BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

“Spor Turizmi Yatırımcılarını Didim’e Davet Ediyoruz”

12 Mart 2018

Yaz kapımıza dayandı. Tatil planları akılları meşgul etmeye başladı. BelediyeDeniz ekibi olarak bir süredir, tatil yapabileceğiniz ideal noktaları sizler için geziyoruz. Bu hafta rotamız Didim.

Aydın'ın dünyaya açılan kapısı, tarihi ve doğasıyla tatilcileri kendine çeken Didim, İzmir ve Milas-Bodrum havalimanlarının arasında kalıyor. Tarihi eserleri, doğası ve deniziyle tatilcileri büyüleyen Didim her yıl on binlerce turistin akınına uğruyor. Tabi yazları gelenler, havasına ve doğasına hayran kalıp burada yaşama hayalleri kurmaya başlıyor.

Didim'in havası demişken, havasının bilimsel olarak tescillendiği ve birçok solunum hastasının burada şifa bulduğunu söylemeden geçmeyelim. Bunu nereden mi biliyoruz? Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay'dan. Didim'e gelip, Didim'i birinci ağızdan dinlemeden dönmek olmazdı. Didim'in sadece deniz, kum, güneşten ibaret olmadığını söyleyen Başkan Ahmet Deniz Atabay, Didim'i bir spor merkezi yapmaya kararlı gözüküyor.

İsterseniz, şimdi Didim'i ve Didim'in geleceğini Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay'dan dinleyelim...


Didim'in isminin hikayesini kısaca anlatabilir misiniz?

Didim'in isminin anlamı tam net olmamakla beraber ikiz anlamına geliyor. Latince kökenli bir kelime olduğu söyleniyor. Didymaion, İyon kentlerinden bir tanesi. Apollon ve Artemis ikizlerinden aldığı söyleniyor.

Didim'in bugün nüfusu ve demografik yapısı nedir?

Didim, Türkiye'nin en hareketli ilçelerinden bir tanesidir. Didim'in kış nüfusu 79 bin 840. Bu rakamda çeşitli nedenlerle kayıt olmamış ama bizimle yaşayan 15-20 bin gibi bir nüfus olduğunu biliyoruz. Yani kışın 100 bine yakın bir nüfusumuz var. Yaz nüfusumuz da 1 Mayıs- 1 Kasım arasını baz aldığımızda 350 bini buluyor. Yazın Anadolu'daki pek çok ilden daha kalabalık oluyoruz.

Didim'in geçim kaynağı nedir?

Bilfiil ticaretle uğraşan bir nüfusumuz var. Bununla beraber kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan nüfusumuz var. Emekli olmuş, gelip Didim'e yerleşmiş nüfusumuz var. Bu 3 grupta toplayabiliriz nüfusumuzu. Bu durumdan da şu çıkıyor, ana geçim kaynağımız turizm ve arkasından inşaat, güçlü esnaf yapısı ile devam ediyor.

Didim'de konut yapılaşması ve inşaat çok fazla. Bu konu hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Didim'de ciddi bir nüfus hareketi mevcut. Aydın'da en fazla göç alan ilçeyiz ve Türkiye'nin 81 ilinden göç alıyoruz. İlçemizde 142 tane hemşeri derneği var bu da Türkiye'nin dört bir köşesinden insan aldığımız anlamına geliyor. Bu hareketlilik de doğal olarak inşaat sektörünü hızlandırıyor. Konutlara talep var, arz oluşuyor.

Sonu ne olacak bu işin?

Sonu felaket. TÜİK'in yaptığı araştırmaya göre 2025 yılında Didim'in nüfusu 325 bin olacak. Bir yandan bu hızlı trafik ve hızlı hareketler Didim'in yaşanabilir ve tercih edilir bir şehir olmasıyla hoşuna gidiyor insanının. Ama bir yere kaldırabileceğinden fazla yük yüklerseniz sistemin çökmesi söz konusu olur. Göçler kontrolsüz olarak gerçekleşiyor ama konut hızının kontrolü için elimizden geleni yapıyoruz. Mesela yeni konut alanları açmamaya özen gösteriyoruz.

Peki, ilçedeki konut fiyatları ne durumda?

Bu konuda stabil bir fikre henüz ulaşılabilmiş değil. Kimisi konut fiyatlarını çok yüksek bulurken kimisi uygun buluyor. Söylenenlere göre kiralar yüksek ama Çeşme, Bodrum gibi diğer tatil bölgelerine göre Didim hala ucuz. Fakat aradaki fiyat makasının da kapanmaya başladığını görüyoruz.

Didim'e gelen yatırımcılara ne önerirsiniz?

