temel belediyecilik çerçevesinde, Çevreci Komşu Kart Projesi'ni geliştirdik. Bu proje ile atıklarımızı ödül sistemine bağlayarak, çıkan kaynakla ihtiyacı olan vatandaşlarımızın mutfaklarına yardımlar sağlıyoruz. İhtiyaç sahibi öğrencilerin ihtiyaçlarına cevap oluyoruz. Bu proje diğer belediyelerin de ilgisini çekti, örnek olarak gönderiyoruz da.

Teneffüs Park Projemizle öğrencilerimizi kapalı alanlardan kurtararak, açık mekanda sınırsız koşturma ve eğlenmeleri olanağı sağlıyoruz. Ayrıca Teneffüs Park'ta çocuklarımızı ruhsal ve bedensel sağlığını sadece oyunla sağlıyoruz. Burada fast food yasaktır, açık olduğu her saat tarhana çorbası olur. Ev yemekleri olur, çocuklarımız sağlıklı beslenir.

Belediyecilik hizmetlerimizde şapkadan tavşan çıkartarak hizmet vermiyoruz. İnsanlarımızın ihtiyaçları doğrultusunda hizmet veriyoruz. Sosyal belediyecilik konusunda; bugüne kadar yaşlı bakım hizmetlerimizden 6 bin vatandaşımız yararlandı. Engelli hizmetlerimizden bir yıl içerisinde 7 bin kişi hizmet aldı. Engelli hizmetlerimizde ekiplerimiz 7/24 hizmet sunar.

Üniversiteye hazırlıkta fırsat eşitliği sunabilmek için açtığımız Gençlik Eğitim Merkezi MURGEM, yüzde 80'in üzerinde üniversiteye yerleştirme yapıyor. Kreşlerimiz, etüt merkezlerimiz, yurtlarımız, çamaşırhanelerimiz var. Bunlar ekonomik durumu uygun olmayan herkese açıktır. Bunların yanına taziye hizmetlerimizi de dahil ettiğimiz zaman 100 bin insanımıza uzanan duygulu bir sosyal hizmet makinası gibi çalışıyoruz.

Üçüncü kategorimiz de kentlileşme ve kardeşleşme. Bu başlık altında 11 bin kişiye düzenli spor yaptırıyoruz. Yılda 12 festival düzenliyoruz, kardeşlik ve komşuluk içeriklidir hepsi. İnsanlarımızı kentimizde yaşamaktan gurur duyar hale getirmek için hizmet veriyoruz.

Belediyemizin bütün çalışmalarını 444 80 07 numaralı telefondan herkes istediği zaman öğrenebilir. Hizmetlerimizden faydalanmak ve bilgi almak için aramak isteyenlerin Muratpaşa'da oturma zorunluluğu yoktur. Yaş sınırı da yoktur. Turunç Masa dediğimiz bu çağrı merkezi ile iş yapma iş bitirme hedeflenmiyor. Yaşamı düzenleme, vatandaşı mutlu etme hedefleniyor. Bu yüzden her arayan komşumuzun her türlü talebine 48 saat içerisinde çözüm üretilir. Çözümden sonra da bağ kopartılmaz, istediği başka bir şey olup olmadığı sorulur.


Başkanla Özel


Avukatsınız. Başkanlık göreviniz sırasında hukukçu olmanızın getirdiği bir avantaj mıdır?

Öncelikle ben, şehrin boş arazilerine bakıp ‘Buralara ne yapabilirim?' diye düşünmüyorum. Şehrimizdeki insanlarımızın ihtiyaçları neler? Bunları belirleyip, bunlar doğrultusunda hizmet veriyorum. Hizmetlerimiz ve yöneticiliğimiz tamamen insan odaklıdır.


Bir röportajınızda kısa hikayeler yazdığınız bilgisi var. Bu hikayeler kitaba dönüştü mü? Devamı gelecek mi?

Kitaplaştı, ağustos ayında Dante Yayınları'ndan çıktı ve tükendi. Şimdi yeni bir yayınevinin teklifini değerlendiriyoruz. Kitap basıldı ve tükendi, belki ‘Bu başkan ne yazdı?' diyerek aldılar ama önemli olan insanlarımızı edebiyatla buluşturmaktı. Bunu başardık.

Kısa hikaye dışında başka bir tür yazmayı düşünüyor musunuz?

Hayır. Şimdilik sadece kısa hikaye, çünkü çok şey kafama takılıyor ve en hızlı şekilde onları kısa hikayelere dönüştürerek aktarabiliyorum. Ayrıca şu an başkanlık süresince yeni hikayeler de yazmak zor. Odaklanmanız, zaman ayırmanız lazım o da çok zor.

Bu yazma merakı nasıl başladı?

Benim babam edebiyat severdir. Hatta babam ben daha doğmadan, ‘Oğlum Ümit Olacak' diye şiir yazmış.

Mutfakla aranız nasıldır?

Süper. Yemek yemeyi de yapmayı da severim. Değişik makarna soslarında iyiyimdir. Pazar günleri ailem ve dostlarım için mutfağa girerim. Fırsat olsa mutfak üzerine eğitim almak isterim.

Hangi tarz ve renk giyinmeyi seversiniz?

Ben mavi ve lacivert severim. Spor ve kravatsız gezmeyi severim ama çok az yapabiliyorum.

Çocuklarınıza zaman ayırma fırsatı bulduğunuzda neler yaparsınız?

Çocuklarımla aramızda özel bir rabıtamız vardır. Biz uzaktayken de konuşuruz ya da ben öyle hissederim. Fırsat buldukça sohbet ederiz, yemek yeriz, oyun oynarız.

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.