BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

“Sanma Ki Geldiğin Gibi Bodrum’dan Döneceksin”

05 Mart 2018

"Sanma ki sen geldiğin gibi gideceksin. Senden öncekiler de böyleydiler. Akıllarını hep Bodrum'da bırakıp gittiler" Bodrum'a gelenleri Halikarnas Balıkçısı'nın bu sözleri karşılıyor. Muhtemelen sözü de doğru çıkıyor, dönen herkesin aklı Bodrum'da kalıyor.

BelediyeDeniz ekibi olarak biz de Bodrum'daydık. Hava soğuktu denizde giremedik, koylarda gezemedik. Ama yaz tatili planı yapanlara, belki hiç Bodrum'a gitmemiş olanlara rehber olacak bir gezi yazısı hazırladık.

Dünyaca ünlü tatil beldesi Bodrum, Muğla il merkezine 111km uzaklıkta. Bir çok firma yurdun değişik illerinden Bodrum'a otobüs seferi düzenliyor. Şahsi aracıyla gitmek isteyenler de keyifli bir yolculuk sonrası buraya ulaşabilir. Kısa sürede gelmek isteyenler ise Milas-Bodrum Havalimanı'nı kullanabilir.

Bodrum, Türkiye'deki pek çok tatil beldesinden çok daha farklı. Kültürü, doğası, denizi ve yaşam tarzı ile bambaşka bir yer. Bodrum'u anlatmaya ne kelimeler ne de sayfalar yeter. O yüzden isterseniz kısaca bir tarihinden başlayalım ve nereleri gezilmeli öyle devam edelim.

Bodrum'un Kısa Tarihi

Bodrum'un milat önceki adı Halikarnassos'tu. Tarihin Babası olarak anılan Heredot'un anlatımına göre Bodrum, Dor'lar tarafından kurulmuş. Daha sonra ise Karya, Leleg ve Megeralılar'a ev sahipliği yapmış.

Halikarnassos en parlak dönemini M.Ö. 353 yılında Karya bölgesinin başkenti olunca yaşamış. Dünyanın yedi harikasından biri olan Mausoleum bu dönemde Kral Mausolos‘un anısına kız kardeşi ve aynı zamanda karısı olan Artemisia tarafından yaptırılmıştır.

Bodrum M.Ö. 192'de Romalıların eline geçmiş ancak bu dönemde önemli bir gelişme göstermemiştir. M.S. 395 yılında Bizanslıların, M.S. XI. yüzyılda Türklerin eline geçmiştir. I. Haçlı savaşlarında Bizanslıların, XIV. yüzyılda tekrar Türklerin eline geçmiştir. 1415 yılında Rodos Şövalyelerinin eline geçmiş, 1522 yılında ise Kanuni Sultan Süleyman döneminde Osmanlı İmparatorluğu'na katılmıştır.Cumhuriyetin ilanından sonra adı Bodrum olarak değiştirilmiştir.

Bodrum'da Neresi Gezilir?

Her köşesi ayrı bir güzelliğe sahip Bodrum'un, gezilecek onlarca yeri var. Keşfedilmemiş koyları, bozulmamış tabiatı ile Bodrum hafızalarınızdan silinmeyecek.

Bodrum Kalesi

Bodrum Kalesi iki liman arasında, üç tarafı denizlerle çevrili kayalık bir yarımada üzerinde kurulmuştur. Bodrum Kalesi'nin kapısından girerken bile tarihin kokusunu ruhunuzda hisseder duvarlarındaki esrarengiz havayla büyülenirsiniz. Klasik kale havasından uzaklaşmış muhteşem mimarisi, merdivenlerden çıkmaya başladığınızda sizde hayranlık duygusu uyandırır.

Bodrum Kalesi'nde, gezdiğiniz her bölümde farklı heyecanlar tadar; mücevherlerin, camların ışıltısı ile imrenerek bakarsınız zengin arkeolojik eserlere. Kaleyi gezerken Bodrum'un göz kamaştırıcı manzarasını izlemeyi unutmayın... Bodrum, kaleden bakıldığında bir başka güzeldir.

