BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

“ Yanık, Siyah Biga ”

20 Kasım 2017

Anadolu geçmişte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış zengin bir coğrafya. Özellikle deniz kıyılarında kurulmuş bir çok liman kenti var. Tarihi kent kalıntılarının bir kısmının gizemi bugün hala çözülmüş değil. Onlardan biri Priapos Antik Kenti. Karabiga'daki bu tarihi kent sit alanı ilan edilmişse de henüz arkeolojik olarak kazıların yapılmadığı bir yer. Mitolojide "bereket tanrısı" diye geçen Priapos'un yaşadığına inanılan beldeyi, bugünkü Karabiga'yı gezdik.

 

Çanakkale'ye bağlı Karabiga'nın geçmişi antik çağlara kadar uzanır. Bazı kaynaklar Priapos, Abydos ve Prokenosos'u kuran Miletoslular tarafından, MÖ 670 yılında bir Millet Koloni kenti olarak kurulduğu ve adını da orada kutsanan Priapos'tan aldığını yazmakta.


Büyük İskender, Biga Kocabaş Çayı yakınlarında Perslerle yaptıkları ünlü Granikos Savaşı'nı kazanır ve yöreyi hakimiyeti altına alır. Daha sonra bölge Roma İmparatorluğu ardından Bizans topraklarına katılır. Bizans İmparatorluğu'nun Türklere karşı savaşmak için getirttiği paralı asker Katalanlar, Priapos'u eşkıya yatağı durumuna getirir. Osmanlı da 1364 yılında bu eşkıya yatağı Kulupiga kentini fetheder. Savaş sırasında kentte çıkan yangınlar sonrası ortalığı, siyah bir is kaplar. Bu yüzden buraya  "Yanık, Siyah Biga " anlamında "Karabiga" adını vermişlerdir.

Karabiga Beldesi Çanakkale'nin Biga ilçesine bağlı bir yerleşim yeri şimdilerde. Nüfusu 4500 civarında. Yaz nüfusu 20 bin ila 25 bin civarında oluyor.
Çanakkale üzerinden Lapseki istikameti kullanılarak Biga girişindeki Karabiga ( Priapos ) talebasından sola dönülerek,  Bursa üzerinden ise   Karacabey - Bandırma istikameti kullanılarak Çanakkale'ye doğru giderken  Biga çıkışına varıldığında Karabiga ( Priapos ) tabelasından sağa dönüp 20 km.daha gidilerek Karabiga' ya ulaşılır.
            
Otobüsler ile ulaşım Biga otogarından her yarım saatte hareket eden Belediye - Özel Halk otobüsleri ile sağlanır. Hava şartlarına bağlı olarak her gün Karabiga - Tekirdağ arasında kamyon taşıyan feribot seferi yapılmakta olup, İstanbul'dan Yenikapı - Bandırma deniz hattı kullanılarak 1 saat 45 dakikada Bandırma'ya, oradan da 45 dakikada Karabiga'ya ulaşmak mümkün.
 

Belde, deniz yolu ile yük ve yolcu taşımacılığına, yat turizmi ile balık üreme yatakları konumuna oldukça uygundur.Fakat bu yataklar, Kocabaş çayından gelen atıklardan; bilinçsiz , kaçak ve yasak tekniklerle avlanan balıkçılardan olumsuz etkilenmekte. Karabiga' nın bugünkü ekonomik faaliyetleri başlıca çiftçilik, balıkçılık, hayvancılık ve sanayi olmak üzere 4 ana grupta toplanabilir. Bunun dışında  memurlar, esnaf ve işçiler diğer ekonomik grubu oluşturur. Son yıllarda yapılan sanayi yatırımlarıyla sanayileşme yolunda önemli adımlar atmakta. Özellikle tersane ve demir-çelik sanayi yatırımları ile ilgili talep fazladır. Uluslararası limana sahip olan Belde yolcu, kamyon ve yük taşımacılığı yönünden cazibe merkezidir.

Peki, Karabiga' da neler yapabilirsiniz?


Karabiga Beldesinin el değmemiş doğası, temiz denizi ile bilindik sahil yerleşimlerinden en büyük farkı sükûnet ve huzur vaad eden bir coğrafya sahip olmasıdır. Göz alabildiğine uzanan yemyeşil ovanın ortasından geçerek ulaştığınız Karabiga'da, ayak bastığınız anda esen rüzgârın ciğerlerinize doldurduğu iyot kokusu size zindelik katacaktır. Büyükşehirlerin trafik karmaşasından, kirli havasından, stresinden bunaldıysanız ayrıca mitolojiye ilgi duyanlardansınız doğru adresiniz.

O zaman sıralamaya başlayalım;

►Restaurant ve lokantalarında taze deniz ürünleri ve ev yemeklerini tadabilirsiniz,
►Kahvehane ve aile çay bahçelerinde denize karşı çayınızı yudumlayabilirsiniz,
►Limandan kiralayacağınız bir tekne ile denize açılıp balık tutabilir ya da Avşa ve Marmara  Adalarını turlayabilirsiniz,
►Kadınlar Hamamı Plajında denize girebilir, söğütlü yalı, kocakum, küçük mersin gibi gizli koyları keşfedebilir, çadır kamp yapabilirsiniz,
►Tarihi Priapos Kalesini ve Belde içeresindeki tarihi yapıları gezebilirsiniz,
►Çartepe'den güneşin doğuşunu ve batışını seyredebilirsiniz,
►Kocakum sırtlarından eşsiz deniz ve adalar manzarasını seyrebilirsiniz,
►Nato'da çam ağaçlarının gölgesinde piknik yapabilir, muhteşem boğaz manzarasını seyredebilirsiniz. Bunlar yapabileceklerinizin bazıları, gerisi hayal gücünüze kalmış.

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.