BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

“Kofçaz Bir Emekli Cenneti Olacak”

26 Mart 2018

BelediyeDeniz ekibi bu hafta Bulgaristan sınırına dayandı. Türkiye'nin en batısındaki ilçelerden Kırklareli'ye bağlı Kofçaz'ı gezdi.

Kofçaz, Kırklareli'nin hem yüz ölçümü hem de nüfus yoğunluğu nedeniyle en küçük ilçesi. Doğal bir turizm cenneti olmasına rağmen istihdam sağlayacak bir üretim tesisi olmaması nedeniyle sürekli dışarıya göç vermiş. Kofçaz'ın güzelliklerini doğma büyüme Kofçazlı Belediye Başkanı Mehmet Balcı'dan dinledik. Balcı'ya göre Kofçaz, gelecekte "emekli cenneti olacak" ama bunun için önce istihdamı arttıracak projelerin hayata geçmesi lazım. Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan, Kofçaz'ı Belediye Başkanı Mehmet Balcı'dan dinleyelim...

Kofçaz'ın tarihi ve isminin hikayesinden kısaca bahseder misiniz?

Kofçaz'ın tarihi hakkında pek çok söylenti var. Trakya bölgesinde pek çok köy Balkanlarla yer değiştirmiş. Kofçaz'da yer değiştiren köylerden bir tanesi. Önce İnanlı Köyü olarak yerleşilmiş. Sonra Keşirlik olmuş. 1959'da ilçe olunca da Kofçaz ismini almış.

İsmi de aslında Keşirlik, bu ismin iki anlamı var. İlk anlamı Keşir, havuç anlamına geliyor ama toprağımız havuç yetiştirmeye uygun olmadığı için bana pek mantıklı gelmiyor. İkinci anlamı Keşişten gelme olabilir. Çünkü Kızlar Kayalığı denen bölgede, burada rahibe yetiştiren bir manastır varmış. Keşişlik'ten gelmesi daha mantıklı geliyor.

Kofçaz ilçe olurken, merkezi Kocayazı Köyü'nü düşünüyorlar. O gün Kocayazı'nın ismi Kofçaz. Tüm yazışmalar, tutanaklar buna göre düzenleniyor. O zaman da bugün Kocayazı olan o gün Kofçaz olan köy ilçe olmayı ve merkez ilçe olmayı reddediyor. Bu kez merkez ilçe Keşirli'ye taşınıyor ama bütün yazışmalar Kofçaz ismi üzerinden yazıldığı için, Keşirli'nin ismi Kofçaz olarak değiştiriliyor. Kofçaz'ın da adı Kocayazı oluyor.

Kofçaz, küçük bir ilçe gibi gözüküyor. Bize Kofçaz'ın nüfusundan ve Kofçaz'dan bahseder misiniz?

Küçük bir ilçeyiz. Nüfusumuz ilçe merkezinde 677, köylerimizle beraber 2 bin 470. Ama ilçe merkezinde hizmet verdiğimiz nüfus binin üzerindedir. Askerler, memurlar ilçemizde ikamet etmiyor. Burada sadece görev yapıyorlar. Toplam 2 bin 470 kişilik nüfusumuzla 18 mahallemiz var. Mahalle başına ortalama 137 kişi düşüyor.

18 mahalle dediniz. Peki, neden bu kadar az bir nüfus var?

Dışarı bağımlığız, ilçemizde istihdam yok. İstihdamdan dolayı Kofçaz hep göç vermiş. Şöyle bir örnek verebilirim, 1959'da Kofçaz ilçe olmuş, o yıl 12 bin 400 nüfusu var. Şu an 2 bin 470. Bu insanlar nereye gitti? İstihdamın olmaması, zamanla tarım ve hayvancılığın bitmesi göçü hızlandırdı. Kofçaz'ın dışında her yerde Kofçazlı var. Bugün İstanbul, Çorlu, Lüleburgaz, Nilüfer gibi birçok yerde Kofçazlı var hatta buralarda dernekleri var. Bursa Nilüfer'deki Kofçaz memleket derneğinde kayıtlı olan Kofçazlı sayısı binin üzerinde. Maalesef Kofçaz'ın dışında her yerde Kofçazlı var, Kofçaz'da Kofçazlı yok.

Genç nüfusu tutabilmek için projeleriniz var mı?

Buradan gençlerimizi salmamak için fabrika veyahut atölye kurmak için çok uğraştım. Girişimcileri toplamaya çalıştım ama insan sayısının azlığı yatırımcıları düşündürdü ve korkuttu. Peki Kofçaz'ı böyle mi bırakalım? Hayır, her şeye rağmen mazeret yok. Sloganımız budur. Bir şeyler bulmalıyız.