Halikarnas Mozolesi- Mausoleion

Mausoleion, Karya Kralı Mausolos'un mezarıdır. Bu nedenle onun adıyla anılır. M.Ö. 353 yılında ölen Mausolos için, Halikarnasos'un merkezinde aynı zamandan kız kardeşi de olan karısı Kraliçe II. Artemisia tarafından yaptırılmıştır. Bu mezar, o dönemde eşi benzeri olmayan bir yapıdır. Yüzyıllar boyunca ayakta kalmayı başarmış ancak 8 Ağustos 1304'te gerçekleşen Anadolu depremiyle büyük bir kısmı yıkılmıştır. Daha sonra da taşları Bodrum Kalesi'nin yapımında kullanılmıştır. Ayrıca bu mezara ait birçok kabartma ve heykeller 1857 yılında İngilizler tarafından British Museum'a götürülmüştür.

Mausoleion, dünyanın yedi harikasından biri sayılan, kolonlarıyla Yunan mimarisini, piramit şeklindeki çatısıyla da Mısır mimarisini birleştiren, oldukça büyük boyutlardaki bir mezardı. Bu öneminden dolayı kendinden sonra gelen, aynı stildeki tüm yapılara mozole denmiştir. Bu açık hava müzesi, o günlerin kültürünü ve yaşantısını anlayabilmek için önemli bir kaynaktır.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Bodrum Kalesi içinde yer almakta olup dünyanın en önemli sualtı arkeoloji müzelerinden birisi olarak kabul edilmektedir. Bodrum'da gezilecek ve görülecek en popüler yerlerden birisidir. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi bünyesinde 14 adet sergi salonu bulunmakta olup dünyanın en zengin Doğu Akdeniz amforaları koleksiyonuna sahiptir. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi'nde Yassıada, Şeytan Deresi ve Serçe Limanı batıkları da sergilenmektedir.

Müzede sergilenen dünyanın en eski batık gemi kalıntısı da görülmeye değer önemli eserlerdendir. Serçe Limanı Cam Batığı Salonu'nda sergilenen bu batık, 1025 yılında batan teknenin kendisidir. Bu tekneden 3 ton kırık ve sağlam cam çıkarılmıştır. Ayrıca dünyanın en büyük İslam Cam Koleksiyonu da yine burada sergilemektedir.

Amphora Sergilemesi

İç kaleye girildiğinde sol taraftaki beden duvarlarında bulunan sundurmanın altında amphora sergilemesi görülmektedir. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi'nin en büyük eser topluluğu amphoralardır.Amphora iki kulplu, sivri dipli testilerdir. Yunanca Amphi (iki yanda) ve phoreus (taşıyıcı) kelimelerinden oluşmuştur. Amphoralar antik devir ticaretinde şarap, zeytinyağı, kuru gıda maddelerinin taşınmasında ve depolanmasında kullanılmıştır.Antik çağda Anadolu'da bağbozumu, şenlikler ve şarkılarla kutlanırdı. Şaraplar hazırlanır büyük küplerde mahzende bekletilirdi. Şarapların yıllanması içinse amphoralar kullanılır, kalitesini koruması için bu amphoralar tıpa ile kapatılırdı.

Karyalı Prenses Salonu

Çapraz tonozun bitişiğindeki Baltalı kule, "Kraliçe Ada" salonudur. Bodrum'da bir temel kazısı sırasında bulunan lahit ve buluntuları sergilenmektedir.
Karya Prensesi Ada Sergisi salonunda buluntuların ele geçişi video filmi, soyağacı-kronoloji, dönemin toplanma salonu örneğine göre dekor ve mobilyalar ile Priene'den British Museum'a götürülmüş Ada başının alçı kopyası görülebilir. Bu sergiye özel giriş ücreti ödenmektedir.

Doğu Roma Batığı

Avluda hemen sağda görülen Gotik tarzdaki güzel yapı, şövalyelerin şapelidir. Bu şapel kalenin yapımının başlamasıyla (1402-1437) öncelikle bitirilen yapılardandır. Şapel, 1519-1520 yılları arasında İspanyol şövalyeleri tarafından onarılmıştır. Plan ve süslemelerde İspanyol etkinliğini göstermektedir. Şapelin ön cephesi oldukça süslüdür. Giriş ortada büyük, yanda ise iki küçük kapıdan sağlanmıştır. Yandaki kapıların hemen üstünde, kemerli birer pencere bulunmaktadır. Orta kapı üzerindeki üst üste iki pencere ve bitkisel süslemeler gerek yapım tekniği, gerekse özellikleri açısından Gotik tarzın güzel örneklerindendir. Tam tepede ise akroter süslemesi bulunmaktadır.

