BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

Dünyanın En Kaliteli Fındığı Giresun'da

13 Eylül 2017

BelediyeDeniz ekibi bu hafta fındığın hayat verdiği Giresun'daydı. Karadeniz'in mavi suları ile yeşilin her tonunun buluştuğu bu şehir sonbahar başında kahverengi ağırlıklı bir hale bürünüyor. Buraya fındık hasadı döneminde gelirseniz, şehrin her yerinde, özellikle Karadeniz Sahil Yolu kenarında altın değerindeki bu ürünle karşılaşırsınız. Toplanan dünyaca meşhur fındıklar Giresun sokaklarına ve sahil boyuna serili halde karşılar sizi.

Giresun insanı eski geleneklerini koruyor, misafirperver ve sıcakkanlı. Şehrinde yaşayanların yarısından fazlasının köyü ile bağlantısı devam ediyor. Yani şehir ve köyler hep yarı şehirli, yarı köylü. Bu samimi yapıyı görüp hayran olmadan dönmek pek mümkün değil. İstanbul'a, Ankara'ya göçenler de mutlaka memlekete fındık zamanı hasat için dönüyor.

Karadeniz'e 122 kilometrelik sahili bulunan Giresun, Ordu ve Trabzon illerinin ortasında yer alıyor. Diğer komşuları Gümüşhane, Sivas ve Erzincan. Aksu ve Baltama vadileri arasında denize doğru uzanan bir yarımada üzerinde kurulmuş olan Giresun'un 15 ilçesi bulunmakta. Yarımadanın doğusunda sahilden 2 km. açıkta Doğu Karadeniz'in tek adası olan Giresun Ada'sı bulunmakta.

Son sayımlara gore Giresun'un merkez nüfusu 135 bini geçmiş durumda. En büyük ilçesi Bulancak'ın nüfusu ise 64 binden biraz fazla. 15 ilçesiyle birlikte Giresun'un toplam nüfusu 444 binden fazladır.

Giresun özellikle İstanbul'a ve diğer büyük şehirlere göç vermiş bir şehir. Nüfusu 7 bin civarında olan Yağlıdere ilçesinin ise ilginç bir hikayesi var. Yağlıdereli yaklaşık 20 bin kişi ABD'ye göç etmiş ve bu ülkede yaşıyor. ABD'deki Yağlıdereliler, Yağlıdere ilçesinden daha kalabalık.

Giresun Tarihi

Giresun'un köklü bir tarihi var. Bugüne kadar onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış.M.Ö. 670 yılında Ege kıyılarından gelen Milatoslular, Sinop'tan Trabzon'a kadar uzanan önemli ticaret merkezlerine sahip oldular. Bölgede 90 kadar kent kurdular. Bunlardan biri de Kerasus'du. Kerasus Roma egemenliğine geçince Kerasunda adını almış.

İstanbul'un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet Han 1461'de Trabzon Rum İmparatorluğunu tamamen tarihten silene kadar Giresun sıkça el değiştirdi. Trabzon Rum İmparatorluğu'nun yıkılmasıyla Giresun tamamen Osmanlı İmparatorluğu'na bağlanmış oldu. 1923 yılında Cumhuriyet'in ilanından hemen sonra il oldu.

Giresun Fındığı

Fındık, besleyici bir yemiştir.Bileşiminde yağ,karbonhidrat,azot,madensel maddeler,B ve C vitaminleri vardır.Kalp hastalığına iyi geldiği söylenmektedir.Çiğ ve kavrulmuş olarak yenildiği gibi pastacılıkta ve çikolata yapımında bolca kullanılır.Başlıca türleri;tombul fındık,sivri fındık ve kara fındıktır.Ayrıca badem,palas,foşa,ayı,kuş ve çakıllı fındık gibi değişik türleri de vardır.Makbul olanı tombul fındıktır ve bu fındıktan en çok Giresun'da yetişir.

Dünya pazarlarında aranan ünlü Giresun fındığı parlak kabuklu,yağ oranı yüksek tombul bir fındık türüdür. Giresun'da kıyılardan 1000 metre yüksekliğe kadar dere,tepe ve dağ yamaçlarını saran geniş fındıklık alanlarda yurdumuzun ve dünyanın en üstün nitelikli fındıkları yetiştirilir.Dünya piyasalarında "Giresun kalitesi" özellikle aranır.Dünyanın en büyük fındık kuruluşu olan FİSKOBİRLİK Genel Müdürlüğü Giresun'dadır.

