BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

"Temel Hedefim Zeytinburnu’nda Yaşayanları Mutlu Etmek"

05 Şubat 2018

BelediyeDeniz ekibi olarak bu hafta, kültür sanat çalışmalarıyla ön plana çıkan Zeytinburnu Belediyesi'ndeyiz. 1999 yılından beri ilçenin belediye başkanlığı makamında oturan Murat Aydın'ı ziyaret ettik. Daha önce belediye başkanı olma hayali kurmazken tam dört dönemdir Zeytinburnu gibi bir ilçeyi yöneten Aydın, asıl hedefini bu ilçedeki insanların yaşam kalitesini arttırıp, onları mutlu etmek olarak açıklıyor.

1960 yılında Giresun'da doğan Başkan Aydın, ilk ve ortaokulu Giresun'un Piraziz ilçesine bağlı Bozat beldesinde okudu. Lise eğitimine devam etmek için İstanbul'a giden Aydın, 1985 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden mezun oldu.

Murat Aydın, üniversite yıllarından beri fotoğrafçılıkla yakından ilgileniyor ve gördüklerini kendi gözünden kadrajlamayı seviyor. ‘Yeryüzünden Portreler', Aydın'ın ilk kişisel fotoğraf sergisi.Kısa süre önce de ikinci kişisel sergisi "An'a Tanıklık" da kapılarını ziyaretçilere açtı.

Biz de Murat Aydın'ı, çevre bilincinin fotoğraf ve sinema sanatı sayesinde kamuoyuna yeniden hatırlatması hedeflenen, ‘Oksijen' temalı Z Fotofest'te ziyaret ettik. Kendisinden 4 dönem boyunca başkanlığını yaptığı Zeytinburnu ilçesindeki değişimi anlatmasını istedik.

Görevde olduğunuz süreç boyunca neler yaptınız, en çok hoşunuza giden çalışma ne oldu?

Kubbede hoş sada bırakmak, asıl amacımız bu. Ortaokulu bitirdikten sonra Zeytinburnu'na geldim. O gün, ilk gelişimde Zeytinburnu sokaklarında kayboldum. Ve gün oldu Zeytinburnu'nda belediye başkanı oldum. Belediye başkanı olmak gibi bir hayalim yoktu ama nasip oldu, böyle bir noktaya geldik? Asıl niyetim burada yaşayan insanların mutluluğunu, yaşam kalitesini arttırmak, ortak yaşam alanlarının kalitesini arttırmak, aidiyet duygusu oluşturacak ve geliştirecek projeleri hayata geçirmek, yaşamı kolay kılmaya yönelik işler yapmak; kısacası amacım insanların yaşamına huzur vermek. Bu doğrultuda birçok proje ortaya çıkıyor.

Bunun dışında yapmamız gereken rutinler var; sokakları temizlemek, yolları yapmak, parkları yapmak klasik belediyecilik hizmetleri.

Aidiyet duygusunu geliştiren, ilave, buraya özgü unsurlar inşa etmek gerek; var fakat yaşatılmıyorsa onları ihya etmek gerek, değerleri açığa çıkarmak gerek.

Çok teşekkür ediyorum, bana 4 kez yetki verdiler. Zeytinburnu'nda sosyal alanda, fiziki alanda, kültür sanat alanında yaşam kalitesini arttırmak, yaşayan insanların mutluluğunu arttırmakla ilgili birçok projeyi hayata geçirdik. Bugün kültür sanat denince akla ilçe belediyeler arasında Zeytinburnu akla geliyor.

Belediyecilikte ‘temizlik' denince, sosyal belediyecilik denince akla Zeytinburnu geliyor. Aş evlerimiz var. Engelli, yaşlı vatandaşlarımızın evlerine ikramlar götürülüyor. Amacımız her alanda en iyisini yaparak insanların mutluluğuna katkı sağlamak.

1999'da ve 2018'de Zeytinburnu'nun fotoğrafını çektiğinizi varsaydığımızda ne görüyorsunuz?

