BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

Zeytinburnu Mini Barselona Olma Yolunda

05 Şubat 2018

BelediyeDeniz ekibi olarak bu hafta İstanbul'un surları dışında kalan, her zaman önemini korumuş Zeytinburnu ilçesindeyiz. Hem kentleşme anlamında hem kültür ve sosyal hayat anlamında büyük değişimlerin yaşandığı Zeytinburnu tam bir cazibe merkezi aslında. İlçenin kısa sürede değerini artıran yeni konut projeleri ve kentsel dönüşüm çalışmaları ile yakın bir zamanda mini Barselona olması hedefleniyor. Gezip keşfetmek isteyenler için bir çok tarihi esere ev sahipliği yapan Zeytinburnu kültür ve sanat faaliyetleri ile de ön plana çıkıyor. Merkezefendi Tıp Şenlikleri'ne katılıp mesir macunu toplamak, İstanbul'un fethini sanki oradaymış gibi yaşatan Panorama 1453 Tarih Müzesi'ni ziyaret etmek, tıbbi ve aromatik bitkileri yakından tanımak için bu ilçeye uğrayabilirsiniz.

Bilen biliyor. Ama hiç İstanbul'a gitmemiş, hatta bu şehirde yaşasa da semtinden başka yeri tanımayan için azıcık Zeytinburnu'nu anlatalım. Zeytinburnu, Avrupa yakasında Marmara Denizi kıyısında bulunuyor. Batısında Bakırköy doğusunda Fatih ilçeleri bulunuyor. Bayrampaşa, Esenler, Güngören ilçeleriyle de komşu. Tarihi yarımada ile surlarla ayrılmış bir noktada. Yani surların içi Fatih dışı Zeytinburnu'na bakar. E-5 karayolu ile Sahil arasındaki bölgede yer almakta. Bazı semtleri örneğin Tozkoparan E-5'in diğer tarafında kalır.

Tarihçe

1953 yılına kadar doğusu Fatih, batısı ise Bakırköy ilçesine bağlı olarak yönetilen Zeytinburnu, 1957 yılında İstanbul'un 14. ilçesi oldu. Zeytinburnu isminin, tarihî yarımadanın Marmara kıyılarından doğuya bakınca coğrafi olarak bir burun gibi gözüken ilçe kıyılarından ve bu alandaki zeytinliklere ithafen yapılan "Zeytin Burnu" adlandırmasından geldiği düşünülür.

Tarihi yarım adanın başlıca giriş kapısı olan Altın Kapı (Yedikule Zindanları) başta olmak üzere Belgradkapı, Silivrikapı, Mevlanakapı ve Topkapı Zeytinburnu'na açılır. İstanbul'un yaşadığı tüm kara kuşatmaları esasen ilçe topraklarında gerçekleşmiştir. Yani İstanbul'un fethi sırasında surlara yönelik çoğu kara saldırısı bu bölgeden gerçekleştirildi. Fatih Sultan Mehmet de buradan İstanbul'a girdi.O zamandan günümüze Zeytinburnu önemi hiç kaybetmedi. Hep cazibe merkeziydi. Bunda zamanla oluşan üretim merkezi olma özelliği de etken oldu tabiki.

Ekonomi açısından bu ilçeye bakıldığında Zeytinburnu tam bir üretim merkezi. 25 bine yakın işyeri, 10 bin civarında imalathane ve 170 fabrika ile Zeytinburnu'nun Türkiye'de üretime en çok katkı sunan ilçelerden olduğu söylenebilir.
Türkiye'de dericilik sanayisinin tarihçesi Zeytinburnu Kazlıçeşme'de başlamıştır denebilir. Kazlıçeşme kentin dışında kalan boş bir yöreydi. Dericilik sanayi, deniz kıyısında, suyu, güneşi kısaca kendisine gerekli tüm olanakları sağlayabileceği bir ortam bulmuştu. Bu ortamda dericilik gelişirken çevreye yerleşenlerin sayısı da her geçen gün biraz daha çoğalıyordu.

