BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

"Bursa’nın Merkezi Burası"

27 Kasım 2017

Bursa şehir merkezini Yıldırım, Nilüfer ve Osmangazi ilçeleri oluşturur. Bu ilçelerin en eskisi ve en büyüğü Osmangazi'dir. Osmangazi, Osmanlı İmparatorluğu'nun kurucusu olan Osman Gazi'den adını alan, tarihimiz için önemli bir yerleşim yeridir. Bugün sadece tarihi yapısıyla değil, doğası, sanayisi ve hızlı gelişimiyle dikkatleri üzerine toplayan bir yer burası.


Bizler de bu değişime kayıtsız kalamadık ve dikkatleri üzerine toplayan Osmangazi'nin Belediye Başkanı Mustafa Dündar'ın yanında aldık soluğu. Şehrin tarihi dokusunu koruyarak geliştiğini söyleyen Dündar ile sizler için Osmangazi hakkında hoş bir sohbet gerçekleştirdik.

 
Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan lafı Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar'a bırakalım...

Osmangazi'yi nasıl tanımlarsınız?

Osmangazi'yi en iyi Osmanlı'yı kuran padişah Osmangazi ile tanımlarız. Osmanlı'yı kuran tarihi bir şehirdir. Bursa'nın merkezi ve Bursa'nın kendisidir. Osmangazi deyince tarih akla gelir, Uludağ akla gelir, termal akla gelir. Bilhassa Bursa akla gelir.

Osmangazi'nin nüfusu ve demografik yapısı nedir?

Osmangazi 850 bin nüfusa sahip bir ilçedir. Türkiye'nin dördüncü büyük ilçesidir. Bursa, fethedildiği günden beri göç alıyor. Dolayısıyla bugün de hala göç almaya devam eder ve Osmanlı'da demografik yapısı nasılsa bugün de öyledir.

Osmangazi'nin geçim kaynağı nedir?

Sanayi şehridir. Bursa sanayisi kuvvetli ve yüksek teknolojiyle üretim yapar, dünyanın birçok yerine ihracat gerçekleştirilir. Sanayinin yanında bir de tarım şehriyiz. Bursa Ovası'nda üretilen tarım ürünleri ihracatta önemli yer tutar. Ayrıca termal, tarih ve doğa turizmi ile öndedir.

İleride Osmangazi'yi nerede göreceğiz?

Bursa tarihte ne ise gelecekte de aynı şekilde anılacaktır. Bursa tarihte imparatorluk kuran bir şehir hüviyetiyle bilinir ve gelecekte de bu şekilde anılacaktır. Şehrimiz üreten ve gelişen bir şehirdir. Üretip geliştikçe ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam edecektir.

Başkanlığınız süresince kentte neler değişti?

Her şey değişti. Bizim ilçemiz büyük bir ilçe. Tarihi Bursa'dır, ilçemiz ve tarihi Bursa'da iş yapmak zor ama keyiflidir. Bizler tarihi kimliğini korumak ve geliştirmek üzere çalışmalar yaptık. Tarihi kimliğini ayağa kaldırma çalışmalarımız oldu. Bununla beraber şehrin yenilenmesi noktasında ciddi çalışmalarda bulunduk. Kentsel dönüşüm için büyük çalışmalarımız oldu. Sadece bir örnek verirsek; bir bölgemizde 2009 yılından 2017 Temmuz sonu itibariyle 31 bin daire ruhsat aldı. Bu 31 bin haneyi 4 kişilik kabul edersek, 120 bin kişilik bir şehir inşa ettik. Bu sadece bir bölgemiz. Şehir tarihi kimliği ile birlikte tarihi mirasını yaşatmaya devam ederken, yeni bölgeler de kendini yeniliyor.

Şehir kentsel dönüşümle değişiyor ve gelişiyor peki insanlar?

Şehrin bu değişim ve dönüşümü öncelikle insanların zihniyetlerinde başlar. Bu yüzden şehrimizin insanlarının değişimi ve dönüşümü önceliklidir. Şehrin değiştiren insanlardır. Bursa, huzur ve barış şehridir. Yaşanabilir bir şehirdir, yeşil bir şehirdir. Tarih, doğa ve kış turizmini bir arada tutan bir şehrin insanları da bütün bu özellikleri taşıyan, iyi, ılımlı ve gelişime açık insanlardır.