Giresun Kirazı

Fındığı dünyaca meşhur olan Giresun kirazın da ana yurdudur. M.Ö. 74 yılında Romalı komutan Lucullus Doğu Karadeniz bölgesine yaptığı seferde batıda bilinmeyen yabani kiraz ağaçlarını görmüş ve Roma'ya geri dönerken kiraz fidanları götürmüştür.Böylece kiraz buradan tüm dünyaya yayılmıştır.

Japonya'nın kiraz üretim merkezi olan Sagae şehri kirazın ana yurdunun Giresun olmasından dolayı Giresun ile 1989 yılında kardeş şehir olmuştur.  


Giresun'da Nereyi Gezmeli?


Giresun Kalesi

Kentin her yerini görmek ve iyi bir manzarayı fotoğraflamak için Giresun Kalesi'ne çıkabilirsiniz. Kenti ikiye bölen yarımadanın en yüksek yerindedir Giresun Kalesi. Kalenin M.Ö.2. yüzyılda Pontus Kralı 1. Farnakes tarafından yaptırıldığı sanılmakta. Sur ve saray kalıntıları hala ayaktadır. Kalenin çeşitli yerlerinde, oyulmuş taş mağaralar ve tapınak örenleri bulunmakta.

Giresun kalesi iç ve dış kale bölümleri olarak incelenebilir.Kente egemen tepe üzerindeki iç kalede saray kalıntısı vardır.Aristotoles,Neofitos,Giresun Eyaleti adlı yapıtında burayı yüksek duvarlı,savunması iyi ve alınması güç bir kale olarak tanımlamaktadır. Güneybatıdan başlayan kale duvarları kenti çevreleyerek kuzeydoğuya uzanmakta.Büyük kaba taşlardan örülmüş surların bir bölümü Kültür Bakanlığı tarafından restore edilmiştir.

Kurtuluş Savaşı'nda büyük yararlılıklar gösteren ve Atatürk'ün koruma komutanlığını yapan Gazi Osman Ağa'nın (Topal Osman Ağa) mezarı da bu kalededir.

Kaleden şehri seyrederken, denizin tam ortasında şirin bir ada göreceksiniz. Bu ada Karadeniz'de yaşanabilir tek adadır. Şehir merkezinden teknelerle oraya gidip tarihi kalıntıları inceleyebilirsiniz.

Giresun Adası

Karadeniz Bölgesi'nin iki adasından biri olan Giresun Adası, önemli turizm bölgelerinden biridir. Kıyıdan 1,6 km açıklıkta bulunan ve yaklaşık 40 bin metrekarelik alana yayılan adada farklı dönemlere ait sur kalıntıları, manastır, kuleler, toprak fıçılar gibi pek çok kalıntı yer alıyor. Bu yüzden 2. derece sit alanı olarak korunan Giresun Adası'na, özellikle yaz aylarında Giresun limanından tekne turları düzenleniyor. Her yıl yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan adada en dikkat çeken ise ana tanrıça Kybele'yi temsil eden ve dilek taşı olarak kullanılan Hamza Taşı.

Ziyaretçilerine sunduğu en büyük zenginlik doğasıdır. Karadeniz'in iki adasından biri olan "Giresun Adası" antik dönemden kalma yapılara ve göçmen kuşlara ev sahipliği yapıyor. Rivayete göre bir dönem Amazonlar bu adada yaşamış.

Müze (Gogara Kilisesi)

Sahilde Gogara mevkiinde bulunan kilisenin 16. yüzyılda yapıldığı bilinmekte.Ortodosk kilisesidir.Kesme taşlardan inşa edilmiş olup kubbesi ve tipik kilise mimarisiyle ilgi çeker.Şu anda arkeoloji müzesi olarak kullanılmakta.


Çocuk Kütüphanesi (Katolik Kilisesi)


Çınarlar mahallesinde bulunan ve çocuk kütüphanesi olarak kullanılan yapı aslen Fransız Katolik Kilisesidir.1800'lü yılların sonlarında inşa edilmiştir.

Kaya Kilise

Bugünkü askerlik şubesi arkasındaki eski Lonca yolu üzerindedir.Hıristiyanlığın ilk yayıldığı yıllardan kalma bir kaya tapınağıdır.Gizli ayinlerin yapıldığı ilk kapalı mabetlerdendir.Panaia ve Surp Sarkiz adlarıyla da bilinen ve üç katlı olduğu söylenen tapınak geçmişte şifahane olarakta kullanılmıştır.