99'la mukayese ettiğimizde birçok şey olumlu ama daha geçmişle mukayese ettiğimizde başka olumsuzluklar da olabiliyor. Örneğin geçmişte gecekondu yaşamı vardı; daha doğal, hem mekana hem insanlara müdahale edilmemiş bir yaşam biçimi. Ama gün geçtikçe koşullar değişti. Özellikle sosyal ve kültürel anlamda, ortak yaşam alanlarının kalitesi anlamında Zeytinburnu'nda oldukça olumlu gelişmeler oldu. Kültür sanat merkezi yoktu, artık var. Bir yılda 100 binden fazla insan, milyondan fazla kez sanat merkezini ziyaret etti. 30'a yakın kültür sanat kurslarına katılıyorlar. Kültür sanatın her alanıyla ilgili faaliyetlerimiz var. 365 gün, 24 saat açık olan 2 tane kütüphanemiz var. Bunun dışında toplamda 10 tane kütüphanemiz var. İnsanlarımız bu kütüphanelerden, bilgi evlerinden yararlanıyorlar.

97 yılında benim oğlum Şemsettin Sami İlkokulu'na giderken, bir sınıfta 103 öğrenci vardı. Şu an Zeytinburnu ortalaması 40'ın altında.

Kültür alanında da birçok olumlu gelişmeye tanıklık ediyoruz; bakınız dünya sanatçıları Zeytinburnu'nda. Bu bina yeni restore edildi, hala da restorasyon süreci devam ediyor. 200 yıl önce askeri hastane olarak yapılmış, sonra belediye başkanlık binası olmuş. Şimdi de sanat galerisi olarak kullanacağız. Buradaki odalardan birisi kapalı, çalışmalar devam ediyor; M.S. 4. yıllardan mozaik çıktı. Dolayısıyla restorasyon sürecinde büyük bir değer de ortaya çıkarılmış oldu. İstanbul'da önemli bir sanat galerisi inşa edilmiş oldu. Bunlar, dün olmayan, bugün olan şeyler. Ben yapmadım, Zeytinburnu halkı yaptı. Yetkiyi onlar verdi, kaynağı onlarla beraber aldığımız yetkiyle oluşturduk.


Başkanla Özel


Zeytinburnu'nda vakit geçirmekten en çok keyif aldığınız yer neresi?

Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi. Onun dışında, Merkez Efendi Kültür Vadisi bölgesi. Bir de 58 Bulvarı'nda dolaşırken insanlara selam veriyoruz, selamımızı alıyorlar, buyur ediyorlar, ikramda bulunuyorlar. İnsanların arasında dolaşırken insanları yüzünü çevirmemesi, tebessümle karşılaması, ‘hoş geldiniz' demesi burada dolaşmayı daha zevkli hale getiriyor. Seyitnizam ve çevresi, Kültür Vadisi bölgesi; buralarda dolaşmak beni rahatlatıyor.


Yemeyi en çok sevdiğiniz yemek nedir?

Bizim hanımın yaptığı yemekler. Günlük sütten mayalanmış yoğurt; hanım evde yapıyor. Onun içerisine halk ekmeği, çavdar ekmeği ya da buğday ekmeğini doğruyorum. O yoğurdun içerisine doğradığım ekmek yemekten en keyif aldığım yiyecek. Her gün en az yarım litre kadar yiyorum.

Yemek yapıyor musunuz?

Yemek yapmayı beceremem ama yemeyi seviyorum. Çocukken mısır unundan helva yapıyordum.

Mangalla aranız nasıl?

Belediye başkanı olmadan önce piknik kültürümüz vardı. Piknikte köfte, pirzola vesaire kendi elimde yapardım. Ama başkanlık sonrası vaktim olmadı. Mangalda pişirilen eti yemekten ziyade, ikram etmek daha çok hoşuma gidiyor.

Hobileriniz, ilgi alanlarınız neler?

1980'den beri, üniversite yıllarımdan itibaren fotoğraf çekiyorum.

Fotoğraf çekmek için ne kadar zaman ayırıyorsunuz, ne tür fotoğraflar çekmeyi seviyorsunuz?

Maalesef sadece fotoğraf çekmek için özel zaman oluşturamıyorum. Fotoğraf çekmeyi daha çok aktif dinlenme aracı olarak kullanıyorum. Çevremde ilgimi çeken, görmek istediğim ya da yansıtmak istediğim, farkındalık oluşturmak istediğim, fark ettirmek istediğim konuları; daha çok insan mekan ilişkilerini yansıtmayı seviyorum.

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.