Türk Hamamı Sergilemesi

Bodrum Kalesi'ndeki Türk hamamı restore edilerek 1991 yılında açılmıştır. Hamam avlusunda küçük bir çeşme vardır. Çeşmenin etrafındaki limon ağaçları, geleneksel hamam bahçesinin önemli unsurudur. Avluda, Bodrum ve çevresinden derlenen helâ taşları, 19. yüzyıl klozeti ve antik çağdan günümüze kadar kullanılan lazımlıklar sergilenmektedir.

Cam Batığı Salonu

Marmaris yakınlarında Serçe Limanı adlı küçük körfezde kayalara çarparak batan gemi, buluntuları nedeniyle Cam Batığı olarak tanınır. 32 metrede yatan ve 1977-1979 arasında Prof. Dr. George Bass tarafından kazılan batık, büyük ölçüde sağlam ele geçmiştir. Geminin taşıdığı cam külçelerinin ayıklanması sonucu İslam-Bizans devletleri arasında serbestçe gidip gelmekte olan bir tüccarın malları ortaya konmuştur. Hurda camlar yeniden ergitilmek üzere gemiye konulurken bir yandan da yeni üretim camlar uğranılan limanlarda satılıyordu. Erken İslam dönemine ilişkin ağırlıklar, bir kılıç ve süzgeçli kaplarla birlikte gemi personelinin oynadığı dama taşları gibi sayısız buluntu bu batıktan gelir. Batık, buluntularının çeşitliliği aracılığıyla 11.Yüzyıla, daha keskin bir saptama ile 1025 yılı sularına tarihlenir.

Antik Tiyatro

Bodrum'un ortasındaki Göktepe dağının güney eteklerindeki bu tiyatro, Anadolu'nun en eski tiyatrolarından biridir. 1960'larda bir grup Türk tarafından restore edilen bu tiyatro, günümüzde de Bodrum'daki birçok festivale sahne olmaktadır. Tiyatro'yu görmeye gelen turistler orada öylece oturup, limandan çıkan ve limana yanaşan tekneleri izlerlerken, o keyifli saatlerin nasıl da geçiverdiğini fark etmezler.Tiyatronun ilginç nitelikleri arasında, oyunlardan önce Diyonyus uğruna kurbanların kesildiği sunağı ve bazı koltukların arasındaki belki de gölgelik olarak kullanılmış olabilecek delikleri sıralayabiliriz. Her koltuk arasında 40 cm'lik bir mesafe bırakılmış olan tiyatro 13.000 kişi kapasitelidir. Göktepe Dağı'na kısa bir tırmanış sırasında, taştan oyulmuş mezar taşlarını görebilirsiniz. Roma ve Helenistik çağdan kalan bu oyulmuş mezar taşları, bir zamanların ölüm sembollerini ve çeşitli lahitleri hala üzerlerinde taşımaktadır. (Bazı kalıntılar halen kale müzesinde sergilenmektedir)

Myndos Kapısı

Myndos Kapısı'nın MÖ 360'larda yapıldığı sanılmaktadır. Halikarnassos'un batısında, kentin giriş kapılarından biridir. Myndos kapısı iki anıtsal kule ile onların ardında şehre girilen kapının yer aldığı bir iç avludan oluşmaktadır. Bu kapının kuzeyinde yer alan surlar ile kulelerin onarımının birinci aşaması 1999 yılında tamamlanmıştır. Yakınında bulunan Türk Mezarlığı ile Helenistik ve Roma dönemlerine ait tonozlu mezarları görebilirsiniz.