Kufa Kuyusu

Pontus döneminden kaldığı sanılan kuyu,kalenin eteğinde ve yeni açılan yolun kenarındadır.Kale'nin su ihtiyacını karşılamak için açılmıştır.Gizli geçitlerlede bağlantılı olduğu söylenir.Kuyunun ağız kısmı iki metre yüksekliğinde 80 cm. genişliğindedir.Kesme taşlardan örülmüştür.Kesme taşlardan sonra kuyu genişlemekte ve 7-8 metre derinliğe inmektedir.

Millet Bahçesi Kapısı

Vilayet binası önündeki parkın taştan,kemerli kapısıdır.Kapıda üç kitabe bulunmaktadır.Kitabelerden anlaşıldığına göre kapı kaymakam Ziya bey ve belediye reisi Kaptan Yorgi tarafından yaptırılmıştır.

Seyyit Vakkas Türbesi

Fatih Sultan Mehmet Han döneminde Giresun'un fethi sırasında büyük yararlılıklar gösteren ve yapılan çatışmalarda şehit düşen Uç Beyi Seyit Vakkas'a aittir.Mezar 15. yüzyılda,Türbe ise 19. yüzyılda yapılmıştır.

Kale Camii

Kale mahallesindeki mimari değeri yüksek bir yapıdır.İki yazıtı vardır.Giriş kapısı üstündeki 1830 tarihli yazıtında ilk camii Dizdarzade Emetullah Hanımın yaptırdığı bildirilmektedir.1912 tarihli yazıtındaysada caminin Sarı Mahmut Zade El-Hac Mustafa Efendi tarafından yeniden inşa ettirildiği belirtilmektedir.

Hacı Hüseyin Camii

En eski camidir.1594 yılında Çoban oğlu Hacı Hüseyin tarafından yaptırılmıştır.

Hacı Miktat Camii

Yapının üç ayrı yazıtı vardır.1661 tarihli yazıtından yapının Hacı Miktat Ağa'nın vakfı,1841 tarihli yazıtından Hacı Çalık Kapudan'ın hayratı olduğu anlaşılmaktadır.1889 tarihli yazıtı ise yapıyı Hacı İsmail Efendi'nin yeniden inşa ettirdiğini belirtmektedir.

Yaylalar

Giresun'a gitmişken yayla deneyimi yaşamadan dönmemelisiniz. Bektaş, Sis Dağı ve Kümbet başlıca yaylalardır. Bu yaylalarda konaklamak da mümkün.

Ne almalı?

Oldukça eski bir tarihe dayanan Giresun bakırcılığı bugün de varlığını sürdüren önemli geleneksel bir el sanatıdır. Dövme bakırcılık yanında bakır el işlemeciliği de yapılmaktadır. Genellikle, semaver, tepsi, biblo, duvar tabağı, şekerlik ve vazo gibi anı ve süs eşyası üretilmektedir.Giresun'da el halıcılığı ve oya işlemesi de önemli el sanatları arasındadır.

Burası fındıkla yatıp kalkan bir şehir. Giresun'da fındık ve fındık ürünlerinin satıldığı birçok mağaza bulunuyor. Tuzlu fındıktan pikoloya, fındık ezmesinden çikolataya, çeşitli ürünleri bu mağazalarda alabilirsiniz.

Giresun'da Ne Yemeli?

Türkiye'nin en gelişmiş vejeteryan mutfağına sahip illerinden birine geldiğinizi sakın unutmayın ve masanıza gelen her ot yemeğini gönül rahatlığıyla tadın. Özellikle kiraz kavurmayı deneyin, balık yemeyi ihmal etmeyin. Turşu kavurması ünlüdür Giresun'un. Karalahana çorbası, karalahana sarması da meşhurdur. Dible isimli yemekleri de yore insanı tarafından pek sevilir.

Giresun, yöresel lezzetler bakımından oldukça zengindir. Tadabileceğiniz yöresel lezzetlerden bazıları şöyle: Çalıçileği Çorbası,Mendek Çorbası, Isırgan Yemeği, Fırın Kurusu Fasulye, Hamsi Böreği, Yağlaş, Karalahana Diblesi...

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.