İnşaat bir yatırım değil, o ihtiyacı gidermek için yapılıyor. Didim'de ana sektör turizm ama biz bunu tarıma yaymaya çalışıyoruz. Bu yüzden seracılığı öneriyoruz. Sebze meyve de olabilir çiçek sektörü de olabilir. Buradaki insanlarımız toprakla uğraşmayı biliyor ve seviyor. Bu yüzden bir sera kurduk. ‘Kendi çiçeğimizi kendimiz üretelim' dedik ve bugün 1 milyon kapasiteye ulaştık. Bunun dışında tıbbi ve aromatik bitkiler bölümü açtık. Kantaron, lavanta, nane, biberiye ve zeytin üretiyoruz. Bunların hepsinden endüstriyel malzeme çıkartıyoruz. Nane yağı, kantaron yağı üretiyor ve şişeliyoruz. Yakında Didyma markası ile bu ürettiğimiz yağları satacağız. Didim'i turizmden çıkartıp, biraz da bu endüstriyel satışa yönlendireceğiz. Seralarımızda özellikle kadınlarımızı destekliyoruz, böylece kadınlarımız kendi seralarını kurabilir hale gelecek. Didim'de eskiden üzümcülük yapılıyormuş. Gelecek planlarımız içinde üzüm bağı kurmak var. Dışardan bu tip konularda gelenler oluyor, toprakla uğraşmak ve üretmek için gelenleri teşvik ediyor ve destekliyoruz. Turizmle ilgili müracaat edenlere de desteğimiz var.

Didim turizmde sadece deniz, kum, güneş olmasın diye spor turizmi planlarımız var. Spor turizmi için yatırım yapmak isteyenlere de sizin üzerinizden çağrı yapmış olalım. Futbol, tenis, yüzme olabilir. Spor turizmine yatırım yapmak isteyene açığız.

Didim'in spor turizmine yönelme sebebi nedir?

Didim'de alternatif geçim kaynakları arıyoruz. Tarıma yöneldik ve çalışmalarımız var. Bunun dışında bir hava raporu aldık. Bu hava raporuna göre hava kalitemiz düşündüğümüzden çok daha yüksek çıktı. Didim'de hakim rüzgar karadan denize doğru esiyor ve nem olmuyor. Şehir efsanesine dönüşmüş olan, astım ve koah hastalarına iyi gelen Didim havası kendini bu ölçümlerle bilimsel olarak kanıtladı. Havamız ve doğamız bunun için uygun. Didim'i bir spor merkezi yapmak istiyoruz.

Başkanlığınız süresince Didim'de neler değişti?

Belediyemizi derledik ve topladık. Çağın dijital gerekliliklerinden faydalanan bir belediye haline getirdik. Hizmet gücümüzü ve hizmet kalitemizi arttırdık. Eksik olan planları, bizlerden önce verilmiş sözleri tamamladık. Altınkum Yalı Caddesi turizmimizin göz bebeğidir. Orada bir keşmekeş vardır, orada bir dönüşüm ve sağlıklaştırma projesi uyguladık.

Yeşil alanlarımızı artırıyor ve parklarımızın fonksiyonlarını çoğaltıyoruz. İki ağaç, bol yürüyüş, dört lamba olarak bakmıyoruz parklara. Spor alanları, köpek gezdirme alanları, paten alanları gibi fonksiyonlar yüklüyoruz. Akbük mahallemize yatırımlar yapıyoruz. Akbük'ün özellikle altyapı sorununu tamamen çözdük, sahil projesi uyguladık. Bir milyon metre kareye yakın yol yaptık ve Didim'deki kronikleşmiş yol sorununu bitirmek üzereyiz diyebiliriz.

Bunların dışında 150 dönümlük bir orman kampımız var. Burayı ihaleyle aldık ve halkımıza açtık. İnsanlar orada denize giriyor, çadır kuruyor. 150 dönümlük önemli bir koy orası. Belediyemizce her köşesi kameralarla izleniyor ve temiz bir orman kampı olarak vatandaşlarımıza hizmet veriyor.

Geçtiğimiz sene Didim'de vegan festivali yaptık. Türkiye'nin ilk vegan dostu belediyesiyiz. Avrupa'da da ikinciyiz. Bu sene tekrar vegan festivali yapacağız.

Belediye olarak kreş açtık. Hemen yanına KUEM diye Kadın Uygulamalı Eğitim Merkezi açtık. Orada kadınlarımızın el becerilerini geliştirecek eğitimler veriyoruz hem de iş talepleriyle üretim yapıyorlar. Orada 300 kadınımız iş imkanına sahip oldu ve aile bütçelerini destekliyor.

Seramik ve heykel atölyesi kurduk. Burada hem halkımıza eğitim veriyoruz hem de parklarımızda kullandığımız heykellerimizi kendimiz üretiyoruz. Festivallerimizin anlamına göre hediyelerimizi kendimiz üretiyoruz.

Sizin için en kıymetli projeniz hangisi?

Henüz bitirmediğimiz ama işin bürokratik kısmını geçtiğimiz ve inşaatına başlayacağımız 3 tane projemiz var. Bir tanesi kültür merkezi, öbürü 3 bin 500 kişilik bir anfi tiyatro, DİGEM diye adlandırdığımız Didim Gençlik Merkezi kuracağız. Bu gençlik merkezi içerisinde bir Thales Okulu kuracağız. Çünkü biliyorsunuz Thales, Miletlidir. Bizler Thales'in Milet'te ders verdiği o anfi tiyatroda iki yıl üst üste Thales Matematik Buluşması, Thales Felfese Buluşmaları yaptık. Gençlik Merkezi içerisinde kuracağımız Thales Okulu ile gençlerimize dersler vereceğiz. Bu üç projeyi çok önemsiyorum, benim için bu üç proje çok önemli.

