BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

“Burası Safranbolu ve Beypazarı Gibi Olacak”

04 Aralık 2017

Bilecik'in Osmaneli ilçesi 1075 yılından bu yana Türk yurdu. Osmanlı Devleti'nin temelinin atıldığı yörede yer alan Osmaneli, bugün Osmanlı sivil mimarisinin sınırlı sayıdaki örneklerinin çok farklı özelliklere sahip olanlarını bünyesinde barındırmakta. 150 Osmanlı konağının bulunduğu Osmaneli, yakın bir gelecekte Safranbolu ve Beypazarı gibi açık hava müzesi haline gelecek.

 

BelediyeDeniz olarak geçmişi köklü bir ilçe olan Osmaneli'yi ele aldık bu hafta. Bin yıllık eserleri barındıran bu sakin kenti yakından tanımak için Başkan'ın konuğu olduk. Tarihi mirasları, bereketli toprakları ve hızla gelişen sanayisiyle büyüyen Osmaneli'ni Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin'den dinledik.

Şimdi sözü Osmaneli hakkında merak edebileceğiniz her soruyu yanıtlayan Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin'e bırakalım...

Osmaneli'nin tarihinden bahseder misiniz?

En son bulgulara göre Osmaneli'nin kuruluşu milattan önce 8 binli yılara dayanıyor. Osmaneli'nin en büyük özelliği ise 1075 yılından bugüne kesintisiz Türk kenti olarak gelmiştir. Bu da bizim sloganımız haline geldi. 1075 yılında Selçuklular, İznik'i fethetmek için yola çıktığında ilk önce Osmaneli'ni fethetmişlerdir. Osmaneli, kısacası kurtuluşu olmayan bir kenttir.

Osmaneli'nin başka önemli özelliği var mıdır?

Sakarya Nehri, Osmaneli'nin içinden geçmektedir. Murat Dağları'ndan gelen Karasu, Uludağ'dan gelen Göksu ve Göynük'ten gelen su Osmaneli'nde Sakarya ile birleşiyor. Suların da birleştiği bir noktayız. Su yolları dışında, İpekyolu, Hac Yolu, İstanbul-Hicaz Demiryolu da Osmaneli'nin içinden geçmiş. Hatta Haçlı Seferleri sırasında kullanılan yol Osmaneli'nin dışından geçmiştir. Tarih boyunca da lojistik olarak yolların kesiştiği bir kentiz. Bugün Eskişehir-İstanbul otoyolu, yeni hızlı tren hattı ve bunlara ilaveten Bandırma-Bursa-Yenişehir-Osmaneli- İzmir yeni hızlı tren hattı geçecek. Osmaneli tamamen bir lojistik merkezi oluyor.

Osmaneli, aynı zamanda Bilecik'in Antalya'sı. Deniz seviyesinden yüksekliği 75 ile 140 metre arasında bu da iklimimizi ılıman kılıyor. Seracılığa ve tarıma uygun bir bölgeyiz, verimli topraklarımız var. Bilecik'te tarım anlamında en gelişmiş ilçeyiz.

Bunların dışında Osmaneli'nin meşhur Lefke bezi vardır. Osmaneli'nin eski ismi Lefke'dir ve yöremize özgü beze adını verir. Bunu belediye olarak yaşatmak ve yok olmakta olan bu tarihi değerimizi ürünümüzü geliştirmek istiyoruz.

Geçim kaynağı nedir?

Dengeli bir dağılım var ilçemizde. Sanayimiz de var, tarım da var. Tavukçuluk, metal, plastik, döküm sanayisi var. Sanayide 2 bin 500 işçimiz çalışıyor. Tarım alanında köylerimiz çok gelişmiştir. Osmaneli, Adana'dan sonra karpuz üretimi yapar. Karpuzumuzla meşhuruzdur. Karpuz dışında, ayva, domates, şeftali tüm meyveler bölgemizde yetişiyor. Hatta seralarda tropikal iklim meyveleri de yetiştiriliyor.

Osmaneli'nin nüfusu ve demografik yapısı nasıldır?

