BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

Balkanlardan Gelen Soğuk Havanın Yurda Girdiği İlçe

26 Mart 2018

BelediyeDeniz ekibi bu hafta küçük ve şirin bir ilçeyi gezdi. Bu kez küçük ve şirin sözcüklerini tam yerinde kullanıyoruz çünkü, Kırklareli'nin Kofçaz ilçesi tam da böyle...

Kofçaz, Kırklareli'nin hem yüz ölçümü hem de nüfusu bakımından en küçük ilçesi. Türkiye'nin en batısında,Bulgaristan sınırında kendi halinde bir ilçe burası. 18 köy ve mahallesinin toplam nüfusu sadece 2 bin. Kırklareli il merkezine 27 kilometre uzaklıkta."Balkanlardan gelen soğuk hava dalgası" tam da bu noktadan ülkemize giriş yapıyor.

Ne kadar yurda soğuk havanın ilk girdiği noktalardan birisi de olsa, Kofçaz insanını bu soğuk havalar etkileyememiş. Buranın insanları sanayinin, fabrikaların olmaması nedeniyle göç etmiş; kalanlar tarım ve hayvancılıkla uğraşıyor. Bunun yanı sıra Bulgar komşularıyla mutlu bir hayatları var. Misafir perverler. Burada yöresel lezzetleri tatmak için bir evin kapısını çalıp, "Tanrı misafiri kabul eder misiniz?"demeniz yeterli.

Ayrıca Kofçaz, bu soğuk havaları ve sert rüzgarları lehine kullanmayı başarmış. Sarp dağları sert rüzgarlarıyla yamaç paraşütü yapmak için biçilmiş kaftan. Yakında yamaç paraşütçülerinin dilinden Kofçaz'ın adı düşmeyecek, bizden söylemesi.

Kofçaz'ın Tarihi

Kofçaz, Balkanlar ve Anadolu toprakları arasındaki göçlerle kurulan bir şehir. Tarihi milattan öncesine kadar dayansa bile, bilinen en yakın başlangıç Anadolu Selçuklu Devletine ait. Anadolu Selçuklu Beylerine bağlı boylardan kurulan Kofçaz'ın eski adı Keşirlik olarak biliniyor. Keşirlik adını bölgede Anadolu Selçuklu İmparatorluğu öncesinde kurulan manastırdan aldığı rivayeti var. Gerçi Keşirlik adının Kofçaz'a nasıl dönüştüğü ayrı rivayetler barındırıyor.

Keşirlik 1959'da Kofçaz adıyla ilçe olur. Kofçaz ilçe olurken, merkezi Kocayazı Köyü'nü düşünüyorlar. O gün Kocayazı'nın ismi Kofçaz. Tüm yazışmalar, tutanaklar buna göre düzenleniyor. Kocayazı köyü sakinleri ilçe olmayı ve merkez ilçe olmayı reddediyor. Bunun üzerine merkez ilçe Keşirli'ye taşınıyor ama bütün yazışmalar Kofçaz ismi üzerinden yazıldığı için, Keşirli'nin ismi Kofçaz olarak değiştiriliyor. Kofçaz'ın da adı Kocayazı oluyor.

Kofçaz'da Neresi Gezilir?

Kofçaz denilince akla el değmemiş doğa, temiz hava gelmeli. Hal böyle olunca da Kofçaz, kampçılık, doğa yürüyüşleri, fotoğrafçılık ve kültür gezileri açısından keşfedilmeyi bekleyen gizli değerler barındırıyor. Son yıllarda özellikle doğa yürüyüşleri ve fotoğraf etkinlikleri için yöreye gelerek gezenlerin sayısında artış gözlenmekte. Yukarıda da söz ettiğimiz gibi yamaç paraşütü açısından Kofçaz yeni bir alternatif mekan olarak macera severleri bekliyor. Kofçaz'ın özgün dokusunu büyük ölçüde muhafaza eden köyleri, kültür turları için uygun.

