BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

Fethedildiği Günden Beri Cazibe Merkezi Bir Kent: Osmangazi

27 Kasım 2017

BelediyeDeniz ekibi olarak bu hafta Bursa'dayız. Osmanlı İmparatorluğu'nun kurucusu Osman Gazi'nin isminin verildiği kentte Osmangazi'deyiz. Türkiye'nin 4'üncü, Bursa'nın en büyük ve en kalabalık ilçesi Osmangazi, bir çok tarihi yapıya ev sahipliği yapmakta. Uludağ'ı içinde barındıran Osmangazi tarihi ve doğal güzelliğe sahip tam bir cazibe merkezi bir kent. Bursa'yı gezmeye giden bir kişi vaktinin çoğunu Osmangazi'de geçiriyor demektir.

Osmangazi'nin tarihine kısaca değinmek gerekir öncelikle. Tarihini Bursa'dan ayıramadığımızı söyleyerek başlayabiliriz. Bursa ve civarında M.Ö. 4 binli yıllardan itibaren çeşitli yerleşimlerin olduğu bilinmekte. Fakat bölgeye ait kesin bilgiler M.Ö. 700'lere dayanıyor. Osmangazi'den tarihte ilk kez, Mysia olarak söz ediliyor. Günümüzde Bursa yöresinde Mysia yerleşmelerini anımsatan iki köy, Misi (Gümüştepe) ve Misebolu olarak varlığını sürdürüyor. Bursa'ya adını veren Bithinya Kralı Prussias'dır. M.Ö 7. yüzyılda bölgeye göç eden Bithynler, buraya Bithynia adını verirler.

Bursa M.S. 385-1326 yılları arasında ise Bizans dönemini yaşamıştır. M.S. 550'lerde bölgede ipek üretimine başlanmış ve doğal sıcak sulu kaplıcaların üretilmesi ile küçük bir kaplıca kenti kurulmuştur.

Bursa 1307 yılında Osman Bey tarafından kuşatılmış, uzun süren kuşatmadan sonra 6 Nisan 1326'da Osman Bey'in oğlu Orhan Bey tarafından fethedilmiştir. Devletin başkenti 1335 yılında Bursa merkezine taşınmış ve bu tarihten sonra kentte büyük imar hareketleri yaşanmıştır.

Tarih Sosyal Hayatın İçinde

Osmangazi tarihiyle ve sanayisiyle Bursa'dan ayrılamıyor. Osmangazi ilçesi sınırları içinde 136 adet mahalle ve 8.802 sokak ve cadde ile birlikte 813 bin 262 kişi yaşıyor. Osmangazi'de konaklama ve sosyal yaşam sorunu yok. 5 yıldızlı otellerin de bulunduğu 88 otel, 554 restoran, sinema ve alışveriş merkezleri tarihle iç içe size hizmet veriyor.

Burası aynı zamanda bir sanayi kenti. Otomobil, otomobil yan sanayi, dokuma sanayi, havlu sanayi, trikotaj sanayi, kundura sanayi, tarım araçları sanayi, mobilya sanayi, deri, plastik sanayi, makine ve madeni eşya yapımcılığı, elektrik motoru sanayi, döküm sanayi, marangoz makineleri sanayi, kaynak makineleri sanayi, soba sanayi, bıçakçılık sanayi Osmangazi'de çok gelişmiştir. Bunların dışında yağ ve un fabrikaları üretim yapıyor.

Türkiye'nin en büyük ilçelerinden biridir. Türkiye'deki 56 ilden daha büyük olan Osmangazi'de okuryazar oranı yüzde 99'dur.

İlçenin her yeri tarihi değerlerle bezenmiş gibidir. Bu yüzden önceliği hangisine vermekte bizler de zorlandık. Ama ilk önce Bursa'nın simgesi olan Reşat Oyal Kültürpark'nı seçtik.

Reşat Oyal Parkı

Bursa eski Belediye Başkanı Reşat Oyal tarafından kültür parkı olarak 1955 yılında yapılan Reşat Oyal Parkı Osmangazi ilçesinde Altıparmak Caddesi ile Çekirge Caddesi arasında yer almaktadır. Reşat Oyal Parkında çocuk oyun alanı, yürüyüş ve koşu parkurları ve dinlenme alanları bulunmaktadır. Reşat Oyal Parkı dinlenmek ve eğlenmek isteyenlerin gözde yerlerindendir. Ayrıca Osmangazi ilçesinin Soğanlı mahallesinde bulunan çeşitli hayvanların bulunduğu yeşil alanları ve bol oksijenli havası ile keyifli anlar yaşatan Soğanlı Hayvanat Bahçesini de ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Uludağ Kayak Merkezi

