BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

“Bir İnsan Mükemmeli Arıyorsa, Çınarcık’ı Arıyordur”

08 Ocak 2018

Yalova, Türkiye'nin yüz ölçümü en küçük ili. Bizler de bu hafta bu küçük ve şirin ilin en büyük ilçesi Çınarcık'ı gezdik.

Çınarcık, Marmara'nın tatil kenti olarak da biliniyor ama bilinmeyen bir şeyi daha var; Çınarcık'ın yönetiminde atadan siyasetçi bir belediye başkanı var. 4 dönem belediye başkanlığı yapmış bir babanın oğlu olan Avni Kurt, babasından kalan bayrağı devralarak doğup büyüdüğü Çınarcık'a belediye başkanı olmuş. Belediye Başkanı Avni Kurt'u ve Çınarcık'ı daha yakından tanımak için belediyeyi ziyaret ettik.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan Çınarcık'ı, Belediye Başkanı Avni Kurt'tan dinleyelim.

Öncelikle sizleri tanıyalım

Ben Avni Kurt, Çınarcık'ta doğdum ve Çınarcık Belediye Başkanıyım. 2014'den yılından beri görevdeyim. Başkanlıktan önce dayanıklı tüketim ürünleri satıyordum. Beyaz eşya ve mobilya sektöründe 30 yıllık bir firmam var. Çınarcık'ta 12 kurumsal firmanın bayisi olarak çalışıyordum. Ticaret kökenliyim. Benim için farklı olan şey şu: Rahmetli babam da 4 dönem belediye başkanıydı. Babadan oğula denebilir. Babam uzun yıllar görev yaptı ve bizler de bayrağı devraldık. Siyasetin içerisinde pek yoktuk ama aslında hep içindeydik. Çekirdekten siyasetçi yetiştik. Yerel yönetici olmayı seviyorum. İnsanlara hizmet vermek kadar güzel bir şey yok.

Hiç tanımayan birisine Çınarcık'ı nasıl anlatırsınız?

Bir insan mükemmeli arıyorsa, Çınarcık'ı arıyordur. Bir araştırma yapılmış dünya üzerinde her millete şunu sormuşlar: ‘Nerede yaşarsanız, güzel yaşarsınız?' Cevaplardan üç madde çıkmış. Birincisi havası temiz olacak, oksijeni bol olacak. İkincisi ormanı olacak, üçüncüsü denizi olacak. Bu maddeler insanların vazgeçemediği yaşam tarzlarının birleşimi. Ama bu 3 maddeyi sağlıyorken dağlarında yaylaları varsa, jeotermali de varsa orası mükemmeldir. Burası tariflere uyan yer Çınarcık.

2014'de Çınarcık mavi bayrak aldı ve 3 tane mavi bayrağı var. Özellikle İstanbul'un karşı yakası konumunda bir yeriz. Kaz Dağları'ndan sonra oksijen kalitesi en yüksek şehir Çınarcık'tır. Yüzde 65'i orman olan bir şehirdir. Çınarcık, Türkiye'nin en küçük butik ilinin en gözde ilçesidir. Ayrıca kilometre olarak Türkiye'nin en küçük ilinin, en büyük ilçesidir.

Çınarcık'ın geçim kaynağı nedir?

Turizm çok önemli bir geçim kaynağımız. Biz turizm ilçesiyiz, özellikle yaz sezonunda ciddi anlamda ekonomimize katma değer kazandırıyor.

Nüfusu ve demografik yapısı nedir?

Genelde emekli kesim yaşamakta ama çok farklı yerlerden farklı insanlardan oluşan bir yapıya sahibiz. Nüfusu 30 bin şu an ama yazın 500 bine ulaşıyor. 500 bin insana hizmet vermekse hiç kolay değil.

500 bin bir nüfustan bahsediyoruz. Bunların ihtiyaçları ve sizlerden beklentileri genelde neler oluyor?

Yazın merkezde yerleşik olarak 300 bin kişi yaşıyor. En önemli ihtiyaç, su. Yazlıklarda su temel ihtiyaçtır. Rahmetli babam uzun yıllar belediye başkanlığı yaptığı için şöyle söylerdi: ‘Bir vatandaş senden ne ister? Bir güzel bir deniz, iki suyun olacak, üç çöpünü alacaksın.' Bunların hepsinde Çınarcık'ı sınıf atlattık. Profesyonel anlamda bu hizmetleri sunuyoruz ve ödüller alıyoruz.

Bizler Çınarcık'ta insanların yüzlerinin gülmesini istiyoruz. Bu yüzden ‘Gülen Yüz Çınarcık' diye de iddialı bir sloganımız var. Mutluluk bizim için çok önemli, bu yüzden huzurun ve mutluluğun olduğu bir ilçeyiz.

Gülen Yüz Çınarcık için neler yapılıyor?

Son üç yılda Çınarcık'ın tüm altyapısını yeniledik. Yeraltı su şebekesi değişti. Ulaşamadığımız kanalizasyon kalmadı. Doğalgaz her noktaya ulaştı, elektriği yer altına aldık. 11 kilometreye yakın sahil kordonunda 6 km'den fazlasını ışıklandırdık. Çınarcık'ın her noktasından denize girilebiliyor. Bu yüzden aktif olarak çalışan arıtma tesislerimiz, mavi bayraklarımız, halk plajlarımız var. Sosyal projelerimiz, temizlik projelerimiz devam ediyor.

