BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

Belediyeler Engelliler için Ne Yapıyor?

09 Mart 2018

Türkiye nüfusunun yüzde 8'i zihinsel ya da bedensel engelli vatandaşlardan oluşuyor. Yani yaklaşık 6,5 milyon vatandaş engelli. Bu özel eğitme ve bakıma ihtiyacı olan ciddi bir nüfus bulunduğuna işaret. Özel eğitim ve bakıma ihtiyacı olan bireyler için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının yürüttüğü pek çok proje bulunuyor. Bunun yanısıra belediyeler de önemli çalışmalar imza atıyor. Biz de bazı belediyelerin örnek çalışmalarını derledik.

Belediyelerin görevleri sadece altyapı ile sınırlı değil. Park, bahçe, etkinlik, temizlik işlerinin dışında vatandaşın sağlığını ve ihtiyaçlarını düşünen belediyeler özel ihtiyaç sahiplerine de destek oluyor. Özellikle büyükşehir belediyelerince kurulmuş Sağlık Daire Başkanlıkları, özel eğitime ve bakıma ihtiyacı olan vatandaşlar için her türlü hizmeti sağlıyor.

Belediyeler özel eğitime ve bakıma ihtiyaç duyan vatandaşları için; evde bakım hizmeti, rehabilitasyon merkezi, alternatif tedavi merkezleri gibi pek çok fiziki ve sosyal hizmet sunuyor. Peki, hangi belediye nerede, nasıl ve ne gibi hizmetler sunuyor? İşte bazı belediyelerin engelliler için yaptığı hizmetler...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelliler Müdürlüğü

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelliler Koordinasyon Merkezi, engelli vatandaşların bağımsızlaşmalarına destek olmak, çevre koşullarını iyileştirmek, kapasitelerini geliştirmek, toplumsal gelişmelerden pay almalarına yardımcı olmak, toplumsal üretime katkıda bulunmalarını sağlamak, bakım ve korunma konusunda özel ihtiyacı olan bireylerin yaşam kalitelerini yükseltmek için hizmet vermekte.

Bayrampaşa Belediyesi Fizik Tedavi Rehabilitasyon ve Engelliler Merkezi

Bayrampaşa Belediyesinin halkın yaşam kalitesini ve sağlık seviyesini yükseltmek ve engelli vatandaşları topluma yeniden kazandırmak amacı ile kurduğu bir merkezdir. Merkez içerisinde Elektroterapi cihazları, Rehabilitasyon araç ve gereçler bulunuyor ve Hidroterapi uygulamaları gerçekleştirilebiliyor. Bunların dışında özel kurslar, evde bakım hizmeti ve istihdam olanakları da sağlanıyor.

Bağcılar Belediyesi Engelliler Sarayı

Düzenledikleri farklı meslek edindirme kursuyla engellileri iş piyasasında istihdam edilmelerini, sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklerle toplumla bütünleşmeleri için çalışıyor. Ayrıca merkez kurslara katılan engelli ve ailelerinin sosyal ve ekonomik gelişimine katkı sağlayabilmelerini, mesleki eğitimlerle "evde istihdam" imkânını da sunuyor. Diğer taraftan, engellilere verilen psikolojik, mesleki ve hukuki danışmanlık hizmetleriyle, sorunlara karşı koyabilme ve onlarla mücadele edebilme yolları öğretiliyor. Bağcılar'da yaşayan ortopedik, zihinsel, konuşma, işitme ve görme engelliler ve engelli aileleri de hizmetlerden faydalanabiliyor.

Engelsiz Beşiktaş!

Beşiktaş Belediyesi Engelli Koordinasyon Merkezinde, Hem engelli hem de engelsiz vatandaşlara hizmet verilmekte.Engelli ve engelsiz bireyleri bir araya getirerek engellerin aşılması amaçlanıyor. Beşiktaş Belediyesi Engelli Koordinasyon Merkezi, her türlü engel grubundan bireyin rahat erişim sağlayabilmesi için tasarlanmış olan Dilek Sabancı Parkı içerisinde yer almakta. Merkezde engelli bireylerin talepleri doğrultusunda; temel bilgisayar eğitimi, İngilizce, fotoğrafçılık, resim, yoga, stretching, beden farkındalığı, pilates, işaret dili, tiyatro, müzik, ahşap boyama dersleri verilmekte. Ayrıca Engelsiz Beşiktaş İçin Dost Eller Taksi, engelsiz sinema, hukuki danışmanlık hizmeti, diyetisyen desteği hizmeti, ağız ve diş sağlığı hizmeti, görme engelliler için kitap okuma odası gibi hizmetler de sunmaktadır.

Güngören Engelli Merkezi

Güngören Engelli Merkezi, ilçede ikamet eden engelliler ve ailelerinin sosyal ve kültürel faaliyetlerle, sportif ve sanatsal etkinliklerle, mesleki kurslar ve eğitimlerle, onların hayatına renk katan yeni bir yaşam merkezi olarak hizmet veriyor. Bununla beraber; kuaför ve kişisel bakım hizmeti, engelli nakil hizmeti, kafeterya, masaj, sportif etkinlik hizmeti de sunuyor.