Yayla Turizmi ve Avcılık

Yayla turizmi ve av turizmi açısından da Istrancaların temiz ve nispeten çok iyi korunmuş bu bölgesi potansiyel barındıran özel bir coğrafyadır. Bu zengin doğa içerisindeki çok sayıda bir birinden güzel mesire yeri ise hafta sonu sayfiyecileri yöreye çekmekte. Aslında Trakya bölgesinde yaşayanların bu bölgeyi sık aralıklara ziyaret etmelerinde fayda var. Hem doğa güzelliğinden hem de bol oksijeninden faydalanmalılar.

Topçu Baba Türbesi

Yeri gelmişken Kofçaz'ın Topçular köyünde her yıl mayıs ayında düzenlenen Topçu Baba'yı Anma Etkinlikleri'nden bahsetmek yerinde olacaktır. Zira Trakya'daki Alevi-Bektaşi inancının ve halk kültürü öğelerinin en diri ve zengin yaşatıldığı bu köy, her yıl Anadolu'dan, Trakya'dan ve Balkanlar'dan gelen binlerce ziyaretçiyi bu küçücük köye çekmeyi başarmakta. Hıdrellez ertesi yapılan etkinliklerde köye ismini veren ve halk arasında "Baba" diye ululanan Topçu Baba anılmakta, kazanlar dolusu aş yapılıp dağıtılmakta, semah ve deyişlerden oluşan etkinliklere yer verilmekte. Hoşgörü ekseninde semah dönenler, her yıl binlerce ziyaretçiyi bölgeye çekerek aynı zamanda Kırklareli'nin hatırlanması gereken bu zengin kültürünün diri tutulmasına, yörenin tanıtılmasına katkı sağlamaktadırlar.

Tümülüs ve Dolmenler

Traklar dönemine işaret eden tümülüsler, menhirler ve halk arasında "Kapaklıkaya" olarak bilinen dolmenler Kofçaz ve civarında görülebilir. Bunlardan en göze çarpanı Kula köyü yakınlarındaki dolmendir. Öte yandan bu yöredeki pek çok köy Osmanlı'nın yöreyi ilk fethettiği zamanlarda kurulduğu ve bu bölge Osmanlı'nın ordugah kurup asker iaşesi sağlayan köylerden teşekkül olduğu için, o dönemlere işaret eden Osmanlı mezarlıkları yörede bir çok yerde karşımıza çıkar. Özellikle Ahlatlı köyü bu hususta örnek verilebilir.

Yamaç Paraşütü

Kofçaz'ın Elmacık Köyünün tepelerinde adrenalin meraklıları buluşuyor. 2016 yılında başlayan yamaç paraşütü uçuşları macera severleri Kofçaz'a çağırıyor.

Zengin Mutfağı

Yörenin geleneksel kültür öğelerinden beslenen zengin bir köy mutfağı da vardır. Bu tertemiz doğa parçasında yetiştirilen tarımsal ve hayvansal ürünler yemeklerin lezzetini artırıyor. Yörenin et ve süt ürünleri yüksek değerlidir. Son yıllarda arıcık faaliyetleri de göz doldurmaya başlamış, bu yöreden elde edilen balların kalitesinin yüksek olduğu yapılan analizlerle tescillenmiştir.

Ceviz ve Bal

Kofçaz'da geleneksel olarak düzenlenen Ceviz ve Bal Festivali her yıl giderek artan bir ilgi görmekte. Çevreden gelen vatandaşlar, festivalde satışa sunulan tamamen doğal ortamda beslenen arıların balından ve Kofçaz cevizinden mutlaka bir kaç kilo alarak dönmekte. Burada yetişen ceviz oldukça lezzetlidir. Kofçaz halkı, özellikle Trakya bölgesinde yaşayanların bir çoğunun Kofçaz ilçesini keşfetmediğini ve buranın nimetlerinden faydalanmadığını düşünüyor. Özellikle belediyelerin Kofçaz'a kültür turları düzenleyerek vatandaşlara buraların güzelliklerini ve tarihi dokusunun göstermesine katkı sağlamalarını istiyorlar.

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.