Bursa'nın en gözde yerlerinden olan Uludağ Kayak Merkezi Osmangazi ilçesinde bulunmaktadır. Kış tatillerinin gözde yerlerinden olan Uludağ Kayak merkezi Bursa il merkezine 36 km uzaklıkta bulunmaktadır. Uludağ'da çok sayıda gelişmiş otel, tatil köyleri, dinlenme tesisleri, alışveriş merkezleri ve eğlence mekanları bulunmaktadır. Uludağ Kayak Merkezinde yer seviyeye uygun kayak pistleri bulunmaktadır. Modern görünüme ve her türlü imkana sahip Uludağ Kayak Merkezinde uzun süreli ve günübirlik tatil yapabilir. Kış aylarında karın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Botanik Park

Osmangazi ilçesinde Soğanlı Mahallesinde bulunmaktadır. Bol oksijenli havası ile binlerce bitkiye ev sahipliği yapan Botanik Parkta dinlenme ve spor alanları bulunmaktadır. Yemyeşil ağaçlar ve rengarenk çiçekler ile kaplı Botanik Bahçe doğal bir alan oluşturmaktadır. Botanik Park içinde İngiliz bahçesi, Japon Bahçesi, Fransız Bahçesi, kaya bahçesi ve şekilli bitkiler bahçesi gibi çeşitli bitkilerin yer aldığı bahçeler bulunmaktadır. Ayrıca Botanik Park içerisinde çocuk oyun alanı, masmavi sulara sahip üç büyük gölet, büfe ve kafe bulunmaktadır. Botanik Parkta hem türlü türlü bitkilere şahit olup hem de bol oksijenli havasında keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

İpek Han

Osmangazi ilçesinde Fevzi Çakmak Caddesi'nde bulunan tarihi bir çarşıdır. Bursa'nın en büyük hanı olan İpek Han, Çelebi Sultan Mehmet tarafından Mimar İvaz Paşa'ya inşa ettirilmiştir. İlk yapıldığı zamanlarda ipek satılan bir yer olarak kullanıldığı için İpek Han adını almıştır. Tuğla süslemeleri ile dikkat çeken İpek Han geçirilen onarımlarla günümüze kadar ulaşmıştır. Günümüzde İpek Han giysi satan dükkân ve terzi atölyelerin bulunduğu çarşı olarak kullanılmaktadır.

Bunun yanı sıra tarihi değeri olan bir çok yapı han cami vs. bu ilçede bulunmaktadır. Ünlü Bursa Ulu Cami, Tophane, Koza Han, Pirinç Han, 1. Murat Camii, Muradiye Camii bunlardan en önemlileridir. Ulaşımda bilinmesi gereken noktalardan birisi olan Santral Garaj da bu ilçemizdedir. Gezip görebileceğiniz YKM, Zafer Plaza ve bunun gibi alışveriş merkezleri bulunmaktadır. Yeşil parkları ve oyun alanlarıyla ün salmış Bursa Kültürpark da Osmangazi ilçesinde bulunmaktadır.

500 yılı aşkın ömrüyle doğal anıt sayılan İnkaya Çınarı, Tophane Yamaçları, Ulucami ile Orhan Camii arasındaki geniş alana yayılan Kozahan,1340 yılında Orhan Bey tarafından yaptırılan Emirhan, başta II. Murad ve Cem Sultan'a ait olanlarla birlikte yirmiye yakın türbenin yanı sıra, medrese, okul, imarethane, gusulhane, hamam ve camiden oluşan Muradiye Külliyesi, Hüdavendigar Camii, Osmanlı mimarlığının başlangıç döneminde, çok ayaklı ve çok kubbeli cami planlarının en önemli örneği Ulu Camii, ayrıca Merinos Kent Parkı, Pınarbaşı Parkı, Soğukkuyu Parkı ve Hamitler Parkı ve Sukay Park adı ile Sukayağı Tesisleri Osmangazi sınırları içerisinde yer alan belli başlı cazibe merkezleridir.


İlçenin en önemli diğer tarihsel anıtları ve yapıtları şunlardır: Bursa Kalesi, Bursa Hisarı, I.Murad Türbesi, Pars Bey Türbesi, Çakır Ağa Hamamı, Osmangazi ve Orhangazi Türbeleri, Şehzade Mustafa Türbesi, Bedesten, Arkeoloji Müzesi, Atatürk Müzesi, Osmanlı Evi Müzesi, Kent Müzesidir, Ördekli Kültür Merkezi, Gökdere Medresesi, Irgandı Köprüsü, Haraççıoğlu Medresesi, Karabaş-ı Veli Dergahı, Balibey Hanı, Muradiye Hamamı, Galle Han'dır.

Bütün bunların dışında Osmangazi'ye yeni bir cazibe merkezi daha kazandırılıyor. Panorama 1326 Bursa Müzesi önümüzdeki aylarda açılacak. Panoramik müze 360 derece dairesel döngü içerisinde " 6 Nisan 1326 Bursa'nın Fetih Günü"nü resmediyor. Müzede Bursa'da meftun bulunan 6 Osmanlı padişahının ve onların zamanındaki sosyal hayatı anlatan 16 adet tablo bulunacak.  Dünyanın en büyük tam panoramik müzesi olacak bu tesis Osmangazi Belediyesi tarafından kente kazandırılıyor.

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.