BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

Köyden Metropole Büyük Değişim

25 Aralık 2017

BelediyeDeniz ekibi olarak bu hafta Ankara'daydık. 15 Temmuz kanlı darbe girişimine verdiği mücadele ile tüm dünyaya sesini duyuran Kahramankazan'ı ziyaret ettik.

Başkentin merkezine 45 kilometre mesafede, kuzeyde bulunan Kahramankazan, Ankara'nın hızlı değişen ilçelerinden. 15 Temmuz kanlı darbe girişiminden sonra 81 il 957 ilçeyi temsilen, Kazan'da yaşanan kahramanlıkları onurlandırmak için ‘Kahraman' unvanına layık görüldü. Kurtuluş Savaşı'ndan bu yana bu unvanın verildiği ilk yer burası. Son yıllarda büyük değişim geçiren Kazan, ‘Kahraman' unvanından sonra yatırımcıların daha da dikkatini çekti. Kahramankazan, 14 yıl gibi kısa bir sürede adeta köyden ilçeye dönüşmüş, metropol olma yolunda ilerliyor.

Gün geçtikçe gelişen ve büyümeye devam eden bu ilçenin önce geçmişini inceledik. Tarihi epey eskiye dayanan bir yerleşim yeri burası. Kahramankazan'da ilk yerleşimin tarih öncesi dönemlerde başladığı yapılan kazılarda bulunan eserler ve iskeletlerle kanıtlanmış. Tarih öncesinden bugüne yerleşimin sürdüğü Kahramankazan, 1127 yılında Türk egemenliğine girmiş. Kahramankazan'ın adı ilk kez Osmanlı dönemindeki yazılı evraklarda Mürted Ovası olarak geçmiştir.

Kahraman unvanını almadan önce Kazan olarak anılan şehrin isminin kökeni 1402 yılındaki Ankara Savaşı'na dayandığı belirtiliyor. Bu savaşta yenilen Osmanlı Ordusu, bölgeden çekilirken, ağırlık yapan eşyaları, yemek yapmak için kullanılan devasa kazanları burada bıraktığı, bu yüzden yöreye "Kazan" isminin verildiği söyleniyor. Savaş sırasında, burası Osmanlı Ordusu'nun aşevi olarak yani yemeklerinin hazırlandığı yer olarak kullanılmış.

Kurtuluş Savaşı döneminde, Kazan önemli rol oynamış ve askerlerin erzaklarının büyük bölümü, buradan karşılanmış. Kurtuluş Savaşı'na büyük destek veren "Satı Kadın" önemli bir isim Kazan için. doğduğu Kazan köyünde muhtarlık yapan Satı Kadın, 1934 yılında ilk kadın milletvekilli olarak TBMM'ye girer. 1956 yılında öldüğünde ise mezarı, Kazan ilçesinde kendi adını taşıyan "Satıkadın Mahallesi"nde gömülür.

Kahramankazan'da ekonomi

Ankara'ya yakın olması nedeniyle, birçok sanayi kuruluşu buraya kurulmuştur. Bunun dışında, Kahramankazan tarım ve hayvancılıkla uğraşmaya devam eder. Şekerpancarı, fasulye, buğday ve özellikle kavun üretimi yapılır. Kahramankazan kavunu, lezzetiyle haklı bir üne sahiptir. Hatta, her yıl yaz döneminde "Kavun Festivali" düzenlenir.

Neresi Gezilir?

Kahramankazan'da ilk önce şehrin merkezinde bir turlamanızı öneririz. Satıkadın Mahallesi'nde bir yürüyün ve gördüğünüz her şeyi hafızanıza iyice kaydedin. Çünkü beş yıl sonra orayı tanıyamayacaksınız.

Asarkaya

Kahramankazan ilçe merkezinde Karalar Mahallesi'nde yer alır. Asarkaya insan eliyle oyulmuş mağara ve odacıklardan oluşmaktadır. Bu mağaraların çevresi surlar ile kapatılmıştır. Antik dönemde askeri bölge olan bu yerde bir çok tarihi eser bulunmuş.

Bitik Höyük

Kahramankazan'ın merkezinde Bitik Höyük Mahallesi'ndedir. Bitik Höyük'te yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda Bakır Çağına kadar inen dönemlere ait eserler elde edilmiş. Bu höyükte özellikle Hitit Dönemine ait tarihi buluntular gün yüzüne çıkarılmış.

Beşpınar Çeşmesi

İlçe merkezinde, Orhaniye Mahallesi'ndedir. Roma döneminden kaldığı bilinmektedir.

Akıncı Ovası

Akıncı Ovası, tarihi süreç içinde çok eski dönemlerden bu yana, yerleşim yeri olarak kullanılmış. Eski ismi "Mürted" olarak biliniyor. Ova Mürted ismini, Yıldırım Beyazıt tarafından Ankara Savaşı sırasında, kendisine ihanet edip, Timur'un tarafına geçenlere "dinden çıkmış" anlamına gelen "Mürted" demesiyle almış. Ama sonraları bu ismin hoş bulunmamasıyla Akıncı Ovası olarak günümüze ulaşmıştır.

Osmanlı Camileri

Fethiye Köyü'ndeki tarihi Fethiye Camii, Saray Mahallesi'ndeki tarihi Saray Camii, Kayı Camii Osmanlı döneminde inşa edilmiş eserlerdir.

Kazan Ormanları

Güvenç Göleti'nden Kızılcahamam'a kadar uzanan Kazan Ormanları hem sakin bir doğa yürüyüşü yapabileceğiniz hem de ailecek vakit geçirebileceğiniz bir oksijen deposudur.

Satıkadın Müzesi

Satı Kadın, 3 köyün ağalığını tek başına yapmış, Kazan'a muhtar olmuş ve Türkiye'nin ilk kadın milletvekili olarak tarihe geçmiştir. Satı Kadın'ın evi aslına uygun olarak restore edilerek, müze haline getirilmiş.

Ova Çayı Rekreasyon Alanı

İlçenin girişinde sizleri Ova Çayı karşılıyor. Ova Çayı rekreasyon alanında suyun dinlendirici sesine yeşilin huzurunu ekleyebilirsiniz.

Ne yenir?

Kahramankazan'a hangi mevsimde gelirseniz gelin, sebzeleri her zaman taze bulabilirsiniz. Ama eğer yazın geldiyseniz muhakkak kazan kavununu demelisiniz. Ayrıca bizlerden size küçük bir sır; Satıkadın Mahallesi'nde Köseoğlu Çöp Şiş'e uğramayı sakin ihmal etmeyin.

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.