Köylerimizle beraber 22 bin nüfusumuz var. 27 köyümüz var. Demografik yapımız dersek; mübadele zamanında Osmaneli'ndeki Hristiyanlar Selanik'e, Selanik'teki Müslümanlar da Osmaneli'ne gelmiştir. Dolayısıyla o dönemde büyük bir nüfus değişimi yaşanmıştır. Osmaneli kültüründe Trak, Helen, Bitinya gibi en az 15-16 medeniyetin izlerini görebilirsiniz. Yapımızda hala Osmanlı kültürü ve göçmen kültürü vardır.

Osmaneli'nin geleceği hakkında neler söyleyebiliriz?

Osmaneli geçmişi köklü bir ilçe, tarihi eserlerimiz fazlasıyla var. Tarihini yansıtıyor şehir ve bin yıllık eserlerimiz mevcut bu yüzden yakın gelecekte küçük bir Safranbolu, küçük bir Beypazarı olacak. Tarihi konaklarımız var bunlar, ipek böcekçiliğinde kullanılmış kendine özgü dokularına sahip yapılar. Roma, Selçuklu, Bizans, Osmanlı dönemlerinden kalan 150 tane tescilli binamız var. Bunların 25 tanesini belediyemizin mülkü olarak aldık ve bunların restorasyonunu yaparak 3 tanesini müze, 5 tanesini otel, 10 tanesini iş geliştirme merkezi olarak kullanacağız.

İpekyolu Belediyeler Birliği'ne ve Sakin Şehir'e başvurularınız oldu mu?

Sakin Şehirle ilgili çalışmalarımız var. Kardeş şehrimiz olan Kıbrıs Lefke'nin projesini model aldık ve onun üzerine çalışmaktayız.

Başkanlık sürecinizde neler değişti?

Benim ilk dönemim ve amacımız şuydu; bütün alanlarda en iyi seviyeye gelmek. Bizler bir iki konu seçip onun üzerine yönelmedik. Her alanda tüm branşlarda hizmet vermek ve Osmaneli'ni hepsinde en iyi konuma getirmek için çalışmalara başladık. Bu yolda ana hedefimiz, yaşam kalitesini arttırmak oldu. İkinci hedefimiz, turizmde öne çıkmak. Üçüncüsü de tarımda ürün çeşitliliğini ve pazar payını artırmak ve dördüncüsü ise sanayi ile büyümek.

Bu dört hedef için hizmetler verdik. Yaşam kalitesini arttırmak için önce mevcut parklarımızın yaşam alanlarımızın sayısını arttırdık. Sakarya kıyısına şu an 6 km bir park oluşturuyoruz. 200 bin metre karelik bir yeşil alan olacak. Bugüne kadar 100 bin ağaç dikerek şehrimizi yeşillendirdik. Spor alanları, rafting alanları yaptık. Eğitimimiz için okul öncesi eğitim, okul sonrası eğitim verebilecek kurumlar kurduk. Kalkınma Ajansı ile beraber projeler geliştirdik ve eğitim kurumlarımızın sayılarını arttırdık. Sadece Sürekli Eğitim Merkezimizden bugüne kadar girişimcilik alanında 3 bin eğitim verdik. Eğitime katılanların yüzde 25'i kendi işletmesini kurdu. Sürekli Eğitim Merkezimizden faydalanmak için Diyarbakır'dan gelenler oldu, bir anda eğitim turizmini başlattık. Bu yüzden konaklama için yatak kapasitemizi 150'ye çıkarttık. Dışardan gelen eğitim almak isteyen kursiyerlerimizi rahatça konaklattık.

Turizmde öne çıkmak için 25 konağı belediyemizin bünyesine kattık. Bunların restorasyonlarını yapıyoruz ve turizme açacağız.

İçmeler Tesisimiz var. Bu tesisin tarihi için, Emevi askerlerinin mola verdiği yerde bulunan şifaları sular olduğu söyleniyor. Mide, safra kesesi, böbrekte oluşan hastalıklara iyi geldiği belirtiliyor. Bunun için de İstanbul Üniversitesi ve BEBKA ile bir proje geliştirdik. Bu projeye Profesör Doktor Yunus Söylet ismini verdik. Hayata geçirilmiş bir projemizdir. U15 futbol takımlarımız geldi. Şimdi diğer branşlarda gerçekleşen turnuvalara katılan sporcularımız burada konaklıyor. Sağlık ve spor turizmimizi böyle canlandırdık.

