BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

Marmaris’te Turizmin Her Çeşidi Var

12 Şubat 2018

Kış gelince yaz gelsin ister çoğu kişi. Yaz tatil demek, deniz demek, kumlara uzanıp dinlenmek demek. Bir çok kişi şimdiden tatil planları yapmaya başladı şüphesiz. Bizler de sizin bu yaz tatil rotanızı belirlemeniz için küçük bir yardımda bulunalım istedik. Belediyedeniz ekibi olarak Marmaris, Finike, Kaş, Bodrum ve Didim gibi gözde tatil bölgelerine uğradık.

Neredeyse tüm Türkiye üşürken hala sıcak olan Muğla'nın tatil kenti Marmaris'i gezdik önce. Tatil denilince akla ilk gelen yerlerden burası. Kışın bile çok hareketli bir ilçe. 90 bin olan nüfusu yazın 600 binlere dayanıyor. Belediye de şüphesiz tüm planlarını yaz nüfusuna göre yapıyor.

Marmaris merkezi, tam anlamıyla şehirleşmesini tamamlamış halde. Uzun sahil şeridi, dillere destan bisiklet yollarıyla yaşanabilir bir kent manzarası sizi karşılıyor.

Marmaris'te gezebileceğiniz yerlerin sınırı yok. Eğlenmekten, dinlenmeye, tarihi yerlere yok yok bir şehirdesiniz. Ayrıca öyle birkaç günlüğüne geldiyseniz eğer; bizden söylemesi çok şey kaçırırsınız. Belediye Başkanı Ali Acar'a göre buraya 15 günlüğüne gelseniz her günü dolu dolu geçecektir.

Marmaris'in isminin hikayesi üzerine de şehir kadar ilginç bir rivayet var. Rodos'u fethe giden Kanuni Sultan Süleyman Marmaris'ten geçerken burada bir kale yapılmasını emreder. Kale tamamlandığı zaman istediği gibi olmadığını gören Kanuni, "Mimarı as!" emrini veriyor. O günden sonra bölge mimarı as olarak anılmaya başlıyor ve mimar astan dönüşerek, Marmaris oluyor. Rivayet o ki bir mimarın canından olmasından ismini alan şehir mimari açıdan dikkatli gelişim gösteriyor.

Marmaris'te neresi gezilir?

Marmaris'in muhteşem plajları, Marmaris aqua ve su parkları, Marmaris Kalesi, Dalyan, İçmeler beldesi, Turunç beldesi, Kleopatra Adası ve Plajı, Marmaris Müzeleri, Marmaris'in Çevre Köyleri ve Kızkumu Plajı, Marmaris'te gezilip görülmesi gereken en iyi 10 yer arasında yer alıyor.

Marmaris Kalesi

Denize nazır konumu ve muhteşem manzaraları ile Marmaris'te görülmesi gereken tarihi yerlerin başında gelmekte. Tarihi M.Ö. 1044 yılına dayanmakta.

Marmaris Plajları

Marmaris plajları çok güzel ve Marmaris'in merkezinden İçmeler beldesine kadar uzanan yaklaşık 8 kilometrelik sahil boyunca uzanıyor. Marmaris'in plajlarında çok sayıda restoran, kafe ve bar bulunuyor. Yazın burasının rengarenk ve dopdolu olduğunu söyleyebiliriz.

Marmaris Su Parkları

Marmaris'te bulunan Su Parkları, yazın gün içinde farklı ve eğlenceli aktivite isteyenler için ideal yerler. Özellikle çocuk ve gençlerin yoğun ilgisini çeken Aqua Parklar, Marmaris tatilinizde heyecanlı bir alternatif olabilir.

Dalyan

Dalyan, dünya çapında meşhur bir tatil beldesi. İztuzu plajı, caretta caretta deniz kaplumbağaları, çamur banyosu ve kaya mezarları ile ziyaretçilerine güzel imkanlar sunuyor. Dalyan'a Marmaris'ten günübirlik tekne turları düzenleniyor. Hatta bu turlar kışın da var.

İçmeler

İçmeler, Marmaris'e yaklaşık 8 km mesafede yer alan popüler bir tatil beldesidir. Daha sakin bir tatil isteyenler için güzel bir tercih olabilir. İçmeler'de de çok sayıda aktivite ve gezilecek görülecek yer bulunuyor.

Turunç

Turunç, Marmaris'e yaklaşık 21 km mesafede yer alan popüler bir yer. Yeşil dağların eteğinde güzel koyda çok daha sakin bir tatil isteyenler için güzel bir tercih.

Kleopatra Adası ve Plajı

Kleopatra Adası, Marmaris'e yaklaşık 16 km mesafede ve asıl adı Sedir Adası. Kleopatra Adası, antik kenti ve muhteşem Kleopatra plajı ile ünlüdür ve altın rengi kumu ve tarihi ile meşhur Kleopatra plajı aynı zamanda sit alanıdır.

Müzeler

Marmaris'te kültür aktivitesi olarak Marmaris müzeleri güzel bir alternatiftir. Marmaris Kalesi içerisinde yer alan Marmaris Müzesi ve Marmaris Muğla yolunda yer alan Marmaris Halıcı Ahmet Urkay Müzesi, Marmaris'te gezilecek müzelerdir.

Çevre Beldeler ve Köyler

Marmaris Köy Turu, Marmaris'in çevresindeki doğal güzellikleri, köyleri ve köy yaşamını tecrübe etmek isteyenler için güzel bir aktivite. Özellikle araçları bulunmayan ve Marmaris'in çevresini keşfetmek isteyen tatilciler için bulunmaz fırsat.

Orhaniye - Kızkumu Plajı

Kızkımu plajı da yine bölgenin popüler ve güzel plajlarından birisidir. Marmaris'e yaklaşık 28 km. mesafede yer alan Orhaniye beldesinde bulunan Kızkumu plajı ziyaretçilerine doğal bir sürpriz sunmaktadır. Çok güzel bir koyda yer alan Kızkumu plajında ziyaretçiler denizin neredeyse ortasına kadar yürüyebilmektedir.

Ne yenir?

Marmaris'e kadar gelip tabi ki de tazecik balıkları yemeden dönmeyin. Burada lezzetli deniz ürünleri tüketebilir ve bunu denize nazır güneş batımında yapabilirsiniz. Ayrıca Marmaris'te kuzu ve oğlak dolmasının da meşhur olduğunuz söyleyebiliriz. Yöresel adı suhra. Ayrıca yörede üretilen balı tadıp, eve giderken çantanıza atmak isteyebilirsiniz.

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.