BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

"Marmaris Aktif Turizm Anlayışı İle Gelişen Bir Şehirdir"

12 Şubat 2018

Yaz tatili denince akla ilk gelen şehirlerden birindeyiz bu hafta, Marmaris'teyiz. Marmaris'i duyduğunuzda gözünüzde küçük ve şirin bir tatil beldesi canlanıyorsa tamamen yanılıyorsunuz. Marmaris, kentsel kimliği ve gelişmiş şehircilik yapısıyla sizleri hayrete düşürecek büyüklükte. 90 binlik kış nüfusuyla illerle, yazın 600 bine varan nüfusu ile de büyükşehirlerle yarışan ilçe bu kalabalığına rağmen huzurlu bir yer.


Marmaris'in belediye başkanlığı koltuğunda 3 dönemdir, doğma büyüme Marmarisli Muhammet Ali Acar oturuyor. Belediye Başkanı Ali Acar, Marmaris'in bütün dinamiklerine hakim. Yıllarca turizm işletmeciliği yapan Acar, kentin sadece turizm yönüne değil, tarım ve kültürüne de ağırlık vermiş. Belediye Başkanı Ali Acar'la Marmaris hakkında konuştuk.


Dilerseniz şimdi sözü, Marmaris'in yıllar içinde yaşadığı değişimi ve gelişimi anlatan Başkan Ali Acar'a bırakalım...

Marmaris'in tarihi ve isminin hikayesinden kısaca bahsedebilir miyiz?

Marmaris'in tarihine baktığımız zaman, Kanuni Sultan Süleyman'ın Rodos Fethi'ne dayanıyor. Kanuni Rodos Seferi esnasından Marmaris'i güzergâh olarak seçiyor ve burada konaklıyor. Söylenene göre burada bir kale yapılması emrini veriyor, mimarına. Sefer sonrası dönüşünde de kalenin kendisinin istediği özelliklerde olmadığını görünce mimarın asılması üzerine bir talimat veriyor. Böylece bölgeye mimar as ismi geliyor ve zaman içerisinde de Marmaris olarak son haline geliyor. Farklı ifadeler de var ama benim tercihim bu rivayet üzerinde çünkü, atalarımızdan hep böyle duyduk.

Marmaris'in nüfusu ve demografik yapısı nedir?

Marmaris'in yeni büyükşehir yasası kapsamı ile 5 beldesi, 13 köyümüz mahalleye dönüştü. 90 binin üzerinde nüfusa sahibiz. Demografik yapısına baktığımız zaman Marmaris 1980'li yıllardan sonra sürekli göç alan bir yer oldu. Turizm kenti olması, inşaat sektörünün hızlı olması sebebiyle hızla göç almaya da devam ediyor. Daha çok Muğla, Aydın, Karadeniz, Ordu, Trabzon, Doğu ve Güneydoğu'dan göç alıyor. Bunun dışında büyükşehirlerde yaşayanlar için cazibe merkeziyiz ve bu yüzden son yıllarda İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyükşehirlerden ciddi oranlarda göç alıyoruz.

Yazın burada yaşayan insanların misafirleri, burada çalışan insanlarımız ve tatile gelenlerle beraber Marmaris'in günü birlik nüfusu 500-600 bin rakamlarına ulaşıyor.

Yabancılar tarafından tercih ediliyor mu?

Geçmiş yıllara baktığımız zaman Marmaris, yabancı nüfusun tercih ettiği bir bölgeydi. O dönemde Almanya, Hollanda ve Finlandiya'dan gelen vatandaşların ciddi gayrimenkul alımları vardı. Ama bugün bu insanların Marmaris'i terk ettiğini gördük. Son birkaç yıldır ise yine yabancıların mülk edinmek için geldiklerini görüyoruz. Ama sıkça yabancı uyruklu vatandaşlarla evlilikler oluyor; Alman, İngiliz, Hollandalı ve Rus'lar bölgemize yerleşiyor.

Kış ve yaz nüfusu oranınız arasında büyük farklılar var. Nüfus farkı belediyenin sorumluluğunu artırıyor, bu sorumlulukla nasıl baş ediyorsunuz?

Bunun idari zorlukları tabi ki var. Ama bizler tüm hesaplamalarımızı yaz nüfusumuza göre yapıyoruz. Kış nüfusumuza göre hizmet planı yaparsak, yazın ciddi aksamalar yaşarız. Bu yüzden 500-600 binlik nüfusumuza göre projeler ve hizmet planları oluşturuyoruz.

Sadece Marmaris'e mahsus bir durum değil, bizim bu yaşadığımız. Turizm bölgelerinin tamamında olan bir durumdur bu. Yaz ve kış nüfusları farklı ve merkezi bütçeden aldığınız pay sizin kış nüfusunuza göre hesaplanıyor ama aslında yaz nüfusuna göre hizmet vermek zorundasınız.

Marmaris'te başkanlığınız süresince hayata geçirdiğiniz projelerden biraz bahsedebilir misiniz?