Tarım konusunda Osmaneli'nde şu an dededen görme standart bir tarım yapılıyor. Bizler bunu geliştirmek için üniversitelerle iş birliği yapmaya başladık. Çiftçilerimize büyük bir kooperatif kuruyoruz ve Belediyemizce bir şirket kurduk. Belediyenin imkanları ile bir soğuk hava deposu yaptık, paketleme tesisi kurduk. Tarımı kalkındırmak ve çeşitliliği arttırmak için projeler geliştiriyoruz.

‘Bunu nasıl başardık?' Genç bir ekip kurduk. Hedefimiz her alanda gelişim sağlamakta bunun için genç ve dinamik bir ekip oluşturduk. Bakanlıkları ve projeleri takip ettiler; Osmaneli'nin gelişimi için neler yapabileceğini araştırdılar ve geliştirdiler.

Sanayi ve ekonomik kalkınma hakkında neler yaptınız?

Bir seramik şirketi ile hayata geçirmek üzere olduğumuz bir çalışmamız var. Osmaneli'ne sanayi yatırımcılarını getiriyoruz böylece. Osmaneli'nde 4 milyon metrekarelik sanayi parselimiz var. Bunun 1 milyon metrekaresinde şu an mevcut sanayi tesisleri kurulu, geriye kalan alanda da belediyemiz söz hakkı var. Buraya yeni tesisler kurulacak.

Osmaneli'nin en büyük ihtiyacı nedir?

Osmaneli'nin en büyük ihtiyacı moraldi. İnsanların Osmaneli'nin yaşanabilir ve gençleri dışarıya göç vermediği bir kent olduğu algısının geliştirilmesi lazımdı. Bunun için de TOKİ ile güzel bir proje gerçekleştirdik. 2018 Temmuz ayında 100 konut, 15 iş yerinin olduğu Osmaneli merkezinde bir yaşam merkezi olacak. Osmaneli'ne yatırım yaptıkça ve tesis kurdukça insanlarımıza moral geldi. İki tane sosyal hizmet salonu yaptık. Bu insanlarımızın ihtiyaçlarını karşıladı ve Osmaneli'nin gelişeceği ve geliştiği konusunda insanlarımıza moral sağladı. Kervan Sarayımız, Roma Köprümüz, Tarihi Camimiz insanlarımız bunların farkında bile değildi. Şimdi hepsini biliyorlar, fark ediyorlar. İnsanlarımız kenti sahiplenmeye ve kentini tanımaya başladı.

Başkanla Özel

Sizden nasıl bahsederler?

İşkolik derler.

Belediye başkanı olmayı nasıl tercih ettiniz?

Ben işimi çok seviyorum. Emekli olmadan önce özel bir şirkette İnsan Kaynakları ve Mali işler Müdürlüğü yapmıştım. Emeklilikten sonra da Yeminli Mali Müşavirlik yaptım. Başkan olmadan önce mali müşavirlik yapıyor ve yeni mali müşavirler yetiştiriyordum. Belediye başkanlığına gelince, kentimin kalkınması ve gelişmesi için aday oldum. Halkımızın takdiri ile göreve geldik.

Sizce bir belediye başkanında bulunması gereken özellikler nelerdir?

Bir belediye başkanı bence öncelikle bölgesini iyi tanımalı. Herkesi dinleyebilmeli bütün sorunlara hakim olmalı ve iyi bir yöneticide bulunması gereken özellikleri taşımalı. Daha öncesinde bir kez olsun yönetici pozisyonunda bulunması gerekiyor.

Boş zamanlarda neler yapıyorsunuz?

En büyük zevkim torunumla vakit geçirmek. Torunumu alırım, eşimle beraber parklara bahçelere gideriz. Tenis oynarız.

Tenis Hobiniz mi?

Tenis oynuyorum, fena değilim. Eskiden turnuvalara katılıyordum ama başkan olduğumdan beri turnuvalara katılamıyorum ve tenise pek fazla zaman ayıramıyorum.

Başka hobileriniz var mı?

Benim bütün işim şu an kentin tüm sorunlarıyla ilgilenebilmek.

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.