Kofçaz'ı kurtarmak için turizme yöneldim,dağ turizmine. Kanarya ormanlığımız var. Buradan başlayacağız, burayı Orman Müdürlüğü'nden kiraladık. Burada bir restoranla dinlenme alanı olarak hizmete sunacağız. Bunun dışında Kuzgun Kaya diye bir alanımız var. Vatandaşlarımız burada piknik yapıyor. Bizler de burayı bir mesire alanı, konaklama alanı yapalım diye uğraşıyoruz. Ama İller Bankası'ndan aldığımız ödenek, kişi ve hizmet bedelimizi karşılamıyor. Bu bizim için sıkıntı yaratıyor.

Turizmden bahsettiniz, Kofçaz'da yamaç paraşütü yapılıyor. Bunun turizme katkısı nedir?

İlçemizdeki yamaç paraşütü projesi Özel İdarenin ve Valiliğimizin yürüttüğü bir projedir. Bizim dışımızda gelişti, hatta bu konuda biraz içerledim de en azında bizler de projeye dahil edilebilirdik diye. Ama kim yapmış olursa olsun, nasıl yapış olursa olsun, hizmet hizmettir ve evet bizler için de güzel oldu. Her zaman destekliyoruz.

Başkanlığınız süresince neler yaptınız?

Asli görevlerimizden olan altyapı ve üstyapı çalışmalarına başladık. Şu an içme suyu hattımızın yüzde 99'unu bitirmiş durumdayız. Abone bağlantılarımız kaldı bir tek. Kuzgun Kaya'da potansiyel var. Burayı ayağa kaldırabilir ve üzerine düşündüğümüz projeleri hayata geçirebilirsek, ilçemizi kalkındırabiliriz. Oraya bir konaklama alanı, piknik alanı, bisiklet parkuru,trekking parkurları yapacağız. Ki doğal olarak zaten var. Biz bunu geliştireceğiz. Doğal bir şelalemiz var. Bu haliyle bile fotoğrafçıların dikkatini çekiyor, çevresini biraz düzenlersek birçok fotoğrafçıyı ilçemizde ağırlama fırsatımız olur.

Kofçaz için planlarımızı hayata geçirirsek Kofçaz bir emekli cenneti, yaşam merkezi olacak. Planlarımız ve hizmetlerimizde her zaman önceliklerimiz nelerse ona göre düzenledik. İlçemiz önceliği altyapı ve üstyapı sonrasında sosyal işler geliyor. Altyapı ve üstyapı için en büyük ihtiyaç bütçe. Bütçe sorunlarımızı çözmeye çalışıyoruz. Tamam önceliğimiz altyapı ve üstyapı dedik ama sosyal projeler yapmıyor değiliz. Avrupa Birliği projeleri kapsamında gençlerimize çevre bilinci aşılamaya yönelik bir çalışmamız oldu. Şimdi AB Projesi kapsamında ilçemizin ihtiyacı olan bir çok amaçlı kullanılabilecek merkez projemiz var. Bu merkez üç katlı olacak. İlk katında konferans salonu, orta katında oyun odası, toplantı salonu, en üst katına 10 haneli bir misafirhane planlıyoruz.

Şimdi Doğu Batı Trakya Belediyeler Birliği'nden proje bazlı destek aldık ve bu kapsamda iki tane çocuk oyun grubu kuracağız.

Kofçaz, tümülüsleri ve dolmenleri ile ünlü. Bu değerlerinizi eğitim seyahatlerinde kullanmayı düşünüyor musunuz?

Çok isterim, hep aklımda olan bir şey bu ama bunları gün yüzüne çıkartmaktan bahsettiğimiz zaman bu halk arasında definecilik olarak algılanıyor. Önce bu algının değişmesi, tümülüs ve dolmenlerin kıymetli turizm değerler olduğu ve anlaşılmalı. Ama bu değerlerin gün yüzüne çıkartılması bizim gibi küçük bütçeli belediyeler için pek mümkün değil. Bunun için bir üniversite ile anlaşmak, zaman ve bütçe ayırmak, profesyonellerle çalışmak gerekiyor.

Kofçaz'ın en büyük sorunu nedir?

Altyapı, üstyapı. Bunların hiçbiri ilçemizde yapılmamış. Kanalizasyon sorunumuz var. Bizim bütçemiz 1 milyon lira, sadece üstyapı masrafımız 1 buçuk milyon lira. Bunları nasıl yapalım? Kırklareli Belediyesi olmasa, hareket edemeyiz. Onların araç bakım şantiyesini, kendi araç bakım şantiyemiz gibi kullanıyoruz. Onların destekleriyle birçok projemizi hayata geçiriyoruz. Kırklareli Belediyesi olmasa kıpırdayamayacağız bile. İkinci sorun insanımız yok. Bahsettiğim gibi insanlarımıza istihdam alanları sağlamak.

Kofçaz Belediyesi olarak gelecek planlarınız neler?

Bütün amacım istihdam, gençlerimizi ilçemizde tutmak. Bütün planlarımız ve gelecek planlarımız buna yönelik.

Peki, Kofçaz'a gelmeyi düşünen yatırımcıya ne önerirsiniz?