Dericilik sanayini, dokuma sanayi izledi. 1927 yılında Bezmen'ler Kazlıçeşme'de dokuma sanayini kurunca, çalışan işçiler çevreye yerleşmeye başladılar. Günümüzde ise deri atölyeleri yavaş yavaş taşınmaya ilçe dışına çıkmaya başladı. Üreticiler çıksa da Zeytinburnu'nda açtıkları dükkanlarda ürettikleri deri kıyafetleri dünyanın dört bir yanına satıyorlar. Burası hala Türk deri sanayinin kalbi konumunda. Dokuma ve tekstil fabrikaları da kapatıldı artık yerlerinde konutlar yükseliyor.

Barselona Gibi Olacak

Konuttan söz etmişken bahsetmeden geçmek olmaz. Zeytinburnu deprem açısından riskli bir bölge. Bu yüzden ilçede bir çok binanın yıkılıp yeniden yapılması gerekiyor. Yeni yapılacak konutlar, Nakliyeciler Sitesi'nin taşınması, bazı atölyelerin ilçe dışına çıkması ile ilçenin modern bir yerleşim bölgesi haline getirilmesi Belediye Başkanı Murat Aydın'ın hedefi. Hatta Başkan Aydın bu konuda iddiasını şöyle dile getiriyor: " Zeytinburnu'nda 5 yıl içinde mini bir Barselona inşa etmek istiyoruz. İstanbul'un cazibe merkezlerinden biri haline getireceğiz. İlçeye bugün yatırım yapanlar gelecekte karşılığını fazlasıyla alacaklar"


İlçede 4 adet vakıf üniversitesinin yerleşkesi vardır. Bunlar Yeni Yüzyıl Üniversitesi Dr. Azmi Ofluoğlu Yerleşkesi, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Topkapı yerleşkesi ve Koç Üniversitesi Sağlık Bilimleri Kampüsüdür. Biruni Üniversitesi ise Zeytinburnu sınırları içerisinde kurulmuştur.

Zeytinburnu'na Ulaşım


İlçenin otobüs kodu 93'tür. Eminönü(93), Beyazıt(93C), Taksim(93T) hatları ile ilçeye ulaşılabilir. Marmaray'ın şimdilik son durağı olan Kazlıçeşme istasyonu burada. Üsküdar'dan Marmaray'a binip 4-5 dakikada Zeytinburnu'na ulaşmak mümkün. Tramvay da önemli ulaşım alternatifi. Hem Sultanahmet,Sirkeci, Kabataş istikametine hem de Bağcılar istikametine tramvayların geçtiği, kesiştiği nokta burası. Metrobüs ve metro da diğer ulaşım alternatifleri. Zeytinburnu'nda liman var ancak yük ve mal taşıması için gemiler buraya yanaşıyor.


Gezilecek Yerler


Panorama 1453 Tarihi Müzesi

Fatih Sultan Mehmet ve Osmanlı ordusunun büyük başarısı İstanbul'un Fethini anlatan Panorama Müzesi görülmesi gereken yerlerden. Sekiz farklı sanatçının üç yıl boyunca yaptığı panoramik çalışmaları sergilemekte. Panorama Müzesi'nde görüntü ve ses eşliğinde harika bir tarihi gezi yapacaksınız. Topkapı'daki bu müzeye tramvay ve otobüsle ulaşabilirsiniz. Her gün 08:00-17:00 arası açık olan müzenin giriş ücreti 7,5 TL. Öğrenci ve öğretmenler ise 3 TL karşılığında bu muhteşem müzeyi ziyaret edebiliyor.

