BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

Ankara’da Yeni ve Yaşanabilir Bir Yer mi Aramıştınız?

02 Ocak 2018

Bu hafta sizlere taze bir ilçeyi tanıştıracağız. BelediyeDeniz ekibi olarak bu kez rotamızı 2008 yılında ilçe olmuş, Ankara merkeze 15 dakika mesafedeki Pursaklar'a çevirdik.

Pursaklar, Başkent'e bağlı ve şehir merkezine 12 km uzaklıkta yeni bir ilçe. Ankara'ya hava yoluyla gidiyorsanız, Esenboğa'da indikten sonra sizi Pursaklar karşılar. Zonguldak, Kastamonu, Çankırı'dan Ankara'ya ulaşacaksınız yine yolunuz Pursaklar'dan geçecektir. Ulaşımı gayet gelişmiş olan bu taze ilçenin tek eksiği, havalimanına metronun olmaması diyebiliriz.

Pursaklar 2008 yılında ilçe olmuş ve o gün bugündür hızla göç almaya başlamış. Ankara merkezine yakınlığı, kuzey illerinden Başkent'e uzanan yol güzergâhı üzerinde oluşu, Selçuklu mimarisi ile yapılmış yeni yapılarıyla nüfusu her yıl dikkat çekici oranda artış gösteriyor.

Pursaklar Tarihi

Pursaklar, Ankara'nın en eski köylerinden aslında. Bölgenin ismine, ilk olarak 1463 yılında, Osmanlı döneminde rastlanır. İlk olarak 150-200 yıl kadar önce, Eski köy ismiyle Çubuk ovası kenarında, Kavacık menba suyunun kenarında kurulmuş olmasına rağmen, daha sonra, eşkıya baskısı sonucu bugünkü yerine taşındığı söylenir. İsmi hakkında bir kaç rivayet var.

Rivayete göre Pursaklar bolca yeşillik alana ve çam ağaçlarına sahipmiş. Çam kozalaklarına ‘pür' denirmiş. O kadar çok pür varmış ki, Ankara Savaşı zamanında ordu tüm mühimmatını bu pürlerin altına saklamış ve burası ‘Pür-Saklar, Busaklar' diye anılmaya başlamış. Bu söylem günümüze de Pursaklar olarak gelmiştir.

Başka bir rivayet ise; Ankara savaşında Timur fillerini burada saklamış ve "filsaklar" ismi, zamanla "pursaklar" olarak değişerek günümüze ulaşmış.

Bir diğer söylenti: Şapka devrimi sonrasında, şapka giymeyi kabul etmeyen Ankaralı pirlerin bir kısmı, buraya gelip saklanmış ve buranın ismi ‘Pirsaklar'dan türeyerek günümüze "Pursaklar" olarak ulaşmıştır.

Yörenin imar durumu hakkındaki en büyük etkinlik, Melike Hatun döneminde yaşanmış. Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde, vakıf kurucuları arasında çok sayıda kadın bulunmuştur. Bunlardan bir tanesi de, Melike Hatun'dur. Melike Hatun, 14'ncu yüzyılda yaşamış, varlıklı bir aileye mensuptur. Ankaralıdır ve öldüğü zaman geriye cami, medrese, hamam, çeşme ve bahçeden oluşan çok sayıda hayır eseri bırakmıştır.

Bu eserlerin en öne çıkanı ise, Melike Hatun Medresesidir ki, halk arasında, bu yapıya "Kara Medrese" ismi verilmiş. Yapının inşaatında kullanılan taş nedeniyle, yapıya bu isim verilmiş. Medresede, bir zamanlar, Hacı Bayram Veli'nin dersler verdiği de söylenir.

Pursaklar'da neresi gezilir?

Pursaklar ilçesinde gezilecek yer pek bulunmuyor. Ama yeni yapılar ve belediyenin yaptığı lokaller görülmeye değer. Ayrıca temiz hava almak için çam ormanlarına gidebilir, Kaya Önü, Paşa Kayalıkları'nı ziyaret edebilirsiniz.

Yunus Gösteri Merkezi

Dolfirnayum Havuzunda yer alan yunusların gösterilerini izleyebilir ve bu yunuslara dokunarak sevebilirsiniz.

Pursaklar Piknik Mesire Alanları

Pursaklarda piknik yapmaya niyetlendiyseniz; Tebessüm Piknik Alanı, Saray Piknik Alanı, Avrupa Birliği Parkı ve Tigem Mesire Alanı tercihlerinizden birisi olabilir.

Nezaket Okulları

Pursaklar Belediyesi'nin hayata geçirdiği proje yıllardır, geleceğin hanımefendilerini ve beyefendilerini yetiştiriyor. Nezaket Okulları, 3-6 yaş arası çocuklara adab-ı muaşeret eğitimi vererek, her yıl ‘Nezaket Elçisi' yetiştiriyor.

Dede-Torun Lokali

Pursaklar Belediyesi'nin, dedelerin torunlarıyla daha iyi zaman geçirebilmesi amacıyla hayata geçirilen proje, Fatih Mahallesi, Mimar Sinan Camisi'nin zemin katında hizmet vermekte.

Hüma Sultan Hanımevi ve Nezaket Okulu

Pursaklar Belediyesi'nin, Pursaklı kadınlar için açtığı Hanımevleridir. Pursaklı hanımlar burada çeşitli branşlardan dersler alıyor, birlikte pikniğe ve gezilere katılıyor, hatta yarışmalar düzenliyorlar.

Ankara Kedisini Koruma, Yaşatma, Tanıtma Evi

Ankara Kedisini dünyaya tanıtan Pursaklar Belediyesi kedileri koruma ve yaşatmak için özel bir ev yapmış ve burada bir sürü saf kan Ankara Kedisini görme imkanınız var.

Şehir Araştırmaları Kütüphanesi

Pursaklar Belediyesi, Türkiye'de ilk kez bir Şehir Araştırmaları Kütüphanesi kurmuş. Burada lisans, yüksek lisans, doktora öğrencileri, akademik personel, şehir yöneticileri, gazeteciler, araştırmacı-yazarlar ve şehir üzerine araştırma yapıyor. Şehircilik merakınız varsa buraya uğramanızı öneririz.

 

 

 

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.