Sultangazi Belediyesi Engelliler Koordinasyon Merkezi

Sutlangazi Belediyesinin, engellilerin ihtiyaçlarını karşılayacak ve sosyal hayatlarına yönelik birçok projenin yürütüldüğü Engelliler Koordinasyon Merkezi ile ilçedeki tüm ihtiyaç sahiplerine hizmet vermekte.

Eyüpsultan Belediyesi Eser Birimi (Engelliler Sürekli Eğitim Ve Rehberlik Merkezi)

ESER, Eyüp ilçesi ve çevre ilçelerde bulunan zihinsel ve fiziksel engelli bireylerin, iyileştirme amaçlı el becerilerini geliştirmeye yönelik ve onların sosyal hayata adapte olmaları için çalışan birimdir. Burada engelli vatandaşların, eğitimler ve sağlık hizmetleri sunulmaktadır.

Çekmeköy Belediye Engelliler Masası

Çekmeköy Belediyesi Engelliler masası ilçedeki tüm engelliler her türlü hizmeti sunmaktadır. BEM, çeşitli kurslarla özel eğitimler sunarken, atla terapi ikmanı da sunmaktadır.

Silivri Belediyesi Engelli ve Yaşlı Koordinasyon Merkezi

Silivri Belediyesi Engelli ve Yaşlı Koordinasyon Merkezi, engelli ve yaşlıların tespitleri yaparak, ihtiyaçlarına yönelik sosyal ve tıbbi rehabilitasyon programlarının uygulamaktadır.

Zeytinburnu Belediyesi AKDEM

Aile Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezi (AKDEM), ilçede yardıma ihtiyaç duyan kadınların ve ailelerin yanında oluyor. Özel bakıma ve eğitime ihtiyaç duyan vatandaşların fiziksel ve psikolojik sorunları, AKDEM sayesinde çözülüyor. AKDEM'de meslek edindirme eğitimleri, hukuki danışmanlık servisleri, aile gelişimini destekleyen eğitimler veriliyor. Bununla beraber AKDEM'de engelli vatandaşlar için hipoterapi ve hidroterapi de uygulanmaktadır.

Fatih Belediyesi Engelliler Birimi

Fatih Belediyesi Engelliler Birimi, çalışmalarını altı ana başlık altında gerçekleştiriyor ve Fatih'teki engellilerin ve engelli yakınlarının hayatını bir nebze de olsa kolaylaştırmaya çalışıyor. Özel Projeler, yardımlar, kurs ve Seminerler, etkinlikler, ziyaretler, geziler olarak sıralanan hizmetler tüm ilçe vatandaşlarına açık olarak sunuluyor.

Beyoğlu Belediyesi Engelliler Birimi

İlçedeki engelli vatandaşlar için; evde bakım hizmeti, engelli kamp hizmeti, medikal malzeme hizmeti, engelli servis hizmeti, özel günlerde yapılan etkinlikler ve evde bakım maaşı gibi hizmetler vermektedir.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Engelli Hizmetleri Birimi

Bursa genelindeki engelli vatandaşların kentsel hizmetlerden faydalanmalarını sağlamak amacıyla sosyal, sağlık, eğitim, psikolojik, fiziksel mekan, alan ve kullanım alanlarında çalışmalar yürütmektedir. Sevgi çipi, engelli araç bakım atölyesi, psikolojik rehber ve danışmanlık hizmetleri, akü şarj dolum istasyonu, belediye engelli envanteri, fiziki alan çevre inceleme çalışmaları, evde temizlik hizmetleri, bebek emzirme ve bakım üniteleri gibi çeşitli hizmetler sunmaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Engelliler Hizmet ve Rehabilitasyon Merkezi

Ankara içinde yaşayan tüm engelli vatandaşlara ulaşan merkez, ihtiyaç sahiplerinin tespit ediyor. Engellilerin sosyal, kültürel, sağlık, eğitim ve ekonomik bakımdan desteklenmesinde ve problemlerin çözümünde rehberlik ediyor. Bununla beraber; rehberlik ve danışmanlık hizmeti, ekonomik destek hizmetleri, acil yardım hizmetleri, ev içi tamiratı hizmeti,  temizlik ve bakım hizmetleri de sunuyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Engelli Hizmet Merkezleri

Engelli hizmet merkezlerinde; okul öncesi ve okul dönemi bireysel eğitimler, özel eğitim desteği, müzik, el sanatları ve resim, spor, atlı terapi eğitimleri, uluslararası engellilik atölye çalışmaları, engelli hizmet aracı, temel afet eğitimi ve medikal malzeme desteği hizmetleri sunuluyor.

Antalya Büyükşehir Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü 

Engelli vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayacak ve hayatlarını kolaylaştıracak hizmetleri yürüten müdürlük. İl genelinde özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetleri sunar.

Ülkemizdeki tüm belediyeler özel eğitime ve bakıma ihtiyacı olan vatandaşların her zaman yanında.Büyükşehirlerin açtığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığının desteklediği rehabilitasyon merkezleri ile engeller hızla aşılıyor. Türkiye'nin her yerinde özel bakıma ve eğitime ihtiyaç duyan vatandaşlar belediyelerine başvuru yapabilir. Unutmayın, yalnız değilsiniz.

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.