Merkez Efendi Külliyesi

Merkez Efendi Külliyesi'ne uğramadan olmaz. Hekim Merkez Efendi mesir macununu bularak Kanuni Sultan Süleyman'ın hasta olan annesini iyileştirmiştir. Halk tarafından çok sevilen Hekim Merkez Efendi için Kanuni Sultan Süleyman'ın kız kardeşi Şah Sultan tarafından Merkez Efendi Camisi yaptırılmıştır. Merkez Efendi Camisinin hemen yanında Merkez Efendi Türbesi bulunmaktadır. Külliyenin bir diğer parçası ise şifalı sulara sahip Merkez Efendi Hamamıdır. Bu hamamın suyunu Hekim Merkez Efendi bulmuş ve kendisi bu su ile yıkanmıştır. Her sene Merkez Efendi Tıp Festivali düzenleniyor. Festivalde vatandaşlara bol bol mesir macunu dağıtılıyor.

Abdülbaki Paşa Kütüphanesi

Osmanlı Defterdarı Abdülbaki Paşa tarafından Mimar Sinan'ın öğrencisi Sedefkar Mehmet Ağa'ya inşa ettirilmiştir. Günümüzde hala kullanılan kütüphane araştırma meraklıların gözdesi durumundadır.

Balıklı Rum Kilisesi

Asıl adı Panagia Pege olan tarihi kilise mimari yapısı ile hayranlık uyandırıyor. Meryem Ana Kilisesi olarak da binilen Balıklı Rum Kilisesi 5. yüzyılda Bizans İmparatoru I. Leo tarafından inşa ettirilmiştir. Tarihe yıllarca şahitlik eden Balıklı Rum Kilisesi görkemli görünümü ile görülmesi gereken yerlerden.

Yedikule Soğanlı Bitkiler Parkı

Türkiye'nin ilk ve tek temalı parkı olan Yedikule Soğanlı Bitkiler Parkı Yedikule semtinde bulunmaktadır. 264 bin çiçeği içinde barındıran park huzur verici ortamı ile özellikle ilkbahar ve yaz aylarında çok sayıda ziyaretçi almaktadır. 79 farklı türden oluşan lale, sümbül, gül, nergis gibi çeşitli çiçekler ile görsel bir şölen oluşturuyor.

Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi

Şehrin ortasında bahçıvanlık yapmak ister misiniz? O zaman sizi Türkiye'nin tek tıbbi bitkiler bahçesi olan Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi'ne alalım. Burada hem çeşitli bitkilere şahit olabilir hem de kısa süreliğine gönüllü bahçıvan olabilirsiniz. Her gün ziyarete açık olan bu tıbbi bahçeyi ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

Yüzlerce Etkinliğin Ev Sahibi: Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi


Her hafta çeşitli bilim dallarında; edebiyat, kültür sanat, ilmi bilimler alanında seminer ve söyleşi düzenleyen; bu kapsamda çok değerli bilim insanlarını ağırlayan, tiyatrodan sinemaya kadar çeşitli faaliyetler düzenleyen Kültür Merkezinde 2 TL'ye sinema, 4 TL'ye tiyatro izleyebilirsiniz.

İstanbul'un fethi öncesinde Fatih Sultan Mehmet tarafından surların yanı başına yaptırılan Kazlıçeşme Fatih Camii ve yanındaki hamam, Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Camii, Yedi Kardeşler Şehitliği, Erikli Baba Dergâhı, Uşşakî Camii, Yedikule Altın Kapı, İstanbul'un ayakta kalan en eski dini yapısı olan yaklaşık bin 600 yıllık Studius Manastırı / İmrahor Camii, Derya-i Ali Baba Türbesi, Balıklı Rum Ayazması, Seyyid Nizam Camii ve Türbesi, halk hekimi ve din bilgini Merkez Efendi Külliyesi, Yenikapı Mevlevihanesi, tarihi mezarlıklar, Bizans'tan kalan kara ve deniz surları, Yedikule Zindanları, Takkeci İbrahim Ağa Camii de görülmesi gereken önemli eserlerden.

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.