BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

Marmara’nın Yazlığı: Çınarcık

08 Ocak 2018

Bu soğuk kış günlerinde içinizi ısıtacak ve size yazı hatırlatıp güzel hayaller kurduracak bir yazı hazırlayalım istedik. Bu yüzden BelediyeDeniz ekibi olarak rotamızı Marmara'nın yazlığı olan Yalova'nın şirin ilçesi Çınarcık olarak belirledik.

Çınarcık, İstanbul'dan 2 saat uzaklıkta. Hatta Anadolu Yakası'nda ikamet ediyorsanız Osmangazi Köprüsü'yle bu süreyi daha da kısaltabilirsiniz. Ya da aracınız yoksa İDO ile Çınarcık'a direkt ulaşabilirsiniz. Kışın bu seferlerin seyrek gerçekleştiğini düşünüp, üzülmeyin. Onun da kolayı var; Yalova'ya gidip oradan dolmuşla 15 dakikada Çınarcık'a ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yalova'ya bağlı 6 ilçeden biri olan Çınarcık, Yalova merkeze 17 km uzaklıkta. Çınarcık denince akla tamamen deniz turizmi ve doğal güzellikler geliyor. Buraya geldiğinizde kendinizi Bodrum, Çeşme ya da Alanya'da hissediyorsunuz.

Çınarcık bir turistik cennet olmasının yanı sıra ziyadesiyle ilgi çekici bir tarih barındırıyor. Çınarcık'ta kurulan ilk devletin kalıntıları milattan önce 3-4 bin yıl öncesine dayanıyor. Burada Frigler, Kimmiryalılar ve Bitinyalılar gibi bir çok halk yaşamış. 1325 yılında, Türklerin eline geçen Çınarcık, Kurtuluş Savaşı yıllarında üç defa işgal edilmiş ve en son 19.7.1921 tarihinde düşman işgalinden tamamen kurtarılmış.

İlçe adeta gizli bir cennettir. Kışın nüfusu 30 bin civarında iken yazın 500 bini aşıyor. Çınarcık turizm, hayvancılık ve tarımla geçiniyor. Ama en çok turizm buranın ekonomisini ayakta tutuyor. Çınarcıklılar geçimlerini merkezdeki otellerden, dondurmacılardan ve hediyelik eşya dükkânlarından sağlıyor. Hayvancılık ve tarım, deniz kenarlarında ve beldelerde yapılıyor. Çınarcık'ın bol suyu, yeterli güneşiyle yetişen sebze ve meyveler ayrı bir lezzete sahip oluyor. Yazın başta İstanbul, Bursa, Ankara gibi illerden vatandaşları ağırlayan ilçe, kışınsa tam bir emekli ve huzur kentine dönüşüyor.

Çınarcık'ta Neler Yapılır?

Çınarcık'ta her noktadan denize girilebiliyor. Yazın tatil için buraya gelenler temiz sularda serinliyor. İlçenin plajları Mavi Bayrak sahibi. Denizi temiz olduğu kadar havası da tertemiz Çınarcık'ın. Kaz Dağları'ndan sonra oksijeni en bol yerlerden. İlçenin büyük kısmı ormanlık çünkü. Doğa tutkunuysanız Çınarcık ormanlarından yapacağınız geziler size çok iyi gelecektir.

Hasan Baba Mesire Alanı'nda piknik yapabilirsiniz. Hasan Baba'ya geldiğiniz zaman, Çınarcık ayaklarınızın altında kalıyor. Burası orman içerisinden muhteşem bir manzaraya sahip piknik alanı. Şehir merkezinden daha yüksekte olmasıyla kışın kar düştüğünde buranın tadına doyulmayacağı da söyleniyor. Bizden söylemesi. Piknik alanından bulunan lezzetli doğal kaynak suları, mangal alanlarının yanı sıra bir de deniz ve orman manzarası içine kurulmuş restoranı var.

Çınarcık'ta büyüleyici güneş batımını seyretmek için iskeleye uğramayı ihmal etmeyin. Alacağınız bir külah dondurma ile tüm sahili baştan başa gezerek güzel vakit geçirebilirsiniz.

Delmece Yaylası

Çınarcık'ın Teşvikiye beldesinde bulunur. İlçe merkezine 17 km uzaklıktaki bu yaylaya daha 1 km kala sizi birçok farklı ağaç türü karşılıyor. Yaylaya ulaştığınızda ise sessizliği, sakinliği ve doğal güzellikleriyle bütün stresinizden kurtuluyorsunuz.

Doğa yürüyüşü için ideal bir parkur olan Erikli Deresi kenarında yürürken karşınıza çıkan şelaleler buraya ayrı bir güzellik katar. Biraz eforlu bir yürüyüş gerektiren 10 km.lik parkur üzerinde kamp yapılabilecek alanlar bulunmaktadır. Üvezpınar köyü'nden 8 km. uzaklıkta bulunan Sudüşen Şelalesi ve çevresi de doğa tutkunlarına muhteşem bir şölen sunar. Şelaleye giden yol, rahat ve doğal bir yürüyüş parkuru olup, yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerce yoğun olarak tercih edilmektedir. Şelaleye çıkarken eşsiz bir baraj gölü, Marmara Denizi manzarası ve çok çeşitli orman faunası ile karşılaşılır ki, bu güzergâh foto safari, doğa yürüyüşü ve piknik alanı olarak kullanılmaktadır. Panorama tepesi denizden 120m. Yükseklikte ve her mevsimin yeşil bitki örtüsü ile kaplı çok güzel görüntülere sahip bir alandır.

Hatta geri döndüğünüz zaman arkadaşlarınıza "Kafa dinlemek ve stres atmak için bulunmaz bir yerdi." diye bahsetmek için birkaç kare fotoğraf çekeceksiniz. Y ayla etrafında şelale ve dipsiz krater gölü ve şifalı su olarak adlandırılan kaplıca suyu bulunuyor.

Dönerken ne almalı?

Buraya kadar geldiniz, birçok anı biriktirdiniz. Eşe dosta gösterecek mükemmel manzara fotoğrafları çektiniz ama eli boş dönmek de olmaz değil mi? Çınarcık'ta onun da çözümü kolay. Hemen deniz kıyısına kurulmuş olan stantlara yaklaşabilir ve hediyelik eşya bulabilirsiniz. Ayrıca Çınarcık pazarını gezebilir ve oradan pek çok ürün alabilirsiniz.

Kışın yoruculuğundan, büyük şehirlerin stresinden kaçmak için bugün hemen kendinizi Çınarcık'a atabileceğiniz gibi yazın da güzel bir tatil için burayı listeye ekleyebilirsiniz.

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.