Didim'in en büyük sorunu nedir?

Didim'in aşılmayacak, çok büyük bir sorunu yok. Toz sorunu vardı, yolları yaptık çözdük. Yazın inşaat sorunu vardı, o da yüzde 15'lik bir alanda kaldı. 3 bölge oluşturduk, birinci bölgeye çivi çaktırmıyoruz. İkinci bölgede kaba inşaat yok, ufak tefek tadilatlar yapılıyor. Üçüncü bölge merkezin dışında saatlere uyarak inşaata izin veriyoruz. Böylece hem turizm sektörü hem de inşaat sektörü aynı anda çözülüyor.

Didim'in neyi meşhur?

Didim'in tarihi yerleri meşhur. Mavi Bayraklı 16 koyumuz var, denizimiz meşhur. Havamız meşhur. Turizm altyapı hizmetlerimiz meşhur. Yaşam Didim'de kolaydır. İlçe içinde ulaşım kolay, yaşam alanları fazla, insanı germeyen bir yer burası. Didim'de iki arkadaşımız 9 ay boyunca çalışarak, Didim'de insanların neyle beslendiğini ve Didim'in kadim yemeklerini araştırdı ve bir kitap hazırladılar. Bu kitapta Didim'e ait et ve ot yemeklerini gün yüzüne çıkarttılar. Ot yemeklerimiz vegan yaşam tarzına ve felsefesine yakın yaşamımızın dışında zeytin yağımız meşhur. Didim'e geldiğiniz zaman balık yemeden dönmeyin. Didim'in vejeteryan mutfağı ve ot yemeklerini belediyemize ait Barış Kafe'de bulabilirsiniz.

Didim'de ilk nereyi görmeliyiz?

Apollon Tapınağı'nı muhakkak görmelisiniz. Milet Müzesi'ni ve Milet Anfi Tiyatrosu'nu görmelisiniz. Bafa Gölü'nde bir tur yapın, Kapıkır'ı gezin. Didim merkez Yalı Caddesi'ni, Altınkum'u bir görmeniz lazım. 

Başkanla Özel

Uzun süre yurt dışında kalmışsınız. Başkanlığınızdan önce de yöneticilik pozisyonlarında bulunmuşsunuz. Başkanlığınızda geçmişinizdeki bu deneyimlerin katkıları oldu mu?

Ben çok genç yaşta yurt dışına çıktım. O yaşta insanın dünyayla ve hayat görüşüyle ilgili bazı kararları daha somutlaşmamış oluyor. O zamanlar ülkemiz de dünyaya pek açık değildi. O yüzden hayat felsefenizi ailenizden ve toplumdan alıyordunuz. Bana en büyük hayat dersini yurt dışına çıkmış olmak verdi. Çünkü özgürlüğü ve hayata bakış açınıza dair yönlendirmeleri dışarıya açılıp kendiniz etüt ederek öğreniyorsunuz. Benim için çok önemliydi, küçük yaşta yurt dışına çıkmak. Bu da aile yaşantımdan, iş yaşantıma, toplum yaşamıma kadar beni çok etkiledi.

Hayat felsefenizi anlatan bir söz var mı?

Tek bir cümleyle anlatmak çok kolay değil. Hak, hukuk adalet desek yine bir cümleyle anlatılabilir olmaz. Kendim için isteyeceğim şey vardır, ülkem için isteyeceğim şey vardır. Ülkemin muasır medeniyetler seviyesine çıkmasını isterim. Kendim içim isteyeceğim şey de daha hoşgörülü bir toplum için çalışmak olur. Tam olarak sorduğumuz sorunun cevabı olmuyor ama gerçekten tek bir cümleyle hayat felsefenizi anlatmak sanıldığı kadar kolay değil. Ama seyahat etmeli insanlar, başka yerler görmeli kendi hayat felsefelerini belirlemek için ufkunu genişletmeli.

Sporla aranız nasıldır?

İyidir. Gençliğimde futbol oynadım. Gençken sporun her dalıyla ilgilendim hatta Fenerbahçe'de oynadım. Başkan olmadan önce yazları yüzer, futbol oynardım, koşardım. Şimdi bunlara pek vakit bulamıyorum. Fırsat buldukça tenis oynuyorum.

Hobiniz var mı?

El becerilerim iyidir. Bir dönem ahşap oyma yaptım. Fırsat bulursam tekrar uğraşmak istiyorum.

Müzikle aranız nasıldır?

Klasik cazı çok severim ama halk müziğini de çok severim. Popüler müziği pek sevmiyorum. Müzik kabiliyetim yok ama dinlemeyi severim.

Yabancı dilinizi özel hayatınızda kullanıyor musunuz?

Fransızcam var ve Fransızca müzik dinlerim. İş hayatımda İngilizce kullanıyordum o yüzden hep hayatımızdaydı.

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.