Osmangazi'de sosyal belediyecilik alanında neler yapılıyor?

Sosyal belediyecilik, bizim için üzerine çok uzun konuşabileceğimiz bir konudur. Birçok projemiz var. Bu projeleri geliştirebilmek için ev ev gezdik, 52 bin haneye ulaştık ve ziyaret ettik. Onların taleplerine göre projeler geliştirmeye başladık.
Belediyemizin kültür merkezleri var. Bu merkezlerde tüm katılımcılarımızla birlikte talebe yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Meslek edindirme kurslarımız var. Meslek edindirme kursunda insanlarımızın gelişmesine, sanat öğrenmesine yönelik branşlarımız var. Bu eğitici çalışmalarla yeni sanatçılar, yeni zanaatkarlar ortaya çıkıyor.
Edebiyat yarışmaları düzenliyoruz. Bu yarışmalar uluslararası olarak düzenleniyor. Ahmet Hamdi Tanpınar Yarışması'nın bu yıl 17.'sini düzenliyoruz. Bu yarışma ile yeni yazarlar ve yeni şairler keşfediyoruz. Yine Mevlana Şiir Yarışmamız var. Buna ilk önce liselerimizde başladık, sonra Bursa, şimdi Türkiye çapına ulaştık. Her iki yarışmamızda da jürimizin seçtiği yapıtlar kitaplaştırılıyor.
Oyun yarışmamız var. Feraizcizade Mehmet Şakir Oyun Yazma Yarışması, Türkiye'nin tek oyun yazarının adına düzenleniyor. Bu yarışmamızda dereceye giren eserimiz şu an Devlet Tiyatroları'nda sergileniyor.
Kentimizde sevinç de üzüntü de birlikte paylaşılır.

Başkanla Özel

Kişisel hayatınızda "bu benim hassas noktam, kabul edemem" dediğiniz bir şey var mı?

Dürüstlük ve samimiyet benim için önemlidir. Bunun dışında davranışı kabul edemem.

Hobiniz var mı?

Bir hobiye başlıyoruz ama çalışma tempomuz yüzünden sürdüremiyoruz, ne yazık ki.

Mutfakla aranız nasıl?

Mutfağı severim. Yumurta, balık, makarna bunları pişiririm. Mutfakta kalıplaşmış bir duruşum yoktur. Duruma göre ne varsa alır, parçalar ve fırına atarım. İçine katacağım, nasıl pişireceğim o ana kadar belli olmaz.

Hayat felsefenizi yansıtan bir söz var mıdır?

Herkes kardeştir. Bu hayatta vatanını ve bayrağını sevmek. Onun için çalışmak önemlidir, bunu yaparken birlik ve beraberlik içinde hareket etmek önemlidir.

 

Başkanı Tanıyalım

1965 Gümülcine doğumlu. İlkokulu Yunanistan'da bitirdi ve daha sonra Orta-Lise tahsili için Türkiye'ye gelerek öğrenimini Türkiye'de tamamladı.İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olarak serbest Avukatlık yaptı.
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi'nin Yönetim Kurulu üyeliğini ve 3 dönem de başkanlığını yaptı. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin kuruluş aşamasında Bursa Osmangazi İlçesi Kurucu Yönetim Kurulu üyeliği ve başkan yardımcılığı görevlerinde bulundu. 3 Kasım 2002 Milletvekili genel seçimleri sonucu 22. Dönem AK PARTİ Bursa Milletvekili olarak Parlamentoya girdi.
Türkiye Büyük Millet Meclisi Akdeniz Parlamenter Asamblesi Türk delegasyonu Üyesi ve Türkiye Büyük Millet Meclis Dışişleri Komisyonu sözcülüğü görevini üstlendi. Ayrıca Türkiye Büyük Millet Meclisi Türkiye Yunanistan parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanlığını yaptı. 

29 Mart 2009 yerel seçimlerinde Bursa Osmangazi Belediye Başkanı seçildi, Mart 2014 yerel seçimlerinde 2. kez Osmangazi Belediye Başkanlığına seçilen Dündar, halen görevini icra etmektedir.
Evli ve 3 çocuk babası olup İngilizce ve Yunanca bilmektedir.

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.