Biz gelen her türlü yatırımcıya açığız. Belediye olarak her türlü teşviki ve desteği sağlarız. Kofçaz'da çok rahat şekilde küçük işletmeler, butik üretimlerin yapılacağı atölyeler kurulabilir. Kofçaz'da butik otelcilik, bungalov evler, hobi bahçeleri, organik tarım ve organik ürün ticareti yapılabilir. Bunlar bizim de yapmak istediğimiz projeler ama belediye bütçemizin olmaması nedeniyle hayata geçiremiyoruz. Ayrıca Kofçaz'da doğal kaynağı bulunan temiz içme suyumuz var. Bunun debisini ölçtürdük, tahlillerini yaptırdık ve şu an piyasada satılan pek çok markalı içme sularından daha kaliteli olduğunu öğrendik. Onu çıkartıp şişlemek ve satmak bizim projemizde fakat debisinin arttırılması için bir altyapı çalışması yapılması suyolunun genişletilmesi lazım. Bu da bizi aşıyor, paketlemek ve satmak da ciddi bir bütçe bizim için. Bu yüzden yatırımcılar bunu da düşünebilir. Ama Kofçaz değişecek, burası ileride insanların konaklama merkezi olarak kullanacağı, şehirden kaçıp yerleşeceği bir yer olacak.

Kofçaz'ı turizmle kalkındırmak istiyorsunuz. İddialı olduğu turizm çeşidi ne olacak?

Dağ turizmi, trekking.

Bulgaristan ile komşusunuz. Bu komşuluk hakkında biraz konuşabilir miyiz?

Şahsım adıma konuşacağım, Bolerovo Belediye Başkanı Hristo Hristov benim bir abimdir. Komşu ve kardeş şehirizdir. Kendilerine pek çok arkadaşımdan daha çok güvenirim. Şu an OHAL'den dolayı biraz sıkıntılıyız ama daha öncesinde hemşeri günü şenliklerinde, Söğüt Düdüğü şenliklerine katıldık. Karşılıklı olarak kültürel paylaşımlarımız oluyor. Sıcak ilişkilerimiz var. Avrupa Birliği projelerini beraber yürütüyoruz. Yemek kültürümüz biraz farklı ama tarım ve hayvancılık anlayışımız, kültürümüz benzerdir.

Kofçaz'ın geçim kaynağı nedir?

Tarım ve hayvancılık Kofçaz'ın başlıca geçim kaynağıdır.

Kofçaz'ın belli başlı bir tarım ürünü var mı? Kofçaz'a özgü ürünler var mıdır?

Kofçaz'ın balı ve cevizi özeldir. Cevizcilik dışarıdan gelen yatırımcıyla arttı. Pembe domatesimiz vardı, köylerimizde yetişir ve lezzeti buraya özgüdür. Kızılcık ve Kocayazı mahallemizin fasulyesi meşhurdur.

Kofçaz'da ne yemeliyiz? Yöresel lezzetiniz var mıdır?

Oğlak, kuzu çevirme ya da tandır. Yöremize özgüdür. Ayrıca doğal balcılık yapılır, karakovan balı üretilir. Bunlar yöremize ait lezzetlerdir. Bunları yemeden dönmeyin.


Başkanla Özel


Ziraatçisiniz, topraktan anlıyorsunuz. Toprakla aranız nasıl?

Çok iyi ama fırsat bulamıyorum. Çok istiyorum toprakla uğraşmayı. Hatta başkan olmadan önce 12 dönüm bir alana badem diktim. Ama ilgilenemiyorum. Ayrıca çiftçilik de yapmaya çalışıyorum. Tüm Kofçaz halkı gibi ben de verimi ve verimsizliği yaşayarak görüyorum.

Hobiniz var mı?

Balık tutmayı severim. Avcılık ve seyahat etmek hobilerimdendir. Ama bunların hiçbirisine bugün vaktim yok.

Mutfakla aranız nasıl?

Yemek yapmayı severim. Salatalardan, ızgaraya ve çiğ köfteye kadar iyi yemek yaparım.

Ailenize zaman ayırma fırsatı bulduğunuzda neler yaparsınız?

Genelde olmuyor. Bu yüzden evde vakit geçiyoruz, yılda en fazla bir iki kere parka bahçeye çıkıyoruz. Bir tane torunum var, haftada bir ya da iki gün onu ziyaret etmeye çalışıyorum.

"Dünyaya bir kez daha gelsem, şunu kesin yapardım." dediğiniz bir şey var mı?

Belediye başkanı olurdum. Çünkü çok onurlu bir meslek, düşünsenize doğduğunuz büyüdüğünüz yerde annenize babanıza ve torununuza hizmet ediyorsunuz. İleride arkanızda yaptığınız hizmetleri bırakıyorsunuz.

Hayat felsefenizi yansıtan bir söz var mı?

Hoşgörülü olmak, hataları hoş görmek gerekir. İnsan hata yapar bilinciyle davranmak gerekir. Paylaşmak çok önemli, insanlar her şeyi paylaşmalı. Bunları söylerim ve bunlara dikkat ederim.

 

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.