Osmanlı Tersanesi

Bodrum tersanesinin 1775 yılında kurulduğu düşünülmektedir.Bir arşiv belgesine göre Bodrum'da ilk gemi, 1784 yılında tezgâha konmuştur. Kerestesi Bodrum dağlarından getirilmiştir. Korsan saldırılarına karşı gözcü olarak dikilen Osmanlı kulesi ile birlikte 1882 yılında tersanenin surları da genişletilmiştir. Yapı günümüzde, sanat galerisi olarak hizmet vermektedir.
Bugün eski tersanenin arkasında, Adsız Atlı Süvarinin ve Osmanlı Denizcisi Cafer Paşa'nın da türbesi olan, Osmanlı Mezarlığı vardır.

Günümüzde, Bodrum yarımadasının çeşitli yörelerinde yer alan küçük çaplı tersanelerde yapılan ahşap tekneler, yerli ve yabancı deniz severlerin bir tutkusu halinde gelmiştir. Osmanlı Tersanesi, Bodrum limanının kuzeybatısında, Karada Marinanın batısında yer alır.

Gümüşlük

Küçük bir balıkçı kasabası olan Gümüşlük, antik Mydos kentinin kalıntıları üzerinde kurulu. Kasabanın Gümüşlük Koyu ve Tavşan Adası'na bakan manzarası huzur verici. Eğer deniz ürünleri yemekten sıkılırsanız, köy kahvesindeki köfte ekmeğin tadına mutlaka bakmalısınız.

Yalıkavak

Bodrum'un bir başka popüler sahil kasabası olan Yalıkavak'ta yapacak şeyler saymakla bitmez. Lezzetli bir köy kahvaltısı yapabilir, beach club'lardan birinde hem denize girip hem de çalan müzikler eşliğinde eğlenebilir, akşamüzeri sahilde ya da dünyanın en marinalarından birisi olarak kabul edilen Palmarina'da önce bir yürüyüş ve alışveriş yapabilirsiniz. Tabii Yalıkavak'a kadar gitmişken, köfte yemeden dönmek de olmaz.

Barlar Sokağı

Merkezde, çarşının tam göbeğinde yer alan Barlar Sokağı'ndaki kafe, pub ve barlarda eğlence sabahlara kadar devam ediyor. Tabii mekan sayısı o kadar çok ki, hangisine gideceğinize karar vermek oldukça zor geliyor.

Göltürkbükü

Göltürkbükü, Gölköy ve Türkbükü mahallelerinden oluşuyor. Yatlar için doğal ve güvenli bir liman olan Göltürkbükü'nde çok sayıda lüks otel ve villalar ile sahil boyunca birçok beach club ve şık restoran yer alıyor. Belde, yaz ayları boyunca modellerden dizi oyuncularına, pop yıldızlarından sporculara kadar çok sayıda ünlünün akınına uğruyor.

Bodrum Marina

Tam 450 yat kapasitesi ve şehir merkezindeki konumuyla Ege ve Akdeniz sahillerinin en prestijlilerinden olan Bodrum Marina'ya gitmek için illa da bir tekneniz olması gerekmiyor. Zira marinada gün boyunca alışveriş yapabileceğiniz birçok ünlü mağaza ile çok sayıda kafe ve restoranlar hizmet veriyor. Marinanın bünyesinde bir spor salonu ile bir sanat galerisi bile bulunuyor.

Akyarlar

Eğer gerçek bir Ege kasabası görmek istiyorsanız, kum plajı, turkuaz denizi ve sahil boyunca uzanan taş evleriyle Bodrum'un en sakin ama en etkileyici yerlerinden olan Akyarlar'a mutlaka gitmelisiniz. Merkeze yaklaşık 20 km mesafede olan ve virajlı yollardan ulaşılan Akyarlar, aldığı rüzgar nedeniyle Bodrum'da rüzgar sörfü yapılabilecek en iyi noktalardan birisi. Gitmişken sahilde yer alan küçük restoranlardan birinde tam karşısında yer alan Yunan adası Kos'a nazır yemek yemeyi, hiç olmadı bir şeyler içmeyi ihmal etmeyin.

Bitez

Meşhur "Çökertme" türküsüne konu olan Bitez, Bodrum'un merkezine sadece 4 km mesafede yer alıyor ve mavi bayraklı plajları, yeşil alanları, otelleri ve restoranlarıyla özellikle yaz aylarında büyük ilgi görüyor. İngiliz turistlerin Bodrum'da en çok rağbet gösterdiği yer olan Gümbet'in ünlü barları da Bitez'e yürüme mesafesinde bulunuyor.