Bunların dışında bir hayvan barınağımız var. Hayvanlarımızın tatil yaptıkları bir yer olarak tasarladık burayı. Kültür turlarımız var, uzun yıllardır aktif olmayan bir halk kütüphanesini açtık. Türkiye'de bin 300 tane belediye var, geçtiğimiz sene kütüphaneler arasında ilk 10'na girdik. Üniversitelerle beraber vatandaşımızın yaşam kalitesini arttırmak üzerine projeler geliştiriyoruz.

Yapılması gereken her şeye dokunuyor ve yapıyoruz. Okullarımızı, camilerimizi yeniliyoruz. Şehrin bakımı ve ihtiyacını karşılıyoruz. Şehrimizde yaşayan herkesin ihtiyaç ve taleplerine cevap vermek için çalışıyoruz.

Bizim çok önemsediğimiz bir kültür merkezi projemiz var. Yalova'da gerçekleşecek büyük bir proje, nisan ayında temelini atıp, bir yıl içerisinde tamamlamayı düşünüyoruz.

Yazın gelen genç nüfusun kışın da kalması üzerine projeleriniz var mı?

Yalova Üniversitesi Çınarcık Meslek Yüksek Okulu şehrimizde. Burada Türkiye'deki sayılı bölümler mevcut ve bu da bizlere avantaj sağlıyor. Buradan 3 bin 200 yerleşik öğrenci nüfusu kazandık. Genç nüfusumuz için sürekli etkinlikler ve kültürel geziler düzenliyoruz.

Bir şehir orada yaşayan insanların mutluluğu ve enerjisi ile gelişir. Bu yüzden tüm hizmetlerimiz insanlarımızın yüzünü güldürmek için. Çınarcık terk edilen değil, tercih edilen bir yer olacak. Bunun için belediyemiz ve insanlarımızla hep beraber çalışıyoruz.

Çınarcık'ın en büyük ihtiyacı nedir?

Çınarcık'ın bir ulaşım sorunu var. Kışın deniz ulaşımımız düşüyor. Bu yüzden bu seferlerin arttırılması gerekiyor. Osmangazi Köprüsü ile karayolundan Çınarcık'a ulaşmak çok daha kolaylaştı.

Çınarcık'ta ilk nereye uğranmalı ve ne yenmeli?

Bir kere önce Cumhuriyet Meydanı gezilmeli, Özgürlük Parkı'na uğranmalı. Çınarcık'ta tabiki balık yenir. Et ve et ürünleri çok lezzetli olur.

Başkanla Özel

Ticaret hayatından siyasete geçiyorsunuz ve çekirdekten siyasetçisiniz. Bunlar sizin başkan olmanızda teşvik edici unsurlar oldu mu?

Tabi ki. Ben Çınarcık sevdalısıyım. Benim gidecek başka yerim yok, bu yüzden memleketime sahip çıkmak zorundayım. Vatandaşlarımızın da desteği ile başkanlığa aday oldum.

Belediye başkanlığı mı ticaret erbablığı mı?

İkisi de farklı. Dönem dönem düşünüyorum, ‘Başkan olmasa mıydım acaba?' diye ama o zaman babamın sözü aklıma geliyor. Derdi ki ‘Halka hizmet, Hakka hizmet.' İşte bunu düşününce ve hatırlayınca başkanlığın yükü hafifliyor. Hizmetlerinizin karşılığında aldığınız bir teşekkür tüm o yorgunlukları unutturuyor.

Başkanlığınızda ilginç bir talepte bulunuldu mu? Misal gece yarası bir arama aldınız mı?

Evet oldu. Ben 24 saat ulaşılabilir bir belediye başkanı olmayı kendime hedef seçtim ve bu yüzden gecenin kaçı olursa olsun beni aradıklarında bana ulaşır insanlarımız. Bir keresinde gecenin dördünde futbol maçına çağrılmıştım. Beraber yürüyüşe çağıran da oluyor. Makul saatlerde olduğunda kalkıp gidiyorum ama gece pek dışarı çıkamıyorum, küçük çocuklarım var. Zaten bütün gün yanlarında olamıyor zaman ayıramıyorum diye gecelerimi onlara ayırıp evde kalıyorum.

Çocuklarınıza zaman ayıracak fırsat bulduğunuzda neler yaparsınız?

İki oğlum var. Birisi 4 buçuk yaşında 5'e girecek, diğeri 11 buçuk 12'ye girecek. Büyük oğlum okula, küçük oğlum anaokuluna gidiyor. Her akşam eve döndüğümde mutlaka ders çalışıyoruz. Fırsat buldukça, aile oyunları oynuyoruz. Pazar günlerimizi beraber geçirmeye gayret ediyorum.

Hobiniz var mı?

Gezmeyi, uzak noktaları keşfetmeyi severim. Spor yapmayı severim. Futbol maçı izlemeyi severim, kalabalık sporları severim. Taraftarın içinde olmayı severim. Bu yüzden Çınarcıkspor'un hep yanında ve içerisindeyim. Kışın karda yürümeyi çok severim. Çınarcık'ta Hasan Baba mesire alanımız var, kışın burada kar yağdığına yürüyüşe çıkarım.

Hangi takımlısınız?

Beşiktaşlıyım.

"Şunu yapmadan ölmek istemem" dediğiniz bir şey var mı?

Allah nasip ederse çok görevimiz var. Çocuklarımın ileriki yaşlarını ve mürüvvetlerini görmek isterim.

Hayat felsefenizi yansıtan bir söz var mıdır?

Bu hayatta insanların iyi düşünmesinden yanayım. İyi düşünen insanlar, iyilik yapan insanların kazanacağına inanıyorum. İyilik yap, denize at. Benim felsefem bu.

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.