Marmaris için en önemli uygulamalarımızdan birisi imar uygulaması mevzuatı dışına çıkmamamızdır. Bunun dışında bir turizm şehri olarak kamusal alanlarda projeler üretmeye devam ettik. İlçemizde turizm sektöründe hizmet veren esnafımızın umutsuzluğu üzerinden atması için elimizden geleni yaptık. İlk önce esnafımıza turistler için vitrin yapmayı öğrettik, ürünlerinin sunulmasını öğrettik ve turizm esnafımızı eğittik.

Marmaris'in tüm alt yapısını yeniledik. Marmaris'in içme suyu barajını tamamladık. Yağmur suyu kanalizasyonu yaptık. Marmaris'in hiçbir şekilde su sorunu yok, hatta şu an 3 yıllık su rezervimiz vardır.

Çağdaş çöp depolama alanlarımız var. Marmaris Körfezi'ne bir tek atık gitmemektedir. Giderek sayısı artan mavi bayraklı plajlarımız var. 13 tane köyümüz vardı, bugün mahallemiz oldu. O mahallelerimizin imar problemi var. Bunların önüne geçmeye çalışıyoruz. Bölgemizin en ciddi sorunu bu mahallelerimizin imar planlarının olmamasıdır.

Marmaris Belediyesi olarak sadece idari hizmetler sunmadık. Spor ve sanatta da faaliyetlerimiz oldu. Her zaman sportif faaliyetleri destekledik ve sosyal projeler geliştiriyoruz. Dar gelirli vatandaşımızın yanında oluyoruz. Gerek sağlık sorunları olan vatandaşlarımızın, gerek yaşı ilerlemiş vatandaşlarımızın her zaman yanındayız. Tüm ihtiyaçlarına destek olmaya çalışıyoruz.

Kültürel anlamda baktığınız zaman; göreve geldiğimizde bir tek kültür evi bile yoktu. Marmaris küçük bir coğrafya, bir tarafı ormanlar bir tarafı deniz bir tarafı tarihi dokuya uzanıyor. Marmaris Belediyesi'nin bir arsaya bir araziye ihtiyacı oluyor. Sosyal kültürel faaliyetlerin yapılacağı mekanların kurulması bu küçük coğrafyamızda pek mümkün olamıyor. Bu yüzden elimizdeki yapıları kullanıyoruz. Mesela Marmaris Balıkçı Hali vardı, küçük bir balıkçı haliydi burası. Onun yerini değiştirdik ve orayı kültür evi haline getirdik. Armutalan Belde Belediyemiz bize bağlandı ve onun TÜRSAB'la beraber yaptığı kültür evimiz var. İçmeler Beldemizde atıl bir binamız vardı, onu da kültür evi olarak kullanmak üzere ihalesini gerçekleştirdik. Kapalı spor salonumuz ve yüzme eğitim merkezimiz var. Denizimizi sportif amaçla olabildiğince kullanmaya çalışıyoruz. Marmaris yıllardır triatlonlara ev sahipliği yapıyor.

Marmaris sadece burada yaşayanlara değil, bizlere ziyarete gelen misafirlerimize de hizmet veriyor. Kültürel, sosyal ve sportif faaliyetlerimiz tüm halkımıza açık. Marmaris'te bir gün geçmiyor ki etkinlik olmasın.

Marmaris aktif turizm anlayışı ile gelişen bir şehirdir. Artık tatil kavramı ‘Otele yerleş 7 gün otelde zaman geçir, denize gir' değil. Marmaris çevresini kapsayan 18 km bisiklet rotamız var, dağlarımızda, ovalarımızda bisiklet ve yürüyüş yollarımız var. 13 km yürüyüş bandımız var. Marmaris'te alternatif turizm anlayışı gelişiyor ve çalışmalarımız da devam ediyor. Sadece dışarında gelen, spor için değil, kent içi ulaşımda da bisikleti kullanmaya başladık. 13-14 km merkezde bisiklet yolumuzu yaptık. Hem kirli egzoz gazlarından doğamızı koruyoruz hem de insanlarımızın sağlıklı yaşamasını sağlıyoruz. Marmaris'i kısa sürede bisiklet ağıyla örmüş olacağız.

Marmaris Belediyesi'nden en çok ne isteniyor?

Zaman zaman belediye olarak vatandaşımıza anketler düzenleyerek, bizlerden neler istediklerini, hayata geçirdiğimiz projelerin memnuniyet oranını ölçüyoruz. İnanır mısınız? Sonuçlarımızda beni daha çok görmek istedikleri cevabını alıyoruz. Hizmetlerimizden ve projelerimizden memnunlar, onlar benimle daha çok yan yana olmak istiyor. Bir gün içerisinde 8 düğüne gidiyorum ama yine de hepsine yetişemediğim oluyor. Marmaris büyüyor ve büyüme benim için yorucu olmasına rağmen çok keyifli oluyor.

Sizlerden ilginç taleplerde bulunan vatandaşlar oldu mu?