Bodrum Koyları

Girintili çıkıntılı coğrafyası sayesinde, kuzeyinde, batısında ve güneyinde sayısız, rüya gibi koylara sahip olan Bodrum'a gittiğinizde, bu koylardan en az birkaçına uğramadan dönerseniz, kendinizi Bodrum'a gitmiş saymayın. Bunu özel yatınızla yapabileceğiniz gibi birkaç günlük bir mavi tur için bir tekne de kiralayabilir ya da turist teknelerinin günübirlik turlarına katılabilirsiniz. Eğer mümkünse turkuaza doyacağınız Cennet Koyu, Akvaryum Koyu ve Poyraz Limanı'nda mutlaka yüzme molası verin.

Ne Zaman Gidilmeli?

Bodrum'da havaların ısınmasıyla birlikte sezon açılır. Nisan ve Ekim ayları arasında hareketli olan sezonda turistik faaliyetlerden yararlanabilirsiniz. Dilerseniz daha sakin olduğu dönemlerde Nisan ve Mayıs arasında da gidebilirsiniz.

Bodrum'da Ne Yenilir?

Dünya mutfağından yöresel lezzetlere kadar birçok seçenek bulabileceğiniz Bodrum, Ege mutfağının etkisi altındadır. Aslında genel anlamda Akdeniz ve Rum mutfağından izlerde taşımaktadır. Bu üç mutfağın karışımından her damak zevkine şölen yaşatacak lezzetler çıkar. Restoranların sunulan lezzetlerin sunumları gözlerinizi kamaştıracak. Özellikle zeytinyağlıların öne çıktığı beldede, bitki çeşitliliğinden dolayı ot yemekleri daha çok yapılır. Otlar sadece kavurulmaz aynı zamanda kızartma, kavurma ve salata gibi değişik seçeneklerle servis edilir.

Bodrum'da balık ve diğer deniz ürünleri de çok tüketilmektedir. Denize kıyısı olması nedeniyle tüketilen deniz ürünleri, alışılagelmiş tatların çok dışında olacak. Ege ve Akdeniz ve Rum kültürlerinin harmanlanmasıyla pişirilen deniz ürünlerini tatmanızı öneriyoruz. Bodrum'da birçok yöresel lezzet bulmanız mümkün. Özellikle patlıcan reçeli, üzüm köftesi ve bodrum lokmasını denemelisiniz.

Bodrum'da Ne Yapılır?

Bodrum'da tatilinize hareket katmak için su sporlarını deneyebilir, yöresel pazarlarda alışveriş yapabilirsiniz. Gece ve gündüz kavramlarını unutturacak olan Bodrum'da, 24 saat eğlenebilirsiniz. Kıyıda yer alan restoranlarda farklı tatlar deneyebilir, canlı müzik ile birbirinden güzel mekanlarda eğlenebilirsiniz. Mavi turlara çıkarak, masmavi denize karşı içeceklerinizi yudumlayabilir, beach clublarda akşamüstü partilerine katılabilirsiniz.

Bodrum'dan dilerseniz Yunan adaları turlarına katılabilir, iki saatlik bir yolculuğun ardından başka bir cennet olan Datça'yı gezebilirsiniz. Türkiye'nin en büyük Aqua Park'ının bulunduğu beldede, suyun eğlenceli dünyasında keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

Bir kaç öneri...

Karya Prensesi'ni mutlaka gezin.
Uluburun ve Serçe Limanı batıklarını görün.
Halikarnas'tan günümüze kadar gelen Mindos Kapısına gidin.
Bodrum Kalesinde yer alan Su altı Arkeoloji Müzesi mutlaka görülmeli.
Çökertme kebabı, acı ot kavurması, lagos balığı yiyebilirsiniz.
Mausoleum Dünyanın yedi harikasından biri mutlaka gidilmeli.
Antik tiyatroda keyifli bir konsere gidin.
Mavi Turlar‘a katılmadan dönmenizi önermiyoruz.

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.