BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

Saray, Termal Suyu ile Türkiye’nin Yeni Gözdesi Olacak

05 Eylül 2017

BelediyeDeniz ekibi bu hafta sizler için eski Edirne-İstanbul karayolu üzerinde bulunan tarihi köklü ve zamanın Saray'ı olarak bilinen Tekirdağ'ın Saray ilçesini gezdi.

Saray, Tekirdağ'ın Karadeniz kıyısındaki tek ilçesidir, ayrıca Trakya'nın en büyük nehri olan "Ergene" Saray'dan doğmaktadır. Saray, Tekirdağ arasındaki uzaklık 78 km'dir. Saray'la İstanbul arasındaki uzaklık ise 120 km'dir. Çevresinde Çerkezköy, Çatalca ve Vize ilçeleri yer alır.

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi ile göç almaya başlayan emekli şehri Saray, Karadeniz'e olan kıyısıyla yazın turistlerin uğrak yeri oluyor. Saray, son günlerde bulunan termal kaynak suyu ile başlayan termal tesis kurulumları ile gelecek yıllarda yaz kış termal turizm yapabilecek. Bulunan termal kaynak suyu, Selenyum Minareli açısından zengin, kurulacak termal tesislerle Saray, termal severlerin, gençleşmek isteyenlerin göz bebeği olacak gibi duruyor.

Tarihi

Saray, ismini Osmanlı zamanında padişahların dinlenmek için saray kurdurttuğu bölge olmasından alıyor. Daha da geçmişe gittiğimiz zaman MÖ.4 bin ve 2 bin yılları arasında, Anadolu'dan gelerek, Trakya bölgesine yerleşen Traklar, Saray'ın ilk misafirleri olmuştur. Tarihi sürecin devamında, Pers kralı Keykavus, MÖ.525 yılında, birliklerini, komutanı Bakak Soyhan komutasında bölgeye gönderir. Bakak Soyhan, ordusu ile birlikte, Saray yöresinde, Bahçeköy civarına yerleşir. Yerleştikleri köy yakınlarında, Sunolar isimli bir kasaba inşa ettirir. Ayrıca, oğlu Mirza Demirhan için, Istıranca dağlarının eteklerinde, bir saray yaptırır. İlçenin adının, bu Saray'dan geldiği düşünülmektedir.

Yörenin tarihi geçmişindeki en önemli özelliklerinden biri de: Kırım Hanlarının, ikinci yurtlarının olmasıdır. Kırım Hanlığından çeşitli nedenlerle uzaklaştırılan yani sürgün edilenler: Saray ve çevresindeki köy ve çiftliklere yerleştirilmişlerdir. Bunlardan, burada ölenler ise, Ayas Paşa Camisi avlusuna gömülmüşlerdir.

Gezilecek Yerler

Ayas Paşa Camii:

İlçe merkezinde bulunan camii, 1539 yılında Sadrazam Ayaz Paşa tarafından yaptırılmıştır. Küçük bir yapıdır. Caminin avlusunda Kırım Hanlarının mezarları var.

Güneşli/Güneşkaya:

İlçe merkezinin 2 km batısında eski bir yerleşim yeri olan Güneşli'de çok sayıda tarihi eser bulunmuştur. Bu buluntuların, MÖ.5 bin ve 3 bin yıllarına kadar uzandığı anlaşılmıştır.

Laladere Mesire Yeri:

İlçe merkezine bağlı, Güngörmez köyünde, Saray-Kıyıköy karayolu üzerindedir. Ormanlık bölge, özellikle yaz aylarında ilgi çekiyor. Burada çocuk parkı, spor alanı, restoran ve büfe bulunuyor. Ağaç masa ve sandalyeler, oturma yerleri ile piknik yapmak için çok güzel bir yer.

Çamlıköy (Kastro) Ormaniçi Dinlenme Tesisleri:

Karadeniz kıyısındadır. Kıyıköy istikametinde gidilirken, bir süre sonra, yoldan sapılır ve 8 km'lik toprak bir yolla ulaşılır. 1988 yılında, Milli Park bölgesi olarak ilan edilmiştir. Karadeniz kıyısında, doğal bir plaj bunur. Bahçeköy deresi, buradaki koydan, Karadeniz'e  dökülüyor. Ayrıca Saray, Trakya bölgesinin, karaçam ormanlarıyla kaplı tek yöresidir.

Saray sadece yeşili ve maviyi bir araya getirmiyor, nesli tükenmekte olan "Akdeniz Fok"una da ev sahibi oluyor.

Bahçeköy-Kayınlı Dere-Sultansuyu Balaban Alabalık Çiftliği:

Tamamen ormanlık olan bu alanda, alabalıkların yetiştirildiği havuzlar var. Açık alanda, piknik masaları ve sandalyeler bulunan alanda ayrıca, bir de restoran bulunuyor.

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.