Bizim insan yapımız biraz enteresan. Yaşadığı kentten, İstanbul'dan kalkmış gelmiş bir vatandaşımız. Bir de Marmaris merkezine de değil, Turgutlu mahallemize yerleşmiş, sakin olur diye. Yaşamaya başlamış ama başladı şikayet etmeye. Horoz sesinden uyuyamadım, inek sesinden uyuyamadım. Bu çok garip geliyor bana. Ben bir belediye başkanı olarak Marmaris'in Armutalan Mahallesi'nde oturuyorum ve karşımda da inek damı var ama bu yaşamın bir parçası ben bundan mutluluk duyuyorum. Büyükşehrin hengamesinden kalkıp gelmiş birisinin burada horoz sesinden rahatsız olması ve onların ortadan kalkmasını istemesi de benim garibime giden bir olaydır.

Marmarislinin turizm dışında bir geçim kaynağı var mı?

Şu an tamamen turizm odaklı ama yan sektör olarak ticaret. Ticaretin bütün kolları da turizmle bağlantılıdır. Sebze ve meyvecilik yapılıyor ama eskiden narenciye kenti olan Marmaris bugün tarım ve hayvancılıkla geçimini kazanmıyor.

İmar konusunda hassasiyetiniz var. Yeni yapılanmalarda özellikle neye dikkat ediyorsunuz?

Elimizde bir imar mevzuatımız var. Bunun dışına çıkacak hiçbir hareketi onaylamıyoruz. Bizim istemediğimiz ama engel olamadığımız imar çalışmaları hakkında da her türlü çalışmayı yapıyoruz.

Marmaris için gerçekleştirmek istediğiniz bir proje var mı?

Bir kentte gerçekleşmesi gereken tüm projeler Marmaris'te ana hatlarıyla gerçekleştirdik. Büyükşehir Yasası'yla beraber yaşadığımız bazı sıkıntılar var. Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi bariz bir şekilde biz de bu sıkıntıları yaşıyoruz. Mesela veterinerlik hizmeti ve hayvan barınakları büyükşehirlere verildi. Bizim de bu eksikliğimizin tamamlanması, sokaktaki hayvanlarımızın bakımlarının yapılması gecikmeye uğruyor. Bizler de bu yüzden sokaktaki hayvanlarımızı kendi imkanlarımızla oluşturduğumuz hayvan barınağında bakmaya devam ediyoruz. Belediyemize ait hayvan barınağımıza hafta sonu gerçekleştirdiğim ziyaretimde gördüm ki geçmişte 180-200 hayvanımız varken bugün 580 hayvana hizmet veriyoruz. Bu durum hiç iç açıcı değil, çünkü elimizde bir arazimiz yok ve o hayvanlarımız mekana sığmıyor. Şimdi ne yapıp edip bir hayvan barınağı projesini hayata geçirmemiz lazım.

Bir de yapay resif projemiz vardı. Bunu da gerçekleştiremedik. Yapay resifle deniz canlıların barınaklarının olduğu denizin uygun bölgelerine onlara evler bırakmaktı. Bunu gerçekleştiremedik, umarım ilerleyen zamanlarda bunun gerçekleştirebiliriz.

Marmaris'te neresi gezilir? Ne yenir?

Marmaris'te herkesin tercihine göre gezebileceği yerler var. Öncelikle merkez, tatilin ve yaşamın en kolay olduğu yerdir. Yat limanında balık yenebilir, akşam çarşı içince eğlence mekanları ziyaret edilebilir, Uzunyalı'da butik oteller tercih edilebilir. Selimiye, Bozburun, Söğüt, Orhaniye gezilip görülebilir. Orhaniye'de Kızkumu plajı eşi benzeri olmayan bir yerdir. Turgut Mahallemizdeki şelalemiz görülmeye değerdir. 15 günlük bir tatil yaparsanız, Marmaris'te her gün bir yeri anca görebilirsiniz.

Marmaris'e özgü olarak deniz ürünleri özeldir. Bilinen deniz ürünleri gibi değildir, eskiden büyüklerimiz nasıl pişiriyorsa o şekilde sunulur. Suhra dediğimiz kuzu veya oğlak dolmamız vardır. Bunlar yöremize özgüdür ve denenmelidir.

Başkanla Özel

Hobiniz var mı?

Spor merakım var. Yapabildiğim kadar spor yapmaya çalışıyorum. Yapamadığım zaman branş ayırt etmeden izliyorum. Seyahat etmeyi severim, değişik yerler görmeyi severim. Balık tutmayı severim.

Mutfakta nasılsınız?

Evlendiğim zaman eşim daha küçüktü ve bugün iyi bir ev hanımı ve iyi bir aşçı olarak ben yetiştirdim diyebilirim. Mutfak konusunda becerikliyimdir.

Koleksiyon yapar mısınız?

Hayır, genel olarak bir koleksiyon merakım yok. Ama koleksiyonerlerin eserlerini izlemeyi severim.

Marmaris'te bulunmaktan en çok zevk aldığınız yer neresidir?

Marmaris'in herhangi bir yerinde ayrım yapamam. Sadece benim içim değil, Marmaris'in sınırlarında her yerde keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.